Samsung uvádí HDR10+ Adaptive. Obraz upraví podle okolního světla

Samsung uvádí HDR10+ Adaptive. Obraz upraví podle okolního světla

Korejská společnost již příští týden během virtuální konferenci CES 2021 ukáže další generaci televizorů řady QLED. Ty budou mj. podporovat novou funkci HDR10+ Adaptive.

Změnou oproti stávajícímu formátu HDR10+ je to, že se efekt HDR bude přizpůsobovat okolnímu osvětlení. Současná verze funguje dobře při sledování večer či v noci, ta nová ale upraví jas a kontrast televizoru tak, aby byl vysoký dynamický rozsah dobře pozorovatelný také během dne.

Funkce pochopitelně vyžaduje jasový senzor v televizoru, proto se nedostane do starých televizorů, které tímto hardwarem nedisponují. Podle Samsungu funkce funguje i současně s režimem Filmmaker Mode. Jeho účelem je dočasně vypnout postprocessingové efekty upravující obraz do podoby, kterou tvůrci nezamýšleli.

HDR10+ Adaptive je odpovědí na konkurenční formát Dolby Vision IQ představený před rokem. Během loňska se již dostal také do prvních zařízení od LG nebo Panasonicu.

Souboj HDR10+ a Dolby Vision se tak dále zostřuje. Samsung podporuje pouze první formát, LG a Sony pouze ten druhý. Panasonic, Philips nebo TCL si tykají s oběma. Pokud jde o streamovací služby, HDR10+ nabízí Amazon Prime Video nebo Google Play. Dolby Vision najdeme u Netflixu, Disney+, HBO Max nebo Apple TV+. Netflix a Disney+ si rozumí také s HDR10, což je starší a méně vyspělý formát, který používá pevnou křivkou mapování tónů pro celý film. HDR10+ upravuje tónování po jednotlivých scénách, jako to umí i Dolby Vision.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud