Samsung UE50HU6900U: levný, velký 4K LED televizor [test]

21. října 2014
TWEET SDÍLET
Samsung UE50HU6900U: levný, velký 4K LED televizor [test]
Nástup UHD, nebo také 4K rozlišení, vyvolává mezi uživateli bouřlivé diskuze. Má smysl? Podívejme se na levnější 4K televizor, jaké má klady a zápory.

Menu a nastavení

Přehledné menu, které taktéž známe ze starších řad, jak bylo naznačeno výše, občasně rychlostně drhne. K přehlednosti přispívá kontextová nápověda. Při tápání vypomůže eManuál. Základní dělení do záložek jich ukáže přesně sedm (Obraz/ Zvuk/ Vysílání/Síť/Smart Hub/ Systém/Podpora).

První záložka „Obraz“, nabízí čtyři uživatelské předvolby (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film), a to pro každý zdroj signálu zvlášť. Obsluha sama vybere, jestli korekce budou platit pro všechny zdroje nebo ten aktuální. V doplňkové nabídce „Pokročilých nastavení“ a „Obrazových možností“ lze korigovat barvy (Vyvážení bílé, Vyvážení bílé v 10b.), jejich teplotu skokově měníme ve čtyřech předvolbách (Studená/Normální/Teplá 1/Teplá 2). Přidat možno na plynulosti pohybu (Motion Plus), a to s vlastním rozsahem redukce vibrací. Druhá škála, kterou jsme dříve měnili/redukovali „rozostření“ chybí, což část uživatelstva nepotěší. LED Clear Motion (řízení podsvícení LED pro vyšší plynulost obrazu) zůstává.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrazová nastavení. Třetí fotka ukazuje „vlastní“ režim, kterému chybí druhá, dříve vídaná stupnice „Redukce rozostření“.

Nechybí „Filmový režim“ a pro UHD na HDMI porty volíme „HDMI UHD Color“. Chuť pozměnit kvalitu černé, nás vžene k experimentování s „Černým tónem“. V neposlední řadě mnoho uživatelů méně spokojených s celkovým barevným prostorem, zkusí pozměnit „Kolorimetrický prostor“ (Auto/Přirození/Vlastní nastavení). Tímto jednoduchým způsobem lze přispět k barevné radosti přizpůsobené vašim očím.

Volte formát obrazu – Automatický/16:9/Široký zoom/Zvětšený obraz/4:3/Přizpůsobit obrazovce/Smart obraz 1/Smart obraz 2. Výrobce přidává primární způsob zobrazení děl s obrazem ve dříve využívaném stranovém dělení 4:3 (16:9/Široký zoom/Zvětšený obraz/4:3). Jestliže budete pocitově znepokojeni svoji úpravou, stačí vyvolat obnovení nastavení pro příslušný profil.

Vybereme-li změny ve zvukové části, obdržíme pohled na šest uživatelských profilů (Standardní/Hudba/Film/Jasný hlas/Zesílení/Stadion). Kromě běžných úprav a nastavení zvukových efektů s navýšením prostorovosti, objevujeme pětipásmový ekvalizér, Dialog Clarity – zvýraznění mluveného slova a Virtual Surround pro navýšení prostorovosti. Odzkoušejte. U digitálního výstupu řídíme zpoždění zvuku.

Z dalších položek „settingu“ zviditelníme třebas EKO funkce – aktivace světelného čidla, úspora energie, časové vypnutí a vypnutí bez signálu, spustíme „Datové funkce“ (HbbTV – moderní hybridní teletext, který využívá připojení k internetu), nastavíme připojenou klávesnici, myš anebo standardně dodávaný univerzální dálkový ovladač. Fotbaloví fandové nevynechají „Fotbalový režim“, včetně automatického záznamu s výběrem nejdůležitějších momentek. Nároční vyhledají „Wi-Fi Direct“ anebo „Screen Mirroring“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naopak začátečníci se zabývají záložkou „Podpora“ a jednotlivými kurzy – Smart Control, Smart Hub, rozpoznávání hlasu. Na stejné záložce aktualizujeme v příslušném submenu televizor, ale taktéž v submenu „Automatická diagnostika“ obnovujeme kompletní nastavení výrobku – tzv. reset do továrního nastavení.

Při ovládání nezapomínejme na nabídku Nástroje/Tools, kterou vyvoláme přímo z dálkového ovladače stisknutím stejnojmenného tlačítka. Součástí ovládání zůstává precizní filtrace kanálů, přes jejich „list“ - přístup prostřednictvím tlačítka z ovladače (CH.LIST).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Začátečníkům se mohou hodit tzv. kurzy (1. foto). Druhý obrázek naznačuje vstup do režimu „Nástrojů/Tools“. Třetí pak námi již dříve chválenou filtraci programového listu.

Měření a pohybová ostrost

Asi většinu lidí bude zajímat přínos 4K rozlišení pro reálný provoz. Tento televizor má CMI pouze 200, což odpovídá 50 Hz panelu. V reálu obraz je ostrý a 4K rozlišení při nehybném záběru, nebo u fotografií, pomalý pohyb televizor ještě ustojí, průměrně rychlé akční záběry změní obraz v rozostřenou mazanici, kdy se například tráva slije do zelené flekaté plochy. Upřímě řečeno, jiné LCD televizory na tom nejsou o mnoho lépe, zde však pohybová neostrost vynikne právě díky vyoskému 4K rozlišení statického obrazu.

Tudíž 4K rozlišení obraz sice fyzicky má, v praxi 4K využijete jen pro fotografie. Pro zajímavost HDMI podporu 50 Hz a 60 Hz ve 4K rozlišení musíte v menu aktivovat. Testovaný televizor má také problémy s nativním zobrazením 24p filmů. Obraz se viditelně trhá, je nezbytné povolit dopočítávání mezisnímků.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Kino

Co musíme hlasitě pochválit, tak je nastavení obrazu v režimu Kino. Barevná odchylka delta e u testovaného kusu byla pouze 1,16, což je vynikající hodnota. Gama je 2,2 a škála šedé je prakticky ideální, barevná teplota je lehce nad 6 500 K, nastavení barev je parádní. Z našeho pohledu se jedná o televizor s obrazem, který nemusí ani náročný filmový nadšenec kalibrovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výborně dopadlo měření homogenity podsvícení a vyvážení bílé.
Z tohoto pohledu televizor musíme pochválit. Drobné chyby ale najdete.

Testovaný televizor měl vrámci LCD televizorů výbornou černou (0,077 cd/m2, režim Kino), statický kontrast LCD displeje je velmi dobrých 3 291:1.

Obraz

Počáteční obrazové prostředí se zdá pro oko mírně barevně nadhodnocené. Základní barevná sytost se dá krotit v menu jednoduchým přeskočením na jiný obrazový profil, nebo ruční – detailnější – úpravou. Barvy jsou obecně mírně líbivější. V profilu Kino, se ale barvy dostávají daleko blíže reálnému světu. Komu nevyhoví, může obrazovou část přenastavit s pokročilejšími funkcemi.

Jestliže se máme vyjádřit k jednotlivým barvám, ne zcela jednoznačně přijímáme zelenou barvu trávy. Pleťové nechybí přirozený nádech, avšak nemá potřebný odstínový rozptyl a tak jakoby strádá – je plošší s nižší mírou detailů. Také má sklon k přepalům. Stav je výraznější u SD. Kontrastní černá nedělá ostudu svému jménu, celoplošná ujíždí do mírné šedivosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazová ostrost u statické scény byla pro oko nižší. U pohybově náročnějších scén záleží na rychlosti pohybu, obraz u pohybu mohl být určitě celistvější a hladší – jiné modely Samsung pohyb zobrazily lépe. Pohyblivé objekty, hlavně při počátku pohybu, sem-tam vykazují na hraně roztřesení. U rychlejších pak už obraz degraduje zcela.

Subjektivní nesoulad v podsvícení lze občas vnímat především při celoplošných tmavších barvách – např. přepínání programů. Částečně jsme si všimli mírného nesouladu v některých scénách, kdy „clouding“ nastupoval v podobě širších „pruhů“. Paradoxně ale v celoobrazových testovacích obrazcích v Kino režimu jsme zmíněné chyby nezaznamenali.

Příjemnou zvláštností byl prostor, který u HD lehce jakoby vystupuje hlavně ve středu obrazu. Film Letopisy Narnie, kde v jedné scéně bylo několik stromů na jednolitějším povrchu, popisovaný jev odkryl zcela zřetelně.

Řadu lidí bude zřejmě zajímat srovnání zobrazení SD proti HD proti UHD. Za sebe bych vyjádřil pocit takto. SD má mírně nižší ostrost, televizor, jakoby případné problémy trochu mírnil ve smyslu jejich „změkčení“ a následného překrytí a snížení detailů. Nevezme je a nepřepracuje k vyšší dokonalosti. Pomyslně – pro někoho – znamená výsledek slušně vypadající obraz z méně kvalitních zdrojů.

HD má příjemnou hloubku a nebojí se světla ani tmy. Pokud ovšem nejsme fanaticky zaměřeni na totální černou. Ta přichází při skoku z jedné na další kapitolu – u přehrávání z BD přehrávače. Stroj vypne podsvícení a na chvíli vzniká černo-černá tma. Některé scény mohou (při určitém nastavení) dát více vyniknout jemnému barevnému šumu v plochách objektů. Subjektivně chybí cosi málo z detailů. UHD ukazuje příjemné jemné zpracování s vyšší detailností a výborným prostorem.

Klepněte pro větší obrázek

Celkově bych napsal, že pocity plynoucí z pozorování televizoru jsou mírně kontroverzní. Někde oko jásá, jinde si říká, že stav mohl být dokonalejší. Spíše nadprůměrné pozorovací úhly dávají při odklonu od kolmice úbytek barevnosti, přidávají lehoučký závoj a navyšují přepal v pleti.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Samsung, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Nvidia Shield TV Pro 2019: to nejlepší zase o kousek lepší [test]

Letošní revize oblíbeného přehrávače Shield TV razantně změnila vzhled levné verze, dražší verze Shield TV ale netrpí tolika kompromisy.

40 Tomáš Holčík

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

12 nejlepších dramat roku 2019, která musíte vidět

Nikdy neodvracej zrak, Irčan, Joker, Sbohem, synu, Poslední večery na Zemi, Le Mans '66, Bolest a sláva, Narušitel systému. Čtvrté ohlédnutí za nejlepšími snímky, které se letos objevily v našich kinech nebo na streamovacích platformách.

4 Marek Čech

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

35 Jaromír Puk

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk