SCART je mrtev, ať žije HDMI

21. září 2007
TWEET SDÍLET
Na HD DVD přehrávačích už SCART nanaleznete. Proč je považován HDMI konektor za jeho nástupce? Znamená HDMI konec pirátství?

SCART je dnes v Evropě stále ještě zdaleka nejpoužívanějším propojením mezi DVD přehrávačem/rekordérem a televizorem. Na vysoké rozlišení však nestačí, a tak se o HDMI často mluví jako o SCARTu budoucnosti. Vydrží však tento standard desítky let, stejně jako SCART? Už dnes totiž různé verze HDMI nejsou pro řadu funkcí kompatibilní.

Ohlédneme-li se do nedávné minulosti, můžeme se podivovat, jestli bylo vůbec nutné HDMI coby nový standard vytvářet. K dispozici bylo velmi rozšířené rozhraní DVI známé ze světa počítačů, kde se už dávno před rozšířením HD televizorů přenášelo i vyšší rozlišení, než pro televizory nejkvalitnější 1080p. DVI navíc šikovně kombinuje přenos digitálního i analogového signálu.

Pak tu byl ještě standard IEEE1394 známější spíše jako FireWire. I tady bylo možné obsáhnout vysoké rozlišení, navíc se přes FireWire z videokamer běžně přenáší také zvuk. A tak, přestože někteří výrobci na svých přístrojích vstupy a výstupy FireWire použili, k všeobecné dohodě nedošlo. Skutečně univerzálním standardem je až mladičké HDMI, jež spatřilo světlo světa koncem roku 2002.

Nezapomeňte prověřit televizor!

Je to snadné – v obchodě si koupíte kabel HDMI, jednu koncovku zapojíte do DVD či Blu-ray přehrávače, druhou do televizoru, a máte jistotu, že obraz i zvuk budou přenášeny v nejvyšší kvalitě. Zatím to tak v naprosté většině případů funguje, avšak s příchodem nových standardů a technologií se i jednoduchost použití HDMI rozhraní poněkud komplikuje. Už dnes existují pro HDMI tři různé koncovky a tři rozdílné standardy.

Klepněte pro větší obrázek 
Konektory typu A

Kromě základní koncovky typu A s 21 piny, kterou známe prakticky ze všech dnes dostupných moderních video zařízení, existuje ještě koncovka typu B s 29 piny, určená spíše pro profesionální účely. Co nevidět se však rozšíří ještě miniaturní konektor typu C (21 pinů), který byl navržen speciálně pro použití u HD videokamer.

Od roku 2002 standard HDMI prodělal několik významných inovací. Verze 1.1 z roku 2004 přinesla podporu pro přehrávání disků DVD-Audio. Zhruba o rok později vznikla verze 1.2, která zdokonalila podporu disků SACD, tedy další varianty disků s pokročilým záznamem hudby. Teprve tato verze propojila svět audio-video techniky se světem počítačů a umožnila osazování grafických karet konektorem HDMI. Mezi počítačem a počítačovým monitorem přitom nadále může probíhat přenos pomocí signálů RGB. Konstruktéři začali také myslet ekologicky, a tak přidali podporu nízkonapěťových zdrojů signálu.

Klepněte pro větší obrázek 
Kabel DVI - HDMI

Ještě v tom samém roce byla verze lehce vylepšena na označení 1.2a. Tentokrát byla upřesněna sada příkazů pro vzdálené ovládání CEC (Consumer Electronic Control). Ve verzi 1.3 z roku 2006 byla navýšena šířka pásma jednotlivých linek na 340 MHz (10,2 Gb/s). Dále přibyla barevná hloubka, takže pokud televizor umí zobrazit lepší než 24b barvu, může dostat odpovídající instrukce už ze zdroje. Vzhledem k rozvoji Blu-ray a HD DVD přehrávačů a disků bylo nutné doplnit také podporu nových bezztrátových zvukových formátů, jako jsou Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Poslední verze 1.3a pak výše uvedené změny jen lehce dopracovává.

Z obsáhlého popisu změn vyplývá, že pokud chcete využívat všech funkcí moderních přehrávačů (to platí zejména pro Blu-ray a HD DVD), měli byste mít také televizor s nejmodernějším HDMI rozhraním (informaci většinou najdete v technické specifikaci v návodu). Nekompatibilitu může částečně nahradit dobré nastavení přehrávače – například dekomprese zvukových toků před přenosem. Snadnost HDMI propojení tím však utrpěla.

Klepněte pro větší obrázek 
Panasonic DMP-BD10 je jediným Blu-ray přehrávačem, který má ještě SCART

Pirátům zvoní hrana

S HDMI a vysokým rozlišením úzce souvisí i ochrana hudebních a filmových producentů před piráty. Není to nic nového – v éře VHS se používala analogová ochrana Macrovision, s DVD přišel šikovnější systém CSS, který však byl záhy prolomen. S vývojem přehrávačů a disků Blu-ray i HD DVD přichází mnohem sofistikovanější systém z dílny Intelu nazývaný HDCP. Speciálním dekódovacím čipem HDCP musí být vybaven jak přehrávač disků, tak také televizor. Pokud hardwarová podpora HDCP chybí a disk ji požaduje, je obraz na výstupu HDMI automaticky degradován do kvality obyčejného DVD. Platí to také pro pokročilé zvukové formáty; kvalita zvuku z DVD-Audio je v takovém případě snížena na úroveň kazet DAT.

Pirátské kopie, které může ve vysokém rozlišení sledovat každý, přesto existují. Už koncem minulého roku obletěla svět zpráva, že hacker s přezdívkou muslix64 zkopíroval a na internet vyvěsil nekódovanou verzi HD DVD s filmem Stanleyho Kubricka Olověná vesta. Byla tak prolomena ochrana disků HD DVD.

Přemíra ochran, vestavěných na samotných discích, v přístrojích, nebo třeba ve Windows však vyvolává nechuť také u poctivých uživatelů. Už teď je totiž jisté, že bude docházet k případům, kdy vám ani legálně zakoupené filmy nebo hudba nebudou fungovat vůbec, anebo jen za cenu neustálých investic do nových zařízení, podporujících zdokonalené standardy.

Zdá se tedy, že osud HDMI nepřisoudí podobně dlouhou životnost, jako tomu bylo v případě starého dobrého SCARTu. HDMI se ještě pořádně nerozšířilo, a už mu možná začíná zvonit umíráček ...

 

Slovníček

Klepněte pro větší obrázek
SCART

je konektor, který se zrodil ve Francii a v prvních televizorech se objevil v roce 1977. Obsahuje 21 propojení, která zahrnují komponentní signál (RGB), kompozitní signál, stereo zvuk a speciální pin pro přepínání video/televize. SCART umí komunikovat obousměrně. V roce 1980 byl standard rozšířen o podporu 
signálu S-Video.

Klepněte pro větší obrázek
Komponentní video

označované také jako YUV nebo YPbPr využívá oddělenou jasovou a barvonosnou složku signálu. Kabel komponentního videa poznáte na první pohled podle tří koncovek RCA, zpravidla v barvách červené, zelené a modré. Tento kabel dokáže přenášet video ve vysokém rozlišení, teoreticky je možné přenášet i nejdokonalejší video 1080p. Nevýhodou je analogový přenos, náchylnost k rušení a to, že na rozdíl od SCARTu nebo HDMI, kabel vůbec nepřenáší zvuk.

Klepněte pro větší obrázek
DVI-I

je prvním digitálním konektorem pro přenos videa, který se objevil na řadě televizorů. Mnohem používanější je však ve světě počítačů. DVI nemá problém s přenosem obrazu ve vysokém rozlišení v kterémkoli formátu. 
Je částečně kompatibilní s HDMI (proto na trhu najdete i redukce těchto rozhraní), chybí mu však přenos zvuku a některé další funkce.

Klepněte pro větší obrázek
HDMI

je nemodernějším a stále více rozšířeným rozhraním pro digitální přenos obrazu a zvuku. Od roku 2002, kdy standard vzniknul, byl již několikrát upravován, aktuální verze je 1.3a. Pro naprostou většinu aplikací však zůstává plně funkční i nejstarší verze. HDMI je navrženo pro přenos obrazu a zvuku ve vysokém rozlišení, přičemž se už dopředu počítá také s formáty, které se zatím ještě nepoužívají. Velké rozšíření a obliby mezi výrobci přístrojů HDMI získalo především díky podpoře sofistikovaného zamezení zobrazování pirátského obsahu označovaného jako HDCP.

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

Neskočte prodejcům na špek. Jak se nenachytat na falešné slevy při výprodejích Black Friday

tisková zprávaJan Láska
Ochrana spotřebiteleBlack FridaySlevy
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Přes WhatsApp si brzy napíšete i sami sobě. Chystá se i režim pro propojení více mobilních zařízení

Přes WhatsApp si brzy napíšete i sami sobě. Chystá se i režim pro propojení více mobilních zařízení

** Do WhatsApp se hrnou další novinky, nejprve začnou u bety ** Nově si budete moci napsat zprávu sami sobě ** V režimu Companion propojíte až čtyři mobilní zařízení

Martin Chroust
BetaWhatsAppMobilní aplikace
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály