23
Fotogalerie

Sencor SLE 39F52M4: základní pracant s přidanou hodnotou [test]

Levná novinka z dílny Sencoru, LCD s EDGE LED podsvícením, tenkým rámečkem, HD DVB-T tunerem a nahráváním „bez omezení“ se snaží zaujmout i vzhledem.

Kapitoly článku:


Dnes tu máme základní třídu televizoru. Nepředkládá ´"chytré" vymoženosti, LAN připojení ani pokročilé funkce. Za cíl si klade být jednoduchým v každém směru. To mu však nebrání umožnit obsluze nahrávat oblíbený pořad nebo přehrát videa z „flešky“. Co nám nabízí LCD s EDGE LED podsvícením v této kategorii?

Design, základní popis

Na první pohled je vidět, že výrobce se snaží napodoit vzhled drahých LED telvizorů s tenkým rámečkem. Černý plast, který kvůli rozbití jednolitosti, výrobce v předních partiích „přebrousil “ a učinil matným, střední část nabídne kus místa pro značku s bílým písmem – SENCOR. Úplně dole ještě designér přisadil opětovně černý plastový dílec, zde v lesklém provedení a se spodní hranou. Součástí lišty je v levé části stavová dioda a popisky základních ovládacích prvků. Celkově je vzhled povedený a působí lehce.

 DSC03125.JPG
 

Celý panel stojí na skleněném podstavci s připojovacím dílem z plastu. Aby nedocházelo k jakémukoliv přenosu vibrací, byl skleněný podstavec osazen šesti vysokými gumovými podložkami. Pro jistější a bezproblémové propojení skla na plast, musí obsluha při sestavení použít kovové kolečko – formu podložky pod spojovací šroubky. Zde se pozná levnější televizor, jiní výrobci mají motáž jednodušší.

DSC03127.JPG DSC03128.JPGDSC03131.JPG

Panel z bočního pohledu vykazuje poměrně tenkou linii, podobně jako dražší televizory. Až střední a spodní část byla rozšířena kvůli umístění konektorové části, resp. reproduktorů.

Výbava je skutečně základní – zahrnuje jen DVB-T tuner (MPEG2/MPEG4), navíc bez CI-slotu (placená TV), což ale u nás nevadí. Šetřiví občané hledající štítek, spatří hodnotu spotřeby 70 W a kategorii „B“.

Konektorová výbava

Ve výše zmíněném středním kusu zad se nacházejí všechny konektory. Jaké to jsou? 3x HDMI (z nichž jeden míří směrem do boku), USB (mířící bočně), cinch sestava pro komponentní AV2 vstup, cinch sestava pro „základní“ AV1 (levý a pravý audio + video vstup), VGA (D-SUB) s PC audio vstupem a anténní konektor. Bočně také míří sluchátkový výstup.

DSC03133.JPG DSC03135.JPG 

Pravý zadoboční výstupek (čelní pohled) výrobce využil pro hlavní vypínač. Oproti tomu spodní levá hrana dostala do vínku několik tlačítek pro ovládání stroje bez využití dálkového ovladače.

Výše uvedené není nic, co by mělo být kritizováno. Přesto - proč zde máme stále napevno připevněnou napájecí šňůru? A proč chybí SCART konektor? Domníváme se, že podobný typ výrobku by si ho měl zatím ponechat. Samozřejmě – lze využít případné redukce, ale běžný kupující, který chce připojit starší DVD přehrávač či VHS, bude zklamán.

Dálkový ovladač

Rozměrnější černý a lesklý dálkový ovladač se spodní zaoblenou částí budou lidé s menší rukou ovládat obouruč. Majitelé větších rukou se pak neubrání „šplhání“. Zřejmě aby strohost černé nebyla démonická, vylepšil tvůrce dálku o nálepku s přechodem do rudé koncovky s nápisem SENCOR.

Talčítka byla tvořena gumovými prvky s částečným hmatovým/tvarovým odlišením. Tlačítka jsou také různobarevná – umístěná do několika skupin. Primární rozmístění nese logiku a nepostrádá přehlednost. Tlačítka pro přepnutí programů, změnu hlasitosti, resp. rychlého umlčení zvuku ve tmě fosforeskují. Škoda, že ale vše není dotaženo do „vítězného“ konce. „INFO“, stejně jako RECALL (vyvolání posledně sledovaného programu) a pár dalších mohly být také tvarově nebo alespoň barevně odlišeny.

DSC03122.JPG

Z druhé strany dálkový ovladač obsahuje opravdu tlačítko skoro pro všechno, co můžeme se Sencorem provádět. Například vstup možno volit jak „INPUTEM“, tak přímo sestavou tlačítek DTV (digitální televize)/HDMI/USB. Fandové zastavení obrazu si pohrají s „FREEZE“ (zastavení obrazu), usínající se „SLEEP“. Jinojazyčný doprovod zvolíte stiskem „AUDIO LANG“, rychlou změnu zvukového profilu provádíme přes „SOUND“. Podobný stav bude u profilu obrazového – „PICTURE“ atp.

Čas.JPG

Ladění, menu a nastavení

Ladění trvá kolem pěti minut. Vyberete češtinu a zemi určení – tedy ČR. Ladíte vše (analog, digitální pozemní vysílání – rádio i TV). Možnost filtrace není. Vše probíhá velmi jednoduše, bez zádrhele. Následné přesunutí programů lze činit po jednom – běžným posunem v řadě.

Ladění.JPG Ruční ladění.JPG Úprava programu.JPG

Po dokončení zjistíte, že v menu je primárně nastaven profil STANDARDNÍ a potlačení šumu navoleno na střed. RGB rozsah u HDMI máme snížen 16-235. Část z vás přehodnotí stav a zvolí 0-255.

Funkce.JPG

Šedo-černo-rudé provedení menu mně, když dovolíte, vyhovuje. Přiznávám, že tuto barevnou kombinaci mám rád. Působí svěže, moderně a přispívá k přehlednosti. Již méně vyhovoval posun celého bloku menu – nikoliv skok na další položku. Vysvětlím. Místo abyste se postupně proklikávali výš/níž v nabídce s posunujícím se „ řádkovým kurzorem“, tak se posouvá celá nabídka středově – kolem vodorovné osy. Ano, bude to o zvyku.

Funkce - pokročilé nastavení.JPG

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud