30
Fotogalerie

Samsung UE50HU6900U: levný, velký 4K LED televizor [test]

Nástup UHD, nebo také 4K rozlišení, vyvolává mezi uživateli bouřlivé diskuze. Má smysl? Podívejme se na levnější 4K televizor, jaké má klady a zápory.

Kapitoly článku:


Chcete cenově přijatelný UHD v 50“ palcích? Možná i vás zaujme Samsung UE50HU6900U. V základním popisu samozřejmě zmiňujeme především tahák, tedy UHD (4K) rozlišení, které oproti původnímu plnému HD nabídne 4x vyšší počet bodů na panelu. 

Na UHD navazuje vlastnost podporující co nejpřirozenější zobrazení barev - Color Brilliance. 200 Hz Clear Motion Rate (CMR) se snaží zajistit plynulost pro pohybové děje. K zajímavostem patří multitasking s funkcí Multi-Link Screen, kdy na jedné obrazovce sledujete vícero záležitostí (např. televizní vysílání v jedné části a v druhé aktivní internetový prohlížeč).

 DSC07806.JPG DSC07814.JPG
 

Nechybí hlasové ovládání přes jeden ze dvou dodávaných dálkových ovladačů. Ten má implementován mikrofon. Hlasové ovládání funguje také v naší mateřštině. Funkci Football mode odzkouší především fotbaloví nadšenci při sledování oblíbeného sportu. K modelu lze dokoupit UHD evolution kit pro zachování možnosti rozšíření vlastností do budoucna. Podporuje hardwarový růst výrobku. Čtyřjádrový procesor se má postarat o rychlejší procesy a řízení televizoru.

DSC07808.JPG DSC07810.JPG
 

Uživatel znající Samsung ví, že „musí“ najít Smart Hub s množstvím aplikací. Výrobce „chytré“ funkce navíc podpořil vložením dříve zmíněného druhého ovladače. Ten, kromě jiného, funguje jakožto elektronické ukazovátko. Ano, tímto způsobem bude procházení aplikací, webů… daleko jednodušší a rychlejší.

Design, základní popis

Designově slušně vyvedený televizor s plochým, opačně postaveným „T“ podstavcem s výrazným stříbrným pruhem, bez možnosti horní díl natočit.

DSC07812.JPG

Panel spíše polomatného provedení obklopila ze všech stran černá linka, přičemž reálné boky jsou stříbrné a lehce zkosené. Spodní vyvěrá ven a je viditelnější. Pravá spodní část obsáhla červenou stavovou kontrolku rozměrnějšího provedení. Firemní označení menší velikosti pak standardně „visí“ uprostřed spodní části.

Konektorová výbava

Konektory, tradičně u Samsungu nalézáme na pravé zadní straně (čelní pohled) a již standardně zde nahmatáváme i joystickový ovladač pro základní možnost ovládání zařízení. Joystickový ovladač jsme opakované chválili – dobré nápady by se ocenit měly.

Konektorové shluky ve dvou seskupeních poskytnou prostor pro celkem 4 HDMI porty (1x ARC – zpětný audio kanál, 1x DVI, 1x MHL), 3 USB (1x USB 3.0, 1x TV Camera), TV One Connect vstup pro připojení UHD evolution kitu. Dále nacházíme digitální audio výstup (optický), servisní konektor, IR OUT pro zapojení prodlužujícího infračerveného rozhraní (prodloužení v balení), sluchátkový výstup, SCART v plnohodnotné podobě, komponentní AV vstup a 2x audio CINCH.

DSC07816.JPG DSC07819.JPG

„Chytrá televize“ to znamená internet, tudíž nechybí LAN přípojka (počítačová síť). Ve výčtu nám schází šroubovací „F“ konektor pro připojení satelitní antény – paraboly, „standardní“ anténní konektor pro příjem televize a CI slot (adaptér v balení) – vložení dekódovacího modulu s kartou placené televize. Levá zadní strana poskytla prostor pouze síťovému napájecímu kabelu.

Dále bychom zde měli mít, dle našich informací, trojici tunerů (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2) včetně DVB-T2 rozšířeného o HEVC (H.265). Model nezasáhly prostorové 3D hrátky – chybí stereoskopie. Ne všechny zrovna toto sdělení bude mrzet.

Dálkový ovladač

Dálkové ovladače nacházíme v balení dva. Standardní Samsungův v menším provedení a rádiový, řekněme, vejcovitého tvaru s implementovaným mikrofonem a funkcí ukazovátka.

Základní, přes menší rozměry, uřídí všechny funkce televizoru, včetně nahrávání. Rozvržení gumových tlačítek s povětšinou bílým popisem a částečným hmatovým odlišením, nepostrádá běžnou logiku. Ovladač se dobře drží, čemuž napomáhá zadní zaoblená strana. Při večerním sledování může chybět podsvícení klaviatury. Část uživatelů jistě také zmíní občasné přehmaty vzniklé kvůli menšímu rozestupu tlačítek.

DSC07826.JPG DSC07824.JPG

„Designový, chytrý“, s rádiovým signálem obsahuje pouze základní tlačítkovou skupinu, případný zbytek vyvoláte na virtuálním ovladači na obrazovce. Ovladač kromě mikrofonu pro případné zadání hlasových povelů, obsáhl funkci ukazovátka, které lze stisknout. Umožní pohyb kurzorem, ale taktéž potvrzení volby. V dolní části ještě přidává tzv. doporučované volby. Ovladač funguje přes zeď a dá se využít, jakožto ovladač univerzální ve spojení s prodlužovacím kabelem. Vejcovitý tvar společně s různorodým tlačítkovým designem působí moderně, ale také se slušně přizpůsobí ruce majitele. Plastový černý povrch je v horní části jakoby překartáčován, aby více odolával otiskům prstů.

Šesttisícdevítistovku uřídíte také za pomoci počítačové myši a klávesnice připojené k ní, anebo ještě lépe adekvátně softwarově vybaveným smartphonem/tabletem.

Počáteční nastavení a ladění

Testovaný model, možné lépe napsat kus, zasáhlo několik nepříliš pozitivních záležitostí, se kterými jsme se museli vyrovnávat. Po nastartování televizoru se sekalo menu a televizor místy vykazoval výrazně pomalejší reakce. Ihned došlo na aktualizaci softwaru. Ani po ní ale nebyl stav ideální. Proto jsme HU6900 resetovali do továrního nastavení a ještě zcela vypnuli od napájení. Po dalším resetu se stav vylepšil. Nicméně občasně pomalejší reakce (ne tolik, jako před aktualizací a resety) zaznamenáváme. Na kvalitu obrazu však pomalejší reakce vyliv neměly.

Další překvapení nastalo při zcela běžném počátečním nastavení. Linie známá ze starších modelů zůstává, nicméně průvodce nám nenabídl (opakovaně zkoušeno!) při tomto základním nastavení televizor přímo naladit. V možnostech si jen zadáte PSČ a vyberete aktuálního poskytovatele vysílání (např. Skylink). Další ladění se koná až v rámci opakovaného vstupu do menu, položky ladění.

eManual.JPG

Část zmatků při prvotním nastavení vám pomůže vyřešit česky psaný e-Manuál.

Zde zvolíte, co chcete ladit a přes nabídku upravíte požadované. Systém dovolí využít i motorově natáčenou parabolu (DiSEqC přepínač verze 1.2 a USALS - Universal Satellites Automatic Location System). Bohužel po našem nastavení a kompletním naladění se CZ/SK nabídka ocitá rozeseta po celém programovém listu. I přes možnosti setřídění programů v menu stroje a dále pak přes variantu programový list exportovat přes USB do PC a tam v příslušném softwaru jednodušeji třídit, se domníváme, že toto není uživatelská přívětivost. Množství favoritních programových skupin se zastavil na počtu pět. Programy v TV třídíme lepší variantou přeřazením na příslušné číslo pozice. Původní program následně poskočí o číslo výš.

Další „bohužel“ přiřadíme k nestandardnímu chování DVB-S tuneru v návaznosti na modul (a nejen modul). Hláška o zakódovaných programech, cyklicky se opakující, by mohla naznačit drobnou firmwarovou nekompatibilitu s námi používaným modulem. Dobrá, ale proč se dále objevuje také hláška signalizující nedostatečný stav signálu? Po opakovaných hláškách, jsem přepojil námi využívaný testovací satelitní systém na jiný televizor a zkoušel aktivně přepínat kanály. Zde vše fungovalo bezproblémově. Tudíž, buď má Samsung problém s firmwarem, který řídí DVB-S/S2 část, anebo že by šlo o příjmově méně citlivý tuner? Vzpomínám si na dávnější test plazmy od „Sama“, která obdobně vykazovala problémy s DVB-S/S2.

Součástí uživatelského prostředí jest forma zviditelnění informací o právě sledovaném programu při přepnutí. Zajímavě a přehledně zpracovaný „vyjížděcí“ seznam často vyjíždí nadvakrát. Typicky při příjmu programů ze satelitu. Jednou při zčernání obrazovky, následně se schová a po té se znovu zjeví při zobrazení chtěného programu. Bližší by nám bylo delší, ale jednorázové ukázání nabídky, s posečkáním až do chvíle definitivního nástupu kanálu.

Přepnutí programů - Informace.JPG

Vzhledem k méně standardním záležitostem s testovaným kusem a také pro obdobu se staršími řadami nebudeme dále rozpitvávat tuto kapitolu.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud