Samsung VP-MX10A: test kamery

10. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Videokamer různých formátů, velikostí i ceny je na trhu velké množství. Jaká je ale levná flash kamera od Samsungu?

Když se mi do ruky dostala kamera VP-MX10AH od Samsungu, která dle proklamací výrobce má být nejen kvalitním zdrojem webových videokreací, ale i plnohodnotnou náhradou za domácí videokameru, trochu jsem váhal. Lehká, plastová, s atypickým designem a navíc se čtyřmi gigabajty integrované paměti pod deset tisíc? No zpočátku to nevzbuzovalo příliš důvěry.

Postupem času jsem ale této kameře začal přicházet na chuť. Pravda, není to plnohodnotná ani univerzální náhrada za dražší kvalitnější kamery, ale přeci jen tahle „hračka“ pro děti i dospělé má něco do sebe.

Co za své peníze dostanete

V prodejním balení se nalézá Li-ion baterie 7.4V/850mAh, nabíjecí adaptér, multi AV a USB kabel, CD se softwarem a stříhacím programem CyberLink PowerDirection v.6, velmi kvalitně zpracovaná uživatelská příručka, zálohovací baterie, kryt objektivu s řemínkem a měkký semišový obal na kameru. A pochopitelně také samotná kamera.

Ergonomie

Kamera má ze strany úchopu, tj. pravé ruky, válcový tvar a drží se i bez opěrných výstupků či prohlubní pro prsty stejně dobře jak velké, tak i menší ruce. Přesto na horní hraně je situovánžlábek, do kterého lze umístit prsty a tak pevněji kameru uchopit. Pro větší a silnější prsty je však žlábek příliš mělký a s velkým poloměrem vyklenutí. Celou kameru lze vůči uchycení natočit v rozsahu 0°-150°, což ale zpravidla v praxi asi moc nevyužijete. Na horní straně se ještě nachází také nezbytný ovladač zoomu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V zadní části kamery jsou umístěny tři LED indikátory – záznamu, přehrávání a nabíjení. Dále pak je pod společnou krytkou víceúčelový AV konektor, USB konektor a napájecí zdířka; následně vedle umístěná tlačítka MODE pro změnu režimu záznamu/přehrávání a Easy.Q pro přechod kamery z přednastaveného režimu do plně automatického, ovladač spuštění a ukončení záznamu a vypínač kamery s příjemně tuhým odporem jezdce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na spodní straně kamery se kromě slotu pro baterii a paměťovou kartu také nalézá slot pro záložní baterii, konektor pro samostatně prodávanou kolébku a závit pro stativ. Umístění závitu pro stativ není v těžišti kamery, ale je výrazně vepředu. Naštěstí s ohledem na celkovou váhu kamery 320 gramů i s baterií na to není potřeba brát při upevnění na stativ zřetel. Při takové muší váze samovolné převrácení asi nehrozí.

Na co je ale potřeba myslet, je objektiv. V ose umístěný objektiv je proti ušpinění nutné chránit externí krytkou, jelikož kamera nemá automatickou krytku objektivu ve formě clony.

Z levé strany je pod displejem umístěn reproduktor, tlačítko i.Check pro kontrolu aktuálního stavu baterie a paměti, a tlačítko LCD Enhancer pro změnu intenzity podsvícení displeje. Vedle displeje se pak nalézá tlačítko Menu s čtyřsměrovým ovladačem navigace a duplikované ovládání spouštění režimu záznamu.

Klepněte pro větší obrázek

Pod displejem se nachází ještě jedna zajímavost. Za špatně odnímatelnou krytkou je schován HDMI konektor, který je v testované verzi VP-MX10AH pravděpodobně softwarově deaktivovaný a je určen jen pro modely VP-HMX10 s HD rozlišením. Je otázkou, zda by bylo možné HDMI dodatečně aktivovat. Výrobce se ve specifikaci k této variantě kamery o HDMI nezmiňuje a ani konektor sám o sobě s aktuálním firmware aktivní není.

Záznamová média

Kamera má integrovanou flash paměť o velikosti 4 GB (pouze modely označené jako A) a tu je možné doplnit paměťovými kartami SDHC nebo MMC+ do velikosti 8 GB. Formát záznamu kamery je MPG4 ASP (Advance Simple Profile), přičemž k přehrávání budete potřebovat speciální kodek, který je kompatibilní s ostatními kodeky SD-Video Samsungu.

Vestavěná flash paměť kamery postačuje k záznamu až 112 minut v nejlepším režimu 576p SuperFine a nebo naopak až 512 minutám v režimu 288p Normal.

Maximální velikost souboru, který lze jednorázově zaznamenat a uložit je 2 GB. Kamera také umožňuje fotografický režim – v takovém případě lze zaznamenat maximálně 5 000 snímků.

Výdrž

Nabití zcela vybité baterie dodávaným nabíjecím adaptérem trvá téměř na minutu přesně deklarované dvě hodiny a i doba provozu se přibližně shoduje s deklarovanými údaji výrobce. Máte tak možnost na jedno nabití až 125 minut záznamu nebo 230 minut přehrávání, což je pro běžného uživatele vyhovující.

Klepněte pro větší obrázek

Optika téměř až za roh

Na kameře je potěšující relativně kvalitní optika se třicetičtyřnásobným zoomem a možností přechodu do digitální zvětšení s maximální možnou hodnotou dvanáctset, která je ale kvalitativně již nepoužitelná. Ovládání zoomu je přesné, bez výraznější prodlevy a příjemně rychlé a plynulé. Díky rychlé odezvě a rychlosti není zapotřebí ani při takovém rozsahu progresivní ovládání přiblížení.

Elektronická stabilizace Anti-Shake EIS (Electronic Image Stabilizer) při takto velkém optickém zoomu však již nestačí – zhruba do poloviny rozsahu optického zoomu pracuje velmi dobře, ale při větším přiblížení již EIS dojde dech. S nechvějícím se obrazem při malém úhlů snímání tak moc nepočítejte.

Rychlost odezvy na změnu světelné intenzity je uspokojivá, stejně tak rychlost ostření, i když v umělém osvětlení bych si dokázal představit i svižnější práci autofokusu. Příjemným potěšením je pak práce v protisvětle, kdy se vyrovná mnohem dražším kamerám.

Velkou výhodou je možnost uchycení 30 mm filtrů a záznam při nízké intenzitě světla od přibližně tří luxů. Kamera nedisponuje nočním režimem, což by možná s ohledem na určení a cílový trh kamery nebylo na škodu.

Bez optického hledáčku

Kamera nedisponuje ani optickým hledáčkem, takže bez LCD displeje se při natáčení stěží obejdete. Displej je sice širokoúhlý a o velikosti 2,7“, ale jen o rozlišení 112 000 pixelů. Přesto jeho vlastnosti jsou v dané cenové kategorii videokamer pořád nad průměrem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej je totiž až překvapivě dobře čitelný za mnoha světelných podmínek, je přiměřeně kontrastní a umožňuje zobrazení jak v režimu záznamu 4:3, tak i zobrazení 16:9. Jenže při režimu 16:9 tento širokoúhlý displej znatelně stranově deformuje obraz při snaze roztáhnout zobrazenou scénu z 4:3 na 16:9.

Kvalita záznamu

Kamera je pro evropský trh dodávána ve specifikaci PAL s kódováním MPEG4 ASP a kompresí zvukového záznamu ADPCM. Při superjemné kompresi tak CCD čip o rozlišení 800 000 pixelů (350 000 efektivních) potřebuje datový tok 12 Mb/s, s čímž je nutné počítat při použití přídavné paměťové karty.

Kvalita záznamu je v této kategorii velikosti rozlišení snímačů i s ohledem na solidní optiku velmi dobrá, navíc volba přednastavených režimů společně s možností kombinování automatického nebo plně manuálního režimu uspokojí asi každého experimentátora s videem.

Není bez zajímavosti, že za dvojnásobnou cenu je tato kamera k dostání i v již zmíněné vybavenější variantě HMX, která disponuje širokoúhlým HD rozlišením 1280x720/50p oproti tomuto testovanému modelu MX s rozlišením 720x576/50i, respektive 750x576/25p.

Dobrý, ale nedotažený nápad?

Stejně tak jako v případě modelu Samsung VP-X300L i zde by nebylo špatné dotáhnout dobrý nápad do ještě lepší podoby. Kamera totiž disponuje moha užitečnými funkcemi a předvolenými režimy, které uspokojí většinu uživatelů. Navíc v dané cenové kategorii se i přes některé drobné nedostatky bude stěží hledat konkurenční produkt s tak solidní obrazovou kvalitou.

Klepněte pro větší obrázek 

Co bychom kameře vytkli? Manipulace s krytkami konektorů také není úplně snadná – při neopatrném zacházení je na hraně poškození kamery. Nepotěší absence clonové krytky objektivu nebo velmi úzkého úchopového pásku.

Přes tyto neduhy je tato levná kamera opravdu solidním zařízení pro záznam všeho, co vám přijde pod nos – a to nejen s cílem určení YouTube. Za své peníze totiž obdržíte kameru, která překvapí solidní kvalitou záznamu, ale na oplátku od vás bude vyžadovat trochu citlivější zacházení.

Klady

 • cena
 • funkce
 • kvalita obrazového záznamu

Zápory

 • specifický formát záznamu
 • krytky objektivu a konektorů

Samsung VP-MX10AH

Cena 9 990 Kč

 • Displej 2.7", 112 000 bodů barevný LCD
 • Úhel natočení 90 + 270 stupňů
 • Kvalita nahrávky 720 x 576 (50i), 720 x 576 (25p)
 • Čas nahrávky paměť flash (4GB), SF (4.5 Mbps): 120min. (720 × 480), F (3 Mbps): 180min. (720 × 480), N (2 Mbps): 270min (720 × 480)
 • Objektiv 34× optický zoom, 1200× digitální zoom
 • Ohnisková vzdálenost f = 2,3 ~ 78,2mm
 • Doba záznamu 120 min.
 • Snímací systém stabilizátor obrazu, automatické ostření, manuální ostření
 • Efekty umělecký, mozaika, sépie, negativ, zrcadlově, černobílý, reliéf, pastelový
 • Konektory USB 2.0, AV (Web kamera QVGA / 25fps)
 • Příslušenství Síťový adaptér/nabíječka, síťový kabel, akumulátor, lithiová baterie,příručka s instrukcemi
 • Rozměry (š × v × h) 61 × 62,5 × 121 cm

Zapůjčil

 • Samsung Electronics, Praha
 • kontakt 844 000 844, www.samsung.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí

obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Novinky, Test, Videokamery

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google platil vývojářům aplikací a her, aby nenabízeli své tituly na jiných aplikačních obchodech

Google platil vývojářům aplikací a her, aby nenabízeli své tituly na jiných aplikačních obchodech

** Ze sporu Epicu a Googlu vylézají po dvou letech zajímavé informace ** Google platil vývojářům, aby své hry nenabízeli mimo Google Play ** Americký gigant navíc nemá sebereflexi, a tento krok ještě obhajuje

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiGoogle Play
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály