Samsung YP-T10: test MP3/MP4 přehrávače

22. ledna 2008
TWEET SDÍLET
Podrobný test přehrávače s velmi kvalitním displejem, mnoha funkcemi a ovládáním přes dotykovou plochu.

Samsung YP-T10 je levnější dvojče dříve představeného Samsungu YP-P2, ale rozhodně nelze říci, že méně kvalitním. Prodáván je s kapacitami 2, 4 a 8 GB a jak už to tak bývá, opět nabízí nejlepší poměr kapacity a pořizovací ceny ta nejdražší varianta.

Velikost displeje úměrná přehrávači

Stejně tak, jak jsme chválili displej u Samsungu YP-P2, musíme chválit i zde. Jedná se v podstatě o kvalitativně shodný displej, jen menší. Na své rozměry 40 × 30 mm má velmi slušné rozlišení 320 × 240 bodů a tedy jemný rastr. Podsvícení je také vynikající a v porovnání s mnoha ostatními přehrávači má tento poměrně dobrou čitelnost i na přímém slunci.

Tělo přehrávače je kombinací plastu a kovu s matnou zadní a lesklou (bohužel i náchylnou na poškrábání) přední částí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elegance předběhla praktičnost

Ač to tak na první pohled nevypadá, spodní tmavá část je částí s ovládacími prvky. Ano, ovládání už zde není řešeno přes dotykový displej, ale dotykovým ovládáním právě na této ploše. Ta obsahuje sedm aktivních ovládacích míst, která se podsvítí po prvním doteku. Řešení je to bezpochyby nadmíru elegantní, avšak musíme konstatovat, že ne ideální. Ovládání je sice logické, ale trochu schází přirozenost a jistota. Zvyk, kdy pod prsty cítíte skutečná tlačítka, se totiž poměrně těžko opouští.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak bylo pamatováno na češtinu, kterou najdete nejen v samotné nabídce, ale i v názvech souborů a u ID3 TAGů. Na rozdíl od vyššího modelu má ale prozatím problémy s korektním zobrazením většiny českých znaků v TXT souborech.

Nabídka už je ale řešena velmi prakticky, neschází jí přehlednost, logické uspořádání, výborné grafické zpracování a více témat pozadí i stylů zobrazení. Těšit se můžete i na velmi rychlou odezvu. Nabídka je až na základní ikonovou nabídku rovněž kompletně počeštěna. Bezchybně jsou také zobrazovány české znaky v názvech souborů a u ID3 tagů.

Klepněte pro větší obrázek

Hudební nadstandard

Podporu hudebních formátů má tento model shodnou se svým větším bratrem a poslechnout si tak můžete hudbu zkomprimovanou do MP3, WMA (i s DRM), OGG, AAC a ASF. Zdá se vám tato nabídka více než dobrá? Ano, nám také. Někteří experimentátoři sice mají hudbu uloženou i v jiných formátech, ale ty se pro osobní přehrávače stejně prakticky nepoužívají.

A znít do ucha vám tyto formáty mohou celý den v kuse, výdrž přehrávače je skutečně velmi dobrých 24 hodin.

Každý solidní přehrávač by si měl poradit i s ukládáním hudebního (i jiného) obsahu do různých složek a podsložek včetně možnosti listování mezi nimi. I to u YP-T10 očekávejte.

Klepněte pro větší obrázek

Doprava soborů do přehrávače je možná jen přes protokol MTP. Tábor příznivců tohoto způsobu zajásá, ale stále je převaha nás konzervativců, kteří dáváme přednost standardnímu USB Mass Storage, kdy se přehrávač chová jako běžný disk. Ale ani pro nás to nemusí znamenat výraznou změnu svých zvyků, jelikož s nainstalovanými Windows XP SP1 a vyšším v kombinaci s Windows Media Player 10 či 11, lze přes průzkumníka Windows pracovat s přehrávačem přímo.

Trochu zamrzí, že připojení k počítači a případné nabíječce (není součástí) se neobejde bez specielní firemní redukce. Tradiční, a hlavně univerzální miniUSB konektory bychom samozřejmě viděli raději.

Klepněte pro větší obrázek

Paměť přehrávače se nezaplňuje tak rychle, jak bychom chtěli, nicméně rychlost 3,7 MB/s při zápisu a 3,5 MB/s při čtení nedělá z tohoto modelu žádného podprůměrného loudala.

Videa = luxus v malém

Žádnému dnešnímu a konkurenceschopnému hudebnímu přehrávači nemůže chybět ani přehrávání videí. Shoda s modelem Samsung YP-P2 nastává i v podporovaných video formátů.Těmi jsou WMV9 a SVI. Aby je však bylo možné přehrávat, je nutné je do přehrávače dopravit dodávanou aplikací Media Studio. Videa ve formátu VMW přenáší do přehrávače beze změny, jiné formáty konvertuje do již uvedeného SVI. Tato aplikace neslouží ale jen pro převod videa, ale pro kompletní správu (pokud po ní toužíte) multimediálního obsahu. Aplikace si poradí s převodem videí typu MPEG, WMV, ASF, AVI,SVI, MP4, RM, RMVB, MOV a SMF. Také velmi slušné, nemyslíte?

Klepněte pro větší obrázek

Velikost displeje je stále dostatečná na sledování různých seriálů či klipů velmi dobrý zážitek umocňuje jeho výtečná kvalita s výborným podsvícením. Jistě nebude nikdo zaskočen zprávou, že externí titulky podporovány nejsou. Potěšen ale bude nejeden případný zájemce samozřejmou podporou přehrávání videí se frekvencí snímků 30 fps.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce, co se neztratí

O zajímavé přídavné funkce s tímto přehrávačem také nepřijdete. Počítejte s prohlížením obrázků a přímou podporou formátu JPEG i možným importem obrázků BMP. Jejich prohlížení je velmi svižné a navíc podstatně rychlejší než u YP-P2. Stejně tak je s tímto přehrávačem možné stahování datacastů přes aplikaci Media Studio.

Dále si můžete prohlížet surové TXT soubory, ale prozatím s chybným zobrazováním většiny českých znaků. Věříme, že náprava přijde s novějším firmwarem.

V porovnání s dražším bratrem už sice nedisponuje budíkem, kalendářem a ukazatelem světového času, ale zato přináší podporu nahrávání. A to z integrovaného mikrofonu i FM rádia. To je mimochodem velmi kvalitní, s výbornou citlivostí a prostorem pro uložení až 30 stanic. Kladné body připisujeme za možnost záznamu do praktického formátu MP3, ale několik jich zase ubíráme za to, že není k dispozici více než 1 druh kvality.

Těm, kteří si pouští přehrávač na dobrou noc, přijde vhod, že neschází nastavitelný časovač vypnutí.

Bezdrátově a s přídavkem

I tento malý přehrávač se může pochlubit technologií, kterou osobní přehrávače běžně nedisponují, a to Bluetooth standardu 2.0 pro spárování s bezdrátovými sluchátky. Už jsme bohužel nemohli ověřit funkce nejnovějšího firmwaru, ale dle dostupných informací by s ním měla přijít velmi praktická možnost synchronizace přes Bluetooth i s mobilním telefonem a možností telefonování.

Nezklame ani zvukem

Vysokou kvalitu můžete čekat i po stránce zvukové. Výstup je velmi kvalitní bez jakéhokoliv zkreslení, výkonově má dostatečné rezervy i pro velmi hlasitý přednes a poměrně kvalitní jsou i dodávaná sluchátka. Nemají sice příliš výrazné basy, ale dobře reprodukují středy a výšky. Vynikající jsou také možnosti nastavení zvuku, vybrat si opět můžete z devíti přednastavených ekvalizérů, sedmi-pásmového uživatelského, prostorovým 3D zvukem DNSe 2.0 a dalšími volitelnými filtry a nastaveními.

Klepněte pro větší obrázek

Verdikt

Samsungu YP-P2 je velmi kvalitní přehrávač s praktickými funkcemi, které jsou také (až na drobnosti) doladěné. Jeho největšími klady jsou velká podpora hudebních formátů, kvalitní zvuk, vysoká výdrž a Bluetooth. Významným plusem jsou i jeho malé rozměry a naproti tomu stále dostatečně velký a velmi kvalitní displej. Jedinou vážnější slabinou, alespoň do doby, než si zvyknete, může být ovládání přes dotykovou plochu.

klady

 • velmi kvalitní displej
 • vysoká výdrž
 • Bluetooth
 • množství funkcí
 • podpora formátů
 • kvalitní zvuk
 • bohaté nastavení zvuku
 • čeština
 • FM rádio
 • nahrávání z mikrofonu a FM rádia do MP3

zápory

 • jen MTP režim
 • speciální firemní konektor
 • dotyková ovládací plocha méně praktická
 • jen jedna kvalita záznamu

Samsung YP-T10

Cena (na internetu) od 3 600 Kč (2 GB), od 4 600 (4 GB), od 5 400 (8 GB)

 • příslušenství návod, USB redukce, sluchátka (špunty), programové vybavení
 • testovaná verze firmwaru 1.15
 • podporované operační systémy Windows XP/Vista
 • Výkon zvukového výstupu 2× 20 mW
 • Frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
 • Odstup signál/šum 90 dB
 • napájení Li-Pol akumulátor (830 mAh)
 • možnost dobíjení USB (z PC nebo přes libovolný USB adaptér)
 • rozměry (v × š × h) 41 × 96 × 8 mm
 • hmotnost 44 g
 • provedení matné + lesklé
 • tlačítko hold ano
 • materiál plast a kov
 • náchylnost na poškrábání ano
 • vnitřní paměť 4 GB/flash

Zapůjčil

Hodnocení
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
displej a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
rychlost přenosu a výdržKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Test, MP3 a MP4, Přenosné

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší televizory a projektory pro rok 2019/2020

Jako každý rok i letos vybrala asociace EISA nejlepší televizory, Ultra HD Blu-ray přehrávač, nejlepší projektory či nejlepší foto/videokameru. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší v těchto kategoriích.

24 Jaromír Puk

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

13 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý