Samsung UE49KU6452U: povedená vstupenka do Ultra HD světa [test]

3. října 2016
TWEET SDÍLET
Samsung UE49KU6452U: povedená vstupenka do Ultra HD světa [test]
Řada 6400 patří několik let ke stálicím. Nabízela vždy velmi dobrý poměr cena/výkon. Jak si povede letošní 4K model?

Menu a nastavení

Televizor zaujme rychlostí startu ze stavu po vypnutí ovladačem, ale taktéž po celkovém odpojení od napájení. Nenechejte se však zmást. Ne vše máme ihned po nastartování k dispozici a plně dostupné. Část ovládacích prvků se sice zobrazí, avšak obsluha se do nich podívá až za nějakou chvilku. Přesto se podobný výkon nevidí vždy a všude a tak ho jednoznačně chválíme.

Samsung UE49KU6452U přináleží ke směru, který jsme popisovali v testu špičkového modelu Samsung UE65KS9002T, směru jenž se sklání k co nejvyšší uživatelské jednoduchosti. Menu tak předloží pouze část svého obsahu a až v submenu „Pokročilé“ se probojujete k dalšímu. Ani tam ale nenajdete vše, známé z televizorů Samsung starších řad. Zvláštní styl ovládání vhodně navazuje na specifický dálkový ovladač.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pás karet na tzv. domovské obrazovce. Druhá fotka zachycuje vstup do menu, vidíme šest kategorií, přičemž aktuálně aktivní „Obraz“ skrývá velkou skupinu pod „Nastavením pro pokročilé“. Podobně to máme vlastně ve všech kategoriích.

Přepracované menu jsme navíc představili v demonstračním videu na našem webu. Bylo by zbytečné vše opakovat a rozepisovat. Zájemce tak odkážeme právě na zmíněnou video-prezentaci .

Přepracované menu se rozprostírá v domovské nabídce, která v jednotlivých kartách přináší další podrobnosti. Vše se jeví rychlým a intuitivním. Pomalejší reakce spadá do času ihned po zapnutí stroje, kde se evidentně načítá zbytek rychle probuzeného televizoru. Mně nové ztvárnění nabídek vyhovuje. Samozřejmostí jest varianta propracování se do standardního „settingu“, který grafickou vizáží připomíná starší verzi. Struktura menu vyhoví začátečníkovi, avšak zásadní roztrpčení neuštědří ani náročnější obsluze, která více zkouší a nastavuje.

Hlavní „setting“ se člení na šest kategorií (Obraz/Zvuk/Vysílání/Síť/Systém/Podpora). Z nich se vydáváte dál k jednotlivým předvolbám, anebo nově do již zmíněných, sdružených „Pokročilých nastavení“. Obrazová část, typicky pro „Sama“, vybízí k užití čtveřice profilů (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film). Zvuková předloží pět (Standardní/Hudba/Film/Jasný hlas/Zesílení).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Profily pro obraz a zvuk. Stačí jen přehodit a rychlá změna přichází.

Z prvků pro nejen náročnějšího fandu televizní techniky zmíníme regulaci teploty barev ve čtyřech krocích (Studené/Normální/Teplé1/Teplé2), která dokáže jednoduše vykouzlit vyšší spokojenost. Odzkoušejte i vy! Uživatel šťoura, slušněji řečeno detailista, se pídí po „Vyvážení bílé“ (2body/10bodů) a „Kolorimetrickém prostoru“. „Auto Motion Plus“ nechybí, zde však pouze s jedním posuvníkem a aktivací blikání podsvícení, které ovlivní vnímání pohybové ostrosti. Druhá vlastnost však ne každému vyhovuje. Jeden posuvník v „motion efektech“ naznačuje využití 50Hz technologie panelu.  

V záložce „Vysílání“ spustíte ladící proces, aktivujete zámek kanálů. V „Síti“ nastavíte přístup k internetu, ať již kabelem, anebo Wi-Fi. V „Systému“, kromě jiného, nacházíme „EKO řešení“ pro snížení spotřeby, anebo aktivujeme novou instalaci TV (bez předchozího resetu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Eko čidlo se nastaví posuvníkem a nedochází tak k nepříjemně tmavému podání obrazu při jeho aktivaci.

V místním nastavení pro pokročilé překontrolujeme primární a sekundární zvukovou stopu, zapneme Anynet+ (HDMI-CEC), zaktivníme ochranu panelu proti vypálení. Poslední záložka – „Podpora“ skrývá velmi důležité prvky. Jednak právě odsud spouštíme aktualizační proces, v „Automatické diagnostice“, kromě dalšího, kontrolujeme stav TV signálu, ale hlavně obnovíme tovární nastavení.

Do článku jsme vybrali z voleb ty nejzajímavější, respektive z našeho pohledu důležité.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stále opakujeme a stále se zapomíná. Aktualizace softwaru, včetně obnovy Smart Hubu, anebo celého prostředí, vyřeší leckdy mnoho problémů. Kdo si neví rady, využije e-Manuál (viz třetí foto).

Obraz

Kombinace využitého panelu, jeho frekvence a rozlišení se leckomu nemusí zamlouvat. Většina tak začne bez jakékoliv obavy a ještě před vlastní prohlídkou výrobek kritizovat. Jak nám ale výrobce u LCD televizoru Samsung UE49KU6452U naznačuje, i tato kategorie produktů má své outsidery a krále.

Šestisícčtyřistapadesátdvojka patří spíše ke králům. Ne, že by vše bylo dokonalé, avšak testovaný borec předvedl svoji chuť příjemnou formou zobrazení, zaskočit potencionálního zákazníka.

Nejvýraznější negativum, kterým bych začal, jest zobrazení černé. Tato ve větších plochách šedne. Černo-černá tma chybí. Prokreslení tmavých scén chřadne – slévá se. Nicméně osazený panel se nebojí pozorování hodně ze stran. Do tmavých ploch se pak vmísí mírný fialový přídech. Ale pozorovací úhel bych nazval nadstandardně širokým. Nesoulad v podsvícení při běžném sledování u testovaného kusu běžně pocítitelný nebyl.

„Klokotání“ pohyblivých partií obrazu se zbavíte zařazením individuálního dopočtu v rámci funkce Auto Motion Plus. Docílíte velmi slušné obrazové plynulosti. Náročný si u nahodilého rychlého pohybu všimne občasného zdvojení hran objektů. K velmi dobrým, v této kategorii, přináleží taktéž pohybová ostrost, potažmo neostrost, kterou zasadíme do kategorie přirozeného rozmazávání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K jinakosti obrazové krásy zkuste aktivaci „Filmového režimu“. Auto Motion Plus - nezbytnost pro velkou uživatelskou základnu. Plynulost máme rádi.

Cvičené oko zaznamená záležitosti, jež nemusí všem vyhovovat – kupříkladu při aktivním sledování kódovaného vysílání přes satelitní tuner. Ne vždy musí být nadšen u sportovních akcí. V takovém případě začne experimentovat s obrazovými režimy. Software je sice mocná čarodějka a mnoho odborníků se nám snaží vysvětlit, jak kvalita panelu není rozhodující, nicméně pro pokročilejšího diváka má neopomenutelný vliv na kvalitu zobrazení.

Barvy v režimu FILM jsou nastaveny s příchutí Samsungova klasického stylu. Tedy pro znalé – nic mimo jeho standardní linii. Přesto jsem již v minulosti subjektivně byl s defaultním nastavením barev spokojenější. Zde pocitově vnímám trochu více agresivity, mírný sklon k občasné umělosti. Ne vždy mě dokázaly pozitivně naladit odstíny pleťové ve tvářích herců. Subjektivní vjem však nemusí tolik mrzet – nápravu sjednáte korekcemi v příslušné části „settingu“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nejste-li spokojeni s barevným podáním, dolaďte „Vyvážení bílé“. Druhá fotka představuje „Vyčištění digitálního signálu“ - nyní nově jen se dvěma variantami.

Profesionálně si televizor poradí s přepočtem videí z nižších rozlišení. Dokáže zaskočit příjemnou podívanou, byť mu předložíte starší dílo ve standardním rozlišení. HD rozlišení pak místně dofoukne příjemný prostor.

Obraz v UHD přináleží k vysoce jakostním, s přirozenou dávkou pohybové neostrosti a mimořádně zdařilou prostorovostí. HDR takříkajíc pro oko, bych nehodnotil. Obsah takto vybavený předložen bude, nicméně se nejedná o dávku „oslnění“ dospělejších modelů. Posuďte sami.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, 4K TV, Test, LCD a LED, Samsung, Tizen

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

31 Jaromír Puk

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Tenkrát v Hollywoodu: Tarantinova pocta filmovému průmyslu na pozadí vraždy herečky Sharon Tate [recenze filmu]

Na pozadí případu vraždy herečky Sharon Tate píše Quentin Tarantino milostný dopis klasickému Hollywoodu a jeho hrdinům, žánrům a formátům, které se nestačily přizpůsobit požadavkům nového studiového systému.

7 Marek Čech

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Panasonic TX-55GZ1000E: parádní 4K HDR Hollywood můžete mít doma i vy [test OLED TV]

Dostat se na vrchol není snadné. Setrvat tam delší čas, patří ale k daleko těžším úkolům. Již dopředu prozradíme, že OLED Panasonic TX-55GZ1000E se znovu vyšplhal až na samotnou špici technologicky možného. A leccos ještě vylepšil…

61 Alexandr Bray

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk