14
Fotogalerie

Samsung VP-MX10A: test kamery

Videokamer různých formátů, velikostí i ceny je na trhu velké množství. Jaká je ale levná flash kamera od Samsungu?

Když se mi do ruky dostala kamera VP-MX10AH od Samsungu, která dle proklamací výrobce má být nejen kvalitním zdrojem webových videokreací, ale i plnohodnotnou náhradou za domácí videokameru, trochu jsem váhal. Lehká, plastová, s atypickým designem a navíc se čtyřmi gigabajty integrované paměti pod deset tisíc? No zpočátku to nevzbuzovalo příliš důvěry.

Postupem času jsem ale této kameře začal přicházet na chuť. Pravda, není to plnohodnotná ani univerzální náhrada za dražší kvalitnější kamery, ale přeci jen tahle „hračka“ pro děti i dospělé má něco do sebe.

Co za své peníze dostanete

V prodejním balení se nalézá Li-ion baterie 7.4V/850mAh, nabíjecí adaptér, multi AV a USB kabel, CD se softwarem a stříhacím programem CyberLink PowerDirection v.6, velmi kvalitně zpracovaná uživatelská příručka, zálohovací baterie, kryt objektivu s řemínkem a měkký semišový obal na kameru. A pochopitelně také samotná kamera.

Ergonomie

Kamera má ze strany úchopu, tj. pravé ruky, válcový tvar a drží se i bez opěrných výstupků či prohlubní pro prsty stejně dobře jak velké, tak i menší ruce. Přesto na horní hraně je situovánžlábek, do kterého lze umístit prsty a tak pevněji kameru uchopit. Pro větší a silnější prsty je však žlábek příliš mělký a s velkým poloměrem vyklenutí. Celou kameru lze vůči uchycení natočit v rozsahu 0°-150°, což ale zpravidla v praxi asi moc nevyužijete. Na horní straně se ještě nachází také nezbytný ovladač zoomu.

bok.jpg předek.jpg

V zadní části kamery jsou umístěny tři LED indikátory – záznamu, přehrávání a nabíjení. Dále pak je pod společnou krytkou víceúčelový AV konektor, USB konektor a napájecí zdířka; následně vedle umístěná tlačítka MODE pro změnu režimu záznamu/přehrávání a Easy.Q pro přechod kamery z přednastaveného režimu do plně automatického, ovladač spuštění a ukončení záznamu a vypínač kamery s příjemně tuhým odporem jezdce.

úchop.jpg zadek.jpg

Na spodní straně kamery se kromě slotu pro baterii a paměťovou kartu také nalézá slot pro záložní baterii, konektor pro samostatně prodávanou kolébku a závit pro stativ. Umístění závitu pro stativ není v těžišti kamery, ale je výrazně vepředu. Naštěstí s ohledem na celkovou váhu kamery 320 gramů i s baterií na to není potřeba brát při upevnění na stativ zřetel. Při takové muší váze samovolné převrácení asi nehrozí.

Na co je ale potřeba myslet, je objektiv. V ose umístěný objektiv je proti ušpinění nutné chránit externí krytkou, jelikož kamera nemá automatickou krytku objektivu ve formě clony.

Z levé strany je pod displejem umístěn reproduktor, tlačítko i.Check pro kontrolu aktuálního stavu baterie a paměti, a tlačítko LCD Enhancer pro změnu intenzity podsvícení displeje. Vedle displeje se pak nalézá tlačítko Menu s čtyřsměrovým ovladačem navigace a duplikované ovládání spouštění režimu záznamu.

disp1.jpg

Pod displejem se nachází ještě jedna zajímavost. Za špatně odnímatelnou krytkou je schován HDMI konektor, který je v testované verzi VP-MX10AH pravděpodobně softwarově deaktivovaný a je určen jen pro modely VP-HMX10 s HD rozlišením. Je otázkou, zda by bylo možné HDMI dodatečně aktivovat. Výrobce se ve specifikaci k této variantě kamery o HDMI nezmiňuje a ani konektor sám o sobě s aktuálním firmware aktivní není.

Záznamová média

Kamera má integrovanou flash paměť o velikosti 4 GB (pouze modely označené jako A) a tu je možné doplnit paměťovými kartami SDHC nebo MMC+ do velikosti 8 GB. Formát záznamu kamery je MPG4 ASP (Advance Simple Profile), přičemž k přehrávání budete potřebovat speciální kodek, který je kompatibilní s ostatními kodeky SD-Video Samsungu.

Vestavěná flash paměť kamery postačuje k záznamu až 112 minut v nejlepším režimu 576p SuperFine a nebo naopak až 512 minutám v režimu 288p Normal.

Maximální velikost souboru, který lze jednorázově zaznamenat a uložit je 2 GB. Kamera také umožňuje fotografický režim – v takovém případě lze zaznamenat maximálně 5 000 snímků.

Výdrž

Nabití zcela vybité baterie dodávaným nabíjecím adaptérem trvá téměř na minutu přesně deklarované dvě hodiny a i doba provozu se přibližně shoduje s deklarovanými údaji výrobce. Máte tak možnost na jedno nabití až 125 minut záznamu nebo 230 minut přehrávání, což je pro běžného uživatele vyhovující.

spodek + bat.jpg

Optika téměř až za roh

Na kameře je potěšující relativně kvalitní optika se třicetičtyřnásobným zoomem a možností přechodu do digitální zvětšení s maximální možnou hodnotou dvanáctset, která je ale kvalitativně již nepoužitelná. Ovládání zoomu je přesné, bez výraznější prodlevy a příjemně rychlé a plynulé. Díky rychlé odezvě a rychlosti není zapotřebí ani při takovém rozsahu progresivní ovládání přiblížení.

Elektronická stabilizace Anti-Shake EIS (Electronic Image Stabilizer) při takto velkém optickém zoomu však již nestačí – zhruba do poloviny rozsahu optického zoomu pracuje velmi dobře, ale při větším přiblížení již EIS dojde dech. S nechvějícím se obrazem při malém úhlů snímání tak moc nepočítejte.

Rychlost odezvy na změnu světelné intenzity je uspokojivá, stejně tak rychlost ostření, i když v umělém osvětlení bych si dokázal představit i svižnější práci autofokusu. Příjemným potěšením je pak práce v protisvětle, kdy se vyrovná mnohem dražším kamerám.

Velkou výhodou je možnost uchycení 30 mm filtrů a záznam při nízké intenzitě světla od přibližně tří luxů. Kamera nedisponuje nočním režimem, což by možná s ohledem na určení a cílový trh kamery nebylo na škodu.

Bez optického hledáčku

Kamera nedisponuje ani optickým hledáčkem, takže bez LCD displeje se při natáčení stěží obejdete. Displej je sice širokoúhlý a o velikosti 2,7“, ale jen o rozlišení 112 000 pixelů. Přesto jeho vlastnosti jsou v dané cenové kategorii videokamer pořád nad průměrem.

disp2.jpg disp3.jpg

Displej je totiž až překvapivě dobře čitelný za mnoha světelných podmínek, je přiměřeně kontrastní a umožňuje zobrazení jak v režimu záznamu 4:3, tak i zobrazení 16:9. Jenže při režimu 16:9 tento širokoúhlý displej znatelně stranově deformuje obraz při snaze roztáhnout zobrazenou scénu z 4:3 na 16:9.

Kvalita záznamu

Kamera je pro evropský trh dodávána ve specifikaci PAL s kódováním MPEG4 ASP a kompresí zvukového záznamu ADPCM. Při superjemné kompresi tak CCD čip o rozlišení 800 000 pixelů (350 000 efektivních) potřebuje datový tok 12 Mb/s, s čímž je nutné počítat při použití přídavné paměťové karty.

Kvalita záznamu je v této kategorii velikosti rozlišení snímačů i s ohledem na solidní optiku velmi dobrá, navíc volba přednastavených režimů společně s možností kombinování automatického nebo plně manuálního režimu uspokojí asi každého experimentátora s videem.

Není bez zajímavosti, že za dvojnásobnou cenu je tato kamera k dostání i v již zmíněné vybavenější variantě HMX, která disponuje širokoúhlým HD rozlišením 1280x720/50p oproti tomuto testovanému modelu MX s rozlišením 720x576/50i, respektive 750x576/25p.

Dobrý, ale nedotažený nápad?

Stejně tak jako v případě modelu Samsung VP-X300L i zde by nebylo špatné dotáhnout dobrý nápad do ještě lepší podoby. Kamera totiž disponuje moha užitečnými funkcemi a předvolenými režimy, které uspokojí většinu uživatelů. Navíc v dané cenové kategorii se i přes některé drobné nedostatky bude stěží hledat konkurenční produkt s tak solidní obrazovou kvalitou.

zadek1.jpg 

Co bychom kameře vytkli? Manipulace s krytkami konektorů také není úplně snadná – při neopatrném zacházení je na hraně poškození kamery. Nepotěší absence clonové krytky objektivu nebo velmi úzkého úchopového pásku.

Přes tyto neduhy je tato levná kamera opravdu solidním zařízení pro záznam všeho, co vám přijde pod nos – a to nejen s cílem určení YouTube. Za své peníze totiž obdržíte kameru, která překvapí solidní kvalitou záznamu, ale na oplátku od vás bude vyžadovat trochu citlivější zacházení.

Klady

 • cena
 • funkce
 • kvalita obrazového záznamu

Zápory

 • specifický formát záznamu
 • krytky objektivu a konektorů

Samsung VP-MX10AH

Cena 9 990 Kč

 • Displej 2.7", 112 000 bodů barevný LCD
 • Úhel natočení 90 + 270 stupňů
 • Kvalita nahrávky 720 x 576 (50i), 720 x 576 (25p)
 • Čas nahrávky paměť flash (4GB), SF (4.5 Mbps): 120min. (720 × 480), F (3 Mbps): 180min. (720 × 480), N (2 Mbps): 270min (720 × 480)
 • Objektiv 34× optický zoom, 1200× digitální zoom
 • Ohnisková vzdálenost f = 2,3 ~ 78,2mm
 • Doba záznamu 120 min.
 • Snímací systém stabilizátor obrazu, automatické ostření, manuální ostření
 • Efekty umělecký, mozaika, sépie, negativ, zrcadlově, černobílý, reliéf, pastelový
 • Konektory USB 2.0, AV (Web kamera QVGA / 25fps)
 • Příslušenství Síťový adaptér/nabíječka, síťový kabel, akumulátor, lithiová baterie,příručka s instrukcemi
 • Rozměry (š × v × h) 61 × 62,5 × 121 cm

Zapůjčil

 • Samsung Electronics, Praha
 • kontakt 844 000 844, www.samsung.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí

obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png9/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud