Samsung UE55F9000ST: Nejlepší LED TV a Ultra HD jako bonus

17. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Samsung UE55F9000ST: Nejlepší LED TV a Ultra HD jako bonus
Nový exkluzivní UHD LCD televizor Samsung s 4K rozlišením ukazuje, kam směřuje budoucnost TV. I přes současný nedostatek 4K obsahu nabízí špičkový obraz.

Počáteční nastavení a ladění

Vše včetně průvodce vykazuje shodu s „osmitisícovkou“. Textový průvodce provede obsluhu prvotním nastavením. Jazyk, země určení, zdroj kanálu, typ sítě – tedy základní parametry.

Následuje krok automatického ladění a jeho nastavovací proces. Vzhledem k duálním tunerům si obsluha musí správně zvolit „Typ připojení“ (Duální/Samostatný) u satelitního příjmu. V případě chuti fungovat dvoutunerově, přiveďte k TV na jeho vstupy (šroubovací „F“ konektory), signál z paraboly po dvou nezávislých koaxiálních kabelech. Tak si užijete plné funkčnosti zdvojených tunerů.

Následuje „Typ kanálu“ (Všechny/TV/Rádio), „Výběr satelitu“ (navolíte veškeré satelitní pozice, které máte možnost přijímat), „Nastavení LNB“. V této položce bude nutno zvláště navolit DiSEqC pořadí konvertorů. Ano, týká se pouze těch z vás, kteří přijímáte signál z více než jednoho satelitu. Frekvence spodního a horního pásma byly u testovaného modelu určeny správně, není třeba měnit.

Příznivci lovu družic vybavení motorem nebudou zklamáni. Jen ladící proces musejí započít až vyvoláním z menu. Právě představovaný špičkový model umí prostřednictvím DiSEqC přepínače verze 1.2 a USALS (Universal Satellites Automatic Location System) ovládat motorem natáčenou parabolu. Na závěr určíte „Vyhledávací režim“ (Vše/Bezplatné).

Klepněte pro větší obrázek

Přichází samotné ladění. Pro test jsme určili tři družice družice. Ladění více než 3000 různých programů trvalo necelých 25 minut. Dobrý výsledek. Škoda jen pořadí naladěných stanic - testovaný televizor nedal na první pozice české a slovenské programy. Zde by se hodilo drobné vylepšení, aby volba národního prostředí způsobila základní určení pořadí se zvýhodněním „domácích“ programů.

Jinak stylu ladění a filtračním možnostem před laděním není skoro co vytknout, výrobce skutečně přemýšlí nad vnitřním prostředím komentované části. Částečně výtku kompenzuje nová funkcionalita v podobě doporučovaných programů, které jsou součástí „Smart menu“. Je vidět, že tato část se také stále vyvíjí. Ne všem ale musí stačit a vyhovovat pouhá vnucovaná nabídka doporučených programů.

Klepněte pro větší obrázek

Menu a nastavení

Položky menu se dají opsat od „osmičky“. Vše je více-méně stejné. Čtyři uživatelské profily pro obraz, a navíc profil „Sport“. Zvlášť ukládané nastavení pro jednotlivé vstupy/druhy tunerů. Šest profilů pro zvuk s možností vytvořit individuální kalibraci, anebo ekvalizér.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U obrazu zaznamenáte položku „Funkce Smart LED“, měnící charakter podsvícení panelu v jednotlivých blocích, což jistě přispívá v některých chvílích k vyšší kvalitě obrazového zážitku. Zájemce toužící po podrobnostech přesměrujeme sem.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz

Obraz, tedy téma, které zajímá  u 4K televizoru valnou většinu uživatelů. Zde upozorňujeme, že jsme se dívali i pohledem pohledem běžného člověka, co vidí „telku“ a netuší, že její útroby obsahují cosi nového navíc. Zkrátka bez "sednutí na zadek" jen z 4K rozlišení. 

Začneme tak trochu od konce. Pozorovací úhly jsou nadstandardní, nikoliv špičkové. Odklon od kolmice postupně přidává lehký závoj a narůžovělý nádech. Obraz je sledovatelný i z větších úhlů, zde ale s příměsí zmíněné růžové.

Celková barevnost, hodnocená prostřednictvím očí, nesnese kritiku. Barvy jsou tvořeny  bez příměsi umělých tónů, pleťová vypadá přirozeně, červená poskytuje plný nádech a byla schopna gradovat do rudé. Černá pro oko má mimořádný charakter. Zapnuté vylepšení jí ještě přidávají na temnotě. Divák pak bude překvapen, když dojde k přeskočení v rámci přehrávání BD filmu a v „proluce“ obraz zůstane zcela černý. Jeho černota vykáže absolutní srovnání s černou zdí za televizorem, při nočním sledování a zhasnutém světle. Celková kvalita gradace barev obdobně není u LCD běžná.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi chválíme velmi kvalitní přepočet na 4K rozlišení. Dostatečně jakostní SD obraz vykazuje dávku velkého prostoru s korektním barevným přednesem. Objekty se barevně neprotínají a barvy nepřetékají. V posazení ostrosti vykazuje obraz mírně měkčí pojetí, což se dá očekávat. Stav korigujeme v menu. Automatika vhodným způsobem čistí šum a odstraňuje případné artefakty. Občasně dochází (u testovaného kusu) k barevnému rozkladu u protínajících a rychle se pohybující objektů, ovšem jen v případě jejich výrazně odlišné „křiklavé“ barevnosti a zvláště u méně kvalitního SD. Někdy byl rozklad nahrazen viditelnějším „zakostičkováním“.

HD přednáší UEF9000ST s nádechem mimořádného prostoru, který atakuje pocit sledování 3D. Barevná hra jest pro oko okouzlující a přesná. Samozřejmě platí – čím kvalitnější signál a dílo předložíme, tím větší zážitek získáme. HD má oproti běžným zvyklostem méně surové ostrosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ostrost pohybujících se objektů při prezentaci televizních signálů (jedno zda z externího, či interního zdroje) vykazuje i při zapnutých funkcích pro vyšší plynulost pohybu, občasné trhnutí v hranách objektů (někdo by uvedl jejich lehké fázování). Blu-ray testovací obrazce se jevily dostatečně ostře, jen u specifických pohybujících se černých objektů (na světlém pozadí) byl vidět duch za objekty. Zacházíme ale již za hranici běžného vnímání. Cenová kategorie televizoru však vybízí k hnidopišství.

Celkové srovnání s doposavadním špičkovým modelem F8000 vychází lépe pro nový model F9000 a z námi viděných LCD modelů patří a absolutní špičku. Tento poskytne více disciplíny, korektnosti a méně anomálních stavů. Zápory okem nejnáročnějšího jsou - občasný Clouding zvláště při vypnutí části "vylepšovacích" funkcí, mírně při opakujícím se švenkování celou scénou. Lehce prosvítají spodní rohy (testovaný kus).

Měření

Obraz F9000 se dá velmi dobře dále nastavovat a určitě majitelé kalibračních sond si budou mít s čím hrát. Pokud se podíváme na hodnoty nastavené z výroby, velmi kvalitní panel a snahu výrobce nabídnout dobré nastavení.

LCD panel má výborný statický kontrast 2 750:1 a dynamický dosahuje neuvěřitelných 15 725 574:1. 4K televizor F 9000 zkrátka s podsvícením pracovat umí. Černá dosahuje na LCD vynikajících 0,10 cd/m2 a měření tedy potvrzuje slova o výborné černé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení režimu Kino
 

V námi měřeném a hodnoceném režimu Kino, je barevný prostor (gamut) o trochu širší, obraz tedy bude o chlup barevnější. Zajímavý je posun Gamy, naměřili jsme 2,5, místo obvyklé 2,2, jednoduše dle grafu jsou světlejší tóny šedé o chlup světlejší, než by měly být.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Kino

Barvy nejsou také ideálně nastavené, normě rec. 709 by se mohl výrobce přiblížit určitě více. Televizor na to určitě má. Přesto tovární nastavení působí na oko dobře, drtivá většina (i náročných) diváků nebude mít důvod ke stížnostem.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, LCD a LED, Samsung, LED

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Slunovrat: brutální rozpad vztahu na pozadí zvráceného pohanského rituálu [recenze filmu]

Zvrácená podoba lidových tradic v sugestivním psychologickém hororu, který provokativně zpracovává téma rozpadu nejen partnerských vztahů.

6 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SilverCrest SKG 16 A1: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Dříve luxusní sluchátka s aktivním potlačením hluku ztratily svoji exkluzivitu a pořídíte je za pár stovek v prodejně s potravinami. Fungují, jsou vcelku účinné, ale musíte počítat s několika kompromisy.

5 Petr Březina

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Sony WF-1000XM3: nejlepší True Wireless sluchátka s ANC, která můžete mít [test]

Zájem o zcela bezdrátová (True Wireless) od jejich uvedení na trh raketově roste. Novinka Sony WF-1000XM3 míří na nejvyšší příčky a právem. Kombinuje výborný zvuk, skvělé potlačení hluku a příkladnou ergonomii. Zkrátka máme tu novou referenci pro ostatní a nejlepší True Wireless sluchátka na trhu.

43 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

8 Jaromír Puk