Samsung YP-P2: test MP3/MP4 přehrávače

11. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Podrobný test přehrávače s velkým širokoúhlým displejem, mnoha funkcemi a výborným dotykovým ovládáním.

Přehrávače Samsung YP-P2 a LG FM37 jsme vám už představili v nedávném duelu a nyní se na oba modely podíváme pěkně zblízka.

Tím prvním bude Samsung YP-P2, který lze zakoupit s úložným prostorem 2, 4 a 8 GB, přičemž pokles kapacity o polovinu znamená pokles jeho ceny o přibližně 900 – 1300 Kč.

Z hlediska poměru pořizovací ceny a kapacity se tak nejlépe vyplatí právě testovaný 8 GB model, který, vzhledem ke svým možnostem, poskytne dostatek místa pro vaši multimediální zábavu v jakékoli podobě.

Velký a kvalitní displej je základ

Jedním z největších lákadel „pé-dvojky“ je velmi velký širokoúhlý displej o rozměrech 65×35 mm a rozlišením 480×272 pixelů. Rastr je velmi jemný, podsvícení výborné a byl by až hřích, pokud byste jej často nevyužívali i ke sledování videa. Tělo má vyrobeno z kovu a plastu s matným a lesklým provedením. Na vrchní lesklou část ale buďte opatrní, náchylnost na poškrábání sice není extrémně vysoká, ale hrubší zacházení rozhodně trvalé následky bude.

Klepněte pro větší obrázek

Praktičnost především

Vzhledem k minimálnímu počtu tlačítek je patrné, že ovládání bude dotykové. Tím se dnes může pochlubit stále více přehrávačů, ale už ne každý se může pochlubit ovládáním pohodlným. Samsung zde opravdu zapracoval a nutno konstatovat, že po stránce ovládání není prakticky co vytknout. Na takto velkém displeji je dost prostoru k vytvoření dostatečně velkých ovládacích prvků a každý dotek tak prakticky vždy vyvolá očekávaný efekt. Nemusíte tak řešit milimetrovou přesnost, která je u některých přehrávačů nezbytná.

Přesto může někdo namítnout, že ač je dotykové ovládání sebelepší, v některých případech tlačítka nenahradí. Elegantní ovládání ale v tomto případě nebylo za cenu nižší praktičnosti a výrobce se nebál po stranách umístit trojici tlačítek. Nemusíte tak při některých základních úkonech ani vytahovat přehrávač z kapsy a řešit vše přes displej. Na pravé straně jsou to tlačítka pro změnu hlasitosti a na straně levé tlačítko pro pozastavení přehrávání a přepínač hold pro zamknutí tlačítek i ovládání přes displej. K úplné dokonalosti by mohla chybět snad jen ještě tlačítka pro přetáčení a přeskakování skladeb.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ovládání i celá nabídka je řešena velmi přehledně a logicky a bude jen otázkou chvíle, než si práci s přehrávačem zcela osvojíte. Je nejen výborně graficky zpracovaná, ale navíc v ní Samsung nechal také částečný prostor pro svobodnou volbu. Vybrat si můžete z různých témat pozadí a hlavně z více stylů zobrazení a tím i souvisejícího ovládání. Taktéž oceňujeme bohaté možnosti nastavení a především velmi svižnou odezvu.

 Klepněte pro větší obrázek

Ač to tak na první pohled nevypadá, s češtinou si přehrávač rozumí velmi dobře. Počeštěna je celá nabídka přehrávače, jen s výjimkou základní ikonové nabídky. Bezchybně také zobrazuje české znaky v názvech, textových souborech i ID3 tagů.

Hudby se nebojí

Neplatí to sice vždy, ale obvykle s vyšší cenou přehrávače roste i podpora hudebních formátů. A se Samsungem bude mít už jen málokdo pocit, že by mohl podporovat formátů ještě více. Nechybí nejpoužívanější MP3, WMA (i chráněné), ASF, OGG a AAC. Ano, mohl by ještě podporovat bezztrátový FLAC, ale ten se vzhledem k vysokému datovému objemu používá pro přenosné osobní přehrávače jen velmi zřídka. Chcete-li s hudbou (a nemusíte jen s hudbou) usínat, oceníte nastavitelný časovač vypnutí.

Pro přehrávač je samozřejmá také podpora ukládání multimédií do více složek a podsložek včetně možnosti procházení stromovou strukturou.

Klepněte pro větší obrázek

Mnohé možná zamrzí, že přehrávač nepodporuje standardní přenosový protokol USB Mass Storage (ač to některé zdroje uvádí), ale jen MTP, pro který je obvyklejší synchronizace přes „nějakou“ aplikaci. Není to ale až tak vážné. Pokud máte nainstalovány Windows XP alespoň s prvním servisním balíčkem a Windows Media Player 10/11, můžete přes průzkumníka Windows pracovat s hudebním obsahem přímo.

Samotné připojení přehrávače je realizováno tradičně přes USB rozhraní, bohužel ale jen prostřednictvím speciální redukce, které je třeba i pro nabíjení. Rychlost přenosu dat jsme popravdě čekali trochu vyšší, nicméně i 3,5 MB/s při čtení a 3,12 MB/s při zápisu z přehrávače jsou hodnoty dobré a v zásadě nijak zvlášť omezující. Potěšila nás velmi vysoká výdrž, která se při přehrávání hudby vyšplhala až na 32 hodin.

Klepněte pro větší obrázek


Na videa radost pohledět

Možnost přehrávání videí je na tomto přehrávači i skvostném displeji samozřejmá. V zásadě si poradí s formáty WMV9 a SVI, nicméně nutným předpokladem na rozdíl od hudby je, že videa do přehrávače dostanete prostřednictvím dodané aplikace Media Studio, která obecně slouží pro správu a převod všech multimedií. Videa ve formátu WMV jsou do přehrávače obvykle přenesena beze změny, nepodporované formáty si ale aplikace automaticky převede. Jak prostředí aplikace vypadá, ukazují následující obrázky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Video formátů, s kterými si Media Studio při importu poradí, je požehnaně.
Klepněte pro větší obrázek
Rozměry displeje jasně určují, že úplně nejlepší zážitek při sledování vás čeká u širokoúhlých filmů. Po doteku displeje se zobrazí nabídka se základními funkcemi, jako posun, pauza apod. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že externí titulky podporovány nejsou

Umí toho mnohem více

Výčet funkcí samozřejmě přehráváním hudby a filmů nekončí. Očekávanou funkcí je i prohlížení obrázků. Jeho přímá a bezproblémová podpora začíná a končí u formátu JPEG. Většině z nás to jistě stačit bude, mnohá konkurence přesto nabízí formátů více. S obrázky lze částečně pracovat, např. zvětšovat, ale výtku máme k nižší rychlosti načítání větších obrázků. Nabízí se ještě zobrazování BMP obrázků, ale jen po importu přes software Media Studio.

Dalšími zajímavými funkcemi, jimiž Samsung disponuje, je čtení textů (TXT soubory a jak již bylo řečeno s korektní češtinou), budík, schopný kalendář, ukazatel světového času či možnost stahování datacastů (opět jen přes Media Studio). Pokud si někdo potrpí na možnost nahrávání, tak toho tento model zklame. Těšit se můžete i na velice kvalitní FM rádio s automatickým skenováním a třiceti pozicemi v paměti. Často se v nabídkách tohoto modelu můžete dočíst, že je podporována i funkce RDS, výrobce to ale netvrdí a popírá to i náš test.

Nahrávání FM rádia nebo přítomnost prostého diktafonu u něj nehledejte. Tedy alespoň prozatím. Jeho na funkce podobný, ale levnější kolega, kterého vám brzy také představíme, disponuje jak diktafonem, tak i FM nahráváním. Bystrému oku možná neuniklo, že i tento model má typický mikrofonní otvor a navíc s dostatečně výmluvným popisem. Nemožnost nahrávání tak může být jen záležitostí firmwaru a v budoucnu se jí možná dočkáme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk i bezdrátově

Mnozí jistě ocení i přítomnost technologie Bluetooth 2.0. Ta neslouží pro bezdrátový přenos dat, ale pro propojení s bezdrátovými Bluetooth sluchátky.

Zvukové hody

Samsung YP-P2 je velmi dobře obdařený model i po stránce zvuku. Výstup je velmi kvalitní a bez slyšitelného zkreslení i při maximální hlasitosti. Velmi dobře je vybaven i po stránce výkonu, takže nebudete mít problémy s poslechem ani v hlučnějším prostředí. Pokud nejste až příliš velkým pedantem na vysokou kvalitu zvuku, budete spokojeni i s dodanými sluchátky. Zvuk z nich zní velmi dobře, nechybí mu výšky a do jisté míry ani basy. Stejně tak, jako u samotného výstupu, žádné slyšitelné zkreslení se nekoná ani u sluchátek.

Klepněte pro větší obrázek 

Téměř až nevídané jsou však možnosti dodatečného nastavení zvuku. Mimo devíti přednastavených ekvalizérů je tu i uživatelský se sedmi pásmy, technologií zvuku DNSe2.0 (Digital Natural Sound Engine) a mnoho dalších nastavení a volitelných filtrů.

Verdikt

Cena tohoto modelu sice není nejnižší, ale na druhou stranu dostanete do ruky přehrávač skutečně kvalitní s vynikajícím displejem, pokročilými funkcemi, velmi dobrou podporou formátů, vysokou výdrží a v neposlední řadě i propracovaným ovládáním.

Klady

 • velký, širokoúhlý a velmi kvalitní displej
 • dotykové ovládání
 • tlačítka pro nejčastější funkce
 • velmi vysoká výdrž
 • podpora formátů
 • Bluetooth pro sluchátka
 • množství funkcí
 • kvalitní nabídka
 • čeština
 • kvalitní zvuk

Zápory

 • jen MTP režim
 • speciální firemní konektor
 • nemá nahrávání
 • pomalejší načítání obrázků
 • vyšší cena

Samsung YP-P2

Cena (na internetu) od 6 400 Kč (8 GB)

 • příslušenství návod, USB redukce, sluchátka (špunty), poutko, programové vybavení
 • verze firmwaru 1.20
 • podporované operační systémy Windows XP/Vista
 • zvukový výstup – výkon 2× 20 mW
 • zvukový výstup – frekvenční rozsah, odstup signál/šum 20–20 000 Hz/89 dB
 • napájení/možnost dobíjení Li-Pol akumulátor (830 mAh)/USB
 • rozměry (v × š × h) 52 × 100 × 10 mm
 • hmotnost (s baterií) 85 g
 • provedení, materiál/náchylnost na poškrábání matné + lesklé, plast + kov/ano
 • vnitřní paměť (velikost/typ) 8 GB/flash

Zapůjčil

Hodnocení
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdržKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Test, Přenosné, MP3 a MP4

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor