25
Fotogalerie

Samsung YP-S3: recenze MP3 přehrávače

Po výborně hodnocené K3 přichází Samsung s jeho pokračovatelem. Napraví chyby, nebo se jedná o pouhou recyklaci staršího modelu?

Ani ne před rokem jsme měli možnost obdivovat přehrávač Samsung K3. Na uživatele udělal dojem kombinací kvalitního designu, dobrého displeje, dotekového ovládání a široké podpory funkcí. Nyní před sebou máme jeho nástupce, který bude chtít úspěch přinejmenším zopakovat. Ten od staršího modelu přebírá kdeco, bohužel i vlastnosti, které bychom raději neviděli.

barvy.jpg ruka.jpg

Tady ubereme, tam přidáme

Na první pohled mezi starším a novějším přehrávačem příliš změn nenajdete. Novinka dostala do vínku zakulacenější rohy, více změn si ale neuvědomuji. Specifikace prozradí, že S3 je o něco tlustější, i tak ale nepřekračuje hranici deseti milimetrů. Také novinka je po hranách přístroje vyzdobena lesklým stříbrným proužkem a přehrávač seženete v několika jásavých barevných variantách. Příznivci konzervativnějšího řešení ale mají k dispozici i bílou a černou verzi.

IMG_2338.jpgIMG_2341.jpgIMG_2339.jpg

Na pravé straně hledejte posuvné tlačítko pro zapnutí a zamčení přehrávače, na zadní straně se zase schovává malá zdířka pro případný reset. Velké zklamání mi přinesl pohled na spodní hranu Samsungu S3 – místo obvyklého miniUSB konektoru najdete opět speciální konektor made in Samsung. Těžko říct, jaké má výrobce k něčemu takovému důvody, další kabel na mém stole mi ale radost rozhodně neudělal.

IMG_2344.jpg

A co hůř, ani použití specifického kabelu nezaručuje, že se přehrávač v počítači objeví jako další disk. Na většině počítačů se mi nenabídla možnost procházet složky v přehrávači a tak jsem hudbu musel do Samsungu dostávat komplikovaněji prostřednictvím WinAmpu.

Žádnou změnou bohužel neprošlo ani ovládání. Přiznávám, že nejsem příznivcem dotekových přehrávačů, takže možná budu trochu více negativní, než je nezbytně nutné, se Samsungem S3 jsem se ale prostě nesžil. U dotekového ovládání mi v první řadě vadí nulová reakce. Přehrávač nedá najevo, že provedl akci, kterou jste po něm chtěli. Je nutné to vizuálně zkontrolovat. Přitom například novější telefony Samsung dokážou při použití dotekového ovládání po zmáčknutí vždy lehce zavibrovat. Je to drobnost, ale ovládání to výrazně zlepší.

Druhý problém považuji za zásadnější. Přehrávač jsem měl zapůjčený k recenzi v tyrkysové barvě. Doteková tlačítka ukrytá pod displejem nejsou standardně vidět, teprve když na plochu ťuknete, rozsvítí se a vy zjistíte, co jste vlastně provedli. Zásadní problém dle mého spočívá v tom, že tlačítka se rozsvítí stejnou barvou, jakou má přehrávač.

IMG_2348.jpg
Ve tmě, nebo při tlumeném osvětlení to vypadá opravdu efektně, zkuste si ale Samsung ovládat venku, když vám na něj svítí slunce! Buďte si jistí, že tlačítka vůbec neuvidíte. Musíte tedy postupovat poslepu. Přiznávám, že vzhledem k tomu, že používáte jen čtyři směry, potvrzovací střed a dvě další klávesy, nedochází k nijak výrazným překlepům, jisté a pohodlné ovládání si ale představuji naprosto jinak.

Nabízí vše, jen změny ne

Opravdovou chloubou Samsungu je jeho kvalitní displej. Nabízí výbornou čitelnost za všech podmínek i vynikající podání barev. Jen vzhledem k tomu, že v nabídce nechybí prohlížení videa a fotografií bych si představoval, že displej nabídne větší zobrazovací plochu – 1,8" TFT displej je pro tyto potřeby skutečně malý.

Při procházení nabídkou vidíte vždy jednu hlavní ikonu zvětšenou, zbývající jsou vměstnány ve spodní části obrazovky. Grafického ztvárnění se dočkala pouze hlavní nabídka, další úrovně už jsou klasicky textové. Kromě předchystaných témat můžete nabídka upravit i tím, že si jako skin vyberete některou z fotek. Kdo hůře vidí, ocení možnost zvětšení písma v nabídkách.

IMG_2346.jpg IMG_2347.jpg IMG_2349.jpg IMG_2350.jpg IMG_2351.jpg

Po hudební stránce nabízí přehrávač stejné uspořádání, jaké už jsme viděli mnohokrát dříve. Skladby jsou tříděné, podle alb, interpretů a žánrů. Nechybí playlisty nebo speciální složka s nahranými záznamy. U přehrávané skladby standardně vidíte přehrávaný a celkový čas, problémem samozřejmě není ani obrázek alba, pokud ho tedy máte nahraný ve složce s ostatními hudebními soubory. Určitě se vám také bude líbit zobrazení textu písní, přehrávač k této funkci přinutíte pomocí obslužného programu Samsung Media Studio.

Kromě několika přednastavených ekvalizerů zaujme při přehrávání hlavně položka DNSe, což je technologie digitálního zpracování zvuku. Jistě i díky ní dosahuje zvuková kvalita Samsung S3 vynikající úrovně. I s dodávanými sluchátky mi připadaly basy, výšky i středy dobře vyvážené, s kvalitnější sluchátky je to ještě o třídu lepší. Koho omrzí poslech hudby, využije přítomnost rádia s automatickým laděním a ukládáním vybraných stanic.
IMG_2352.jpg IMG_2353.jpg IMG_2354.jpg IMG_2355.jpg IMG_2356.jpg

Přehrávání videa nejvíce doplácí na příliš malý displej. Ani zde ovšem nechybí položka DNSe, upravovat můžete i jas. Ve specifikacích najdete informaci o době přehrávání kolem čtyř hodin, což je výborná hodnota. Při testu jsem video nechal hrát déle jak dvě hodiny a přehrávač mi pak ještě bez problémů fungoval. Specifikacím tedy můžeme v tomto ohledu vcelku důvěřovat. Výborná je mimochodem i výdrž při samotném přehrávání hudby, která se bez problémů dostane přes dvacet hodin.

Kromě samotného prohlížení fotek nabízí Samsung S3 jejich zoom (až do 400%) a problémem není ani puštění slideshow. Z doplňkových funkcí nabízí přehrávač několik jednoduchý her, budík, nebo čtení textových dokumentů. Vzhledem k velikosti displeje se tady hodí volba velikosti písma.

Výměna není potřeba

Z předchozího je myslím jasné, že Samsung S3 patří mezi dostatečně vybavené přehrávače. Bohužel ale nenabízí příliš nového oproti úspěšnému předchůdci K3 a tak je dost otázkou důvod jeho uvedení na trh. Mnohem logičtější by mě připadalo, kdyby se starší K3 dočkal dalších barevných variant a třeba i větší kapacity paměti. Samsung S3 víceméně jen kopíruje jeho funkce a navíc nedokázal spravit těch několik nedostatků. Inovací jsem se nedočkali. Kde je například podpora bluetooth nebo paměťových karet?

přehr a sluch.jpg sluch.jpg

Kdo tedy má starší typ přehrávače, nemá naprosto žádný důvod ke změně. Kdo ovšem touží po stylovém přehrávači s nadprůměrnou funkční nabídkou a hlavně kvalitním zvukovým projevem, měl by o Samsung uvažovat. Kromě rozdílných barevných variant se nabízí i ve třech různých kapacitách paměti, 2, 4 nebo 8 GB. Na poslední z jmenovaných jsem ale v době psaní článku v žádném internetovém obchodě nenarazil.

klady

+ design a konstrukce
+ kvalitní zvuk
+ výdrž při přehrávání hudby i videa

 

zápory

- příliš malý displej na prohlížení fotek a videa
- tlačítka nejsou na slunci vidět
- vlastní konektor

Samsung YP-S3

Cena (na internetu) od 1 690 Kč (2 GB), 2 490 Kč (4 GB)

 • podporované formáty MP3, WMA, OGG, MPEG4
 • frame rate videa 15 fps
 • displej LCD TFT, 35 × 28 mm (176 × 144 pixelů)
 • vnitřní paměť 2/4 GB (flash)
 • paměťové karty ne
 • konektivita USB 2.0, sluchátkový výstup (3,5 mm Jack)
 • ekvalizér ano
 • integrovaný reproduktor ano
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • naměřená doba přehrávání 23 hodin 16 minut
 • baterie 580 mAh
 • hmotnost 53 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 95 × 44 × 10 mm
 • FM tuner ano
 • hlasový záznamník ano
 • upgrade firmwaru ano
 • příslušenství USB kabel, sluchátka (špunty)

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png6/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdrž Hvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud