Samsung UE49KU6452U: povedená vstupenka do Ultra HD světa [test]

3. října 2016
TWEET SDÍLET
Samsung UE49KU6452U: povedená vstupenka do Ultra HD světa [test]
Řada 6400 patří několik let ke stálicím. Nabízela vždy velmi dobrý poměr cena/výkon. Jak si povede letošní 4K model?

Měříme a měříme...

Samotný televizor nabízí velmi dobře nastavený obrazový režim Kino. Barevná odchylka dE je 2,41, barvy jsou tedy nastaveny velmi dobře, gamu jsme naměřili 2,22, takže je téměř ideální, pouze teplota bílé by mohl být nižší, pohybuje se většinou na 7 000 K. Naopak barevný prostor je nastaven opět výborně. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení režimu Kino

Mírným zklamáním byla tentokrát černá, která ve statickém režimu dosahuje průměrných 0,152 cd/m2, takže černá není zcela černá. Statický kontrast proto dosahuje nižší hodnty, než jsme u Samsungu zvyklí - 1 257:1.

Zvuk

Již prvotní tóny linoucí se z útrob testovaného borce naznačily zvukově povedenou stránku. Přítomnost hlubokých tónů – basů, stejně tak zřetelné mluvené slovo s neagresivním nástupem výšek. Hrou s ekvalizérem si zvuk lze dobarvit k obrazu svému. Televizor poskytuje na svoji třídu a obecné zvyklosti slušný poslechový zážitek ve vyvážené rovině. Vše se odvíjí v trochu „teplejším“ nádechu, který nedává vystoupit jiskřivým výškám, čímž systém nevychází vstříc agresivitě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Foto dvě zachycuje pro mě nepříjemné, defaultně aktivní pípání televizoru, při stisku tlačítek dálkového ovladače. Vadím vám také? „Tóny tlačítek“ přenastavte na VYPNUTO.

Jakmile ale popustíte uzdu potřebě poslouchat a nasadíte hudební díla těžšího kalibru, rozpoznáte hranice integrované soustavy, přes které nepřeskočí. Nicméně si dovolíme tvrdit - zvuk se na KU6452U povedl. Svým projevem postačí valné většině běžných diváků.

Multimediální funkce

HbbTV funguje, jakmile příslušnou aplikaci doinstalujete. Opět a ne poprvé dáváme dotaz, proč se HbbTV nevkládá přímo do prostředí televizoru formou primárně vložené aplikace. Takových tu vidíme několik. Hybridní teletext se stává populární funkcí a na rozdíl od mnoha jiných ho může využít nemalá skupina uživatelů. Nutnost instalace považujeme za nadbytečný krok.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V aplikacích, konkrétně záložce „Životní styl“, nacházíme požadovanou utilitu HbbTV. Další foto zachycuje piktogram sdruženého tlačítka barevných voleb, kterým HbbTV vyvoláme.

HbbTV na příslušných stanicích vyvoláte stisknutím multifunkčního tlačítka s kumulovanou funkcí pro čtveřici barevných kláves. Následné stlačení středového prstence směrem vzhůru potvrdí virtuální stisk červeného a HbbTV se „naláduje“. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Foto č. 2 ukazuje testovací prostředí iVysílání ČT - test AV formátů. Konkrétně zde byl spuštěn test UHD s HEVC (H.265).

Samsung UE49KU6485U zachytí stream ze sítě, spojí se s počítačem a přehraje mu vzdáleně předkládaná multimedia. Nejen po této stránce se jedná o moderní televizor. Narážíme, stejně jako minule, na propojení s mobilním zařízením, kde HD video formátu mp4 z Windows Phone telefonu nejde přímo přehrát. Televizor načte náhled – video ale nespustí.

Interní přehrávač funguje standardně. Smůlu jsme měli při zkušebním přehrání firemního dema Oceanic. U UHD/4K videí z naší sbírky bylo přehráno vše. Přehrána byla FullHD videa s kodekem H.265 a valná většina starších testovacích „koncovek“ (kodeků/kontejnerů). Podporu formátů nazveme nadprůměrnou. České znaky u případných titulků nechybí. Pracujete s nimi, měníte kódování, velikost, synchronizaci s videem atd. Problém přichází jen u formátu ISO 8859-2 LATIN 2. Nedostupnost titulků při nasazení přes DLNA se dá vyřešit programem, který text přímo „vypálí“ do prezentovaného videa.

KU6452 pořizuje záznam letmým startem/naprogramováním přes EPG (elektronického programového průvodce – Guide). Samsung neodmítne nahrát taktéž UHD HDR ze satelitu. K záznamu není vždy třeba formát disku. Ne, běžně jinde záznam nespustíte. Váže se vždy na mateřský televizor. Úspěšně jsme odzkoušeli upozornění na pořad.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Různé variace pro spuštění záznamu.

EPG nepřeruší obraz ani zvuk. Obraz přesouvá do malého okna. PiP (Picture in Picture – obraz v obraze) a PaP (Picture and Picture – obraz a obraz) hlásí dostupnost – vyhledejte kartu v nabídce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Slušně přehledné EPG a informace o pořadu.

Řada z vás se ptá po fungování aplikací. Konkrétně ty, které zahrnují televizní archivy, či IP TV uklidníme zprávou... Ano, HBO Go, Filmbox Live a sledovanitv.cz korektně chodí. Stejně zazáří YouTube, VOYO, rajce.net, stream.cz, Facebook, AccuWeather, Plex a pro našince macešský Netflix. Zahrajeme si pár her. 

Klepněte pro větší obrázek

Prostředí s aplikacemi.

Orientačně změřený input lag ve špičkách a vhodném nastavení šplhal až ke skvělým 20ms. Vše odzkoušejte při reálném hraní.

Závěr

Jednoduché ovládání, vybavené SMART prostředí, vynikající práce se všemi rozlišeními, slušný obraz, slušný zvuk. Kritiku snese nečerná černá. Naopak velkou pochvalu stabilita Tizenu, který ani jednou za dobu testu nezaváhal. A věřte - televizory v testu dostávají hodně zabrat.

Vhodně koncepčně zvládnutý televizor s UHD/4K rozlišením bude evidentně patřit k vyhledávaným produktům na našem trhu. Potencionální kupující, který spadá do skupiny „běžný divák“, by neměl být zásadním způsobem zklamán. Ba naopak. Primární nedůvěra vůči kombinaci technologií, jej v reálu přesvědčí o dobrém nákupu. Ve své třídě si, jak plyne z výše uvedeného, povede velmi dobře. 

Klady

+ Velmi dobrý SD obraz
+ Výborný HD/UHD obraz s velkou prostorovostí
+ Slušný a vyvážený - plný zvuk
+ Korektní chod firmwaru
+ Ekvalizér
+ Přehlednost menu
+ Intuitivní ovládání s novým typem ovladače
+ Vhodná nabídka použitelných aplikací
+ Práce s titulky
+ Hodnota input lagu
+ Design

Zápory

- Šedivá černá
- Občasné mírné zdvojení hran při nahodilém pohybu/zaškobrtnutí obrazu
- Nepodporuje HD nahrávky v MP4 z některých mobilních telefonů
- Nutnost instalovat aplikaci pro HbbTV
- Pro někoho chybějící USB 3.0

Samsung UE49KU6452U

Cena orientační 

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, 4K TV, Test, Tizen, Samsung, LCD a LED

Určitě si přečtěte

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Nabarvené ptáče: chlapec putuje sadistickým světem, z něhož zmizel soucit [recenze filmu]

Chlapec během druhé světové války putuje světem, z něhož zmizel soucit a stává se v něm projekcí nebo terčem okolního sadistického zla. V adaptaci kontroverzního románu Jerzyho Kosińského.

4 Marek Čech