Sansa Fuze: test MP3/MP4 přehrávače

29. července 2008
TWEET SDÍLET
Malý, lehký přehrávač se sympatickým ovládáním a několika kompromisy ve výbavě. Takový je Sansa Fuze.

Sansa má na českém trhu několik přehrávačů. Pokud vám nevyhovují modely Clip či View, představuje Fuze něco jako zlatou střední cestu. Prodává se obvykle o něco levněji než View a je menší, oproti Clipu zas nabízí větší displej. I když jsem na stránkách výrobce našel řadu barevných provedení přístroje, v českých internetových obchodech jsem nenarazil na jinou než černou variantu.

Klepněte pro větší obrázek 

Senza kolečko

Přehrávači, který takřka schováte do dlaně, nemám konstrukčně mnoho co vytknou. Zanechává dojem dobře odvedené práce. Zatímco zadní strana je pogumovaná a má protiskluzový povrch, přední část se leskne. S tím jsou pochopitelně spojené viditelné otisky prstů, není to ale tak hrozné jako třeba u mobilních telefonů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při prvním letmém seznámení jsem ihned narazil jen na dva problémy – na spodu se ukrývá nestandardní konektor a levý bok obsahuje slot pro paměťové karty, bohužel ovšem chybí nějaká krytka. Po pár dnech používání se ve slotu začal usazovat prach. Bohužel nedokážu odhadnout, nakolik negativní vliv to může mít na funkčnost přístroje po několika měsících používání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se na Sansa Fuze naopak jednoznačně povedlo je ovládací kolečko. Je ze stejného materiálu jako zadní strana a nabízí vynikající citlivost. Sice se mi při ovládání stávalo, že jsem vybranou položku „přejel“, stačí ale nepatrný pohyb zpět a vše je jak má být. Kolečkem po jeho obvodu nejen točíte, na jeho okraji naleznete také čtyři směrová tlačítka. Především ze začátku jsem si často pletl, kdy je třeba točit kolečkem a kdy mohu zmáčknout směry nahoru a dolů, chce to ale jen trochu tréninku a budete spokojeni. Sanza Fuze nabízí dostatečně citlivé ovládání, které je navíc spojené s bleskovými reakcemi přístroje. Používání tohoto přehrávače tedy byla opravdu radost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jen s jednou věcí jsem se nedokázal smířit za celou dobu testování. A tím je nešťastné umístění posuvného tlačítka pro zapnutí a zamčení přístroje. Najdete jej na pravém spodním boku a vadilo mi, že není umístěno výš. Když ho totiž chcete použít, musíte palec nepřirozeně zalomit. To v kombinaci s tuhým chodem tlačítka mnohdy znamenalo, že jsem musel zapojit obě ruce – levá přístroj držela, pravá zamykala či odemykala.

Video po něm moc nechtějte

I když Sansa Fuze touto funkcí disponuje, představoval pro mě displej poněkud zklamání. Má totiž na rozdíl od konkurence zřetelný rastr a nenabízí tak pěkné pokoukání jako například Samsung K3, který jsem měl před nedávnem. Pokud se ale smíříte s trochu horšími parametry displeje, bude vám Sansa Fuze dělat už jen radost. Přehrávač mne překvapil velice dobrou čitelností i na slunci a to jsem měl standardně nastavený jas jen na polovině. V nastavení najdete výběr doby podsvícení, volba tapety se naopak omezuje pouze na výběr několika málo barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hlavní nabídku tvoří animované ikony. Na displeji vidíte vždy maximálně tři, aktivní je pouze ta spodní. Vzhledem k volnému místu zde mohl být font písma větší. Podnabídky jsou textové, málokdy se stalo, že se popisek na řádek nevešel, v tom případě to přehrávač vyřešil rolováním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Že je pohyb v menu rychlý jsem naznačoval už v předchozí kapitole, pochválit musím i intuitivnost přístroje. Za celou dobu se mi nestalo, že bych nějakou funkci nebo nastavení musel složitěji hledat. Úsměv vyvolaly občasné překlepy v nabídkách, ze slova „Albumy“ by zase byla nešťastná moje profesorka českého jazyka.

Hlavně mít v pořádku ID3 tagy

U připojení k počítači máte na výběr mezi režimy MTP a MSC; vše také můžete nechat na přehrávači a mít navoleno automatické rozpoznávání. Pokud jste zvyklí mít alba nakopírovaná po složkách, u Sansy Fuze vám to bude k ničemu, přehrávač se totiž řídí pouze a jedině informacemi z ID3 tagů na jejichž základě skladby rozdělí. Osobně mám raději přístup s integrovaným správcem souborů, ale ten se prostě nekoná. Problematická je také podpora playlistů. Do přístroje se mi nepovedlo žádný dostat, přesunuly se jen samotné skladby. Nějaký specifičtější seznam skladeb tedy musíte vytvářet až přímo v telefonu, kámen úrazu je ale v tom, že více jak jeden seznam neuděláte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Při přehrávání můžete částečně měnit informace na displeji. Stačí mačkat středový ovladač a pak už jen vybrat jestli chcete vidět délku skladby, jednoduchou vizualizaci, velký obrázek alba, nebo název následující písně. Točením kolečka upravujete hlasitost, tlačítkem umístěným na spodu se zase dostanete k nastavení hudby obsahujícím například ekvalizér a jednoduchým způsobem zde také skladby hodnotíte. Ty nejlépe hodnocené pak přehrávač dokáže filtrovat.

U hudby jsem si původně chtěl stěžovat na její nízkou hlasitost. Pokud ale prozkoumáte dobře nastavení, objevíte volbu položku hlasitost. Změňte ji z Normální na Vysoká a uslyšíte hudbu bez problémů i na hlučné ulici nebo v dopravním prostředku.

Nafoukněte paměť

Do hudebních funkcí alespoň částečně patří také příjemně citlivé rádio. Aplikace ale vůbec není vyřešena dobře. Sice nabízí automatické vyhledávání předvoleb, tyto se ale nikde neuloží, uživatel to musí provést sám. Názvy stanic navíc obsahují pouze frekvenci, vlastní název si neuložíte. Dobře vyřešeno je alespoň nahrávání do formátu WAV, které omezuje jen celková velikost dostupné paměti. Kromě nahrávání z rádia může přístroj posloužit také jako jednoduchý diktafon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohlížení obrázků se dělí na procházení miniatur, nebo vidíte jeden obrázek přes celý displej. Pustit si můžete také slide show a to dokonce i s hudebním doprovodem. Pozor si dávejte na snímky s vysokým rozlišením, jejich zobrazení trvá Sanse poněkud déle.

Pokud použijete paměťovou kartu, přehrávač si nejprve zaktualizuje svou databázi (čím plnější karta, tím déle to bude trvat – počítejte až s několika minutami) a pak už vše probíhá, jako by karta byla součástí interní paměti. U veškerých dat je pouze informační ikonka podle které je poznat, že pocházejí z karty. Trochu nešťastně je podle mého vyřešeno nahrávání dat z počítače. Sansa Fuze se ukáže jako další disk, přítomnost paměťové karty ale nijak indikována není. Hudbu proto musíte na kartu dostat jiným způsobem a teprve naplněnou kartu vložit do přehrávače. Ideálním řešením by pochopitelně bylo mít jako další jak přehrávač, tak kartu v něm zasunutou.

Klepněte pro větší obrázek 

Pokud chcete sledovat na přehrávači video, musíte nejprve provést jeho konverzi. Příslušný program najdete na přiloženém CD, počítejte s tím, že minuta videa bude mít něco mezi pěti až deseti MB a frame rate je 20 fps.

Na závěr byste jistě rádi slyšeli, jestli Sansa Fuze doporučím, či ne. Pokud vám jde především o poslech hudby, chybu rozhodně neuděláte. Přehrávač má snadné ovládání a dostatečně kvalitní zvuk, pozor dávejte jen na chybějící podporu práce se složkami a specifický konektor. Pokud byste ovšem od Sansa Fuze chtěli video, byl bych na rozpacích, zda jej doporučit neboť displej nemá ty správné parametry pro prohlížení fotek a videa. Líbí se mi podpora microSD karet, přehrávači ale chybí krytka. Škoda těchto drobných nedodělků, které kazí celkově velmi pozitivní dojem.

Klady
+ malé rozměry
+ kvalitní konstrukce
+ snadné ovládání
+ rychlé reakce
Zápory
- nestandardní konektor
- microSD nemá krytku
- rozlišení displeje
- nepracuje s playlisty

Sansa Fuze

 
 • Cena (na internetu) od 2 141 Kč (2 GB), 2 688 Kč (4 GB), 3 509 Kč (8 GB)
 • podporované formáty MP3, WAV, WMA, MPEG4, JPEG
 • displej LCD TFT, 28 × 37 mm (224 × 176 pixelů), 64 000 barev
 • vnitřní paměť 2/4/8 GB (flash)
 • paměťové karty ano, microSD
 • konektivita USB 2.0, 3,5 mm Jack
 • ekvalizér 10 + 1 vlastní ekvalizér (5 pásem)
 • integrovaný reproduktor ne
 • zobrazení času/data ano/nepřímo
 • české prostředí ano
 • operační systém Windows 2000/XP/Vista
 • naměřená doba přehrávání 19 hodin 46 minut
 • hmotnost 30 g vč. akumulátoru
 • rozměry (v × š × h) 78 × 48 × 8 mm
 • FM tuner 40 předvoleb
 • hlasový záznamník ano
 • upgrade firmwaru ano
 • testovaná verze firmwaru V01.01.11F
 • příslušenství návod, USB kabel, sluchátka (špunty), CD

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
displejKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
formáty a přehráváníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
rychlost přenosu a výdrž Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Novinky, Přenosné, Test, MP3 a MP4, Hama

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix