15
Fotogalerie

Sencor SEP 500 BT: lehké bezdrátové špunty za pětistovku [test]

Plusy
odolná konstrukce
malá hmotnost
velmi nízká cena
Minusy
záslepka microUSB
malá výdrž
mírně zahalený projev
7  /10

Ačkoli patří Sencor mezi univerzální výrobce, v jejichž portfoliu najdete prakticky všechny typy osobních i domácích spotřebičů, levná sluchátka tahle značka vcelku umí. Ostatně jejich levné špunty k mobilu patří mezi výhodnou koupi již několik let.

Do rukou se nám tentokrát dostaly bezdrátové špunty s nákrčníkem, které pořídíte ze cenu kolem 500 Kč. To není o mnoho více, než kolik stojí drátové špunty ze základní cenové hladiny.

Konstrukce a ovládání

Z pohledu konstrukce samotných sluchátek je možné je zařadit mezi uzavřené špunty intraaurálního typu. Co se týče designu, tak se spoléhá na již osvědčenou kombinaci nákrčníku /náhrdelníku tvaru U, z jehož konců vycházejí kabely se samotnými špunty.

sencor_01.JPGsencor_15.JPG

Nákrčník je v tomto případě pouze designovým prvkem, jelikož baterie je ukryta v jeho levé koncovce, tomu odpovídá i velmi poddajný gumový materiál, z něhož je vyroben – budiž mu pochvalou, že drží tvar.

Pravá koncovka je obsazena klasickou trojicí tlačítek – multifunkční a plus/minus – pro změnu hlasitosti, posun mezi skladbami, pozastavení/spuštění přehrávání a příjem hovoru. Tlačítka jsou dostatečně vystouplá a snadno je hmatem rozpoznáte. Mikrofon je na opačné straně ovladače.

Z koncovek vedou ploché kabely, na nichž visí samotné špunty. Kabely jsou sice relativně tenké, ale vypadají odolně. Mají však tendenci se mírně zamotávat a při nižších teplotách ztuhnou a nejsou tak poddajné.

sencor_04.JPGsencor_03.JPGsencor_02.JPG

Tělo špuntů je kovové s plastovým krčkem, zahnutým tak, aby lépe sedl do zvukovodu. Na vnější straně špuntů je magnet, takže je můžete v případě nepoužívání sepnout na hrudníku, aby nepřekážely.

Výtku mám k záslepce nabíjecího microUSB konektoru, který je také součástí pravé koncovky. Sluchátka mají certifikaci IPX4, tedy odolnost proti stříkající vodě (voda stříká na zařízení ze všech úhlů, při tlaku 50–150 kN/m2, v množství 10 litrů za minutu po dobu nejméně 5 minut).

Tudíž se dá očekávat, že záslepka by měla dobře těsnit, což také dělá. Ovšem její „vydolování“ z konektoru není nic pro netrpělivé povahy, jelikož ji není jak chytit, takže je nutné si pomoci nějakým špičatým nebo tenkým plochým nástrojem.

sencor_12.JPGsencor_11.JPG

A to je přesně detail, který vás bude při používání zřejmě dost otravovat, zvláště když je reálná výdrž integrované baterie něco přes 3 hodiny, takže se častému nabíjení nevyhnete.

Komfort používání

Používání sluchátek je velmi pohodlné a díky nízké hmotnosti je na krku prakticky nezaznamenáte. Do uší sednou velmi dobře a z dodávané trojice černých silikonových špuntů si svoji velikost najde každý.

Spárování je dílem okamžiku, jelikož je hned po zapnutí aktivován režim párování. Pokud je v okolí dostupné spárované zařízení, tak se sluchátka automaticky připojí.

sencor_08.JPGsencor_07.JPG
sencor_06.JPGsencor_05.JPG

V praxi může s používáním nastat jediný problém, a to, že budou samotné kovové špunty studit do uší v chladném počasí.

Hudební projev

Jednoduše a laicky řečeno je hudební projev prakticky stejný, jako u drátových špuntů podobné cenové kategorie, avšak s tím rozdílem, že zde máte k dispozici bezdrátové rozhraní.

Sluchátka mají spíše neutrálnější projev, takže se nemusíte obávat trendy naladění s výraznými dunivými basy. Těch je zde dostatek, ale nemají tendenci zahalit celé zbývající pásmo. To je svým podáním průměrné, středy jsou mírně utopené, výšky mají syntetický nádech. 

sencor_10.JPGsencor_09.JPG

Celkový zvukový projev nijak neoslní, ale ani nezklame, je zkrátka průměrný. Chybí mu trošku lepší čistota, jelikož špunty zní, jako by byly pod dekou a podání prostoru je zde spíše podprůměrné. Ovšem s přihlédnutím k funkčnosti a ceně je to očekávatelný výsledek.

Verdikt

Má smysl sluchátka pořizovat a pro koho jsou vlastně vhodná? Je třeba se na tuto otázku podívat v širším kontextu. Jestliže koketujete s myšlenkou pořízení bezdrátových špuntů, může být Snecor SEP 500 BT dobrým vstupním modelem, kde si ověříte používání v praxi. 

Avšak v případě, že hledáte čistý zvuk s množstvím detailů, budete se muset poohlédnout jinde. Na druhou stranu pro denní cestování hromadnou dopravou nebo jako doplněk při sportovních aktivitách budou sluchátka velmi vhodná, zvláště za aktuální cenu.

sencor_14.JPGsencor_13.JPG

Negativem je z mého pohledu výdrž. Výrobce udává 5 hodin při 50% hlasitosti, reálně se dostanete na cca 3,5 hodinovou výdrž. To je bohužel dost málo ve srovnání s konkurencí (byť o něco dražší), zároveň to ukazuje na nevyužití potenciálu konstrukce s nákrčníkem, ve kterém by mohla být umístěna baterie s vyšší kapacitou. Na druhou stranu by větší baterie znamenala vyšší cenu i hmotnost a tím pádem možné snížení komfortu. Pokud chcete zkrátka bezdrátová sluchátka s celodenní výdrží, tak musíte pár set korun připlatit, případně se smířit s vyšší hmotností, či menším komfortem.

V praxi Sencor SEP 500 BT jsou levná bezproblémová lehounká sluchátka na každodenní dojíždění do práce či do školy, či na denní sportovní aktivity s tím, že podobně jako telefon večer sluchátka pravidelně dobijete. Pro tento účel jde v této cenové relaci o Bluetooth sluchátka, která za málo peněz poskytnou dobrý komfort, zvuk a adekvátní výdrž. 

Sencor SEP 500 BT

Cena: od 530 Kč

  • konstrukce: intraaurální špuntová sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: BT 4.2
  • frekvenční rozsah: 20–20 000 Hz
  • impedance: 32 Ohm
  • citlivost: 120 dB
  • baterie: 70 mAh, nabíjení cca 2h, provoz cca 3–4 h (udávaných 5 hodin)
  • funkce: ovládání přehrávače a telefonních hovorů 
  • hmotnost: 19 g
  • příslušenství: náhradní špunty, nabíjecí microUSB kabel

Určitě si přečtěte

Články odjinud