8
Fotogalerie

Sennheiser MM 80i: kvalitní sluchátka nejen pro iPod

Test špuntů se speciálním ovladačem pro iPod nebo iPhone. Posuňte iZvuk iKomfort o něco dál.

Na podzim minulého roku jsem v článku IFA: Sennheiser – podzimní novinky popsal celou řadu nově příchozích modelů od Sennheiser. V rámci nahlédnutí pod pokličku velkého hrnce s přitažlivými přísadami od oblíbeného sluchátkového kuchaře jsem přislíbil bližší představení některých z nich. První takovou přísadou jsou Sennheiser MM 80i Travel – intraaurální sluchátka s chytrým ovladačem na přívodním kabelu.

Odkud je znám?

Odkud je jenom znám? Možná si někdo z vás položil přesně tuhle otázku. Kdo se ve výrobcích Sennheiseru trochu orientuje, resp. kdo pravidelně čte AVmanii, má hned jasno. Sennheiser MM 80i koncepčně vychází z nejnižšího modelu řady IE „ie šestek“. Hned při prvním kontaktu s očima zaujme téměř identický design a velikost, přesto naleznete odlišující prvky např. v podobě čelní úpravy. Pokud jsem tedy v článku o IE 6 úpravu vnější strany kritizoval (vnější stranu pokrývá vsazený lesklý plast s logem výrobce uprostřed. Osobně bych volil konzervativnější možnost, tedy např. stříbřitý povrch bez lesku. Tato úprava na mě totiž působí zbytečně laciným, budu-li nevybíravý, pouťovým dojmem), musím v případě MM 80i vyřknout směrem ke vzhledu pochvalu. Působí méně nápadně, elegantněji a kvalitně.

2.jpg 5.jpg

Názor Tomáše: Vzpomínám na testování Sennheiser IE 6 a na moje skvělé dojmy. Můj vkus se od té doby příliš nezměnil, takže jsem opět z designu celkem unesen. Abych se ale přiznal, IE 6 jsem měl asi vzhledově raději, jsou výraznější.

Izolace a komfort

Nedělám to často, nicméně v tomto případě se nebojím zcela odkázat na dojmy a zkušenosti vycházející z modelu IE 6. Snažil jsem se odhalit nějakou odchylku od mého popisu blízkého příbuzného, ale na nic jsem nepřišel. Izolace je při vhodném usazení velmi dobrá. Rozměry jsou pro potřeby mého ucha ideální, takže sluchátka se středními nástavci sedí výborně. Správné a konstantní poloze v uchu napomáhá vedení kabelu za uchem, čímž se snižuje pravděpodobnost nechtěného vytažení sluchátek z ucha ven. U kabelu ale ještě zůstanu, protože právě on poskytuje největší překvapení testované novinky.

Názor Tomáše: K izolaci nemám žádné výtky, ta je špuntově tradiční. A pohodlí v uchu? Po té době, co jsem přivykl špuntům, už nemívám problémy prakticky s žádnými špunty od profi výrobců sluchátek. Asi je to fakt jen o zvyk.

Ovládací iPod/iPhone centrum

Přívodní kabel je rozdělen na dvě části. Tu kratší, vedoucí od pravého a levého špuntového těla, zakončuje klasický (a ničím zvláštní) 3,5mm jack konektor. Vezmete-li ale druhou část kabelu, kromě 3,5mm jacku na jedné straně (oproti klasickému s odlišností jednoho pinu navíc na kontaktní ploše) naleznete na té opačné ovládací zařízení s klipsem a třemi tlačítky. Prostřední tlačítko s logem výrobce a po jeho krajích se znaménky plus a mínus. Bystřejšímu čtenáři už došlo, k čemu ovladač slouží.

6.jpg7.jpg 

Speciální čtyřpinový jack konektor ve výrobcích od společnosti Apple umožňuje přenášet kromě hudebních informací také jednoduchá data. Ovladač na kabelu pak umí taková data produkovat a ve spojení např. s iPodem i funkčně využít. Co tedy konkrétně ovladač umí?

S ohledem na malý počet tlačítek je nutno naučit se pár kombinovaných povelů. Liší se v návaznosti na používaný přístroj. Připojíte-li sluchátka k iPodům vyšších generací (iPod touch 2. generace, iPod classic 2009, iPod nano 4. generace, iPod nano 5. generace, iPod shuffle 3. generace a vyšším), můžete ovládat základní funkce jako jsou - posun skladby dopředu a dozadu, pauza a volume. Jedním kliknutím prostředního tlačítka přehrávanou skladbu pozastavíte, dalším kliknutím opět pustíte. Dvojklikem posunete o písničku dopředu, trojklikem dozadu. Mínus a plus pak slouží k zeslabování či zesilování hlasitosti.

1.jpg 4.jpg

Po připojení k iPhone se MM 80i promění v praktický headset určený tedy mimo poslech hudby také pro telefonování. Jednoklikem prostředního tlačítka přijmete a ukončíte hovor. Dlouhým stiskem (2 sekundy) hovor odmítnete a dlouhým stiskem (opět 2 sekundy) při výchozím stavu aktivujete hlasové ovládání. Přes integrovaný mikrofon tak můžete zadávat hlasové povely.

Všechno funguje perfektně bez jakéhokoli zaváhání. Po chvilce trénování povelů je ovládání velice rychlé a nemusíte při něm sahat do kapsy a přístroj vytahovat. Praktické je rozdělení kabelu na dvě části. K ovladači tím pádem můžete bez problémů připojit jakákoli sluchátka s 3,5mm konektorem.

Tip: Ovladač podporuje také Macbook, Macbook Pro a Mac Pro od roku 2009 a výše.

Názor Tomáše: Žádný výrobek od Apple bohužel nevlastním, takže zde nemohu sloužit.

Reprodukčně tradičně vysoko

Drobná pauza v tvůrčí činnosti v žádném případě neznamenala pauzu poslechovou. Uši dostávaly v rámci pravidelného tréninku prostřednictvím Sennheiser HD 800 a Sennheiser IE 8 příděly různých hudebních žánrů, takže není tak složité navázat na období autorsky bohatší.

Od vyšších Sennheiser modelů již a priori očekávám vyšší standard. A to jak po stránce výrobní kvality, tak po stránce komfortu, izolace a především pak reprodukce. Stejně jsem přistupoval i k „osmdesátkám“, neboť minimálně pořizovací cenou (4 190 Kč – oficiální cena na www.sennheiser.cz) do vyšší kategorie míří.

Zažitý postup testování znamenal nejprve tzv. nekritický poslech – prvotní zvukové seznámení. Stalo se tak ve venkovním prostředí v partnerské dvojici s iPodem nano 5. generace a nikoli v běžném domácím prostředí. Když už sluchátka dostala přízvisko Travel, ať cestují. Vystřídal jsem několik skladeb různého ražení, abych se ujistil v tom, že nejen cenou, ale i reprodukcí nepochybně do vyšších sfér míří. Abych mohl veřejně tvrdit - i patří - potřeboval jsem důkladnější analýzu.

Přímým rivalem se staly Sennheiser IE 8, kontrolní příposlech pak probíhal na referenčních HD 800. Poznámky, které jsem si zapisoval při prvotním seznámení, se víceméně potvrdily. Zvukový projev sice nedosahuje přirozeného a samozřejmého projevu „ieosmiček“, nicméně se mu značně blíží. Za to v detailnosti si mohou oba modely podat měniče.

3.jpg 8.jpg

Basové pásmo je na můj vkus příliš výrazné, pro vyznavače basových scén a tvrdší hudbu zřejmě jako stvořené. Dojem z jinak výborného středového pásma zbytečně sráží uměle prosazované vyšší středy. Logicky se pak tato vlastnost projevuje při skladbách, které jsou středově založeny, takže např. hlas Alison Krauss (When you say nothing at all – Best audiophile voices III) ve vyšších polohách utrpěl zbytečnou agresivitou. Trochu méně se agresivita projevila v 7. symfonii (Allegreto) Ludwiga van Beethovena, kde naopak dominovaly basy, nižší středy a středy. Striktně výškovému pásmu není co vytknout, to je dávkováno citlivě a bez zbytečného zvýraznění či utlumení.

Prostor je ze širšího hlediska podán průměrně, v rámci špuntové kategorie však patří mezi lehce nadprůměrné. Smyčce se nepohybují po strunách napnutých v hlavě, ale po strunách nástrojů v mírně předsazeném prostoru. Rozhodně tak nedochází k tísnivým pocitům.

Názor Tomáše: Zvuk mi poskytuje všechno, co očekávám. Přehledné basy, středy i výšky, které se snaží být namíchány ve správném poměru. Líbí se mi a dovedu si představit, že budou pro mě konečnou metou.

Resumé

Sennheiser MM 80i Travel do vyšší sluchátkové kategorie skutečně patří. Zpracování je na výborné úrovni, izolace a komfort taktéž. Sluchátka lze samozřejmě používat ke klasickým přehrávačům, avšak teprve s výrobky Apple utváří plnohodnotné duo. Jak napovídá označení (Travel), cílovou skupinu tvoří především „lidé v pohybu“. Tomu odpovídá i bohatý obsah balení – tři páry různě velkých nástavců, klips na upevnění kabelu, tyčinka pro čištění, variabilní letecká redukce a to vše v povedené transportní brašničce. A reprodukce? Nastavenou laťku Sennheiser IE 8 sice neshazují, ale pohybují se nebezpečně blízko.

Sennheiser MM 80i Travel

Cena: 4 190 Kč
 
  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 10 – 18 000 Hz
  • zkreslení < 0,1 %
  • citlivost 104 dB
  • impedance 16 Ohm
  • přívodní kabel 1,3 m symetrický 
  • konektor jack 3,5 mm přímý

Zapůjčil

AVmania hodnotí
design 8
zvuk 10
provedení 10
komfort 9

Určitě si přečtěte

Články odjinud