SANYO PLV-Z700: test projektru

11. listopadu 2008
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme nový projektor pro domácí kino, který rovnou nabídne plné vysoké rozlišení. A především je za zajímavou cenu.

720p jako kategorie projektorů určených pro domácí kino rychle mizí v propadlišti dějin a do jejího cenového rámce se vehementně tlačí nejlevnější Full HD projektory. PLV-Z700 míří na jeho nejnižší příčku. Je to férový projektor za férovou cenu, jen od něj nechtějte, aby držel krok s dvakrát dražšími mašinkami.

1080p je díky PLV-Z700 nyní dostupné na českém trhu (alespoň tedy na tom internetovém) už od rovných 30 tisíc korun a bylo by ještě levnější (ještě blíže slibovaným 25 tisícům) nebýt propadu koruny z poslední doby.

Zatímco před dvěma lety jsme museli platit nadstandardně už jen za samotné Full HD rozlišení, dnes máme na výběr ze tří kvalitativních kategorií, do kterých se 1080p projektory rozdělily. Nejnižší (cena kolem 30 tisíc), střední (50 a víc) a nejvyšší (100 a víc). A věřte mi, že tohle rozdělení není imaginární a za co si zaplatíte, to opravdu dostanete. Mohu čerstvě srovnávat PLV-Z700 s dvakrát dražím Panasonicem PT-AE3000 a ten rozdíl v ceně je opravdu cítit nejen po hmatu a vzhledu, ale i po čichu, protože PLV-Z700 není cítit levným plastem jen obrazně, ale když se trochu zahřeje tak i doslova.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To ale nemění nic na tom, že když si trochu pohrajete s jeho nastavením, vysvítí vám obraz, za jaký by jste ještě před dvěma lety zaplatili více než dvojnásobnou sumu. Ovšem střední třída je už také někde jinde a výkon, který před rokem stál minimálně sto tisíc korun, koupíte dnes také za polovinu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Širší součástí tohoto vývoje je i skutečnost, že díky neschopnosti monopolního výrobce čipů Texas Instruments DLP technologie zaspala dobu a ze segmentu domácího kina je flexibilnějšími LCD a LCOS projektory rychle vytěsňována. Zatímco LCOS už vyřešil téměř všechny technologické nedostatky, LCD, ke kterým patří i PLV-Z700, si jako jednu z posledních nedořešených „koulí na noze“ sebou táhne limitovanou ochranu proti prachu. Ten si totiž cestičku na LCD panely vždycky nakonec najde. A tady přišlo už před pár generacemi Sanyo se zajímavou vychytávkou, která je ve své prostotě geniální. Na projektoru lze odkrýt jednoduše šachtičku vedoucí přímo k LCD panelu a k výbavě PLV-Z700 přibalenou pumpičkou ji profouknout.

Co přináší Sanyo

Čímž se snad konečně dostávám přímo k PLV-Z700. V rámci etablování zmíněné nižší a střední třídy projektorů následuje Sanyo loňský PLV-Z2000 levnějším PLV-Z700 , který by mu měl zhruba odpovídat výkonem a PLV-Z3000, který by měl za zhruba stejnou cenu přinést vyšší kvalitu obrazu než 2000. Od PLV-Z2000 se PLV-Z700 odlišuje staršími organickými LCD panely (oproti anorganickým použitým v PLV-Z2000 s teoreticky menším přirozeným kontrastem, menší životností a menší odolnost proti typickým dlouhodobým LCD problémům způsobeným stárnutím a tepelnou zátěží panelů), odlišnou dynamickou clonou a nakonec je HDMI 1.3a „zvýšen“ na novější 1.3b.

Klepněte pro větší obrázek

Krom toho byla přidána kompatibilita s externí anamorfickou optikou (pro promítání cinemascoope filmů ve formátu 2,35:1). K tomu je nutno dodat, že podobné optiky stoji víc než samotný PLV-Z700 a zájem o ně bych čekal spíš až u zájemců o projektory podstatně vyšší cenové kategorie. Technicky jde ale o maličkost a kvituji snahu techniků Sanya svým zákazníkům neodepřít nic, co by nějak výrazně nezvyšovalo náklady na konstrukci a výrobu projektoru. Jiným výrobcům podobná velkorysost schází a třeba JVC musíte u jejich nových modelů za možnost umravnit (což z hlediska vývojových a výrobních nákladů ani nestojí za zmínku) přesaturované barvy zaplatit padesát tisíc navíc (tj. koupit model HD750 místo „levnějšího“ HD350).

Cihla, která svítí

Vzhledově PLV-Z700 svojí elegancí cihly s bílou emulzí zrovna neohromí a jak sem zmínil ani čichově zrovna nepotěší, pokud zrovna „vůně spáleného plastiku po ránu“ není oblíbeným vrcholem vašeho dne (pravda – měl jsem zapůjčen zcela nový kus). Také hrkavý posun čočky působí velmi laciným dojmem a postrádal sem automatické rozpoznání signálu na HDMI. Za to proti velmi tichému větráčku PLV-Z700, jeho jednoduchému ovládání a solidně přehledné struktuře menu nemám žádné vážnější výhrady. Snad jen označení a řešení jednotlivých funkci, které se dost odchyluje od standardů většiny ostatních výrobců.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jediným rafinovanějším zádrhelem menu, je ale asi skutečnost, že na kontrolu ostrosti obrazu mají vliv dva konkurenční ovladače a ten schovaný v Advanced Menu jako Transient Improvement je třeba nejprve deaktivovat, pokud chcete plně využit ten v hlavním menu, který se za označení Sharpness nestydí. Dále sice chybí možnost korekce barev, ale ta se v této cenové skupině ani nedala příliš očekávat. Přednastavené hodnoty vykazují podobný obrázek, jaký známe od většiny projektorů:

Klepněte pro větší obrázek
Modrá je tam, kde by být měla, červená je lehce přesaturovaná a zelená je docela hodně „mimo“

Korekce RGB označená v menu jako white balance není rozdělena na tmavou a světlou část šedé škály. Proto jsem ji zkorigoval podle testovacích obrazců jen ve střední části kolem 60 a 70IRE a kupodivu i tak působila jak v tmavých, tak světlých částech obrazu přirozeným dojmem. Na testovaném projektoru se osvědčily hodnoty R+7, G-2, B-6. Což berte ale čistě anekdoticky, protože jednotlivé kusy projektorů se od sebe liší dramaticky a hodnoty, které „fungují“ na jednom jsou nepřenosné na jiný kousek. Bohužel barevná přednastavení příliš použitelná nejsou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Default nevypadá správně nejen na grafech, ale i čistě subjektivně na plátně při promítání

Mimochodem výše zmíněná kalibrace šedé škály, která mi zabrala snad jednu minutu, okamžitě nezlepšila jen subjektivní přirozenost obrazu, ale i kontrast a vykreslení detailů v tmavých pasážích.

Také další barevná přednastavení nejsou o moc lepší než default. Měřil sem jen jejich nižší verze označené 1, ty označené 2 už od pohledu slibovaly jen extrémnější verzi téhož (low výrazně červenější a high výrazně modřejší).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Low1 je sice asi o trochu blíž 6500K než default, ale také nevypadá na plátně nejlíp (nižší než cílená teplota barev na sebe upozorňuje „opařeným“ zabarvení pleťových tónů)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
High1 je podle mého názoru na promítání filmu nepoužitelný (nepočítaje snad skalní „modrofily“)

Kreativní kino

Jen ještě upřesním, že všechna měření sem prováděl v přednastavení Creative Cinema, které by mělo nabízet „nejfilmovější“ obraz a v jemnějších advanced nastaveních se snažil nic neměnit.

Musím říct, že první dojem z obrazu PLV-Z700 s jeho výrobním nastavením nebyly zrovna pozitivní. PLV-Z700 totiž patří mezi projektory u nichž je pro výsledný dojem zcela klíčové nastavení kombinace dynamické clony a lampy. Přednastavená kombinace iris mode 1/ lamp mode A1 vedla k celkově matnému a nevýraznému obrazu, který se v nejtmavších pasážích navíc slévá v nezřetelnou šedou břečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Iris mode 1/ lamp mode A1

Změna na kombinaci iris mode 2/ lamp mode A2 naštěstí přinesla dramatické zlepšení. Světlé pasáže najednou začaly opravdu zářit a v tmavých se začala objevovat šedá temná nakolik aby se začala opravdové černé alespoň blížit. Při tom se rozlišení detailů v tmavých částech obrazu nezhoršilo, ale naopak zlepšilo. Obojí je ovšem vykoupené „pumpováním“ obrazu ještě důraznějším, než u výchozího nastavení lampy a clony. Pravděpodobně také „cena za cenu“ PLV-Z700 . Měření sice ukázalo, že od ideální gamma křivky 2.2 je tato kombinace také ještě dost daleko, ale rozhodně blíže než ta předchozí:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Iris mode 2/ lamp mode A2
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pokus o kombinaci lampa 1/iris 2 se příliš neosvědčil objektivně ani subjektivně

Poznámka: všechna měření byla provedena s ovladačem gamma korekce v neutrální pozici a větráčkem v nastavení normal.

Pokud jde os srovnání s ostatními levnějšími1080p LCD projektory, PLV-Z700 určitě předčí loňský Mitsubishi HC4900, ale pokulhává trochu za jeho nástupcem HC5500. Rozdíly oproti Sanyu PLV-Z2000 jsou minimální. Obrazově se v nejlepším nastavení (clona 2/lampa 2) víceméně vyrovná předloňskému Epsonu TW1000 a jeho klonu TW980, i když Epsony působí trochu solidnějším a elegantnějším dojmem a poskytují více možností korekce obrazu a přirozenější barvy. Kvalitativní odstup od střední třídy Full HD projektorů, která dnes začíná od 50 tisíc korun nahoru je ale u PLV-Z700 velmi výrazný. Nezapomínejme ale na to, že ještě před 2 lety jsme si o Full HD projektoru za 30tisíc mohli jenom nechat zdát!

Takže buďme pionýrovi cenového přibližování projektorů běžným zákazníkům (vzpomene si dnes ještě někdo na to jakou cenovou revolucí byly jeho Z1 a Z2?) vděčni a buďme zvědavi na PLV-Z3000 a jeho další budoucí modely, pokud ovšem projektorové divizi Sanya nezatne tipec aktuální sloučení firmy s mocnějším a bohatším Panasonicem.

SANYO PLV-Z700

Cena orientační 36 990 Kč

 • technologie LCD 1920 x 1080
 • svítivost 1 200 ANSI
 • kontrast 10 000 : 1
 • hlučnost (normální/tichý režim) 28dB/21dB
 • projekční vzdálenost 1,20 – 18,40 m
 • optika 2,0x manuální zoom (1,36 – 2,76 : 1) a ostření, vertikální i horizontální posun čočky
 • výkon lampy 165W
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy 2x HDMI 1.3b, 1x 15-pin VGA, 2x 3-RCA složkový, 1x s-video, 1x kompozitní, 1x 9-pin DSub serial port.
 • vzdálené ovládání RS232 port
 • normy 1080p/60/50/24, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i.
 • rozměry 400 x 154 x 346 mm
 • hmotnost 7,5kg
 • spotřeba 246 W

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Domácí kino, Vysoké rozlišení, Novinky, Test, Projektory, Televize na Heureka.cz

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Lukáš Václavík
Filmy on-lineNetflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory