20
Fotogalerie

Recenze sluchátek Sennheiser HD 250BT: dostupná novinka se skvělým zvukem, dobrou výdrží a kodekem aptX LL

Plusy
hudební projev
hmotnost
výdrž
Minusy
absence polstrování mostu
uchycení mušlí
absence jacku
8  /10

Sennheiser rozšířil svoji nabídku bezdrátových sluchátek o model HD 250BT, který sám výrobce charakterizuje jako „kombinaci minimální hmotnosti, maximální odolnosti, mohutné a barevné reprodukce a výběru užitečných, snadno dostupných funkcí“.

Hned na první pohled je také patrné, že sluchátka respektive jejich design je inspirovaný modelem HD 25, který byl určen zejména pro DJe.

Konstrukce a zpracování

Hned ze začátku nutno podotknout, že většina neduhů těchto sluchátek se z mého subjektivního pohledu týká zejména konstrukce, ale nepředbíhejme. HD 250BT jsou typickým zástupcem bezdrátových sluchátek lehké supraaurální konstrukce, kdy náušníky leží na uchu. V případě testovaného modelu, však jsou i tyto poměrně velké, takže posluchači s malýma ušima mohou model považovat za circumaurální.

Konstrukce je zde celoplastová, což nutně neznamená, že je špatná. Naopak zde výrobce spoléhá na pružnost použitých plastů, která může přispívat k vyšší odolnosti. Důkazem tohoto přístupu je například uchycení mušlí k hlavovému mostu, kdy jsou na něj tyto pouze nasunuté a zajištěné proti vypadnutí.

sennheiser_250BT_12.jpgsennheiser_250BT_06.jpg

Konce hlavového mostu tedy procházejí vnější částí mušle, kde je most zafixován vnitřním pružným mechanismem na nastavené velikosti. Vše drželo perfektně a s nastavením velikosti mostu není problém. Otázkou ale je, jak to bude vypadat po několika letech používání – již nyní jsou na mostu viditelné stopy od aretačního mechanismu a každý plast se v čase opotřebovává.

Propojení mušlí zajišťuje kabel, který vede od mušlí do hrany mostu, kterou prochází k druhému sluchátku. Elegantní řešení má slabší místo pouze v části, kdy se kabel vine z mušle nahoru – volná smyčka by se teoreticky mohla o něco zachytit.

sennheiser_250BT_07.jpgsennheiser_250BT_08.jpg

Mušle mají průměrně silné polstrování z molitanu, který je potažen umělou kůží, paměťový efekt pěny byste zde hledali marně ale celé náušníky je možné sundat, takže jejich výměna by neměla být problém.

Co ale problém je, to je chybějící polstrování hlavového mostu. Nejen že kvůli tomu špatně drží na hlavě a klouže po vlasech, ale hlavně začne po půlhodině používání výrazně tlačit na temeno hlavy. Rozhodně se nejedná o nic příjemného, zejména, pokud máte krátké vlasy. Mnohem lépe na tom pravděpodobně budou při používání ti, kdo mají vlasy delší.

sennheiser_250BT_01.jpgsennheiser_250BT_02.jpg

V balení najdete vedle sluchátek jen napájecí USB-C kabel, transportní obal bohužel chybí, i když krabice nepatří mezi nejmenší. Povrchová úprava v podobě matného plastu bude s jistotou přitahovat škrábance.

Komfort a ovládání

U sluchátek supraaurální konstrukce je třeba počítat s jistými vlastnostmi danými jejich konstrukcí. Obvykle se jedná o lehké modely uzavřeného typu, které mají menší náušníky, ležící na ušním boltci.

Odtud také pramení možnosti použití – pokud nosíte brýle, pak počítejte s tím, že tlak vyvinutý na ucho sice není nijak výrazný, ale značně zvyšuje tlak stranic brýlí na vnitřní část boltce, což vede po čase k nepříjemnému tlačení.

sennheiser_250BT_14.jpgsennheiser_250BT_15.jpg

Samotná sluchátka pak mají přítlak velmi dobře nastavený, uchycení mušlí umožňuje dostatečný náklon při přizpůsobení a ani po delší poslechu nejsou sluchátka těžká. Počítat ale musíte s menší stabilitou kvůli absenci polstrování hlavového mostu, zejména u krátkých vlasů.


Sennheiser HD 250BT

Cena: 1 850 Kč

  • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
  • přenos signálu: Bluetooth 5.0, SBC, AAC, aptX, aptX LL
  • frekvenční rozsah: 20 – 22 000 Hz
  • výdrž: sluchátka při plném nabití cca 25 h, nabíjení do plna za 3 h
  • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 125 g
  • barva: černá
  • příslušenství: napájecí USB kabel, návod

Pro ovládání je určena trojice tlačítek na pravé mušli – hlavní je multifunkční sdružené se zapínáním a aktivací párovacího režimu s jeho pomocí je možné také ovládat přehrávač a posun skladeb, respektive telefonní hovory. Zbývající dvojice +/- pak slouží pro změnu hlasitosti. Jednotlivé příkazy zadáváte různým počtem stisků tlačítka.

sennheiser_250BT_05.jpgsennheiser_250BT_13.jpg

Negativem je absence jiného než USB-C rozhraní, které navíc slouží jen pro nabíjení baterie. Pokud byste chtěli poslouchat hudbu s vybitou baterií jen po kabelu, tak máte bohužel smůlu. Konektor pro audiojack u sluchátek nenajdete.

Screenshot_20210628_164639_com.sennheiser.control.jpgScreenshot_20210628_164702_com.sennheiser.control.jpgScreenshot_20210628_164731_com.sennheiser.control.jpg

K dispozici je také aplikace Sennheiser Smart Control, s jejíž pomocí můžete jednak aktualizovat firmware sluchátek a jednak si upravit nastavení zvuku – to je však velmi jednoduché, najdete zde ekvalizér se třemi posuvníky pro basy, středy a výšky nebo odlišné grafické rozhraní téhož v podobě jakéhosi zvukového pole.

Hudební projev

Zvuk je rozhodně tím, proč byste si měli sluchátka pořídit. Zde se naladění povedlo a v zásadě není v rámci dané cenové kategorie příliš co vytknout. Výrobce uvádí, že sluchátka zprostředkují zvuk vašeho oblíbeného klubu. 

V překladu to znamená, že mají zábavné ladění s poměrně hutnými basy, ale nehrozí zde přebasování, které je pro některé značky typické. Zde se zkrátka jede sice na zábavný přednes, ale v rámci jistých limitů.

Výsledkem je velmi pěkné zastoupení všech pásem, kdy začínají hutné a vcelku rychlé basy, doplněné velmi mírně zastřenými středy a dostatečným množstvím vysokých kmitočtů. Ve všech pásmech je zvuk přirozený a příjemný bez ostrých přechodů nebo projevu v extrémním zatížení.

sennheiser_250BT_03.jpgsennheiser_250BT_04.jpg

Sluchátka jsem měl možnost porovnat přímo se zcela odlišným modelem HD 559, což jsou circumaurální sluchátka otevřené konstrukce. Nutno dodat, že přednes je zde do značné míry podobný, takže firemní ladění se nezapře. Výrazným rozdílem je pouze podání prostoru, kdy HD 559 nabídnou mnohem širší prostor a tím pádem i lepší vzdušnost celého poslechu.

Svůj díl na kvalitě poslechu má také dostupný kodek aptX a aptX LL, který je schopen zprostředkovat mnohem čistší a lepší přenos ve srovnání s obyčejným SBC kodekem.

Verdikt

Sluchátka Sennheiser HD 250BT nejsou pro každého, zejména díky jejich konstrukci, která s sebou nutně nese kompromisní míru komfortu a výraznou roli hraje, jak vám sednou na hlavě, případně zda nosíte brýle.

Velmi kvituji, že se výrobci pouštějí do takovýchto modelů, protože na trhu zcela chybí kvalitní lehká bezdrátová sluchátka podobní konstrukce jako např. Koss Porta Pro, Sennheiser PX100 nebo Soundblaster Jam.

Ke konstrukci pak míří asi jediná negativa, z hlediska hudebního projevu zde není příliš co vytknout a svým zvukem sluchátka rozhodně potěší.

Určitě si přečtěte

Články odjinud