Sencor SEP 500 BT: lehké bezdrátové špunty za pětistovku [test]

10. října 2019
TWEET SDÍLET

Plusy

 • odolná konstrukce
 • malá hmotnost
 • velmi nízká cena

Minusy

 • záslepka microUSB
 • malá výdrž
 • mírně zahalený projev
7/10
Hodnocení

Ačkoli patří Sencor mezi univerzální výrobce, v jejichž portfoliu najdete prakticky všechny typy osobních i domácích spotřebičů, levná sluchátka tahle značka vcelku umí. Ostatně jejich levné špunty k mobilu patří mezi výhodnou koupi již několik let.

Do rukou se nám tentokrát dostaly bezdrátové špunty s nákrčníkem, které pořídíte ze cenu kolem 500 Kč. To není o mnoho více, než kolik stojí drátové špunty ze základní cenové hladiny.

Konstrukce a ovládání

Z pohledu konstrukce samotných sluchátek je možné je zařadit mezi uzavřené špunty intraaurálního typu. Co se týče designu, tak se spoléhá na již osvědčenou kombinaci nákrčníku /náhrdelníku tvaru U, z jehož konců vycházejí kabely se samotnými špunty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nákrčník je v tomto případě pouze designovým prvkem, jelikož baterie je ukryta v jeho levé koncovce, tomu odpovídá i velmi poddajný gumový materiál, z něhož je vyroben – budiž mu pochvalou, že drží tvar.

Pravá koncovka je obsazena klasickou trojicí tlačítek – multifunkční a plus/minus – pro změnu hlasitosti, posun mezi skladbami, pozastavení/spuštění přehrávání a příjem hovoru. Tlačítka jsou dostatečně vystouplá a snadno je hmatem rozpoznáte. Mikrofon je na opačné straně ovladače.

Z koncovek vedou ploché kabely, na nichž visí samotné špunty. Kabely jsou sice relativně tenké, ale vypadají odolně. Mají však tendenci se mírně zamotávat a při nižších teplotách ztuhnou a nejsou tak poddajné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tělo špuntů je kovové s plastovým krčkem, zahnutým tak, aby lépe sedl do zvukovodu. Na vnější straně špuntů je magnet, takže je můžete v případě nepoužívání sepnout na hrudníku, aby nepřekážely.

Výtku mám k záslepce nabíjecího microUSB konektoru, který je také součástí pravé koncovky. Sluchátka mají certifikaci IPX4, tedy odolnost proti stříkající vodě (voda stříká na zařízení ze všech úhlů, při tlaku 50–150 kN/m2, v množství 10 litrů za minutu po dobu nejméně 5 minut).

Tudíž se dá očekávat, že záslepka by měla dobře těsnit, což také dělá. Ovšem její „vydolování“ z konektoru není nic pro netrpělivé povahy, jelikož ji není jak chytit, takže je nutné si pomoci nějakým špičatým nebo tenkým plochým nástrojem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A to je přesně detail, který vás bude při používání zřejmě dost otravovat, zvláště když je reálná výdrž integrované baterie něco přes 3 hodiny, takže se častému nabíjení nevyhnete.

Komfort používání

Používání sluchátek je velmi pohodlné a díky nízké hmotnosti je na krku prakticky nezaznamenáte. Do uší sednou velmi dobře a z dodávané trojice černých silikonových špuntů si svoji velikost najde každý.

Spárování je dílem okamžiku, jelikož je hned po zapnutí aktivován režim párování. Pokud je v okolí dostupné spárované zařízení, tak se sluchátka automaticky připojí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V praxi může s používáním nastat jediný problém, a to, že budou samotné kovové špunty studit do uší v chladném počasí.

Hudební projev

Jednoduše a laicky řečeno je hudební projev prakticky stejný, jako u drátových špuntů podobné cenové kategorie, avšak s tím rozdílem, že zde máte k dispozici bezdrátové rozhraní.

Sluchátka mají spíše neutrálnější projev, takže se nemusíte obávat trendy naladění s výraznými dunivými basy. Těch je zde dostatek, ale nemají tendenci zahalit celé zbývající pásmo. To je svým podáním průměrné, středy jsou mírně utopené, výšky mají syntetický nádech. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkový zvukový projev nijak neoslní, ale ani nezklame, je zkrátka průměrný. Chybí mu trošku lepší čistota, jelikož špunty zní, jako by byly pod dekou a podání prostoru je zde spíše podprůměrné. Ovšem s přihlédnutím k funkčnosti a ceně je to očekávatelný výsledek.

Verdikt

Má smysl sluchátka pořizovat a pro koho jsou vlastně vhodná? Je třeba se na tuto otázku podívat v širším kontextu. Jestliže koketujete s myšlenkou pořízení bezdrátových špuntů, může být Snecor SEP 500 BT dobrým vstupním modelem, kde si ověříte používání v praxi. 

Avšak v případě, že hledáte čistý zvuk s množstvím detailů, budete se muset poohlédnout jinde. Na druhou stranu pro denní cestování hromadnou dopravou nebo jako doplněk při sportovních aktivitách budou sluchátka velmi vhodná, zvláště za aktuální cenu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Negativem je z mého pohledu výdrž. Výrobce udává 5 hodin při 50% hlasitosti, reálně se dostanete na cca 3,5 hodinovou výdrž. To je bohužel dost málo ve srovnání s konkurencí (byť o něco dražší), zároveň to ukazuje na nevyužití potenciálu konstrukce s nákrčníkem, ve kterém by mohla být umístěna baterie s vyšší kapacitou. Na druhou stranu by větší baterie znamenala vyšší cenu i hmotnost a tím pádem možné snížení komfortu. Pokud chcete zkrátka bezdrátová sluchátka s celodenní výdrží, tak musíte pár set korun připlatit, případně se smířit s vyšší hmotností, či menším komfortem.

V praxi Sencor SEP 500 BT jsou levná bezproblémová lehounká sluchátka na každodenní dojíždění do práce či do školy, či na denní sportovní aktivity s tím, že podobně jako telefon večer sluchátka pravidelně dobijete. Pro tento účel jde v této cenové relaci o Bluetooth sluchátka, která za málo peněz poskytnou dobrý komfort, zvuk a adekvátní výdrž. 

Sencor SEP 500 BT

Cena: od 530 Kč

 • konstrukce: intraaurální špuntová sluchátka uzavřené konstrukce
 • přenos signálu: BT 4.2
 • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
 • impedance: 32 Ohm
 • citlivost: 120 dB
 • baterie: 70 mAh, nabíjení cca 2h, provoz cca 3–4 h (udávaných 5 hodin)
 • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů 
 • hmotnost: 19 g
 • příslušenství: náhradní špunty, nabíjecí microUSB kabel

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Sencor, Sluchátka na Heureka.cz