Samsung UE48JU7002: dobrý 4K TV se skvělou výbavou [test]

27. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Samsung UE48JU7002: dobrý 4K TV se skvělou výbavou [test]
Chcete UHD, ale nemáte dostatek místa v obýváku? Nevyhovuje vám zahnutý panel? Samsung nabízí "malý", rovný 48" televizor s 4K rozlišením. Jaký je?

... pár rad a informací k satelitnímu tuneru

Pro úplnost doplníme - naladění přes provolbu Skylink, tedy s jakýmsi rychlo-nahozením kanálů (někdo by naznačil přítomnost funkce „Fast Scan“), byly stanice dostupné. Vypnutí televizoru a ani jiná činnost stav naštěstí nezměnila. Orientační kontrolu stavu signálu vyvoláte přidržením tlačítka „Informace“ na ovladači. Samsung podporuje DiSEqC 1.2 a motoricky ovládanou parabolu. Chválíme!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Máte motoricky natáčenou parabolu? Nezoufejte. Na rozdíl od jiných televizorů, Samsung ve svých televizorech „motor“ podporuje (DiSEqC 1.2). Velké množství naladěných stanic exportujete přes flešku do PC, kde v příslušném softwaru provedete jejich seřazení.

Stejně, jako na dalších televizorech nejen této značky, se i vám stane, že při přepínání programů zaznamenáte cizojazyčný doprovod u některých slovenských stanic (platí pro české prostředí). Jednoduchým otestováním si ověříte, že taktéž tento televizor si nedokáže zapamatovat zvukovou stopu u jednotlivých programů. Kdo dává přednost „klasice“, vstoupí do příslušné části menu a zvolí primární zvuk – čeština, sekundární zvuk – Slovensko (viz fotky níže). Jednoduchý způsob, jak se zbavit popisovaného nedostatku. „Zbytek světa“ si ručně bude zvukovou stopu stále přepínat.

V následujícím kroku variantně přidáte „anténu“, tedy v případě, kdy toužíte po doplnění kanálů z DVB-T pozemní části. Krok trvající zhruba dvě minuty končí ladící proces.

V menu mimo základní nastavovací proces zařadíte stanice do pěti skupin oblíbených (zvlášť pro DVB-T a DVB-S). Tyto ještě individuálně pojmenujete. Přesun kanálů se děje v satelitní kapitole čistě v seznamech oblíbených stanic. U DVB-T také v celkovém seznamu. Volným přesunem na vybranou číselnou pozici, kdy předchozí stanice tam „sedící“, je volně odsunuta o číslo nahoru. Přesuny a naházení od listů se mohou dít za asistence filtrování (Typ/Satelit/Poskytovatel/Transpondér/Zakódováno), pro lepší cílení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při chuti ladit další družice, bude nutná jejich ruční aktivace. Druhé a třetí foto zachycuje tu část nabídky, kde si fixujete zvukovou stopu.

… základní nastavení pokračuje

Primární nastavení dokončíme seřízením místního času (Automaticky/Manuálně). Na samotném závěru se ještě, kdo projeví zájem, nechá proškolit prostřednictvím „Kurzu Smart Control“.

Jednotlivé kroky se v rámci individuálních voleb jemně odliší a tak se propracujete například k párování druhého ovladače. Dovolíme si postup popsat pro zájemce. Párování druhého ovladače zahájíte stisknutím tlačítek „EXIT“ a „EXTRA“ - jejich současným přidržením po dobu přibližně 5 vteřin. Nyní postupujete dle informací zobrazených na vašem televizoru.

Výrobce inteligentně párování naznačuje přímo pod krytkou baterií. Postup, anebo místo, kde jej naleznete si raději zapamatujte.

Menu a nastavení

Operační systém Tizen a menu moderních televizorů Samsung, jsme si představili na videu a zájemcům, kteří jej neznají, ho doporučujeme vidět.

Klepněte pro větší obrázek

Červená šipka ukazuje na virtuální formu dálkového ovladače. Modrá pak na nabídku voleb v rámci karet prostředí Tizen.

Provedení a jednotlivé součásti navazují na původní strukturu klasického menu. Stále v některých chvílích chybí uživateli chtěná plynulost. Prvky se sem-tam při procházení načtou pomaleji, anebo dojde ke zpoždění odezvy na impuls z dálkového ovladače. Mně se líbí ona varianta, kdy se u každé strany panelu objeví rozdílná nabídka. Horní panel s ikonami nejdříve působí trochu nepřehledně, následně si ověříte – jde o zvyk. Nicméně chápeme i kritiku.

Několika cestami se dá propracovat k původní verzi, kterou známe od Samsungu již z minulosti. Sedm základních záložek (Obraz/Zvuk/Vysílání/Síť/SmartHub/Systém/Podpora) poskytuje celkem slušnou přehlednost, byť někdy oddělení do samostatných submenu považujeme za nadbytečné – přehlednost snižující.

Podrobný popis velmi podobného settingu jsme předložili v testu LCD Samsung UE55JU7502, a tak se nyní věnujme další kapitole. Kdo chce podrobnosti – klikne na odkaz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tři velice důležité části menu. Aktualizace softwaru, obnovení továrního nastavení (tzv. reset) a obnovení Smart Hubu. Při potížích víte kam sáhnout.

Obraz

Po zapnutí televizoru a primárního přepnutí mezi čtyřmi obrazovými profily (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film) jsme si ověřili pokračování slušné a přirozené barevnosti. Subjektivně jsem ale nebyl v každé chvíli sledování přesvědčen o totálně vhodném barevném podání. Následovalo drobné „prohrábnutí“ barvami a doladění pro mé oči.

Jestliže nechcete hned zasahovat do podrobného barevného nastavení, které televizor Samsung UE48JU7002T poskytuje, začněte jen výběrem vhodného obrazového profilu, ve kterém ještě přepnete mezi čtveřicí teplot barev (Studené/Standardní/Teplé1/Teplé2).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhá fotka zachycuje čtveřici obrazových profilů, které lze definovat pro různé druhy signálů/vstupů. Třetí fotka představuje dvou fázové vylepšení pohybových jevů. Lépe než tisíc slov je - vyzkoušet.

Ve chvíli stále panující nespokojenosti si navíc najděte položku „Kolorimetrický prostor a přehazujte mezi dvěma styly – Automatický/Přirozený. Dovolím si tvrdit, že nyní již velká část běžného uživatelstva nalezne kýžený klid. Fajnšmekr sáhne po sondě a kalibruje.

K základním negativům se váže využití typu panelu, který poskytuje pouze mírně nadstandardní pozorovací úhly. Při odklonu od kolmice odchází barevná sytost, s následným nástupem mírného závoje, snížení kontrastu a vlévání růžového přídechu do barev. Dalším, zaznamenatelným, bylo trochu vyšší mazání obrazu při pohybech ve scéně. Nic neobvyklého pro LCD s UHD rozlišením.

Aktuální firmware dovolí pohybu mírné trhnutí. Stává se tak po klidné části obrazu, kde do jeho krajové oblasti vchází nový, rychle se pohybující objekt. Pokuste se experimentovat s nastavením a negativum omezit.

Oproti tomu velmi dobře pracuje automatika pro redukci MPEG artefaktů a redukci šumu. Vyhlazování částí obrazu není degradující a přehnaně „vyžehlené“. Obsluha, která sleduje hlavně HD a UHD videa potlačí obě nastavení a zkusí obrazovou krásu bez nich. Ověří si vysokou jakost předkládané obrazové informace bez „vylepšovátek“. U standardního rozlišení se ale hodit budou.

Než ale započnete s úpravou obrazu, přesvěčte se o případné neaktivitě obrazového čidla. Rozsah jeho vlády se konfiguruje na posuvníku. Jedná se mimořádně přínosnou drobnost. Samsung nasadil individuální řešení pro úpravu zvětšení obrazu. Komu nevyhovuje pořad na HD stanici o poměru stran 4:3, přizpůsobí si ho.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obraz předkládá divákovi slušný prostor. Černá byla hutná, a navíc s ní výrazně pracujeme. Výsledek tak přechází od pocitově potemnělého obrazu až po tmavý s kresbou. Při celočerném obrazu se panel vypíná a nastupuje temnota „absolutní“. Pleťová má vysokou kondici s jemným, plynulým přechodem tónů. Clouding u testovaného stroje při sledování pořadů byl občasně spatřitelný. Špinavý jev u švenkování kamerou sem-tam také.

Měření

Tradičně těm, kdo chtějí mít dobře nastavený obraz doporučujeme obrazový režim Kino. Ani zde tomu není jinak. Výrobce ho nastavil velmi dobře, pokud máte rádi filmy ve věrných barvách budete v drtivé většině spokojeni už s továrním nastavením – barvy odpovídají, barevná odchylka dE je 2,54 (váme, že Samsung umí i více), což je velmi dobrá hodnota. Naměřená gama je 2,36, barevná teplota je lehce nad 6500 K, barevný gamut nikam neuhýbá a je přesný, takže zde bude i náročnější divák spokojený.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrazový režim Kino - naměřené hodnoty

Výtku si zaslouží ale lehce podprůměrný průměrný statický kontrast LCD panelu (2 125:1), ten dynamický je neměřitelný, podobně jako je dokonalá černá, pokud je přes celou obrazovku. Pokud ale budete mít 50% obrazovky bílé, černá již tak dokonalá nebude – naměřili jsme překvapivě vysokých 0,095 cd/m2.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, 4K TV, Test, IPTV, Samsung, LCD a LED

Určitě si přečtěte

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

7 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk