Samsung UE65KS9002T: SUHD TV, jednoduchý a zahnutý [test]

16. června 2016
TWEET SDÍLET
Letošní televizory Samsung nabízejí vyšší kvalitu obrazu, více funkcí, ale zároveň výrobce zjednodušil menu i ovládání. Je to správná cesta?

V dnešním testu si představíme SUHD HDR televizor Samsung UE65KS9002T, s panelem podporujícím tzv. Quantum Dot. Jedná se o model s přepracovaným prostředím operačního systému Tizen. Skrývá se v nastolené jednoduchosti krása, která nebude na úkor použitelnosti?

hce counter

Stranově podsvícený, 10bit 4K/UHD panel technologií Quantum Dot Color umí pracovat v dynamickém HDR rozsahu (HDR1000 – skutečně 1000nitů?) s lokálním řízením svitu Supremme Micro Dimming a Precision Black. Pro snížení odlesků nasazuje výrobce technologii Ultra Black – antireflexní vrstvu. Plynulost obrazu vyjadřuje Motion Rate 200 a jeho kvalitu PQI index 2400.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

 

Útroby skrývají kompletní zdvojené tunery (DVB-T/T2 s HEVC/DVB-C/DVB-S2/Analog), bohužel pouze s jedním CI+ slotem4.1k zvukový systém s basovým reproduktorem a výkonem 60W se zasadí o co nejvěrnější, plný zvukový doprovod. Přiložený chytrý ovladač spolupracuje se sadou předvolených hlasových povelů díky zapuštěnému mikrofonu.  Jako samozřejmost vnímá Samsung zrcadlení obsahu, respektive řízení televizoru přes mobilní zařízení (aplikace Samsung Smart View). Nechybí stále populárnější HbbTV, Multiroom link a třeba Anynet+ (HDMI CEC). V žilách systému koluje Tizen a jeho činnost řídí čtyřjádrový procesor.

Byť se jedná o UHD HDR přístroj, byl zařazen do energetické třídy A+.

Design, základní popis

Vysoce lesklý, prohnutý panel stojí na taktéž lesklém, stříbrném podstavci ve tvaru mocně rozevřeného písmena „V“. Vzhledem k přípojnému dílu, který se ocitá hodně za panelem, má divák pocit, že vrchní část levituje nad spodní. Samsung si dal záležet na provedení zad, která jsou v černém plastu s jemným rýhováním. Vrchní značně anorektická část (Premium Slim) si žádá velmi opatrné zacházení při vyjmutí z krabice a instalaci.

 Klepněte pro větší obrázek 

 

Na spodní části zřetelně svítí vypínatelný nápis Samsung. Hned pod ním nahmatáme tlačítko pro jednoprvkové základní řízení televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

 

Konektorová výbava

Jak bývá u těchto televizorů značky Samsung zvykem, konektory jsou rozděleny do dvou základních shluků, přičemž jeden  - externí - využijeme na přiloženém One Connect adaptéru. Na něj tak připojíme čtveřici zařízení prostřednictvím HDMI (1x s přívlastkem STB, 1x DVI/PC, 1x ARC – zpětný zvukový kanál) a dvojici přes USB (2.0). Pro někoho paradoxně právě sem připojíme satelitní parabolu, a to na dva šroubovací „F“ konektory, obdobně anténu pro pozemní vysílání. Nechybí digitální audio výstup. Poslední přípojné místo, největší ze všech, použijte pro spojení One Connect s televizorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na televizoru nám při čelním pohledu napravo, nabízí své služby dobře přístupný CI+ slot (modul s kartou pro placenou TV), jeden USB 2.0 port, EX-Link pro servisní připojení RS-232C, LAN pro kabelové spojení se světem internetové sítě a přípojné místo ke spojení s externím One Connect. U CI+ slotu se pozastavíme. Vnímavý čtenář cítí rozdíl oproti minulým modelům, kde byl CI+ slot zprostředkován externím adaptérem, který se vsunul do zad přístroje. KS9002 má z pohledu technika – „klasický“ CI+ slot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sluchátkový výstup chybí a myslím, že je to poměrně logické. Kdo má zájem musí vybírat sluchátka s bluetooth technologií. Podobně chybí SCART, či komponentní (cinch) vstup.

Dálkový ovladač

Do balení výrobce přidává jeden jediný matně černý ovladač s matným stříbrným spodkem, což způsobí obsluze lehký šok. Ovladač totiž není vybaven kompletní sadou tlačítek. Jedná se o výrazně zjednodušený „smart typ“ s mikrofonem pro hlasové povely. Malý, černý „dálkáč“ ovšem poskytuje v kombinaci s operačním systémem, intuitivní ovládání a netřeba se ho bát. Všudypřítomná kontextová nápověda přináší rozřešení pro nejednu otázku od obsluhy.

Klepněte pro větší obrázek

Původně jsem byl překvapen tímto počinem. Nicméně během pár chvil jsem si přivykl a neměl s tak trochu extravagantním stylem ovládání, žádný problém. Netvrdím však, že Samsung neměl přibalit ještě jeden ovladač pro konzervativního diváka. Byť by se jednalo o původní, typický Samsung „controler“. Cenové posazení testovaného borce, by cosi podobného umožnilo.  

Sympatický, prohnutý a do ruky velmi dobře padnoucí ovladač, k mému smutku není podsvícen. Z jeho povrchu vstupují zvláště dvě stříbrná naklonitelná tlačítka joystickového typu. Jedno pro sdružené řízení hlasitosti a při stisku pro skokové zeslabení zvuku. Na druhém pak skokově přepínáte programy a jeho stiskem vyvoláte EPG (Guide) – elektronického programového průvodce.

Zbytek dotvářejí dvě menší kruhová tlačítka pro vstup do domovské části a aktivaci osazeného mikrofonu pro hlasový pokyn. Třetí největší s prstencem slouží, jakožto potvrzovací, respektive nahrazuje směrový kříž. Popisky na matně černém povrchu však chtějí napovědět – „jsou zde ještě další“. Ano, takříkajíc neviditelnou pětici využijeme pro zapnutí/vypnutí TV, vyvolání číselné řady, kupříkladu při potřebě navolit konkrétní stanici. Dále k aktivaci barevných virtuálních buttonů, které jsou potřebné pro HbbTV, anebo teletext, ovládání interního přehrávače. Vše završuje „neviditelná“ klávesa zpět.

Zbytek ovládání zajistíte přes hlasové pokyny, bohužel pouze cizojazyčně (pro našince nejčastěji v angličtině), anebo přes nabídky v domovském prostředí.

Klepněte pro větší obrázek

Pro toho, kdo neví, které přednastavené hlasové příkazy Samsung zvládá. Stačí si po stisku mikrofonu přejít o jeden až dva kroky vpravo. Nabídka povelů bude neustále kolovat, až do jejího ukončení.

Počáteční nastavení a ladění

Primární proces nastavení televizoru započne volbou pozdravu, kdy upřednostníte ten, v rodném jazyce. Pokračujete seznámení s dálkovým ovladačem Samsung Smart a jdete v linii Připojení k internetu (kabelem/bezdrátově) -> Smluvní podmínky -> Výběr země určení -> Zdroj signálu (Anténa/Kabelový a satelitní set-top-box/Nepřijímám televizní signál).

Satelitní tuner pro zájemce podrobněji a s doladěním UHD HDR stanice

Z ne příliš vhodně zvoleného názvu „Antény“ vybíráme Skylink – vlastně Fast Scan. Zatím bez povšimnutí necháváme zbytek (Anténa/Kabel/Satelit). „Typ připojení“ (Samostatná/Duální) upřednostníme samostatný přívod pro jeden satelitní tuner. Zvýšenou pozornost věnujeme „Nastavení LNB“. Aktivujeme DiSEqC (dostupné je ovládání motorového natáčení paraboly) u námi využívaných družic.

Jenže u volby antény Skylink není umožněno navolit všechny družice v celkovém počtu čtyři, tak jak v reálu budou. Aktivaci tak povětšinou provedete pouze pro Astru 23,5 °E a 19,2 °E. Ve výpisu momentálně spatříme další dvě – Eutelsat a Hotbird, u nichž DiSEqC vypínáme. Spouštíme ladění, které proběhne během několika málo vteřin. Základní nabídku Skylinku máme, včetně pár FTA (volně dostupných) programů z Astry 19,2 °E.

Volitelně se po naladění ještě můžete vrátit zpět na další „anténu“, tedy proladit další tuner. Zkoušíme využít DVB-T část. Z filtrace upřednostníme digitální typ kanálů. Během několika desítek vteřin máme hotovo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V této chvíli pokračuje nastavovací proces s nastavením času (automaticky/manuálně) a registrujeme TV. Proces základního nastavení a ladění končí.

Vzhledem k volbě Fast Scanu si stanice nemusíme přehazovat, jsou seřazeny v předpřipravené logice z tabulky, jež naleznete na stránkách poskytovatele. Ze zájmu kontrolujeme v menu navolený hlavní a vedlejší jazyk zvuku. Tento systém nastavil správně, jak si podobnou záležitost pro českého diváka představujeme – Čeština, rep. Slovenština. Systém tak předejte neustálému přehazování jazyka u zvukové stopy při vícejazyčných doprovodech.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení duálního zvuku navyšuje uživatelský komfort. Preferuje se Vámi předvolený jazyk zvukového doprovodu, který není nutné ručně nastavovat.

Kdo chce v této chvíli přiladit další satelitní programy, samozřejmě může. Přejde do Menu -> Vysílání -> Automatické ladění. Hláška vás varuje před stisknutím pokračování v podobě virtuálního tlačítka „Start“. Dle ní pokračováním dojde k výmazu dříve získaných programů. Toto však není úplná pravda. Přemazali byste si pouze list kanálů u volby Skylink. Kdo, stejně jakožto my, volí jinou „Anténu“, programy zachová. Toužíme odchytit FTA stanice ze všech námi využívaných satelitů. Po nezbytné volbě „Antény“ SATELIT, upravujeme nastavení LNB. Ještě předtím, ale nesmíte zapomenout naklikat využité družice. V seznamu zatržítko přidáváme na Astru 19,2 °E, 28,2 °E a 23,5 °E.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Samsung, Test, Multiroom, LCD a LED, Quantum Dot, Tizen, TechniSat, Televize na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Smáli se mu, přesto změnil svět. Před 15 lety šel do prodeje první iPhone

Smáli se mu, přesto změnil svět. Před 15 lety šel do prodeje první iPhone

** Před patnácti lety se začal prodávat první iPhone ** Nikdo na něm nenechal nit suchou, přesto brzy změnil mobilní svět ** Jak vzpomínáme na první generaci Apple iPhone?

Martin Miksa
LegendySteve JobsiPhone
Radeon RX 7000 poprvé v akci. AMD sblibuje úžasný grafický výkon

Radeon RX 7000 poprvé v akci. AMD sblibuje úžasný grafický výkon

Lukáš Václavík
Radeon RX 7000Grafické kartyAMD