Sencor SDB 520T: levný, malý a rychlý DVB-T2 set-top box [test]

29. října 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • Malé rozměry
 • Nízká cena
 • Velmi svižné reakce
 • Dobrý dálkový ovladač

Minusy

 • V menu občas chybný, či matoucí překlad
9/10
Hodnocení

Vlna přechodu na DVB-T2 je sice už za námi, ale stále zůstává v domácnostech nevyužita spousta starších televizorů bez DVB-T2 tuneru. Říkáte si, že v obchodech jsou mraky set-top boxů, tak proč vyrábět další. No, Sencor si to zjevně nemyslí, a tak nedávno začal prodávat nový DVB-T2 set-top box Sencor SDB 520T. 

Klepněte pro větší obrázek

Proti starším modelům je zjevně menší, lehčí – a to vše za necelých 500 Kč. V čem je háček? Nikde – pouze pár let ve světě elektroniky přineslo zase o něco výkonnější procesor a méně součástek, a tak ve výsledku zde máme základní, šikovný, levný DVB-T2 set-top box. 

Menší rozměry a vše důležité

S rozměry 10 x 8 x 2,5 cm jde o miniaturní přístroj, hmotnost pouhý 129 gramů jen vše dokresluje. Paradoxně ale nechybí nic důležitého. Na zadní straně najdete HDMI 1.3 výstup, překvapivě nechybí ani SCART pro leckde stále sloužící  velké, tlusté CRT televizory. Potěší nejen dvojice anténních konektorů (vstup a výstup), ale také fakt, že po vypnutí propouští anténní signál do dalšího zařízení  (což bohužel není samozřejmé). 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zdroj je externí, připojuje se na levé straně. Na čelní straně jsou tři tlačítka pro základní ovládání (zapnutí/vypnuté, TV stanice nahoru a dolů), ale také USB konektor. Ten je zde nejen kvůli možnosti přehrávání souborů, ale také pro nahrávání TV pořadů a časový posun sledované TV stanice (tzv. time-shift). Dále je zde základní malý displej se zelenými LED diodami  ve vypnutém stavu zde máte čas, v zapnutém číslo kanálu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přes nízkou hmotnost (pozor, aby vám těžší kabely neposouvaly přístroj) působí STB poctivě, plasty sedí, na potřebné větrací tvory vespod a po stranách se také myslelo, což je základní předpoklad pro dlouhodobou spolehlivost. Takže zde chválíme, tento přístup bohužel nemají všichni. 

Spolehlivá dálka

Dálkové ovládání samozřejmě nechybí, nabízí přímý přístup ke všem důležitým funkcím - EPG a nahrané soubory. Opět u levného zařízení byste asi čekali jen něco, co funguje, opak je pravdou. Ovladač je hezký a přehledný, plast se dokonce snaží o imitaci broušeného hliníku. Dokonce není ani moc směrové a nevyžaduje pečlivé míření přímo na STB.

Klepněte pro větší obrázek

Co se ergonomie týče, tak je dobrá, někteří starší a špatně vidící by asi uvítali větší tlačítka a popisky, drtivá většina lidí bude ale spokojena. Co může někoho ze začátku plést, tak je fakt, že dva podlouhlá tlačítka jsou určena pro ovládání přehrávání – hlasitost a přepínání kanálů se ovládá křížem. Pokud jste to u předchozího přístroje měli obráceně, budete si chvilku zvykat a může vás to iritovat.

Přepínání hlavních funkcí (TV/rádio, média, zvuk) je v řadě barevně odlišené, řada nad tím slouží pro ovládání přehrávání a nahrávání TV pořadů. Do EPG je přímý přístup, zkrátka na ovladač se dá rychle osvojit.

Menu a kvalita

Při počátečním nastavení zvolíte kvalitu výstupu (až 1080P/60Hz), můžete nastavit ale také Podle zdroje, pak se nastaví nejvyšší možné rozlišení. Možná vás Sencor pobaví při prvním ladění, dozvíte se, že ladíte TV kanály a "Internetová" rádia. Což je samozřejmě chyba, jde o digitální rádia, internet zde není. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po naladění lze naladěné stanice přetřídit, promazat či zablokovat, dá se nastavit i přeskočení při průběžném procházení. Menu má základní grafiku, vše je přehledné a nikde nebudete bloudit, je přeložené už vcelku bez problému, pouze občas to škobrtne, někoho může například zmást přeložený termín "time-shift" – časový posun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už jsme u nahrávání, tak to lze využít jak přímo, tak naprogramovat (je zde osm pozic a možnost nastavení pravidelnosti, např. pro seriály). Soubory jsou ukládány na USB flešku do ts. formátu, soubory se dají bez problému přehrát na PC. Obecně je lepší využívat větší kapacitu; zde potěší, že USB vstup utáhne i přenosný 2,5" disk. Přehrávat lze běžné soubory MPEG4 a H.265/HEVC, novější DivX také, se 100 % kompatibilitou ale nepočítejte. Testovací soubory byly přehrány svižně, nesekaly se. Titulky Sencor umí, externí i vnořené, font je čitelný, české znaky přístroj umí, nastavení znakové sady jsem však nenašel. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

EPG je sice základní, ale přehledné včetně náhledu pořadu a zvuku, tamtéž nastavíte nahrávání či připomínku pořadu. Při ukončování nahrávání mne potěšilo důrazný dotaz, zda chci skutečně nahrávání ukončit - je to příjemná prevence před přehmatem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po obrazové stránce Sencor představuje standard, nebyl problém ani na letitém 40" LCDčku, ale ani na novém 65" 4K TV, k slévání tmavých odstínů či nejsvětlejších stínů nedochází, gradace barev je v pořádku.

Verdikt

Malý, levný set-top box za co nejnižší cenu vždy budí podezření, co bude všechno špatně. Zde se překvapivě nesetkáte s žádným "podrazem", Sencor je příjemně svižný, reaguje rychle a korektně, dálkové ovládání je povedené.

Majitelé starých televizorů potěší SCARTem, ostatně na ně dle mého názoru Sencor s tímto novým drobkem míří, spokojeni ale podle mne budou i ti, kteří mají starší LCD bez DVB-T2. Set-top box Sencor SDB 520T vřele doporučíme, jen nezapomeňte si rovnou přikoupit HDMI kabel, ten v nízké ceně samozřejmě není. 

Sencor SDB 520T

Cena: 490 Kč

 • Zapůjčil: Sencor

Technické parametry

 • Tuner: DVB-T2 HEVC/H.265, DVB-T- MPEG-2/MPEG-4 (H.264)
 • Vstupy a výstupy: vstup pro anténu s napájením 5 V/50 mA (RF vstup/výstup), HDMI 1.3, SCART, USB
 • Podporované formáty USB Video: AVI, TS, TRP, MP4, MKV, MOV, Audio: MP3, FLAC, Obrázky: JPG, JPEG, MPG, MPEG
 • USB - nahrávání, funkce Timeshift, přehrávání multimédií
 • Seznam televizních, rádiových stanic a oblíbených kanálů
 • Spotřeba: max. 6 W
 • Spotřeba v pohotovostním režimu: max. 1 W
 • Rozměry: 100 x 25 x 82 mm

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Test, Recenze, Set top box, Přechod na DVB-T2, DVB-T2, Sencor, HEVC, H.265, Televize na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

Konečně uslyšíte, o čem je Dolby Atmos. Recenze reproduktorů Sony HT-A9

** Jen čtyři reproduktory stačí pro věrné podání Dolby Atmos ** Středový reproduktor nepotřebujete, případně k němu využijete televizor Sony ** Vyšší cena nezahrnuje subwoofer

Tomáš Holčík
ReproduktorySonyTesty
Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Age of Empires IV si brzy zahrajeme s oficiální češtinou. Microsoft slaví 25 let značky s výroční edicí

Strategie Age of Empires v říjnu oslaví čtvrtstoletí svojí existence a tvůrci si k této příležitosti připravili novinky pro fanoušky.

Martin Nahodil
Age of Empires 4OznámeníČeština
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace