Samsung UE50HU6900U: levný, velký 4K LED televizor [test]

21. října 2014
TWEET SDÍLET
Samsung UE50HU6900U: levný, velký 4K LED televizor [test]
Nástup UHD, nebo také 4K rozlišení, vyvolává mezi uživateli bouřlivé diskuze. Má smysl? Podívejme se na levnější 4K televizor, jaké má klady a zápory.

Zvuk

Velkým a příjemný překvapením byla zvuková část poskytující vyrovnaný zvuk, schopný efektového pojetí u dynamických scén. Basová část dokázala svoji přítomnost k naší radosti. Mluvenému slovu nechybí zřetelnost, je sykavek a agresivity prosté. Velký prostor byl dán již základním nastavením, bez potřeby vyumělkování se surround efekty.

Hudební koncert nestrádá ani z integrovaných reproduktorů. Jen se nastavení basové složky nesmí přehnat (např. úpravou ekvalizéru). Pak dochází (u vyššího zesílení) k nástupu nepříjemných rezonancí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výborný a příjemný zvukový zážitek se dá vylepšit pětipásmovým ekvalizérem (viz druhé foto). Nic se ale nesmí přehánět.

Multimediální funkce

Přehledné EPG (elektronický programový průvodce) zůstalo nedílnou součástí Samsungova televizoru. Při aktivaci neutichne obraz ni zvuk. Jen dochází k zobrazení v rámci okna. Okno ve známém PIP (obrazu obraze) existuje - aktivujeme z menu. Jedná se o jednotunerovou verzi. Není tak možno sledovat dva televizní kanály produkované televizí v obou vytvořených oknech. Do jednoho musí vstupovat signál z externího zdroje. Jediná varianta nastává při firemním Multi-Link Screenu. Tam si na obrazovku připnete třeba televizní vysílání v jednom okně a internetový prohlížeč v druhém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehledné EPG se stále běžícím obrazem a zvukem. Prostřední a třetí foto zachycuje Multi-Link Screen.

HbbTV po jeho aktivaci v menu - „Datové služby“ - pracuje přesně. Zachytit tuto formu moderního teletextu se daří nejen u českých stanic. Ano, kanály České televize nejsou ochuzeny o vylepšení v podobě iVysílání - vstupu do archivu s pořady.

Surfování v rámci integrovaného prohlížeče dostává jiný, přijatelnější rozměr, jestliže do ruky vezmete druhý ovladač se systémem ukazovátka. Ten vše zrychlí a udělí jinak méně dokonalému stylu (oproti PC) vyšší uživatelskou přívětivost. Vstup na stránky prezentující flash technologii prokáže implementování v HU6900. Internetový svět (např. televizních archivů) se tak rozšiřuje. Využít při vyhledávání možno hlasové pokyny zadávané přes opakovaně zmíněný, sekundární „controler“.

Nahrávání spustíme přímo tlačítkem na dálkovém ovladači, nebo jednoduchým naprogramování z EPG. První ze dvou možností má zajímavou kontextovou nabídku, kde uživatel ještě určí, po jako dobu se má nahrávat, resp. za jakou dobu záznam bude ukončen. Běžný stav – tedy formátování HDD před nahráváním a šifrování nahrávky tak, že ji nelze využít jinde, zaznamenáváme. Trochu nechápeme, proč Samsung při nahrávání programu dovolí přepnutí programu na další, ač tento nebude zobrazen. Hláška o nutnosti nejdříve deaktivovat záznam a teprve následně přepnout na požadovaný kanál, přichází opožděně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dvě žádané technologie - HbbTV s iVysílání (ČT flotila) a technologie flash pro integrovaný webový prohlížeč.

Multimediální přehrávač si z USB vezme mnoho souborů a podpoří jejich prezentaci společně s DTS zvukem. Rozsáhlá byla forma zobrazení titulků a jejich kódování – vše kromě kódování ISO 8859-2 LATIN 2. Při neochotě zobrazit znaky s diakritikou, vstupte do Nástrojů a překontrolujte, či změňte kódování. Horší stav pro formáty a titulky nastává při přehrávání prostřednictvím DLNA. Nicméně se vše dá jednoduše napravit využitím jedné z funkcí známé utility Serviio, která zařídí lepší kompatibilitu, a navíc „vypálení“ titulků přímo do filmu. Nic není dokonalé.

Spolupráce s PC při přehrávání filmů probíhalo standardně, přesto část multimediálních koncovek dostupná nebyla. A jak uvádíme, kde máte problémy v rámci DLNA protokolu a integrovaných přehrávačů u operačních systémů, zkuste prográmky třetích stran. Serviio vyvíjejí, nadšenci z řad příznivců značky Samsung. Sáhnout lze po firemním Samsung Smart View 2 a navázat spojení s televizorem takto – odzkoušejte!

Samsung vybízí k použití cloudu a k jeho standardu nutno započítat mnoho drobných aplikací a her. Mezi těmi nechybí VOYO, TopFun, iDnes, LEGO TV, Animáček a mnohé další. Komplexně vše spadá pod „Smart Hub“, který byl v televizoru letos přepracován. Modernizace nepřispěla k uživatelské přívětivosti – minimálně dle našeho názoru. Lišta obsahující vše na jedné „hromádce“, ale ani „velké“ rozhraní není úplně ono.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Televizor řada z vás chce k hraní her. Vhodnost počinu limitují některé faktory. Například hodnota tzv. input lagu. Zde tento – námi orientačně změřený – činil slušných 31ms (při vhodném nastavení – např. odzkoušejte „Režim Hry“). Neboť každý má oči jinak citlivé, doporučujeme vše odzkoušet v reálu.

Klepněte pro větší obrázek

Závěr

Levný 4K Samsung ukazuje, kde jsou jeho limity. Fyzické 4K rozlišení nezmená vysoké rozlišení za každých okolností. Užijete si ho fotografií a u pomalých záběrů. Jinak na skutečné 4K zapomeňte. Pochválit musíme výborné nastavení barev v režimu Kino.

Radost z testování ale zkalilo pár výše popsaných „zvláštností“. Občasná neochota menu k reakcím, drobná nekompatibilita s modulem, ale hlavně, opakované a poměrně časté hlášky ohledně žádného/špatného signálu u DVB-S/S2 tuneru žádají zamyšlení. Lze, samozřejmě, přemýšlet nad problémy testovaného kusu, anebo firmwaru, který se dál vyvíjí a vylepšuje.

Slušný obraz s dostatečnou možností následných osobních korekcí potěší. U níže kvalitativně postavených SD děl se občasně dá říct – „mohlo to být lepší“. Nejsme u základní třídy televizorů a tak přísnější pohled neopustíme, tudíž pohybová neostrost je v této cenové relaci špatná (a to na "Full HD" třídu). Naopak kladem obrazového rázu jsou je příjemný, plastický obraz při standardním 2D zobrazení. HD i UHD jsou o třídu výše než SD, více pozitivně obraz vycházel při denním, či večerním sledování s lehkým osvětlením. Noční temnota a sledování filmů zvýrazní některá negativa.

Zvukově jsme byli skoro okouzleni. Skutečná radost ze zvukové plnosti, šťavnatosti, kdy nechybí ani dunivější bas. Chválíme! Slušná odezva potěší hráče, uživatelsky přívětivé nahrávání (nejen) přátele „tisíc dílových“ telenovel. Integrovaný USB přehrávač vyhoví, 4K videa přehraje a nezaleká se DTS zvuku.

Celkově televizor lze doporučit pozornosti, ale třeba vědět, že tento 4K televizor je pouze "základem", kdy UHD využijete v plné kráse jen pro fotografie. U filmů zázraky nečekejte, náročnější divák ve stejné cenové relaci asi zvolí kvalitnější Full HD model, který rychlé pohyby zvládá lépe. To si ale musí zvážit každý kupující sám.

Samsung UE 50HU6900U

Cena:

Klady

+ (Pro někoho) slušné SD (méně detailů = méně viditelných chyb)
+ Prostorovost scény (zvláště u HD/UHD)
+ Plný zvuk s basovou složkou
+ Přehlednost menu
+ Design a využití druhého dálkového ovladače s funkcí „ukazovátka“
+ Ekvalizér
+ Vybavená „Smart“ část s množstvím aplikací
+ Slušná hodnota input lagu
+ Design

Zápory

- Chování satelitního tuneru při vztahu k modulu
- Hlášky o nedostupném/špatném signálu (satelitní tuner)
- Občasné záseky menu
- Méně přehledný/nový Smart Hub
- Nutnost aktivovat HbbTV v menu

Web výrobce/specifikace/podpora: www.samsung.cz

AVmania hodnotí
design 9
obraz SD 7
obraz HD 8
zvuk 9
funkce 8
ovládání 7

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, Samsung, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

98 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

60 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech