Sennheiser MM 80i: kvalitní sluchátka nejen pro iPod

7. února 2011
TWEET SDÍLET
Test špuntů se speciálním ovladačem pro iPod nebo iPhone. Posuňte iZvuk iKomfort o něco dál.

Na podzim minulého roku jsem v článku IFA: Sennheiser – podzimní novinky popsal celou řadu nově příchozích modelů od Sennheiser. V rámci nahlédnutí pod pokličku velkého hrnce s přitažlivými přísadami od oblíbeného sluchátkového kuchaře jsem přislíbil bližší představení některých z nich. První takovou přísadou jsou Sennheiser MM 80i Travel – intraaurální sluchátka s chytrým ovladačem na přívodním kabelu.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Odkud je znám?

Odkud je jenom znám? Možná si někdo z vás položil přesně tuhle otázku. Kdo se ve výrobcích Sennheiseru trochu orientuje, resp. kdo pravidelně čte AVmanii, má hned jasno. Sennheiser MM 80i koncepčně vychází z nejnižšího modelu řady IE „ie šestek“. Hned při prvním kontaktu s očima zaujme téměř identický design a velikost, přesto naleznete odlišující prvky např. v podobě čelní úpravy. Pokud jsem tedy v článku o IE 6 úpravu vnější strany kritizoval (vnější stranu pokrývá vsazený lesklý plast s logem výrobce uprostřed. Osobně bych volil konzervativnější možnost, tedy např. stříbřitý povrch bez lesku. Tato úprava na mě totiž působí zbytečně laciným, budu-li nevybíravý, pouťovým dojmem), musím v případě MM 80i vyřknout směrem ke vzhledu pochvalu. Působí méně nápadně, elegantněji a kvalitně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Názor Tomáše: Vzpomínám na testování Sennheiser IE 6 a na moje skvělé dojmy. Můj vkus se od té doby příliš nezměnil, takže jsem opět z designu celkem unesen. Abych se ale přiznal, IE 6 jsem měl asi vzhledově raději, jsou výraznější.

Izolace a komfort

Nedělám to často, nicméně v tomto případě se nebojím zcela odkázat na dojmy a zkušenosti vycházející z modelu IE 6. Snažil jsem se odhalit nějakou odchylku od mého popisu blízkého příbuzného, ale na nic jsem nepřišel. Izolace je při vhodném usazení velmi dobrá. Rozměry jsou pro potřeby mého ucha ideální, takže sluchátka se středními nástavci sedí výborně. Správné a konstantní poloze v uchu napomáhá vedení kabelu za uchem, čímž se snižuje pravděpodobnost nechtěného vytažení sluchátek z ucha ven. U kabelu ale ještě zůstanu, protože právě on poskytuje největší překvapení testované novinky.

Názor Tomáše: K izolaci nemám žádné výtky, ta je špuntově tradiční. A pohodlí v uchu? Po té době, co jsem přivykl špuntům, už nemívám problémy prakticky s žádnými špunty od profi výrobců sluchátek. Asi je to fakt jen o zvyk.

Ovládací iPod/iPhone centrum

Přívodní kabel je rozdělen na dvě části. Tu kratší, vedoucí od pravého a levého špuntového těla, zakončuje klasický (a ničím zvláštní) 3,5mm jack konektor. Vezmete-li ale druhou část kabelu, kromě 3,5mm jacku na jedné straně (oproti klasickému s odlišností jednoho pinu navíc na kontaktní ploše) naleznete na té opačné ovládací zařízení s klipsem a třemi tlačítky. Prostřední tlačítko s logem výrobce a po jeho krajích se znaménky plus a mínus. Bystřejšímu čtenáři už došlo, k čemu ovladač slouží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Speciální čtyřpinový jack konektor ve výrobcích od společnosti Apple umožňuje přenášet kromě hudebních informací také jednoduchá data. Ovladač na kabelu pak umí taková data produkovat a ve spojení např. s iPodem i funkčně využít. Co tedy konkrétně ovladač umí?

S ohledem na malý počet tlačítek je nutno naučit se pár kombinovaných povelů. Liší se v návaznosti na používaný přístroj. Připojíte-li sluchátka k iPodům vyšších generací (iPod touch 2. generace, iPod classic 2009, iPod nano 4. generace, iPod nano 5. generace, iPod shuffle 3. generace a vyšším), můžete ovládat základní funkce jako jsou - posun skladby dopředu a dozadu, pauza a volume. Jedním kliknutím prostředního tlačítka přehrávanou skladbu pozastavíte, dalším kliknutím opět pustíte. Dvojklikem posunete o písničku dopředu, trojklikem dozadu. Mínus a plus pak slouží k zeslabování či zesilování hlasitosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po připojení k iPhone se MM 80i promění v praktický headset určený tedy mimo poslech hudby také pro telefonování. Jednoklikem prostředního tlačítka přijmete a ukončíte hovor. Dlouhým stiskem (2 sekundy) hovor odmítnete a dlouhým stiskem (opět 2 sekundy) při výchozím stavu aktivujete hlasové ovládání. Přes integrovaný mikrofon tak můžete zadávat hlasové povely.

Všechno funguje perfektně bez jakéhokoli zaváhání. Po chvilce trénování povelů je ovládání velice rychlé a nemusíte při něm sahat do kapsy a přístroj vytahovat. Praktické je rozdělení kabelu na dvě části. K ovladači tím pádem můžete bez problémů připojit jakákoli sluchátka s 3,5mm konektorem.

Tip: Ovladač podporuje také Macbook, Macbook Pro a Mac Pro od roku 2009 a výše.

Názor Tomáše: Žádný výrobek od Apple bohužel nevlastním, takže zde nemohu sloužit.

Reprodukčně tradičně vysoko

Drobná pauza v tvůrčí činnosti v žádném případě neznamenala pauzu poslechovou. Uši dostávaly v rámci pravidelného tréninku prostřednictvím Sennheiser HD 800 a Sennheiser IE 8 příděly různých hudebních žánrů, takže není tak složité navázat na období autorsky bohatší.

Od vyšších Sennheiser modelů již a priori očekávám vyšší standard. A to jak po stránce výrobní kvality, tak po stránce komfortu, izolace a především pak reprodukce. Stejně jsem přistupoval i k „osmdesátkám“, neboť minimálně pořizovací cenou (4 190 Kč – oficiální cena na www.sennheiser.cz) do vyšší kategorie míří.

Zažitý postup testování znamenal nejprve tzv. nekritický poslech – prvotní zvukové seznámení. Stalo se tak ve venkovním prostředí v partnerské dvojici s iPodem nano 5. generace a nikoli v běžném domácím prostředí. Když už sluchátka dostala přízvisko Travel, ať cestují. Vystřídal jsem několik skladeb různého ražení, abych se ujistil v tom, že nejen cenou, ale i reprodukcí nepochybně do vyšších sfér míří. Abych mohl veřejně tvrdit - i patří - potřeboval jsem důkladnější analýzu.

Přímým rivalem se staly Sennheiser IE 8, kontrolní příposlech pak probíhal na referenčních HD 800. Poznámky, které jsem si zapisoval při prvotním seznámení, se víceméně potvrdily. Zvukový projev sice nedosahuje přirozeného a samozřejmého projevu „ieosmiček“, nicméně se mu značně blíží. Za to v detailnosti si mohou oba modely podat měniče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Basové pásmo je na můj vkus příliš výrazné, pro vyznavače basových scén a tvrdší hudbu zřejmě jako stvořené. Dojem z jinak výborného středového pásma zbytečně sráží uměle prosazované vyšší středy. Logicky se pak tato vlastnost projevuje při skladbách, které jsou středově založeny, takže např. hlas Alison Krauss (When you say nothing at all – Best audiophile voices III) ve vyšších polohách utrpěl zbytečnou agresivitou. Trochu méně se agresivita projevila v 7. symfonii (Allegreto) Ludwiga van Beethovena, kde naopak dominovaly basy, nižší středy a středy. Striktně výškovému pásmu není co vytknout, to je dávkováno citlivě a bez zbytečného zvýraznění či utlumení.

Prostor je ze širšího hlediska podán průměrně, v rámci špuntové kategorie však patří mezi lehce nadprůměrné. Smyčce se nepohybují po strunách napnutých v hlavě, ale po strunách nástrojů v mírně předsazeném prostoru. Rozhodně tak nedochází k tísnivým pocitům.

Názor Tomáše: Zvuk mi poskytuje všechno, co očekávám. Přehledné basy, středy i výšky, které se snaží být namíchány ve správném poměru. Líbí se mi a dovedu si představit, že budou pro mě konečnou metou.

Resumé

Sennheiser MM 80i Travel do vyšší sluchátkové kategorie skutečně patří. Zpracování je na výborné úrovni, izolace a komfort taktéž. Sluchátka lze samozřejmě používat ke klasickým přehrávačům, avšak teprve s výrobky Apple utváří plnohodnotné duo. Jak napovídá označení (Travel), cílovou skupinu tvoří především „lidé v pohybu“. Tomu odpovídá i bohatý obsah balení – tři páry různě velkých nástavců, klips na upevnění kabelu, tyčinka pro čištění, variabilní letecká redukce a to vše v povedené transportní brašničce. A reprodukce? Nastavenou laťku Sennheiser IE 8 sice neshazují, ale pohybují se nebezpečně blízko.

Sennheiser MM 80i Travel

Cena: 4 190 Kč
 
  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10 – 18 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 104 dB
  • impedance 16 Ohm
  • přívodní kabel 1,3 m symetrický 
  • konektor jack 3,5 mm přímý

Zapůjčil

AVmania hodnotí
design 8
zvuk 10
provedení 10
komfort 9
]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Sennheiser, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

Netrénované oko rozdíly nepozná. Samsung v příštím roce sjednotí design většiny smartphonů řady Galaxy

** Samsung v roce 2023 zřejmě sjednotí design řad Galaxy A a Galaxy S ** Telefony střední třídy budou vypadat jako výkonnější „eska“ ** Smartphony budeme rozlišovat jen podle displeje a zadního blesku

Martin Chroust
GalaxyRenderyDesign
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně