Sedm statečných: recenze filmu

25. září 2016
TWEET SDÍLET
Antoine Fuqua remake westernové klasiky ochudil o etický přesah, vyvěrající z potýkání ochránců s chráněnými. Zůstala mu přímočará westernová střílečka s modernějším typem padoucha.

Po letních premiérách feminizovaných Krotitelů (nebo spíš krotitelek) duchů a akčním Ben Hurovi přichází během babího léta do kin další remake. Tentokrát jde o westernovou klasiku z největších. Film Sedm statečných z roku 1960, který je sám předělávkou o šest let staršího samurajského dramatu Akira Kurosawy Sedm samurajů.

Padouchem bezskrupulózní kapitalista

Jestliže se před šestapadesáti lety filmu Johna Sturgese vyčítalo, že jde o kratší a méně hlubokomyslnou variaci originálního snímku, jsem celkem zvědavý, co se bude říkat o tom letošním. Tento remake remaku totiž zcela rezignuje na motiv solidarity oněch sedmi najatých pistolníků s těmi, kteří si je najali. Tedy s bezbrannými. Vytrácí se tím sociální a lidský přesah celého vyprávění, který byl přítomný v předchozích dvou verzích a zůstává nám jen klasická westernová střílečka utlačovaných a jejich ochránců proti utlačovatelům.

Utlačovatelé v nové verzi už nemají podobu zpupných desperátů, kteří každoročně připraví chudé mexické vesničany o většinu sklizně a zásob. Teď v osobě Bartholomewa Boguea (Peter Saarsgard) hlavní padouch zosobňuje prototyp dravého, bezskrupulózního a korumpujícího kapitalisty, jehož rozpínavým plánům stojí bohabojní farmáři z městečka Rose Creek v cestě.

Píše se rok 1870 a bohatý důlní magnát Bogue těží v kopcích okolo hornického městečka zlato. Za směšně nízkou cenu nabídne jeho obyvatelům odkup pozemků, a když se tito pod vedením Matthewa Cullena (Matt Bomer) vzepřou, dojde k povraždění několika z nich. Vdova po Cullenovi Emmy (Haley Bennett) proto zamíří do vedlejšího města, kde chce sehnat někoho, kdo by jim pomohl tuto křivdu napravit.

Setkává se s profesionálním lovcem psanců Samem Chisolmem (Denzel Washingtom), který zpočátku její návrh odmítá. Než se dozví, o koho jde. S Boguem má totiž osobní nevyřízené účty. Chisolmovi se podaří dát dohromady partu ostrých hochů, stojící na obou stranách zákona. Jen jejich rekrutování nemá tak ikonickou podobu jako v Sturgesově verzi.

Peckinpahovská syrovost

Mexická vesnice se proměnila za hornické město, s nímž přišel modernější a současnější typ zlosyna. Důlní prostředí zároveň tvůrcům umožnilo přijít s jiným typem akčních scén, než jsou ty prérijní. Jsou syrovější, fyzičtější, špinavější, brutálnější, krvavější, ale ne zas až tolik, aby to vybočovalo z mezí hollywoodského žánrového mainstreamu. Násilí je tu všudypřítomné, ale jeho nejexplicitnější projevy kamera jen decentně naznačuje.

Klepněte pro větší obrázek

Režisér Antoine Fuqua se při realizaci akčních scén zjevně inspiroval Divokou bandou Sama Peckinpaha. Zejména ve scénách s výbušninami a výkonným Gatlingovým kulometem, který Bogue použije v závěru proti vzbouřeným vesničanům. Postavy nejsou žádní terminátoři, takže se tu hojně umírá. Z původní sestavy sedmi statečných zůstanou na konci stejně jako u Sturgese tři postavy. Potud vše v pořádku. Fuqua se rozhodl natočit staromódní western, jen v mnohem hlučnějším, výpravnějším a akčnějším podání než před takřka šedesáti lety a to mu vyšlo.

Ochuzení o emotivní momenty

Co mi však v nové verzi citelně chybělo, je rozkrytí motivace, proč se do celého podniku tentokrát „stateční“ pustili. V původní verzi to nájemní pistolníci brali jako způsob obživy, příslib něčeho víc (zlato) a hlavně jako potvrzení vlastní důstojnosti v éře soumraku Divokého západu po konfederační válce.

Ve Fuquově filmu je jasná motivace Sama, u těch ostatních se můžeme jen domnívat, zda jde o snahu o nápravu či odčinění jejich předešlých provinění. Závěr alespoň takto vyznívá, ale lepší by bylo, kdyby to bylo patrné z naznačení minulosti postav.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Možná ale, že scenáristická dvojice Nic Pizzolatto a Richard Wenk ono altruistické hrdinství, které se zrodilo v předchozích Sedmi statečných z kontaktu pistolníků s vesničany, záměrně potlačuje a místo něho jen ukazuje muže, kteří chtějí odvést práci, na niž byli najati a za niž byli zaplaceni. Žádný sentiment, jen starý dobrý motiv pomsty a zabíjení jako svého druhu práce.

Film se tím ale ochuzuje o emotivní momenty, které patřily v předchozí verzi k těm nejsilnějším. Ochrana dětí, k nimž přilnete a pro něž jste morální vzor, láska, soucit, solidarita, ale i pochybnosti, nejistota, popírání vlastních venkovských kořenů. Tyto všechny vazby mezi ochránci a chráněnými ve Sturgesově verzi fungovaly na výbornou a činí dodnes původní film živým.

Redukce a zploštění původních motivů

Fuqua z původní stavby vyprávění zachovává to stěžejní. Tedy dvojí střet ochránců s mnohonásobnou přesilou lumpů, jež má tentokrát podobu soukromé armády bohatého průmyslníka. Ale dál jednotlivé motivy už jen redukuje. Místo skupinky vesničanů vyhledá pistolníky žena, která se poté stává tak trochu osmou z nich. Z rekrutování zbyla jen scéna s vrhání nožem. Potlačen je milostný motiv nejmladšího z pistolníků k vesnické dívce, který ho vrátí zpět k vlastním kořenům. Úzkostnost bývalého vojáka Konfederace, který pochybuje o svých schopnostech a nejprve uteče, aby se pak vrátil, je též jen rozmělněnou variací na postavu, již hrál Robert Vaughn.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tvůrci tím postavy i celé vyprávění zbavují hloubky a plasticity. K postavám si díky tomu nemáme šanci vytvořit vztah a celé vyprávění vnímáme jen jako přímočarou historku o tom jak se nikoliv dělníci, rolníci a pracující inteligence, ale horníci, rolníci a střílející profesionálové postavili na odpor proti zlovolnému kapitalistovi. Jemuž navíc scenáristé v duchu komiksových padouchů přidávají některé jejich patologické rysy.

Dějově tedy žádná inovace, jen zploštění původních motivů, které přispívaly k tomu, že jsme pistolníky brali jako figury, s jejichž etickými volbami jsme se mohli ztotožnit. Co přináší Fuqua nového je téma rasové diverzity celého týmu.

Rasová diverzita týmu

Máme tu vedle tří bělochů jednoho černocha, Asiata, Indiána a Hispánce. Režisér naplňuje povinné multikulturní kvóty, ale více vytěžit z toho etnického složení nedokáže. A že by to v době, poznamenané rasismem a přezíravostí bílých vůči Indiánům, jak dokazuje Quentin Tarantino ve svých filmech z Divokého západu, šlo.

Tady je korejský pistolník a skvělý vrhač nožů Billy Rocks (Byeong-heon Lee) chráněncem vyhořelého střelce se zvláštním jménem Goodnight Robicheaux (Ethan Hawke), který bojuje se svými démony. Pistolnickou skupinku dále tvoří hláškující frajírek a karbaník Josh Faraday (Chris Pratt), mexický desperát Vasquez (Manuel Garcia-Rulfo), indiánský odpadlík Red Harvest (Martin Sensmeier), skvěle ovládající luk a šípy a medvěda huňáče připomínající pobožný stopař a lovec skalpů Jack Horne (Vincent D´Onofrio).

Blonďatý Josh nemá rád Mexikánce, z čehož se vytěží pár hlášek směrem k Vasquezovi. Uvnitř týmu funguje jako živelný element a vtipálek, tedy pravý opak chladnokrevného a trochu odměřeného Denzela Washingtona v roli Sama. Goodnight Robicheaux se jako bývalý armádní odstřelovač s přezdívkou Anděl smrti pere s tím, že už nechce páchat další násilí. Ethan Hawke se pak jako jediný z celé sedmičky snaží u této figury o jakési psychologické prokreslení.

Další zbytečný remake

Antoine Fuqua nenatočil špatný film a western. Jen podobně jako v případě Ben Hura úplně zbytečný. Nedovedl mu totiž vtisknout něco, čím by se od originálu výrazně odlišoval, a to co bylo na původní verzi cenné (morální rozměr jednání pistolníků) potlačil. Původní westernové látce udržel vážnost, ale její dějové i osobnostní motivy při potýkání ochránců s chráněnými zredukoval na jednoduchý motiv pomsty, vykonání práce, případně nápravy starých hříchů. Zůstala tak především staromódní střílečka mezi stranami dobra a zla, jen v o něco brutálnější a syrovější podobě. Kdyby se režisér nevztahoval k legendární klasice, šel bych o deset procent výš. Takto průměr.

Sedm statečných

  • Žánr: western
  • Původní název: The Magnificent Seven
  • www.sonypictures.com/movies/themagnificentseven/
  • USA, 2016
  • Scénář: Nic Pizzolatto, Richard Wenk
  • Režie: Antoine Fuqua
  • Hrají: Denzel Washington, Chris Pratt, Ethan Hawke, Vincent D'Onofrio, Byeong-heon Lee, Manuel Garcia-Rulfo, Martin Sensmeier, Haley Bennett, Peter Sarsgaard
  • Distribuce: Forum Film CZ
  • Distribuční premiéra v ČR: 22. 09. 2016
Sedm statečných
film   5

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší notebooky do 13 tisíc. Jsou to překvapivě použitelné stroje a můžete mít i OLED

Nejlepší notebooky do 13 tisíc. Jsou to překvapivě použitelné stroje a můžete mít i OLED

** I za částku do třinácti tisíc korun lze pořídit vysoce použitelný notebook ** Výrobci i sem začali osazovat šestijádrové procesory ** Kompromisům se nevyhnete, nejsou ale tak výrazné jako dřív

Stanislav Janů
Notebooky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Magnetické pole Země mohlo být „nakopnuto“ ultimátní planetární srážkou

Magnetické pole Země mohlo být „nakopnuto“ ultimátní planetární srážkou

** Podle mainstreamové hypotézy se náš Měsíc zrodil, když se s protoZemí srazila protoplaneta Theia ** Podle nové studie tato dávná kolize mohla zásadně přispět ke vzniku magnetického pole Země ** . Spojitost zemského magnetického pole s událostí, při které vznikl Měsíc, přitom byla doposud opomíjená

Stanislav Mihulka
ZeměMěsíc
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda