45
Fotogalerie

Samsung UE65KS9002T: SUHD TV, jednoduchý a zahnutý [test]

Kapitoly článku:


Nejednoho aktivního satelitního lovce napadá, jakým způsobem dořeší případné nové družice na satelitním nebi. I na toto Samsung myslel. Na konci seznamu družic je čtveřice volných položek „User Sat“. Po nezbytném uložení se konečně vydáváme k DiSEqC přepínači. Standardně pro nás přidáváme na první pozici domovskou Astru 23,5 °E, na druhou Astru 19,2 °E, na čtvrtou pak 28,2 °E. Třetí neobsazujeme. Typ kanálů filtrujeme pro TV (Všechny/Radio/TV). Satelity necháme ladit všechny tři, bez vyjmenování konkrétního. Rozsah vyhledávání omezujeme na „Pouze bezplatné“. Spouštíme ladění. Za zhruba 8 minut máme více než 540 programů.

Informace o signálu.JPG

Informace o signálu mohou být důležité, byť se jedná jen o orientační měření.

V listu kanálů, který vyvoláme z domovského menu a záložky „Živé vysílání“, nebo přes hlasové ovládání povelem „Channel list“ si prohlížíme seznam naladěných stanic v jednotlivých listech. Přidržením středového tlačítka na dálkovém ovladači, si tyto přidáváme do jedné z pěti favoritních nabídek.

SES Astra nově přidala na výčet FTA UHD programů další, který dokonce prezentuje stream videa v UHD/4K, navíc ovšem s HDR. Příslušný kanál však v naší nabídce chybí. A tak si na něm ukážeme ruční přidání kanálů/frekvencí. Předpokládáme – hodně satelitních diváků bude cosi podobného zajímat. Proto ještě vstupujeme do Menu- > Nastavení -> Vysílání -> Nastavení pro pokročilé -> Ruční ladění. Označíme satelit 19,2 °E – ten bude prohledáván. Rozbalíme si výčet transpondérů, ale frekvenci 10714 GHz skutečně schází. Na konci seznamu zkusíme vybrat „Nový“. Opíšeme parametry požadovaného FTA, konkrétně frekvenci 10714 GHz, přenosovou rychlost 23500 a horizontální polarizaci. Jako obvykle – vše uložíme a dáme hledat. Systém nachází jeden program, který přidává na konec listu „Satelit“. Hotovo.

Úprava kanálů.JPG

Úprava kanálů. Přesunujte, mažte, označujte pro oblíbené.

Pět favoritních nabídek poslouží pro individuální členění stanic. Tyto v rámci listu lze také přesouvat, včetně přesunu hromadného, a to buď ručním poskočením na požadovanou pozici, anebo přímým zadáním čísla pozice. Direktivní číselné určení neuděláme u přeskupení v nabídce oblíbených (favoritních) stanic. Zde si tyto nechávají původní číselné označení předvolby – bohužel. Nechtěné kanály jednoduše vymažeme. Místo po nich nezůstane volné, ale zbytek nabídky se posune o příslušný počet pozic směrem dolů – zaplní je existující programy.  

Při práci s listem programů jsme si ověřili, že navýšení počtu stanic v něm má přímý vliv na rychlost.

K testu příjmu kódovaných programů platformy Skylink byly využity moduly SMIT CI+ Irdeto (tzv. fialový typ) a TechniSat TechniCrypt IR CI+. Nelze jednoznačně říci, který byl pro využití s TV výhodnější. Jen u TechniSatu vypnete hlášky.

List kanálů.JPG List kanálů - Filtrace.JPGList kanálů - Filtrace dle Antény.JPG

List kanálů a různorodá filtrace. Poslední snímek představuje filtraci dle „Antény“, zřejmě nejčastější volba při příjmu prostřednictvím vícero druhů tunerů.

Menu a nastavení

Přepracované menu jsme představili v demonstračním videu na našem webu. Bylo by zbytečné vše opakovat a rozepisovat. Zájemce tak odkážeme právě na zmíněnou video-prezentaci.

V rychlosti uvedeme. Menu se rozkládá v základní domovské nabídce, která v jednotlivých kartách přináší další, podrobnější nabídky. Vše se jeví velmi příjemným, rychlým a intuitivním. Pomalejší menu spadá čistě do chvíle ihned po zapnutí, kde se načítá zbytek rychle probuzeného televizoru. Mně vytvářené nabídky vyhovují. Samozřejmostí byla varianta propracování se do standardního menu/settingu, které působí obdobně, jakožto dříve. Obdobně, nikoliv stejně. Vše softwarový inženýr dramaticky zjednodušil. Část voleb se přesunula v každé záložce pod „Pokročilá nastavení“. Zbytek buď chybí, nebo oproti minulosti nenese tolik variant. Zde nelze jednoznačně vyjádřit radost. Pro, řekněme, diváka „nešťourala“, se podobný počin stává přínosem. Libuje si v lepší orientaci, jednoduchosti. Vše se mu jeví jasné a rychlejší. Náročný individualista, chcete-li fajnšmekr, ale bude roztrpčený. Chce laborovat, zkoušet, nastavovat.

Pás karet - základní obrazovka.JPG Pás karet - HBO Go - Doporučené.JPG

Pás karet na základní obrazovce. Druhý snímek zachycuje aktivní kartu HBO Go (červená šipka) s výsuvnou nabídkou doporučených videí (modrá šipka).

Setting byl rozčleněn na šest základních záložek (Obraz/Zvuk/Vysílání/Síť/Systém/Podpora). Z nich pokračujete dál k jednotlivým předvolbám, anebo do sdružených „Pokročilých nastavení“. Obrazová část nezapomíná na čtveřici uživatelských profilů (Dynamický/Standardní/Přirozené/Film), zvuková jich předkládá pět (Standardní/Hudba/Film/Jasný hlas/Zesílení).

Do pokročilých prvků ovlivnění vizuálního přednesu, spadá teplota barev (Studené/Normální/Teplé1/Teplé2) – pro valnou většinu uživatelstva to, co pro ně subjektivně rozhoduje o pomyslné spokojenosti při sledování televizoru. Náročný s chutí kalibrovat hledá „Vyvážení bílé“ (2body/10bodů) a „Kolorimetrický prostor“. „Funkce Smart LED“ pozmění nastavení lokálního tlumení podsvícení. Zvláště důležitou, na kterou musíme upozornit, byla „Auto Motion Plus“. Příznivci značky Samsung vědí. Za pomoci přednastavených profilů, anebo v ručním přístupu s dvojicí posuvníků, přepracujete pohybovou ostrost a chvění pohyblivých prvků v obraze. Odvážnější nasadí blikání podsvícení.  „Auto Motion Plus“ – položka v menu, která musí zajímat opravdu každého diváka.

Auto Motion Plus.JPG

Auto Motion Plus - nalezněte položku v menu, přepněte na vlastní nastavení a odzkoušejte, co se děje s obrazem. Výsledek snažení pocítí každý.

V záložce „Vysílání“ spustíte ladící proces, aktivujete zámek kanálů. „Síť“ jasně názvem naznačuje – nastavíte přístup k internetu, ať již kabelem, anebo Wi-Fi. V „Systému“, kromě jiného, nacházíme „EKO řešení“ pro snížení spotřeby, anebo aktivujeme novou instalaci TV (bez předchozího resetu). V místním nastavení pro pokročilé překontrolujeme primární a sekundární zvukovou stopu, zapneme Anynet+ (HDMI-CEC), zaktivníme ochranu panelu proti vypálení. Poslední záložka – „Podpora“ skrývá velmi důležité prvky. Jednak právě odsud spouštíme aktualizační proces, v „Automatické diagnostice“, kromě dalšího, kontrolujeme stav TV signálu, ale hlavně obnovíme tovární nastavení KS9002. Technická podpora, pakliže ji oslovíte s problémem, si možná vyžádá potřebu aktivovat vzdálenou správu - zpřístupníte odsud.

Menu má samozřejmě další nastavení. Do článku jsme vybrali ty nejzajímavější, respektive z našeho pohledu důležité.

e-Manual.JPG Podpora - Aktualizace softwaru.JPG

Nevěřili byste, jak moc často obsluha zapomíná na e-Manual, který je přítomný přímo v TV, a který dokáže odpovědět nejednu zapeklitou otázku. Další fotka představuje často ignorovanou aktualizaci softwaru.

Obraz

Pocitově čistý, klidný a v této kategorii vynikající obraz poskytuje slušnou podívanou. Fajnšmekr nachází několik kladů, ale pozastaví se u pár záporů. Ty se vesměs vážou k využité technologii.

Obrazovou krásu a dokonalost v očích fandy mírně zkalí dvě dopředu předpokládané „veličiny“. Pozorovací úhly patří k mírnému nadprůměru. No a hranové EDGE podsvícení občasně promluví viditelnějším nesouladem v černé celistvější ploše. Typicky u přepínání programů si nelze nevšimnout šedavých plošek na černém zbytku. Samsung ovšem pro nepřátele podobných záležitostí přináší ještě vyšší řadu LCD televizorů, kde diody na hranách nahrazuje plným zadním podsvícením. Posun scény občasně lehce naznačí „špinavý efekt“.

Barvy se jeví pro oko přirozenými. Občasně jsem měl subjektivní potřebu s nimi pohnout k „absolutní“ dokonalosti. Řekl bych, že kalibrace se u Samsungu UE65KS9002T příznivě podepíše na zvýšení zážitku pro hyper náročného. Černá umí být přesvědčivá, zvláště u zcela potemnělé obrazovky, kde dochází k vypnutí panelu. Taktéž u kontrastní v barevně členitější scéně nebudete mít problém. Pleťovou zařadíme do přirozených, byť by částečně mohla ještě více pracovat, zelená tráva nese hutnost, modré nebe občasně mírně sjíždí. Zde se oko nechává vyvádět z rovnováhy barevným prostorem v návaznosti na rozlišení. Při prezentaci UHD videí se vše dorovná a pozorovatel byl spokojenější, než při HD, či dokonce SD. Podobnou záležitost nelze kritizovat.

Obraz - nastavení.JPG Obraz - profily.JPG

Obrazové korekce a nabídka čtyř profilů.

Pohybová ostrost spadá do výborných, obdobně pohybová plynulost. Občasně zaznamenáváme mírné zaváhání u náročnějších, pohybově nahodilých scén a já bych subjektivně na pohybové ostrosti větších objektů ještě trochu přitlačil. V této chvíli se může rozpoutat diskuze na téma panelů a reálných Hz (100 vs. 200). Zmíněné si obsluha přizpůsobí pro své oko a obraz nechá spadnout do takřka neupraveného dopočty, až k výrazné telenovele. Vybere si každý.

Opět výborně si Samsung vede v přepočtu základního rozlišení na rozlišení panelu (upscaling). Byť jsme dříve radostně plesali nad jeho automatikou pro odstranění šumu a MPEG artefaktů, nelíbí se nám úprava nabídky na dvě varianty – Automaticky/Vypnuto. Mezikrůčky pro zkušené oko chybí. Styl, který zde výrobce zvolil, se váže k zjednodušení celku, jakožto takového. Řada pasivních uživatelů ztrátu nepocítí.

Obraz - Velikost obrazu.JPG

Velikost obrazu, lépe řečeno poměr stran, nastavte podle osobních zvyklostí.

Shrnuto - dostatečně jakostní obraz v základním rozlišení (SD) byl prezentován velmi dobře s náznakem detailů a bez obrazových přeslechů. K viděným nedostatkům, pokud u UHD TV v 65“ velikosti vůbec toto hodnotíme, patřily zoubky na hranách některých objektů. Výborné vysoké rozlišení (HD) potěší oko, troufám si říci, pověstné skupiny 99 % divácké obce. UHD/4K, aneb vrchol zážitku v rozlišení „budoucnosti“. Denní koukání na KS9002 nesnese kritiku. Jedinou významnější vadou na kráse jsou odlesky. Stroj si poradí se sluncem prozářenou místností na výbornou. Noční divácký zážitek velmi pokročilého pozorovatele, trochu kazí EDGE podsvícení.

Měříme a měříme...

Televizory Samsung nikdy nenabízí mnoho barevných režimů, není zde v nejvyšší třídě obvyklý kalibrační, případně uživatelský profil. Upravit se dá režim Kino, který Samsung ovšem nastavil výborně. Průměrná barevná odchylka dE je 1,68 (maximální pak 4,15), což znamená, že výrobce nastavil barvy výborně. Gama(škála šedé) je 2,18, což lze jen chválit, podobně vypadá nastavení barevné teploty. Grafy měření si můžete sami prohlédnout. 

Kino gamut.jpgKino RGB.jpg Kino teplota.jpg
Kino Gama.jpgKino šedá.jpg
Nastavení režimu Kino - Gamu, RGB, barevná teplota, gama a šedá

Pokud jde o samotný LCD panel, tak naměřené hodnoty patří na poměry LCD se stranovým LED podsvícením výborné. Černá má hodnotu 0,038 cd/m2, zajímavé ale je, že v kinorežimu ani v případně celé černé obrazovka testovaného televizoru nedosáhla naprosté černé (0,00 cd/m2), ale stále vykazovala 0,038 cd/m2. Stejné je to s jasem bílé, která ve statickém i dynamickém měření nabízí stejnou hodnotu - 197 cd/m2. Kontrast nabídne tento televizor 5 267:1. 

Dle výše uvedených hodnotách lze soudit, že Samsungem použité lokální řízení podsvícení u EDGE LED podsvícení se dostává na limit, který dokáže nabídnout. Bylo použito samozřejmě tovární nastavení, s ručním vyladěním jsme si nehráli, předpokládáme, že typický uživatel detailní nastavení pro odborníky asi měnit nebude. A je vidět, že nemá téměř žádný důvod, neboť i základní nastavení režimu Kino uspokojí i náročnějšího diváka.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud