Samsung UE55JU7502: Zahnutý UHD LED TV s parádním obrazem

9. června 2015
TWEET SDÍLET
Samsung UE55JU7502: Zahnutý UHD LED TV s parádním obrazem
Vzpomínka na staré dobré obrazovo-zvukové časy, ovšem v „ULTRA“ moderní podobě? Nebo další z předražených propadáků marketingové „tlačenky“?

Pro zajímavost jsme překontrolovali kvalitu a sílu dalších stanic, s jejichž zobrazením zádrhel nebyl. Například TV Barrandov měla ve stejném čase sílu 55 % a kvalitu 67 %, přičemž běžně fungovala, a to zcela bezproblémově. Informace o síle a kvalitě signálu musíte brát jakožto orientační. Přesné hodnoty získáte měřící aparaturou. Nicméně na základě výše uvedeného se lze domnívat, že testovaný kus není úplně OK.

V menu, avšak mimo základní nastavovací proceduru, následně obsluha přiřadí stanice do pěti seznamů oblíbených (zvlášť pro DVB-T a DVB-S), které ještě individuálně pojmenuje. Přesun kanálů se děje v satelitní kapitole čistě v seznamech oblíbených stanic, u DVB-T také v celkovém seznamu. Volný přesunem na vybranou číselnou pozici, kdy předchozí stanice tam „sedící“, je volně odsunuta o číslo nahoru stanice seřadíme. Přesuny a naházení do listů se mohou dít při filtraci (Typ/Satelit/Poskytovatel/Transpondér/Zakódováno), pro lepší cílení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První foto zachycuje úpravu kanálů (seřazení a umístění do oblíbených). Druhé nabízí pohled na tzv. list kanálů a třetí na informace o pořadu.

… základní nastavení pokračuje

Primární nastavení dokončíme seřízením místního času (Automaticky/Manuálně). Na samotném závěru se ještě, kdo projeví zájem, nechá proškolit prostřednictvím „Kurzu Smart Control“.

Jednotlivé kroky se v rámci individuálních voleb jemně odliší a tak se propracujete například k párování druhého ovladače. Dovolíme si postup popsat pro zájemce. Párování druhého ovladače zahájíte stisknutím tlačítek „EXIT“ a „EXTRA“ - jejich současným přidržením po dobu přibližně 5 vteřin. Nyní postupujete dle informací zobrazených na vašem televizoru.

Výrobce inteligentně párování naznačuje přímo pod krytkou baterií. Postup si zapamatujte. Nám se totiž opakovaně stalo, že po instalaci nového softwaru s následnou obnovou „Sama“ do továrního nastavení, ovladač nekomunikoval s TV. Zkušebně došlo k přeměření vložených baterií. Ty byly v „kondici“. Pomohlo nové párování.  

Ve chvíli ukončení základu nastavení si všímáme zvýšené neochoty Samsungu reagovat na povely. Načítají se SMART aplikace a některé další volby. Jakoby ale ke zpomalení došlo taktéž nárůstem naladěných stanic. Jejich počet ale byl výrazně pod 300 uložených, a to skutečně v rámci satelitního příjmu není nijak závratné číslo.

Klepněte pro větší obrázek

Panel s ikonami, chcete-li listy, aplikací.

Menu a nastavení

Operační systém Tizen a menu JU7502T jsme si představili na videu a zájemcům doporučíme ho vidět. Provedení a jednotlivé součásti jsou slušně vymyšleny. Bohužel chybí stoprocentní stabilita a rychlost. Prvky se sem-tam při procházení načítají pomaleji, nebo dochází ke snížení odezvy na dálkový ovladač. Mimochodem – při využití sekundárního – si nelze nevšimnout, jak pohybující se kurzor přispívá k mírnému trhání obrazu na pozadí plynoucí videa. Mně se líbí ona varianta, kdy se u každé strany panelu objeví rozdílná nabídka. Horní panel s ikonami nejdříve působí trochu nepřehledně, následně si ověříte – jde o zvyk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Červené šipky směřují k piktogramům - každá strana nese nějaký. Modrá šipka zvýrazňuje kurzor ukazovátka od dálkového ovladače. Druhé foto přináší pohled na vyvolanou horní nabídku, včetně virtuální plochy ovladače.

Různými cestami, anebo přímo, se dá dopracovat k původní verzi menu, které známe od Samsungu již z minulosti. Sedm základních záložek (Obraz/Zvuk/Vysílání/Síť/SmartHub/Systém/Podpora) poskytuje celkem slušnou přehlednost, byť někdy oddělení do samostatných submenu považujeme za nadbytečné.

Ze zajímavých nastavení v obrazové části vybíráme seřízení „Kolorimetrického prostoru, Vyvážení bílé, Černý tón, Černá HDMI, HDMI UHD Color(optimalizován pro signály 50P/60P 4:4:4 a 4:2:2)“. Z dalších spatřujeme „Filmový režim“ a velmi důležitý – „Auto Motion Plus“ s dvojicí posuvníků pojmenovaných „Redukce vibrací“, „Redukce rozostření“ a aktivací „LED Clear Motion“ režimu. Pro dosažení maximálního kontrastu si pohrajte s funkcí „Smart LED“, která automaticky nastaví jas jednotlivých oblastí. Zásobárna „štelovátek“ na slušné úrovni. Co říkáte?

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelstvo často nechápe, kde regulovat přílišnou agresivitu pohyblivých scén. Hledejte Auto Motion Plus.

Záložka „Zvuk“ připravila k nasazení pětipásmový ekvalizér, zvukové prostorové efekty, úpravu zpoždění zvuku a automatickou regulaci hlasitosti. Aktivujte HD zvuk, nastavte režim komprese pro Dolby Digital. Zasunutí konektoru sluchátek utiší zvuk vycházející z interních reproduktorů televizoru. Souběžný zvuk, respektive odděleně řízenou hlasitost vycházející z obou zařízení, nedocílíte. Nám se to nepovedlo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Z velmi dobrého zvuku se dá ještě individuálně vytěžit více. Například ekvalizérem.

V rámci další záložky – „Vysílání“ přetřídíte kanály, změníte nastavení satelitní části, editujete oblíbené. Při celkovém naladění (hlavně) satelitního tuneru, se vám stane, že při přepínání českých a slovenských kanálů uslyšíte u slovenských angličtinu (zahraniční pořady). Nezoufejte, jen si musíte v Možnostech zvuku -> Jazyku zvuku vhodně nastavit primární a sekundární zvuk. Primárně navolte češtinu, sekundárně slovenštinu. Docílíte žádaného.

Klepněte pro větší obrázek

Drobnost, která rozladí. Slyšíte stále agličtinu, přitom máte zájem o český a slovenský zvukový doprovod. Změňte jazyk zvuku ve stejnojmenné části.

„Síť“ reguluje Wi-Fi, kabel, či direktivní spojení. Prohlížíte Screen Mirroring, spravujete připojená multimediální zařízení, přejmenujete výrobcem nastavený název televizoru pro síť a zařízení. „Smart Hub“ přináleží k „chytrému“ prostředí, účtu Samsung, aktualizaci aplikací. Čistou obnovu aplikací spustíte „Obnovením Smart Hub“ prostředí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prostřední fotka zachytila spolupracující zařízení v síti - mobilní telefon a další televizor jiné značky.

„Systému“ vypnete stále se ozývající, pro mě nepříjemné, pípání, doprovázející stisk tlačítka dálkového ovladače (Obecné -> Tóny tlačítek). Taktéž zapnete „Anynet +“ funkcionalitu (HDMI CEC), „Datovou službu“ (nejdříve nutno nainstalovat aplikaci HbbTV), zapnete režim „Sport“, který není jen o změně obrazu. Obraz z tohoto profilu se ale ne každému líbí, bohužel obsluha jej „neumravní“. V „Nastavení“ znovu projdete základní kroky instalačního procesu. Ekologicky smýšlející nacházejí řádek s označením „Eko řešení“, ve kterém uvedete v činnost světelné čidlo a chování televizoru při nepřítomnosti signálu, časové vypnutí atp. „Řízení jasu podle pohybu“ alternativně vypněte - ověřte si vliv funkce na výsledný obraz.

Klepněte pro větší obrázek

Nevím jak vám, ale mně neustálé pípání při stlačení kláves ovladače nevyhovuje. Tóny tlačítek okamžitě vypínám.

„Podpora“ skrývá „Vzdálenou správu“, tudíž přístup servisní podpory výrobku k TV, „Automatickou diagnostiku“ s testem signálu a obnovením do továrních hodnot anebo velmi důležitý aktualizační proces. Vidíme kurzy pro lepší pochopení funkcí Samsungu. Tradičně všeho nadlimitně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obnova do továrních hodnot a aktualizace softwaru. U „chytrých“ televizorů nadmíru důležitá záležitost.

Při provozu nezapomínejte na tlačítko dálkového ovladače „Tools“. Jeho stlačení vyvolá sekundární rychlé menu, které se interaktivně mění, dle právě navoleného stavu. „Tonoucímu“ se nabídne pomoc - integrovaný návod k použití (e-manuál).

Klepněte pro větší obrázek

Poslední zoufalá možnost, jak příjít na to proč něco nefunguje? Manuál bývá posledním místem, kam se nervózní majitel koukne - chyba.

Obraz

Již na počátku kapitoly uvedeme – obraz vypadá subjektivně výborně. Přináleží k tomu hodně lepšímu, co dnes zakoupíte. Trochu mně připomíná loňský H7000, v lecčems krapet dokonalejší. Poznatky sepsané tak patří spíše k informacím pro náročnějšího diváka. Ostatní nepochopí, co autor článku popisoval – mnoho anomálií nezaznamenají.

Nejdříve k negativům. Pozorovací úhly jsou jen nadprůměrné. Po mírném odklonu od kolmice jemně odejde barevná sytost. Při ostřejším úhlu chybí znatelněji a do obrazu se vkrádá růžový nádech. Taktéž u odklonu od ideální kolmice vidíme vypálení části světlejších ploch – například v obličeji herců. U testovaného kusu se jen minimálně zjevuje nesoulad v podsvícení. Záleží na nastavení, hlavně práci s podsvícením. Do formy nesourodosti spadá „špinavý efekt“ u švenkování kamerou.

Velmi dobře a neagresivně pracuje automatika pro redukci MPEG artefaktů a redukce šumu. Nepřehání vyhlazování částí obrazu a tak ji odzkoušejte. Samozřejmě jinak pracuje u horších signálů a jinak u kvalitnějšího HD a UHD. Hodně kvalitní videa nepotřebují snižovat šum a redukovat artefakty, proto obě funkce potlačte.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz předkládá divákovi mimořádný prostor. Již SD díla jsou vhodně prostorově „přifouknuta“, natožpak parádně vypadající HD, respektive 4K/UHD videa. Černá byla hutná, a navíc s ní zájemci mohou výrazně pracovat do její vyšší temnoty. Při celočerném obrazu se panel vypíná a nastupuje temnota totální. Pleťová vypadá jemně s plynulým přechodem jednotlivých tónů. Kdo z puritánů nebude zcela spokojen s nádechem právě u pleťových odstínů, nechť nejdříve v režimu „Kino“ odzkouší jiný kolorimetrický prostor. Variant menu umožňuje víc a tak k odlišnému stylu „dokonalosti“ se propracovat dá.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Samsung, LCD a LED, IPTV, LED, UHD

Určitě si přečtěte

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

OnePlus: Nový 4K HDR QD televizor ukazuje, kam TV technika kráčí

Značka OnePlus je známá především svými telefony s dobrým poměrem cena/výkon a nyní rozšířila svoji nabídku o nový televizor. Má to však několik háčků a dá se na tom dobře demonstrovat, kam se trh s televizory posunuje.

12 Jaromír Puk

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

5 Jakub Michlovský

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech