Samsung UE55JU7502: Zahnutý UHD LED TV s parádním obrazem

9. června 2015
TWEET SDÍLET
Samsung UE55JU7502: Zahnutý UHD LED TV s parádním obrazem
Vzpomínka na staré dobré obrazovo-zvukové časy, ovšem v „ULTRA“ moderní podobě? Nebo další z předražených propadáků marketingové „tlačenky“?

Ostatní barvy a tóny jsou pro oko velmi dobře naladěny. Barvy působí přirozeně. Modré nebe, příjemně zelená tráva, či zářivější poloha bílé. A znovu platí – kdo z náročných uživatelů není spokojen, může vše dramaticky přeházet.

Pro individuálnější nastavení pohyblivých částí scény, včetně lepšího průběhu, přidává Samsung standardní dva posuvníky. V rámci hraničních nastavení se odrážíme od decentně trhaného a mírně rozmazaného pohybu objektů až po viditelnější telenovelový jev. Pohyb byl ve své plynulosti zobrazen skutečně brilantně. Někdy jsem subjektivně vnímal mírně navýšené rozostření, a to více u mnohočetných pochyblivých součástí scény (typicky - švenkování kamerou při protipohybu herce, kdy ještě do děje vstupuje další pohybující se objekt - například automobil). Na konkrétní průběh funkce má vliv software. My jich během testování obdrželi několik. Některé verze (při aktivním Auto Motion Plus) přidávaly občasné cuknutí ve scéně.

Klepněte pro větší obrázek

Nebojte se pracovat s Auto Motion Plus a vytvořte plynulost, která vyhovuje vašim očím.

Při delším zkoumání jsem pocitově vnímal mírně vyšší nároky na oči. Částečný vliv vyvolává nezvyk se zaobleným panelem, částečně – na můj vkus – zbytečně „zářivější“ defaultní nastavení. To se snaží vyvolat ještě vyšší pocit čistoty, průzračnosti a prokreslení u tmavých částí obrazu. Nebojte se – stačí upravit svítivost, kontrast a popřípadě jas, dolaďte ostrost. Někdy trochu přidáte, jindy raději výrazně snížíte. Mnoho z uživatelů podobný pocit nezaznamená.

Svá nastavení aplikujte pro konkrétní druh signálu/vstupu a uschovejte do jednoho ze čtveřice připravených profilů. Velikost obrazu si nově přizpůsobíte individuálně. Zbylé zůstalo zachováno – 16:9, 4:3 a zvětšený obraz. Ne u všech signálů/vstupů využijete přednastavení pro obraz formátu 4:3. Tam, kde je umožněno - automatika obraz zachová v poměru stran, anebo natáhne přes celou plochu. Třetí varianta vyvolá tzv. zvětšený obraz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obrazové profily a nová varianta velikosti obrazu - individuální roztažení.

Měření

Jako vždy jsme provedli měření. Osazený panel má výborné podání černé, její úroveň je 0,084 cd/m2, pokud zobrazíte černou plochu, tak podsvícení je zcela vypnuto a černá bude absolutní. Statický kontrast obrazu je v režimu kino 2 621:1, což je velmi dobrý výsledek, u standardního byl ještě o chlup vyšší (2 985:1). Z toho plyne, že použitý LCD panel je výborný, jaké je tedy nasatvení obrazu?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení režimu Kino

Nejvěrněji je jako vždy nastavený režim Kino. Barevný prostor je výborný, teplota barev je o chloupek studenější (7 000 K), nastavení barev je také velmi dobré (průměrná dE byla 3,43). Pouze škála šedé je lehce posunuta a naměřená gama byla 2,6. Pro náročného diváka to znamená, že nemusí nic nastavovat, a dostane velmi dobrě nastavený obraz z výroby (v režimu Kino samozřejmě), nicméně po ruční kalibraci by fajnšmekr dostal obraz ještě lepší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vyvážení bílé a homogenita podsvícení. Pokud jde o homogenitu podsvícení, tak bílá je v podstatě v pořádku, jas je nejvyšší ve středu a pomalu klesá směrem k rohům. 

3D obraz

Příznivci aktivní stereoskopie si ji užijí za předpokladu, že si samostatně zakoupí adekvátní typ 3D brýlí. Do testovacího balení žádné přiloženy nebyly, proto prostorové hrátky neprověřujeme. Výrobce v návodu, kromě jiného, na toto téma uvádí… „Ke sledování 3D obsahu potřebujete mít nasazeny nejnovější aktivní 3D brýle Samsung. Aktivní 3D brýle Samsung infračerveného typu a 3D brýle jiných výrobců nejsou podporovány.“

Zvuk

Již od prvního spuštění si nejde nevšimnout výrazného zvukového přednesu s dostatečnou prezentací v rámci celého pásma. Zvuk proniká prostorem volně a přirozeně. Nechybí předo-zadní, ale také dostatečně široký pravo-levý záběr. Nižší a nízké tóny (basy) výborným „vlněním“ dotahují zvukovou krásu do kategorie, která majitele neodešle k okamžitému nákupu externího zařízení pro zvuk. Výbuch, rotor vrtulníku, projíždějící sportovní vůz, nebo bubny u hokejového utkání. Vše v reálné podobě, včetně hlubokých basů.

Mluvené slovo nepostrádá zřetelnost, bylo sykavek a agresivity prosté. Znatelnější mírný nástup falešných tónů přináší až hodně vysoké zesílení. Ale při něm jste stále na hranici slušné zvukové poslouchané. Zvukových profilů existuje pět (Standardní/Hudba/Film/Jasný hlas/Zesílení), posílení ekvalizérem a prostorovými efekty okusíte.

Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Implementovaný přehrávač si poradí s kodekem HEVC (H.265), ale starší Samsung Demo Oceanic nepřehraje. Zvláštní faux pas. Obecně má přehrávač nadstandardní podporu formátů, DTS zvuk uslyšíte, otitulkované soubory uvidíte. Rozsáhlá forma zobrazení titulků a jejich kódování – vše kromě ISO 8859-2 LATIN 2. Ano, diakritika není problémem. Titulky zvětšíte ve třech krocích, nasadíte synchronizaci s videem atd. Případné problémy zobrazení přes DLNA (např. z PC) se dají řešit programem, který „vypálí“ tyto přímo do filmu.

Záznam pořadu docílíte přes elektronického programového průvodce (EPG/GUIDE), naprogramováním anebo spustíte letmým startem – tlačítkem na ovladači. HDD formátovaný na souborový systém NTFS, není nutno po připojení znovu formátovat. LCDčko jen provede zkoušku rychlosti. Nahrávky v PC s operačním systémem Windows jsou standardně nedostupné. Prostřednictvím „plánu“ vytvoříte podobně akci pro časové přepnutí na předem zvolený kanál.

Pamětníci nasadí stařičký telext přes PaT(Picture and Text, obraz a text). Další využijí znásobených tunerů a spustí PiP (Picture in Picture - obraz v obraze), anebo Multi-Link Screen (obdoba PaP - Picture and Picture, zde při využití s aplikacemi a prohlížečem).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

PaT, PiP a PAP (ten ve podobě firemního Multi-Link Screenu).

HbbTV se nám nakonec podařilo zprovoznit. Počáteční stav byl zajímavý. Vše vypadalo dobře nastavené, avšak piktogram hybridní televize se na flotile programů ČT neobjevil. Zkoušeli jsme všechny doposud doporučované a námi používané postupy – bez pozitivního výsledku. Nakonec vše rozhýbala jedna z aktualizací s následnou obnovou televizoru do přepravního nastavení, včetně obnovení Smart Hubu.

Po instalaci aplikace HbbTV, její aktivaci, jsme v menu (Systém) nalezli řádek „Datová služba“. Ta již byla na „zapnuto“. JU7502 jsme na pár minut raději ještě odpojili od zdroje napájení a následně přepnuli na program ČT 2. Piktogram naskočil – hurá! Výrobce by měl zapřemýšlet nad přímou integrací do systému tak, aby uživatele zbavil nutnosti experimentovat. Na diskuzních fórech se inicializace HbbTV a TV Samsung rozebírají poměrně často.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už se vám povede HbbTV do televizoru dostat, funguje.

EPG (Guide) se zvukem a obrazem patří k přehledným. Kdo si přes tlačítko Tools/Nástroje vyvolá doprovodné nastavení, spustí filtraci, nahrávání a časový rozvrh. Flash technologie v rámci interního webového prohlížeče podporována není. Vše vynahradí velké množství aplikací Smart Hubu. Narazíte na celou skupinu více, ale taktéž méně známých aplikací a her. Pro zajímavost uvádíme – YouTube, Twitter, Facebook, Skype, VOYO, Vimeo, Stream.cz, O2 TV, Filmbox Live, sledovani.tv (IPTV), iDnes, Rajče, TV Óčko, Deezer, vTuner a mnoho, mnoho dalších.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

EPG, webový prohlížeč se záložkami a pouhá hrstka aplikací ze skutečně široké nabídky.

Input lag činil, při troše snahy, příjemných 31 ms. Po rozsáhlejším experimentování, včetně zařazení přejmenování příslušného vstupu na „PC“, kterým docílíte, mimo jiné i změnu obrazových uživatelských profilů, si ve špičkách sahal k 16 ms. Jako vždy opakujeme – jedná se o orientační měření. Extrémní hráči musejí vše vyzkoušet.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava názvu HDMI vstupu přináší hned několik změn. Vyzkoušejte!

Závěr

Testované LCD s LED podsvícením Samsung UE 55JU7502T nás zasáhlo výrazně pozitivně. Kvalitní, příjemný, přirozený, prostorový a disciplinovaný obraz od standardního, přes vysoké až po ultravysoké rozlišení a k tomu na dnešní poměry neskutečně plný zvuk, nepostrádající předo-zadní a pravo-levý prostor a přednes v rámci celého spektra. Objemné menu s nepřebernými návrhy na úpravu takřka čehokoliv. Smart Hub vybaven velkou paletou využitelných aplikací pro každého a zajímavě „našlápnutý“ input lag – výzva pro hráče a jejich názor, jak oni ze svého pohledu právě testovaný televizor vidí.

Z výbavy jsem postrádal HD webovou kameru a někteří prohlásí cosi o chybějících 3D brýlích v balení. V balení 55" LCD, jehož cenový štítek není zanedbatelný.

Kdyby nebylo drobných problémů s menší stabilitou operačního systému a hlavně zádrhelů u DVB-S/S2 tuneru, musel bych napsat - Samsung JU7502T se zařadil mezi televizory, které po testu neradi vracíme. Tento televizor vřele doporučujeme. 

Klady

+ Výborný obraz (přirozenost, prostor, čistota, pohyb, možnosti)
+ Výborný zvuk (prostor, plnost, lehkost)
+ Obsáhlé menu
+ Množství a použitelnost aplikací ve „Smart“ prostředí
+ Výbava
+ Část konektorů na One Connect Mini - lepší přístupnost
+ Druhý ovladač
+ Pevný disk není nutno před nahráváním formátovat (NTFS)
+ Design
+ Orientační hodnota input lagu

Zápory

- Problémy s DVB-S/S2 tunerem (testovaný kus)
- Občasně pomalejší reakce prostředí
- „Ladění“ HbbTV
- Firmwarová nedotaženost
- Nejsou přiloženy 3D brýle ani webová HD kamera

Samsung UE55JU7502T

Cena orientační 64 990 Kč

Samsung UE55JU7502
design   9
obraz SD   9
obraz HD/UHD   9
zvuk   8
funkce   9
ovládání   7

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, IPTV, Samsung, LCD a LED, LED, UHD

Určitě si přečtěte

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

37 Jaromír Puk

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech