Samsung ukázal nové TV pro rok 2021 – Neo QLED s Mini LED podsvícením

7. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Podaří se letos Samsungu se svým QLEDem předstihnout OLED? Zatím QLED bodoval vysokým jasem,k tomu chce Samsung  v roce 2021 přidat daleko větší kontrast. K tomu má dopomoci přímé zadní Mini LED podsvícení, které Samsung nazývá Quantum Mini LED.

MiniLED diody dosahují jen 1/40 výšky běžné LED diody. Samsung uvádí, že jas může u podsvícení být 12-bitový s 4096 kroky. To má přinést nejen větší kontrast (jasnější světlé a tmavší tmavé polochy), ale také přesnější a intenzivnější zážitek u HDR. Kolik bude nezávislých zón lokálního podsvícení není oficiálně známo, mluví se o 5 000 (proti neoficiálním 500 zónám u 8K televizoru z roku 2020). Dle odhadu však 5000 zón bude u největšího 85" modelu – ten se má vyrábět také ve velikostech 75" a 65". Proti tomu 4K model QN90A bude dostupný ve velikostech 85", 75" 65", 55" a 50". 

Klepněte pro větší obrázek

Samsung zároveň představil svůj nový Neo Quantum Processor, který využívá 16 různých neurálních sítí na bázi umělé inteligence, které se postarají o maximální vylepšení a upscaling různých aspektů obrazu na 8K a 4K tak, aby celek byl co nejlepší. Tato technologie má být u 8K modelu QN900A a 4K televizoru QN90A

8K i 4K modely nabídnou plný HDMI 2.1 vstup s 4K120P, VVR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode) a eARC (enhanced Audio Return Channel). Hráče potěší i podpora funkce FreeSync Premium Pro. Další zajímavostí bude možnost přepnutí zobrazení počítačových her na ultraširokoúhlý formát 21:9, nebo dokonce 32:9 - zde nevím, zda to bude mít celá QLED řada. K tomu přidejte nový "herní" panel pro ovládání televizoru v herním režimu. 

Klepněte pro větší obrázek
Novinky hráčům nabídnou nový širokoúhlý herní režim formátu 21:9 a 32:9.

Další již ohlášenou novinkou je vylepšené HDR10+ a to pod názvem HDR10+ Adaptive. Samsung přidává tak automatické přizpůsobení jasu okolního světla, podobně jako má Dolby Vision IQ (tento formát Samsung ovšem několik let ignoruje, změní se to někdy?).

Co se zvuku týče, tak 8K televizor potěší funkcí Object Tracking Sound (OTS) Pro, který dokáže na velké obrazovce přesně umístit zvuk a divák tak bude mít pocit, že zvuk vychází přesně z obrazu a pohybujícího se objektu, nikoliv například ze spodku televizoru. Ostatně už loňský 8K televizor s reproduktory v rámu poskytoval výborný zvukový doprovod. A letos bude ještě lepší. Letos však OTS zvuk mají mít v různých variantách všechny QLED modely.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
One Connect box v nové verzi

Inovaci má dostat populární One Connect box. Ten se změní ze standardní rozměrnější krabičky na čtverec a pokud máte TV na stolku, lze ho umístit přímo na rám televizoru. Nebo za pomoci dlouhého propojovacího kabelu můžete dát zcela stranou, což je výborné řešení při montáži TV na stěnu. Toto řešení má mít 4K model QN95A a oba 8K televizory. 

Celkem má mít Samsung letos dvě 8K řady (QN900A a QN800A), k tomu pak tři Neo QLED řady (QN95A, QN90A, QN85A), modely Q90A, Q70A a Q60A budou mít podsvícení již standardní LED. 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, 4K TV, HDMI 2.1, QLED, Samsung, Quantum Dot, 8K TV

Určitě si přečtěte

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

46 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Melancholicky laděné survival drama o přežití v podmínkách umírajícího světa se v Clooneyho režijním počinu potkává se sci-fi z vesmírné lodě, která zjišťuje, že se nemá kam vrátit.

26 Marek Čech

Marek Čech
Netflix
14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

Vybrali jsme nejlepší soundbary, které nejen vylepší zvuk televizoru, ale přes které si poslechnete i hudbu. Přidáváme také mikrosystémy, multiroom a další audiozařízení pro ozvučení domácnosti.

33 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Soundbary
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály