Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

Plusy

  • Skvělá stylizace výpravy
  • Uzavřený příběh
  • Tradiční zápletky s nezvyklým rozuzlením

Minusy

  • Pomalejší tempo
8/10
Hodnocení

Nový seriál Tales from the loop na Amazon Prime Video (anglicky, bez českých titulků) by neměl uniknout žádnému fanouškovi chytrého sci-fi. Nečekejte akční scény válčících robotů, spíše poklidné filozofické rozjímání o ubíhání času a důležitosti rodiny, kde přitom v lese za chatou odpočívá pětimetrový robot.

Klepněte pro větší obrázek

Prvotní inspirací pro vznik seriálu jsou kresby švédského malíře Simona Stålenhaga. V nich scény z běžného života doplňují nezvyklé sci-fi konstrukce, roboti či masivní vesmírné lodě. Vypadají jako vzpomínky na minulost, která nikdy nebyla. Stålenhag později ke kresbám vytvořil i stolní RPG hru, tu ale seriál ignoruje.

Povědomé reálie, přesto mimo čas a prostor

Především musím ocenit výpravu seriálu. V době, kdy se Stranger Things vyžívají v doslovném návratu k americkým osmdesátkám, se Tales form the loop daří vytvořit podobně nostalgický, ale přitom neuchopitelný, nadpřirozený svět mimo čas a prostor.

 
Klepněte pro větší obrázek
Původní ilustrace na obalu knihy s vybranými obrazy
Klepněte pro větší obrázek
Zfilmovaná verze v seriálu Tales from the loop

Oblečení, technika, auta vypadají jak ze sedmdesátých až osmdesátých let, přitom běžnou součástí životů jsou levitující kombajny, roboti a všudypřítomné tajuplné stavby, které ale nikoho nějak zvlášť nezajímají. Kromě času je podobně neurčité i místo. Auta či domácí vybavení odpovídá evropským reáliím, přitom prostředí a osoby zase patří do Ameriky. Filmařům se tak daří přesně kopírovat dojem z původních kreseb. Koukáte na něco povědomého, blízkého a srozumitelného, přitom to nedokážete jakkoli přesně zařadit.

V hlavní roli rodina a čas

Celá tato obdivuhodná stylizace by ale neobstála bez kvalitního příběhu. Osm dílů seriálu působí jako osamocené povídkové příběhy vzájemně propojené stejnými postavami. Pod městečkem sídlí vědecký komplex zkoumající nadpřirozené vlastnosti tajemného objektu. Nejde tu ale o obehraný příběh „prostých hrdinů, kteří chtějí odhalit konspiraci mocných v pozadí“. Většina městečka v komplexu pracuje, bere to jako běžnou věc a občasné realitu měnící události vnímá spíš jako riziko povolání, se kterým je lepší se smířit. 

Klepněte pro větší obrázek
Tajuplná koule, která za vše může, se ukáže už v prvním díle.
O ni tu totiž opravdu vůbec nejde

Nadpřirozené události nejsou objektem, ale jen prostředkem autorů pro vyzvednutí důležitosti rodiny, přátel a nevyhnutelnosti ubíhajícího času. Každý díl režíroval jiný režisér a tak kvalita mírně kolísá, vždy je ale základem jednoduchá, často v rámci sci-fi už mnohokrát provařená myšlenka, která je ale nakonec rozehraná do zajímavého rozuzlení. Poslední díl režírovala Jodie Foster, která se z herečky úspěšně přehodila na schopnou režisérku. Ostatně režírovala i jeden díl Black Mirror, který se s tímto seriálem často srovnává. Ač to z počátku moc nevypadá, je tento poslední díl rozhodně nejvýraznější a díky němu hodnota seriálu významně roste.

Seriál tvoří osm uzavřených dílů a nepotká vás žádné překvapivé odhalení, které by otevíralo prostor pro druhou sezónu. Nezůstane vám tak pachuť nevysvětleného nebo marnosti, že se nedočkáte další sezóny. Pokud se třeba nakonec objeví pokračování, nostalgicky futuristický svět Simona Stålenhaga nabízí mnoho jiných světů a příběhů. 

Témata článku: Seriály, Sci-fi, Amazon

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

Nový Chromecast dostal dálkový ovladač a androidový systém Google TV

6 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Android TVChromecast
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

217 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

76 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory