Samsung UE55F9000ST: Nejlepší LED TV a Ultra HD jako bonus

17. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Samsung UE55F9000ST: Nejlepší LED TV a Ultra HD jako bonus
Nový exkluzivní UHD LCD televizor Samsung s 4K rozlišením ukazuje, kam směřuje budoucnost TV. I přes současný nedostatek 4K obsahu nabízí špičkový obraz.

3D obraz

Aktivní forma stereoskopie byla vyhotovena v zajímavé podobě. Nastavení umožní si 3D vychutnat. Kdo má pocit, že zdvojení prvků v obraze vnímá, může do nastavení zasáhnout.

Pojetí prostoru je na vysoké úrovni s dávkou lehkosti a přirozené návaznosti různě vzdálených objektů. Krásná hloubka s mírným, neagresivním a hlavně „nebolestivým“ vystoupením objektů z obrazu. Občasně více vnímáme drobné zrno, které můžeme částečně ovlivnit nastavením šumového filtru. Pohybové scény sem-tam vyznívají neostře. Typicky – statický obraz, do nějž zboku vjíždí automobil. Objekty v něm, včetně samotného vozu působí neostře. Protože hovoříme o aktivním 3D, světlejší části scén se chvějí/dýchají, což bývá běžné.

Brýle o Samsungu dostanete skládací, moderně ztvárněné a padnoucí.

Zvuk

Zvuk se prezentuje ve velmi příjemné formě v rozsahu nižšího až středního zesílení. Vykáže dobrou, dá se napsat - nečekanou - dynamiku a přirozeně obemkne posluchače. Zastoupeno bylo běžné spektrum frekvenčního rozsahu potřebné pro filmový poslech. Při nástupu zesílení se do něj vkrádá nádech agrese a „zvonění“. Vše možno korigovat v nastavení – ekvalizérem. Agresi odstraníme, ovšem část „zvláštně“ pojaté porce tónů se vyzmizíkovat nepodařilo.

Klepněte pro větší obrázek

Mluvené slovo zní dostatečně srozumitelně, užijí si také fandové hlubších tónů, které hlásí přítomnost. Výkon integrovaných reproduktorů byl dostatečně koncipován vzhledem k velikosti panelu.

Multimediální funkce

Multimédia se u Samsungu vždy rovná radost. HbbTV, EPG, podpora technologie Flash u prohlížeče, možnost záznamu právě sledovaného programu a u F9000ST záznamu programu, který přímo sledován není. Umožní nám to tzv. zdvojené tunery. Stačí příslušné napojení a nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

HbbTV funguje včetně iVysílání ČT. Podpora multimediálních koncovek ve stylu Samsung opětovně velmi dobrá. Včetně podpory DTS zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Formát a rozsah Smart menu má zřejmě stále největší variace v rámci aktuální nabídky. Aplikace spojené se sociálními sítěmi, sportem, různorodé archivy videí, zpravodajství, předpovědi počasí a v neposlední řadě drobné hry. Zmínit musíme přítomnost Plex (aplikace pro práci s multimédii a jejich přehrávání). Prostě Samsung, tak jak ho známo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro hráče doplníme informaci o hodnotě orientačně změřeného input lagu. Ta se pohybuje běžné kolem 60ms. Vhodným nastavením se dá dopracovat ke stabilním 47ms. Nezapomeňte si stav odzkoušet!

Závěr

55" televizor za 100 000 Kč. Tento údaj jistě mnoho zájmeců odradí, podobně jako fakt, že máme v ruce první generaci 4K televizorů, které sebou nesou "nedotaženosti" v podobně HDMI 1.4, či nepřehrávání 4K videí vestavěným přehrávačem. Ale na otázku, zda F9000 předčí dřívější špičku F8000, odpovídáme - ano, v každém případě. F9000 se povedl a z aktuálních LCD televizorů nabízí to nejlepší, co můžete mít.

Náročný uživatel nehledící na finanční prostředky by měl určitě do svého hledáčku zahrnout právě testované LCD s LED podsvícením a lokálním řízením podsvitu – Samsung UE55F9000ST. Již nyní, bez nutnosti ho hned „krmit“ doposud prakticky nedostupným UltraHD obsahem, mu přinese zajímavou podívanou s vyšším obrazovým zážitkem oproti F8000. Pozitiva z nižšího modelu byla vhodně převzata do vyššího, s nárůstem obrazové radosti a přesnosti. Pro nás nečekaně dobře vyznívá i běžné SD vysílání, a to jsme na 55“! Zde Samsung chválíme.

HD pak vysílá jasný signál o vynikajícím obrazu. Dobrou zprávu pro kupujícího naznačí přípojný modul. Dá se v budoucnu zaměnit za jiný, s modernějším rozhraním, které lépe přiblíží stroj 4K obsahu. Dá se kritizovat neprovedení menu ve 4K kvalitě, nemožnost rychle naladit programy dle národního prostředí, či zvláštní zvuková forma u vyšší hlasitosti. Stejně tak zamrzí nepřítomnost tlačítka pro rychlou aktivaci záznamu na HDD.

Přátelé korektní barevnosti, nebo dokonce černo-černé tmy, určitě zbystří pozornost. Stejně milovníci všemožných moderních funkcí, DLNA, nahrávání, SMART technologií. Televizor jim jistě nabídne nevšední a vysoce nadstandardní zážitek. Odpověď na otázku, zda kvalitativní rozdíl F9000 oproti F8000 odpovídá cenovému nárůstu, vám ale nedáme. Pokud jste ochotni připlatit za nejlepší obraz LCD televizoru s 4K rozlišením, který jsme zatím viděli, rozdíl v hodnotě velmi dobrého, velkého Full HD televizoru, pak je F9000 přesně Ultra HD televizor pro vás. 

Klady

+ Vynikající obraz v HD s výbornou černou pro oko diváka
+ Výborný obraz v SD (při dostatečném datovém toku/kvalitě)
+ Možnosti nastavení s neskutečným rozsahem
+ Množství uživatelských profilů pro obraz a zvuk
+ Varianta resetu po jednom uživatelském profilu
+ Samostatný modul s konektorovou výbavou - možnost v budoucí záměny
+ Možnosti ovládání včetně netradičních (smartphone, tablet, ovládání hlasem/gesty)
+ Luxusně vypadící ovladač s touchpadem a mikrofonem
+ Vynikající editace programů interní/externí (mazání, přesuny)
+ Slušný zvuk v nižším až středním zesílení
+ Množství a využitelnost aplikací ve „Smart“ prostředí
+ Textové a video návody na webu
+ Pohodová, intuitivní a rychlá práce s multimédii
+ Design

Zápory

- Po provedeném ladění sat. tuneru nejsou CZ/SK programy na prvních místech/nemožnost filtrace dle národního prostředí
- Chybějící tlačítko nahrávání na dálkovém ovladači
- USB jen v 2.0, HDMI jen v 1.4
- nepřesné nastavení barev v režimu Kino
- Občasné trhnutí pohybu, či barevný rozklad u křížících se objektů (zvláště SD)
- Prosvítající spodní rohy (testovaný model)

Samsung UE55F9000ST
design 10
obraz SD 9
obraz HD 9
zvuk 8
funkce 9
ovládání 9

Samsung UE55F9000ST

 Cena:

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Samsung, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk