Samsung UE48JU7002: dobrý 4K TV se skvělou výbavou [test]

27. ledna 2016
TWEET SDÍLET
Samsung UE48JU7002: dobrý 4K TV se skvělou výbavou [test]
Chcete UHD, ale nemáte dostatek místa v obýváku? Nevyhovuje vám zahnutý panel? Samsung nabízí "malý", rovný 48" televizor s 4K rozlišením. Jaký je?

3D obraz

Aktivní stereoskopie při nepřítomnosti 3D brýlí zkoušena nebyla. Nepředpokládáme výrazný odklon od „běžného“ standardu poskytovaného výrobcem Samsung v prostorovém obrazovém podání.

Zvuk

Velmi slušný zvukový projev s s rozsáhlejším náznakem hlubokých tónů, kterých si pozvete ještě více, jestliže sáhnete k úpravě ekvalizéru. Výšky nejsou agresivní, mluvené slovo by občas mohlo přidat na srozumitelnosti – přidejte mu sami v nastavení. Zvýrazněné sykavky slyšet nejsou.  Na kategorii „placek“ dobrý výsledek.

Připojená sluchátka vyvolají utišení reproduktorů televizoru. Alespoň v případě námi zkoumaného vzorku (s příslušným firmwarem) to tak fungovalo. Rozdíl by měl nastat u připojení bluetooth sluchátek, kdy se aktivuje vícenásobný zvukový výstup - zvuk vychází jak z reproduktorů, tak sluchátek. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Interní přehrávač si poradí s kodekem HEVC (H.265), ale také platí – nepřehraje vše předložené. Samsung Demo Oceanic mu nechutná a tak trvá stav z doby minulé. Proč se ptejte Samsungu. Povšechně napíšeme – přehrávač zasáhne nadstandardní množství formátů, se kterými si poradí, DTS zvuk uslyšíte, otitulkované soubory uvidíte. Rozsáhlá forma zobrazení titulků a jejich kódování – vše kromě ISO 8859-2 LATIN 2. Diakritika tak není problémem. Titulky zvětšíte, synchronizujete s videem. Případné problémy u zobrazení titulků prostřednictvím DLNA (např. z PC), se dají vyřešit programem (DLNA serverem), který tyto přímo „vypálí“ do prezentovaného videa.

Záznam pořadu docílíte přes elektronického programového průvodce (EPG/GUIDE), naprogramováním anebo spustíte letmým startem – tlačítkem na ovladači. HDD formátovaný na souborový systém NTFS, není nutno po připojení znovu formátovat. LCDčko jen provede zkoušku rychlosti. Nahrávky v PC s operačním systémem Windows jsou standardně nedostupné. Prostřednictvím „plánu“ vytvoříte podobně akci pro časové přepnutí na předem zvolený kanál. Na základě vašich požadavků jsme vyzkoušeli záznam u UHD kanálů (2160p). Funguje – záznam proběhl bezproblémově, podobně byla následně zobrazena nahrávka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ztrácíte se a nevíte jak dál? Zkuste manuál přímo v televizoru. Druhý snímek představuje zrcadlení obrazovky mobilního zařízení - Screen Mirroring. Funkci musí podporovat zařízení, jehož obsah zrcadlíte.

Jestliže nahráváte volně dostupnou stanici (FTA – Free to Air) a chcete přepnout na kódovanou, anebo nahráváte kódovanou a chcete přepnout na jinou, volně dostupnou, anebo nahráváte FTA stanici a přepínáte zase na volně dostupnou, televizor toto umožní, jestliže se další program nachází na stejném transpondéru. Lze tedy podobným způsobem jeden program nahrávat a druhý sledovat.

Stále existující skupinka příznivců klasického teletextu ho nalezne, a to ve formě PaT – Picture and Text (obraz a text). Další využijí znásobených tunerů a spustí jednotunerový obraz v obraze, anebo Multi-Link Screen (obdoba PaP – Picture and Picture, v tomto případě při použití s aplikacemi a prohlížečem). U obrazu v obraze nelze experimentovat v rámci výše naznačeného postupu, který byl dovolen pouze pro nahrávání. PIP tak zůstává konzervativně jednotunerový. Signál do dalšího obrazu musíte doplnit třeba z jiného tuneru, v našem případě DVB-T, anebo jiného vstupu. U PIPu tak alespoň nastavíte velikost druhého obrazu (poměr a umístění vůči hlavnímu) v několika krocích.

HbbTV funguje korektně, ale zase až si stáhnete stejnojmennou aplikaci, nainstalujete ji a spustíte „Datovou službu“. V rámci HbbTV jsme rozjeli iVysílání ČT a také testovací UHD videa s HEVC kodekem, která jsou jeho součástí.

Klepněte pro větší obrázek

EPG (Guide) se zvukem a obrazem patří k přehledným. Kdo si přes tlačítko Tools/Nástroje vyvolá doprovodné nastavení, spustí filtraci, nahrávání a časový rozvrh. Flash technologie v rámci interního webového prohlížeče podporována není. Vše vynahradí velké množství aplikací Smart Hubu. Narazíte na celou skupinu více, ale taktéž méně známých aplikací a her. Pro zajímavost uvádíme – YouTube, Twitter, Facebook, Skype, VOYO, Vimeo, Stream.cz, O2 TV, Filmbox Live, sledovani.tv (IPTV), iDnes, Rajče, TV Óčko, Deezer, vTuner a mnoho, mnoho dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak si můžete všimnout u EPG a stanice Prima HD ne vždy se informace objeví ihned.

Samozřejmostí jsou funkce zrcadlící obsah externího mobilního zařízení atd.

Input lag činil po určení HDMI vstupu (z vysouvacího menu) pro „PC“, velmi dobrých 31 ms. Skokově se dá přiblížit i k nižším hodnotám (16 ms).  Jako vždy opakujeme – jedná se o orientační měření. Extrémní hráči musejí vše vyzkoušet.

Závěr

Testovaný LCD televizor s LED podsvícením Samsung UE48JU7002T vychází v kvalitativní rovině velmi dobře. Kvalitní a barevně přirozeně se tvářící obraz, doplněný slušným a plnohodnotným zvukem, který nepostrádá ani hutnější bas, nadprůměrné přehrávání formátů v interním přehrávači, široká nabídka funkcí, nastavení, aplikací a třebas dva dálkové ovladače v balení. To není zase tak málo. Navíc vše završeno velmi dobrou hodnotou input lagu.

Kdo tedy nadával na zahnutou obrazovku, a že tací jistě byli, na předchozího bratra s označením Samsung UE55JU7502 (který již dříve vyšel v testu), mohou zvažovat alternativní a velmi podobný model ze stáje stejného výrobce, který má ale plochý panel. Hlavní rozdíly jistě naleznete na webu výrobce a bylo by zbytečné je zde uvádět.

Z negativ uvedu občasně snížená reakční ochotu menu (méně než v minulosti), a mně konkrétně chybí webová kamera. Pozorný divák zaznamená občasné trhnutí v obraze a začne více experimentovat s nastavením. Pohybová ostrost by taktéž mohla dosáhnout ještě vyšší mety.

Oproti minulému modelu jsme byli spokojeni se stabilitou DVB-S2 tuneru, nicméně platí, aby zájemci využívající, jakožto zdroj signálu satelit, pečlivě vybírali CI+ modul. Jednou z funkčních variant by měl být námi zkoušený CI+ modul SMIT Irdeto. Nikde ale není psáno, že nebudou fungovat (i lépe fungovat) moduly další.

Nemáte mnoho místa ve svém obýváku, hrajete občasně hry a nechcete se ochudit o UHD zážitek? Dokážete si poradit s počáteční relativně menší přehledností prostředí? Jste fanda moderních technologií a vlastníte telefon Samsung (a nejen ten). Vy zcela jistě zařaďte testovaný televizor Samsung UE48JU7002T do hledáčku při koupi nového televizoru.

Klady

+ Velmi dobrý obraz (přirozenost, čistota, možnosti)
+ Velmi dobrý a plný zvuk
+ Obsáhlé menu
+ Množství a použitelnost aplikací ve „Smart“ prostředí
+ Výbava
+ Část konektorů na One Connect Mini - lepší přístupnost
+ Druhý ovladač
+ Pevný disk není nutno před nahráváním formátovat (NTFS)
+ Design
+ Orientační hodnota input lagu

Zápory

- Občasně pomalejší reakce prostředí
- Občasné trhnutí v obraze při pohybujících se objektech
- Mírně nižší pohybová ostrost obrazu
- Nejsou přiloženy 3D brýle ani webová HD kamera

Samsung UE48JU7002

Cena: 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, 4K TV, Test, IPTV, Samsung, LCD a LED

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbary.

16 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech