Sedm statečných: recenze filmu

25. září 2016
TWEET SDÍLET
Antoine Fuqua remake westernové klasiky ochudil o etický přesah, vyvěrající z potýkání ochránců s chráněnými. Zůstala mu přímočará westernová střílečka s modernějším typem padoucha.

Po letních premiérách feminizovaných Krotitelů (nebo spíš krotitelek) duchů a akčním Ben Hurovi přichází během babího léta do kin další remake. Tentokrát jde o westernovou klasiku z největších. Film Sedm statečných z roku 1960, který je sám předělávkou o šest let staršího samurajského dramatu Akira Kurosawy Sedm samurajů.

Padouchem bezskrupulózní kapitalista

Jestliže se před šestapadesáti lety filmu Johna Sturgese vyčítalo, že jde o kratší a méně hlubokomyslnou variaci originálního snímku, jsem celkem zvědavý, co se bude říkat o tom letošním. Tento remake remaku totiž zcela rezignuje na motiv solidarity oněch sedmi najatých pistolníků s těmi, kteří si je najali. Tedy s bezbrannými. Vytrácí se tím sociální a lidský přesah celého vyprávění, který byl přítomný v předchozích dvou verzích a zůstává nám jen klasická westernová střílečka utlačovaných a jejich ochránců proti utlačovatelům.

Utlačovatelé v nové verzi už nemají podobu zpupných desperátů, kteří každoročně připraví chudé mexické vesničany o většinu sklizně a zásob. Teď v osobě Bartholomewa Boguea (Peter Saarsgard) hlavní padouch zosobňuje prototyp dravého, bezskrupulózního a korumpujícího kapitalisty, jehož rozpínavým plánům stojí bohabojní farmáři z městečka Rose Creek v cestě.

Píše se rok 1870 a bohatý důlní magnát Bogue těží v kopcích okolo hornického městečka zlato. Za směšně nízkou cenu nabídne jeho obyvatelům odkup pozemků, a když se tito pod vedením Matthewa Cullena (Matt Bomer) vzepřou, dojde k povraždění několika z nich. Vdova po Cullenovi Emmy (Haley Bennett) proto zamíří do vedlejšího města, kde chce sehnat někoho, kdo by jim pomohl tuto křivdu napravit.

Setkává se s profesionálním lovcem psanců Samem Chisolmem (Denzel Washingtom), který zpočátku její návrh odmítá. Než se dozví, o koho jde. S Boguem má totiž osobní nevyřízené účty. Chisolmovi se podaří dát dohromady partu ostrých hochů, stojící na obou stranách zákona. Jen jejich rekrutování nemá tak ikonickou podobu jako v Sturgesově verzi.

Peckinpahovská syrovost

Mexická vesnice se proměnila za hornické město, s nímž přišel modernější a současnější typ zlosyna. Důlní prostředí zároveň tvůrcům umožnilo přijít s jiným typem akčních scén, než jsou ty prérijní. Jsou syrovější, fyzičtější, špinavější, brutálnější, krvavější, ale ne zas až tolik, aby to vybočovalo z mezí hollywoodského žánrového mainstreamu. Násilí je tu všudypřítomné, ale jeho nejexplicitnější projevy kamera jen decentně naznačuje.

Klepněte pro větší obrázek

Režisér Antoine Fuqua se při realizaci akčních scén zjevně inspiroval Divokou bandou Sama Peckinpaha. Zejména ve scénách s výbušninami a výkonným Gatlingovým kulometem, který Bogue použije v závěru proti vzbouřeným vesničanům. Postavy nejsou žádní terminátoři, takže se tu hojně umírá. Z původní sestavy sedmi statečných zůstanou na konci stejně jako u Sturgese tři postavy. Potud vše v pořádku. Fuqua se rozhodl natočit staromódní western, jen v mnohem hlučnějším, výpravnějším a akčnějším podání než před takřka šedesáti lety a to mu vyšlo.

Ochuzení o emotivní momenty

Co mi však v nové verzi citelně chybělo, je rozkrytí motivace, proč se do celého podniku tentokrát „stateční“ pustili. V původní verzi to nájemní pistolníci brali jako způsob obživy, příslib něčeho víc (zlato) a hlavně jako potvrzení vlastní důstojnosti v éře soumraku Divokého západu po konfederační válce.

Ve Fuquově filmu je jasná motivace Sama, u těch ostatních se můžeme jen domnívat, zda jde o snahu o nápravu či odčinění jejich předešlých provinění. Závěr alespoň takto vyznívá, ale lepší by bylo, kdyby to bylo patrné z naznačení minulosti postav.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Možná ale, že scenáristická dvojice Nic Pizzolatto a Richard Wenk ono altruistické hrdinství, které se zrodilo v předchozích Sedmi statečných z kontaktu pistolníků s vesničany, záměrně potlačuje a místo něho jen ukazuje muže, kteří chtějí odvést práci, na niž byli najati a za niž byli zaplaceni. Žádný sentiment, jen starý dobrý motiv pomsty a zabíjení jako svého druhu práce.

Film se tím ale ochuzuje o emotivní momenty, které patřily v předchozí verzi k těm nejsilnějším. Ochrana dětí, k nimž přilnete a pro něž jste morální vzor, láska, soucit, solidarita, ale i pochybnosti, nejistota, popírání vlastních venkovských kořenů. Tyto všechny vazby mezi ochránci a chráněnými ve Sturgesově verzi fungovaly na výbornou a činí dodnes původní film živým.

Redukce a zploštění původních motivů

Fuqua z původní stavby vyprávění zachovává to stěžejní. Tedy dvojí střet ochránců s mnohonásobnou přesilou lumpů, jež má tentokrát podobu soukromé armády bohatého průmyslníka. Ale dál jednotlivé motivy už jen redukuje. Místo skupinky vesničanů vyhledá pistolníky žena, která se poté stává tak trochu osmou z nich. Z rekrutování zbyla jen scéna s vrhání nožem. Potlačen je milostný motiv nejmladšího z pistolníků k vesnické dívce, který ho vrátí zpět k vlastním kořenům. Úzkostnost bývalého vojáka Konfederace, který pochybuje o svých schopnostech a nejprve uteče, aby se pak vrátil, je též jen rozmělněnou variací na postavu, již hrál Robert Vaughn.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tvůrci tím postavy i celé vyprávění zbavují hloubky a plasticity. K postavám si díky tomu nemáme šanci vytvořit vztah a celé vyprávění vnímáme jen jako přímočarou historku o tom jak se nikoliv dělníci, rolníci a pracující inteligence, ale horníci, rolníci a střílející profesionálové postavili na odpor proti zlovolnému kapitalistovi. Jemuž navíc scenáristé v duchu komiksových padouchů přidávají některé jejich patologické rysy.

Dějově tedy žádná inovace, jen zploštění původních motivů, které přispívaly k tomu, že jsme pistolníky brali jako figury, s jejichž etickými volbami jsme se mohli ztotožnit. Co přináší Fuqua nového je téma rasové diverzity celého týmu.

Rasová diverzita týmu

Máme tu vedle tří bělochů jednoho černocha, Asiata, Indiána a Hispánce. Režisér naplňuje povinné multikulturní kvóty, ale více vytěžit z toho etnického složení nedokáže. A že by to v době, poznamenané rasismem a přezíravostí bílých vůči Indiánům, jak dokazuje Quentin Tarantino ve svých filmech z Divokého západu, šlo.

Tady je korejský pistolník a skvělý vrhač nožů Billy Rocks (Byeong-heon Lee) chráněncem vyhořelého střelce se zvláštním jménem Goodnight Robicheaux (Ethan Hawke), který bojuje se svými démony. Pistolnickou skupinku dále tvoří hláškující frajírek a karbaník Josh Faraday (Chris Pratt), mexický desperát Vasquez (Manuel Garcia-Rulfo), indiánský odpadlík Red Harvest (Martin Sensmeier), skvěle ovládající luk a šípy a medvěda huňáče připomínající pobožný stopař a lovec skalpů Jack Horne (Vincent D´Onofrio).

Blonďatý Josh nemá rád Mexikánce, z čehož se vytěží pár hlášek směrem k Vasquezovi. Uvnitř týmu funguje jako živelný element a vtipálek, tedy pravý opak chladnokrevného a trochu odměřeného Denzela Washingtona v roli Sama. Goodnight Robicheaux se jako bývalý armádní odstřelovač s přezdívkou Anděl smrti pere s tím, že už nechce páchat další násilí. Ethan Hawke se pak jako jediný z celé sedmičky snaží u této figury o jakési psychologické prokreslení.

Další zbytečný remake

Antoine Fuqua nenatočil špatný film a western. Jen podobně jako v případě Ben Hura úplně zbytečný. Nedovedl mu totiž vtisknout něco, čím by se od originálu výrazně odlišoval, a to co bylo na původní verzi cenné (morální rozměr jednání pistolníků) potlačil. Původní westernové látce udržel vážnost, ale její dějové i osobnostní motivy při potýkání ochránců s chráněnými zredukoval na jednoduchý motiv pomsty, vykonání práce, případně nápravy starých hříchů. Zůstala tak především staromódní střílečka mezi stranami dobra a zla, jen v o něco brutálnější a syrovější podobě. Kdyby se režisér nevztahoval k legendární klasice, šel bych o deset procent výš. Takto průměr.

Sedm statečných

  • Žánr: western
  • Původní název: The Magnificent Seven
  • www.sonypictures.com/movies/themagnificentseven/
  • USA, 2016
  • Scénář: Nic Pizzolatto, Richard Wenk
  • Režie: Antoine Fuqua
  • Hrají: Denzel Washington, Chris Pratt, Ethan Hawke, Vincent D'Onofrio, Byeong-heon Lee, Manuel Garcia-Rulfo, Martin Sensmeier, Haley Bennett, Peter Sarsgaard
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 09. 2016
Sedm statečných
film   5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů


Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory