23
Fotogalerie

Samsung VP-X300L: test kamery

Otestovali jsme kameru se zvýšenou odolností. Jak obstál Samsung v dlouhodobém testu?

Kapitoly článku:


Videokamer s deklarovanou zvýšenou odolností není na našem trhu zrovna mnoho. Tedy přesněji plus mínus dvě. Panasonic SDR-S10EP a Samsung VP-X300.

Multifunkční sportovní videokamera Samsung VP-X300/X300L (verze L zahrnuje externí minikameru navíc v prodejním balení) v zahraničí získala celkem příznivé ohlasy, přesto ale v testu Živě.cz zase až tak příliš nepřesvědčila. Proto nám to v redakci nedalo a tak jsme si kameru znovu zapůjčili a rozhodli ji podrobit tentokrát mnohem dlouhodobějšímu a náročnějšímu testu.

No a protože se kamera pyšní přízviskem sportovní, jako vhodné prostředí na dlouhodobé testování se hodí například – například hory. A když už hory, tak pořádné. Kamera tak se mnou podstoupila téměř třítýdenní martýrium na kavkazských štítech.

Co v balení naleznete a co nikoliv

Prodejní balení kamery obsahuje kromě samotné kamery a baterie i další dvě krabičky. Jejich obsahem jsou: napájecí adaptér, audio/video kabel, USB kabel, spíše podprůměrné sluchátka (pecky), bezpečností řemínek kamery na ruku (který by mohl být o něco širší), velmi dobře zpracovanou českou uživatelskou příručku, dvě CD se softwarem (bez kterého se neobejdete), kryt objektivu. Dále pak externí kamerový modul, gumovou konzoly pro externí kameru, praktický připevňovací popruh na externí kameru a ne příliš estetickou a i zbytečně velkou brašnu. Datovou kartu SD/MMC si musíte dokoupit sami.

příslušenství.jpg
Základní propojovocí kabely, síťový zdroj, úzký bezpečnostní řemínek a připevňovací popruh na externí kameru

Vše po ruce

Zprovoznění a nastavení vé pé ix třistapadesátky elka zvládne člověk, který již někdy nějakou kameru aspoň chvíli držel v ruce, okamžitě. Vše je jednoduché a intuitivní. Přesto ale pojďme popořadě a detailně.

V základním balení s kamerou je baterie SB-P120A o kapacitě 1200 mAh. Výrobce nabízí i možnost dokoupení baterie SB-P190A o kapacitě 1900 mAh. S větší baterií se ale vytratí elegantnost kamery, jelikož tenká základní baterie vytvoří ucelenou plochu s tělem kamery, které je navíc z příjemného měkčeného plastu, mající charakter pogumování.

kamera1.jpgkamera.jpg

Vlevo umístěný vyklápěcí dvoupalcový displej má lesklou povrchovou úpravu LCD panelu. Displej je po vyklopení otočný v jedné ose o 360 stupňů a z vnější strany má stereomikrofon. U displeje jsou umístěna dvě gumová tlačítka: Displey, pro vypnutí a zapnutí OSD menu (který zároveň vypne a zapne i samotný displej), a Delete, pro mazání záznamů. Pod sklopeným displejem se v těle kamery nachází schovaný integrovaný reproduktor, tlačítko pro vypnutí a zapnutí kamery a přepínač Hold pro zablokování ovládacích prvků.

zezadu.jpg
Zadní část kamery je osazena led indikátorem, přepínačem Play/Stop/Record, ovladačem zoomu, navigačním joystickem, tlačítky pro aktivování Menu a Módu, napájecím konektorem a multikonektorem pro připojení externí kamery či sluchátek
kamera zvrchu.jpgcelek.jpg
Vepředu se, pochopitelně kromě objektivu, pod společným krytem schovává USB konektoru a slot paměťové karty. Při pohledu zespodu pak jistě u tak malé kamery překvapí závit pro stativ

Kamera, i když je bez anatomicky tvarovaných výstupků, se díky své velikosti a příjemné hmotnosti velmi dobře drží. Prostě padne do dlaně. Jediné, na co si je asi potřeba dávat ze začátku pozor, je na ukazováček. Díky rozměrům a kompaktnosti kamery má prostě tendenci se dostávat před objektiv nebo naopak při snaze ho opřít o horní hranu tak posouvat prostředníček do záběru objektivu. Na tohle se dá však velmi rychle zvyknout a vyvarovat se tak případným nepovedeným záběrům.

Efektivnějším a asi i nejvhodnějším řešením držení kamery by bylo použití klasického dvoubodového pásku. Jenže při tak malé velikosti kam umístit pásek a jak do něho pak strčit ruku?

Jakpak to chodí?

Dalo by se parafrázovat, že to chodí pěkně, ale netočí to – pokud se to tedy nejprve nenabije. Nabíjení kamery pomocí externího adaptéru u standardní 1200 mAh baterie trvá přibližně dvě hodiny (výrobce deklaruje 110 minut). Na nabíjení přes USB ale raději rovnou zapomeňte – i když by se kamera měla přes USB nabít do 220 minut, reálně se pod čtyři hodiny rozhodně nedostanete. A nebude to chodit ještě bez datové karty, jelikož kamera nemá interní paměť.

baterie venku.jpg
Nabíjení dodávané baterie trvá necelé dvě hodiny

Z typů datových karet máte na „výběr“ buď dnes nejrozšířenější SD nebo MMC. Jenže třikrát ouha! Za prvé se musí datová karta formátovat v kameře, protože jinak se mohou objevit problémy. Za druhé kamera zaznamenává bez problému jen na datové karty s kapacitou do 2 GB. A to je v dnešní době, zvláště u multifunkční kamery, docela málo. Na druhou stranu je třeba uznat, že Samsung tyhle dva fakty u kamery deklaruje.

Co ale výrobce nedeklaruje je fakt, že musíte použít jen rychle SD karty – pro MMC to však v manuálu paradoxně uvádí v podobě, pro mnohé nic neříkající, zkratky MMC+. Proto se může stát, že běžný uživatel bez hlubší znalosti problematiky může být docela zklamán z následně pořízených záběrů. Přenosové rychlosti starých typů nejen SD datových karet totiž nejsou dostatečné, jelikož rychlost zápisu je pomalejší než je potřeba. Kamera i manuál se ale v případě SD karet tváří jako by se nic nedělo a výsledkem pak bude obrazový záznam s vynechanými sekvencemi (skoky v obraze) a nešťastný majitel kamery.

Snímací systém kamery, zoom, stabilizátor, záznam videa

Kamera je osazena klasickým sklo-plastovým zoom objektivem s vnitřním ostřením. Maximální optické zvětšení objektivu je 10× a lze jej kombinovat s digitálním zvětšením ve stonásobném rozsahu, které lze zablokovat. Objektiv má ohniskovou vzdálenost 2,4 – 24 mm při cloně 1,8 – 2,4. Minimální požadované osvětlení pro práci automatického ostření je 3 lx. Objektiv umožňuje i makro režim.

Snímací čip kamery je typu CCD (celkem rozšířený PR818S) o velikosti 1,6 palce a rozlišením 800 000 bodů (420 000 efektivně). Snímací systém kamery je vybaven elektronickým stabilizátorem obrazu EIS. Záznam kamery je ale ukládán na datovou kartu ve formátu MPG-4 ASP v nestandardním kódování, takže při přehrávání videozáznamů na PC se neobejdete bez instalace originálního SW se speciálním kodekem a přehrávání nezpracovaného videa v DVD přehrávačích jiných značek než Samsung vám také nepůjde bez převedení do jiného formátu záznamu. Audio formát je běžný ADPCM stereo.

menu.jpgmenu1.jpg
Ikony v navigačním menu jsou přehledné. V pravo jsou informace, které vidíte při natáčení

Pro záznam má uživatel přes navigační menu na výběr rozlišení 720×516 při snímkování 25 fps nebo 352×288 taktéž při 25 fps. Kvalitu obrazu je pak dále možné nastavit v režimech extra jemný, jemný a normální. Kamera disponuje volbou několika AE programů, programům pro vyvážení bílé a různých efektů. Nastavení ISO je pouze automatické.

Začátek a konec záznamu je z důvodu použité technologie záznamového zařízení téměř bezprodlevový. Vylepšit by ale potřeboval zoom, který má pomalou odezvu a zasloužil by si progresivní změnu rozsahu zvětšení.

Pořízený záznam z kamery je s ohledem na konstrukci, která odráží více cenu než kvalitu, velmi dobrý. Kamera si poradí téměř za každé světelné situace, i když adaptace na změnu intenzity osvětlení by přeci jen mohla být o něco rychlejší. V protisvětle se negativně projevuje nezapuštění prvního členu objektivu reflexy, ale v porovnání s konkurencí je na tom kamera přeci jen lépe – možná i díky vcelku dobře fungující kompenzaci protisvětla BLC. Naopak v porovnání s konkurencí se u objektivu více projevuje chromatická aberace.

Autofokus pracuje spolehlivě a rychle, naopak optický stabilizátor má své omezení. V základním přiblížení mu není co vytknout, při plném přiblížení zoomu již však elektronická stabilizace téměř ztrácí svoji schopnost. Prostě optická stabilizace je proti elektronické v tomto ohledu mnohem lepší. Jenže zde vystává otázka, jak ji do tak malé kamery dostat a přitom udržet na rozumné úrovni cenu samotného zařízení? Tudíž ve výsledku je EIS rozumným kompromisem, i když na maximálním přiblížení již EIS prostě dochází dech.

kabelka.jpgsluchátka.jpg
Do brašničky se vleze většina příslušenství

Záznam pořízený z kamery v běžných podmínkách trpí rozumnou mírou šumu, což se ale již nedá říct o záznamu pořízeném za nižší intenzity osvětlení – kamera se prostě snaží záznam pořídit stůj co stůj, jelikož nedisponuje režimem nočního záznamu. Osobně mě pak překvapilo v pozitivním slova smyslu automatické vyvážení bílé – zde snad ani není co kameře vytknout, je opravdu velmi dobré.

Mikrofon kamery je sice docela citlivý, ale zároveň i hodně směrový, takže případné autorské poznámky si do záznamu moc nepošeptáte. Částečným zklamáním je naopak s ohledem na multifunkčnost kamery nemožnost pořizovat kamerou statické záznamy. Prostě i na občasné drobné focení si musíte přibalit fotoaparát navíc.

Určitě si přečtěte

Články odjinud