Sennheiser PX 90 a PMX 90: válka konstrukcí (test)

14. dubna 2011
TWEET SDÍLET
Sluchátka s temenním mostem. Sluchátka s týlním mostem. Dva nesmiřitelní soupeři ve válce konstrukcí. Jak velký vliv má jiný most na kvalitu zvuku? Odpovíme si v testu.

Test Sennheiser PX90 a PMX 90 je dalším testem z řady, kterou jsem přislíbil na podzim minulého roku v rámci představení nových modelů od Sennheiser. O tradiční obsahové prvky, tedy rozebrání izolačních vlastností, zkoušku komfortu a především pak rozbor zvukový nebudete ochuzeni. Cíl testu je ale, na rozdíl od klasického cíle zodpovědět otázku, zda sluchátka stojí za koupení, nebo spíše za vykoupání, přece jen trochu odvážnější.

hce counter hce counter

Klepněte pro větší obrázek

Sennheiser PX90 jsou přenosná sluchátka s temenním mostem. Sennheiser PMX90 přenosná sluchátka s mostem týlním. Může rozdílná konstrukce v podobě odlišného uchycení na hlavě a uších posluchače působit odlišnosti v izolaci, komfortu a zvuku? Která z dvojice nabídne méně kompromisů, a obsadí tak pomyslnou vyšší příčku? A lze to vůbec s určitostí a nade vší pochybnost rozhodnout? Já už odpověď znám. A vy?

Konstrukční shody a konstrukční rozchody

Posuzovanými modely výrobce zaplnil pomyslnou mezeru svého sortimentu v nižší třídě přenosného osobního poslechu. Přesněji mezeru v oblasti klasické konstrukce s hlavovým, resp. týlním mostem. Modely kvalitativně a cenově, koneckonců i číselným označením, umístil pod, řekněme etalon nižší Sennheiser třídy, model PX100 a PX100-II v pokračující generaci.

Oba modely míří k uším méně náročných posluchačů, kteří ovšem nejsou s to přijmout často zoufalou kvalitu špuntů a pecek přiložených k nově zakoupeným osobním přehrávačům. Sennheiser PX90 představují osvědčený typ, u něhož na hlavový (temenní) navazují částečně polohovatelné uzavřené mušle s dynamickým měničem. PMX 90 nabídnou totéž pouze s obměnou v části mostu, jenž při nasazení vede v týlu posluchače, nikoli na hlavě jako v případě kolegy. Ačkoli se nemusí z důvodu naznačené perforace vnější strany (logo Sennheiser) mušlí zdát, opravdu se jedná o plně uzavřenou konstrukci se všemi známými duhy i neduhy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 
Aby měla vůbec myšlenka zjištění vítěze války konstrukcí objektivní podklad, je nutná konstrukční shoda v místě převodu informace na zvukové vlny. Prvotní krok tedy vedl k pitvě, lépe řečeno operaci (sluchátka i po zákroku dále plní účel), v rámci níž mělo být potvrzena premisa, že oba elektrodynamické měniče mají identické označení; identické vlastnosti. Předpokládané se potvrdilo, měniče jsou na drát stejné. Objeví-li se zvukové odlišnosti, stane se tak pouze ze dvou důvodů. Buď jako následek různých mostních konstrukcí, nebo v důsledku selhání sluchového ústrojí (a to se naštěstí nestalo).

Shodný je i zahnutý 3,5mm jack konektor s flexibilní ochranou v exponovaném místě. Rozdílný pak přívodní kabel, když v případě PX 90 sestává ze dvou hlavní žilek vedoucích jednotlivě do pravé i levé mušle, v případě PMX 90 pouze z žilky jedné, která míří do mušle levé.

Tím konstrukční shody a rozchody prakticky končí.

Bitva izolace a komfortu

Bitvu izolace a komfortu, nikoli snad překvapivě, vyhrávají jednoznačně a rychloznačně Sennheiser PX 90. Týlní most „pé-em-ixek“ neumožňuje dostatečně individuální nastavení. Má sice podstatně větší pružnost než temenní most z kovu, takže lze ohýbat do všech úhlu i bez vynaložení zvýšené síly, jenže není posuvný.

Posluchač s větší hlavou nebo hustým vlasovým porostem tak bude s ohledem na oblouk, který je umístěn před uchem, i bez provinění vytahán za uši. Oblouk navíc, bohužel v místě přilnutí k uchu neztenčen, po delší době (i na menší hlavě nebo Kojak hlavě) tlačí a tlačí tak, že působí bolestivý otlak. Nalézt polohu pro uši příjemnou se mi nepovedlo. Naproti tomu pohyblivé mušle u PX 90 na ucho padnou přesně a po nastavení posuvného hlavového mostu sluchátka na hlavě téměř necítíte. Jsou lehká, přítlak je zvolen rozumně (na uších drží pevně) a molitanové náušníky s dostatečným objemem měkké plochy otlak nečiní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V přímé souvislosti s lepším uchycením na hlavě souvisí logicky izolace. V případě PMX 90 se mi v kontextu s nemožností mušlí vykonávat alespoň částečné pohyby do všech stran, nepodařilo ucho přikrýt tak dobře, jako mušlemi PX 90. Vysvětlení poskytuje právě rozdílnost mostů. Kovový most mušle tlačí na ucho, týlní funguje spíše jako podpůrný prvek. Pod náušníky PMX 90 jsem bez problému zasunul prst, prostor pro pronikání nežádoucích ruchů a zbytečný „únik“ přehrávaného zvuku je tedy opravdu značný. Výhodu lze spatřovat ve snadnější teplotní výměně, takže k pocení v oblasti ucha dochází o něco později.

Zvuková přestřelka

Nejvíce očekávaným by mělo být zvukové rozsouzení. Sluchátka primárně slouží k reprodukci zvuku, reprodukce zvuku je tedy základní vlastností plnící i základní účel. Kvalitní sluchátka samozřejmě nejsou pouze kvalitním reprodukujícím, ale komplexním balíčkem nabízející zvuk s co nejméně kompromisy, konstrukci s co nejméně kompromisy a ve stejném duchu i komfort a izolaci.

Sennheiser PX 90, s ohledem na identičnost měniče taktéž PMX 90, patří mezi modely nižší třídy, přesto zaujmou odvážným zvukovým přednesem. Sluchátka si na nic nehrají a zkrátka hrají. Hrají s výraznou basovou podporou, která zamezuje připodobňování k Sennheiser PX 100. Charakterovou spojitost v ostatních frekvenčních pásmech nicméně s úspěchem naleznete.

Měniče se sice nesnaží o věrohodnost za každou cenu, sází spíše na zábavnost, i tak ve zvuku objevíte následky špičkového technologického zázemí a zkušeností německých vývojářů v podobě příjemného středního pásma. Pásmo výškové spíše nenápadně doplňuje výrazné spodní frekvence, výraznější zastoupení by mým uším rozhodně neškodilo. Celkový charakter reprodukce tedy neurazí. Méně náročné posluchače, věřím, může naopak celkem nadchnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konečně se dostáváme k vlivu konstrukcí na zvuk. Dle předpokladů vycházejících ze zjištěného, je reprodukce PX 90 a PMX 90 navzdory stejnému pohonnému ústrojí rozdílná. Známým faktem je, že u sluchátkového vytváření zvuku existují určitá specifika. S nadsázkou lze za jedno ze specifik označit ztrátu basů při odtažení měničů od uší (basy mizí jako první). Tušíte správně, kam mířím. V případě PMX 90, která bohužel na (podotýkám mých) uších nepřiléhala dostatečně, reprodukce zchudla o důraznost basů. Ve zbylém frekvenčním spektru nebyly rozdíly markantní, celkově se tedy kromě ztráty basů zúžily na jinou míru hlasitosti projevu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konec války?

Skutečnost, že dva rozdílné modely výrobce osadil stejnými měniči, ještě nutně nemusí automaticky znamenat i reprodukční shodu. Jak už to bývá, bude záležet na více faktorech, při čemž ten nejvýznamnější představuje schopnost přizpůsobit se mechanicky uchu. Pokud vaší hlavě lépe sednou sluchátka s týlním mostem než měničově totožné temenní, mohou být po stránce zvukového projevu lepší; lepší mohou být taktéž v izolaci a poskytnutí komfortu. Na základě zkušeností s týlními modely si ale troufnu tvrdit, že lepší vlastnosti (z důležitého komplexního hlediska) poskytnou ve většině případů sluchátka s mostem temenním.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhodnout nade vší pochybnost o vítězství temenní konstrukce si objektivně netroufnu. Vše je potřeba posoudit individuálně a stále při nákupu platí okřídlené „poslech, poslech, poslech“. Uchýlíte-li se však z nějakého důvodu k nerespektování tohoto pravidla a při internetovém výběru zaváháte mezi konstrukcí týlní nebo temenní, riziko nesprávné koupě bude nižší při nákupu sluchátek s temenní konstrukcí.

hce counter hce counter

Témata článku: Testy, Sluchátka, Novinky, Test, Sennheiser, Sluchátka na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bezdrátová sluchátka Technics EAH-A800. Kvalitní mainstream s extrémní výdrží na baterii

Bezdrátová sluchátka Technics EAH-A800. Kvalitní mainstream s extrémní výdrží na baterii

Značka Technics se řadí mezi prémiové, s novými velkými sluchátky s ANC boduje, zejména v oblasti výdrže na jedno nabití. Se zvukem i kvalitou budete spokojeni, kvalita ANC a příposlechu by mohla být ještě lepší.

Jan Pánek
Bezdrátová sluchátka
SpaceX chce v příštím roce uskutečnit 100 startů. Vrátí se také Falcon Heavy, na kterou už sedá prach

SpaceX chce v příštím roce uskutečnit 100 startů. Vrátí se také Falcon Heavy, na kterou už sedá prach

** Počet startů Falconu 9 neustále roste ** V roce 2023 chce firma dosáhnout 100 startů za rok ** Znovu má letět také Falcon Heavy

Petr Kubala
KosmonautikaFalcon HeavySpaceX
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Desítky zůstávají nejlepším systémem pro profíky. Recenze Windows 11 v nové aktualizaci 22H2

Desítky zůstávají nejlepším systémem pro profíky. Recenze Windows 11 v nové aktualizaci 22H2

**Microsoft dodělává rozdělanou práci a opravuje některé výtky **Windows 11 22H2 nabízí pár menších novinek pro produktivitu **Důvodů pro upgrade z Windows 10 je nadále poskrovnu

Petr Urban
Windows 11TestyMicrosoft
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji