15
Fotogalerie

Sennheiser PXC 450: test sluchátek

Pro ty, kdo často cestují, případně pracují v hlučném prostředí je tu systém aktivního odrušení vnějších zvuků.

Německý zvukový specialista Sennheiser vyrobil sluchátka, která rozhodně neudělají ostudu žádnému majiteli. Pro cestovatele poslouchající hudbu v dopravních prostředcích a to dle nápisu obalu především v letadle navíc přidal kromě obligátní funkce zvláštnost v podobě aktivního odstranění ruchů z okolí.

2.jpg 
Sluchátka je možno složit, a zmenšit tak jejich rozměry pro přenášení.

Spousta zajímavostí

Circumaurální mušle tvoří spolu s temenním mostem důstojnou konstrukci, za kterou by se nemusela stydět ani domácí sluchátka pro nejnáročnější. To ostatně potvrzuje i jejich velikost a hmotnost. Na první pohled člověka neznalého rozhodně nenapadne, že má před očima tak trochu zvláštní hračku. Dvě mušle, přívodní kabel, hlavový most - to jsou vlastnosti společné pro většinu sluchátek na trhu. Důkladnější prohlídka odkrývá mírné nejasnosti, jež „čtyřistapadesátky“ odlišují od těch běžných. Na pravé mušli v dolní části naleznete elegantně zakomponovaná tlačítka, která umožňují ovládat elektroniku NoiseGard 2.0. Podíváte-li se ještě pečlivěji, objevíte posuvný přepínač umožňující speciální obvody úplně vyřadit z provozu, zásuvku kryjící otvor pro AAA baterii a odpojitelný silný kabel vedoucí do levé mušle.

5.jpg 6.jpg
Kabel lze jednoduchým pohybem odstranit. Přípojné místo je provedeno kvalitně a není se třeba obávat náhodného vypadnutí.

Použité materiály lze bez okolků označit za kvalitní. Výrobce zkombinoval přesně vylisované plasty s pevným ocelovým páskem a příjemnou černou koženkou. Dva odstíny - stříbrná a černá jsou dominujícími barvami. Posluchače pánského pohlaví a to ani ty, co potřebují za jakýchkoli okolností působit vynikajícím dojmem, vzhled rozhodně neurazí, pro dámy již tak atraktivní zřejmě nebude. Zásluhou kloubů lze mušle pootočit (o 90°), následně s doprovodem cvaknutí „zlomit“ a složit směrem k hlavovému mostu. Díky této funkci lze rozměry sluchátek zmenšit do skladnější podoby, zároveň je tento proces nutný před případným uložením do přibalené transportní taštičky.

1.jpg
Součástí balení jsou mimo látkové přenosné taštičky také redukce 6.3 mm jack stereo, redukce 2 x 3.5 mm jack mono a dva kusy AAA baterií.

Ovládací centrum je uspořádáno v kruhu na pravé mušli. Horní dvě tlačítka ovládají hlasitost, dolní zapíná nebo vypíná sluchátka. Prostřední tlačítko s logem výrobce slouží k aktivování Talk Through (volně přeloženo jako ,,mluv skrz“). Tato funkce přijde vhod v případě, že na vás při poslechu začne někdo mluvit. Po stisknutí kouzelného tlačítka je hudba zeslabena na nastavenou hlasitost, integrované miniaturní mikrofony začnou snímat okolní zvuk a měniče ho pak přehrávají. O příjemný hlas letušky, která bude nabízet sklenku něčeho ostřejšího, tedy rozhodně nepřijdete.

4.jpg
Aktivní činnost značí nenápadná LE dioda.

Vysoká úroveň komfortu s několika „ale“

Pohodlí při poslechu hodnotím vysokou známkou. Míra přítlaku je zvolena rozumně, sluchátka nepadají ani při mírných pohybech hlavou v rytmu hudby, zároveň ale nepůsobí jako kleště. Regulovatelný temenní most nastavíte přesně dle potřeb a ani po dlouhé době nikde netlačí. Jsou tu však jistá ale...  

8.jpg7.jpg 

Za prvé mi dělalo problémy ze začátku najít tu správnou polohu posezu mušlí. Často mě na ušním boltci tlačila vystouplá místa vnitřních částí, která chrání mikrofony a částečně i měniče. Stačilo mušle o pár milimetrů posunout směrem dopředu a tento neduh se rázem ztratil. Vlivem posunu se ale objevil jiný a to sice mírná změna charakteru reprodukce. Za druhé se po chvilce poslechu začíná elektronika zahřívat, což může působit spolu s uzavřeností mušlí a koženkovým potahem náušníků nepříjemné nadměrné pocení v oblasti uší. Domnívám se, že v případě použití jiného materiálu např. veluru, by se toto negativum alespoň částečně odstranilo.

Slyším nebo neslyším?

Hlavní zvláštností testovaného výrobku je nepochybně systém aktivního potlačení ruchů z okolí známého jako NoiseGard 2.0. Nenechte se zmást číselným označením, nejedná se o zažitý popis stereo soustavy, jak by se mohlo zdát. PXC 450 nabízí oproti předchůdcům (např. PX 250) zdokonalenou elektroniku aktivního prvku, Sennheiser ji tedy vydává za druhou verzi.

3.jpg

Sluchátka mají díky uzavřené konstrukci velice dobré pasivní izolační vlastnosti. Po jejich nasazení okamžitě klesne intenzita okolního hluku. Nový rozměr poslech dostává teprve po zapnutí aktivní filtrace. A jak vlastně pracuje? Integrované mikrofony snímají zvuk z ozvučnic mušlí, ten nežádoucí je následně fázově obrácen a přidán k aktuálně reprodukovanému. Opačným kmitem membrány dojde k odstranění nežádoucích akustických vln. Důraz je kladen především na eliminaci zvuků o nízké frekvenci, jež produkují mimo jiné i motory přepravních prostředků.

Na palubu letadla jsem se bohužel (možná bohudík) nedostal. Testování v terénu se ale PXC 450 nevyhnula. Spolu se mnou a skupinkou neznámých spolucestujících podstoupila několik hodin cest vlakem. K mé spokojenosti byly cestující i vlak velice hluční, zkouška ohněm mohla začít.

Charakteristické hlasité drncání (s ještě větší intenzitou projížděl-li vlak zrovna tunel) po aktivování NoiseGard k mému překvapení opravdu částečně zmizelo. Na místo toho se ozýval jen tichý šelest a svištění, což mnohem zpříjemnilo pobyt v zaplněném kupé. V dobrém slova smyslu překvapen podstupují sluchátka další zkoušku. Vytipovaná osoba ženského pohlaví s vysoce pronikavým hlasem nezklamala a po chvilce cesty se dala s kolegyněmi do rozhovoru. Divoce gestikulující, ústy doslova máchající slečna po aktivaci elektronického systému bohužel jakoby ani nepotočila kolečkem volume svého reprodukčního zařízení o pár stupňů doleva. Není se co divit, sluchátka nejsou nastavena na filtraci hlasů, a tak sluchátka nelze úplně zatracovat. Únava způsobená pobytem v hlučném prostředí drncajících kol výrazně klesla.

Podobným způsobem jsme otestovali sluchátka v běžném provozu naší redakce. Po aktivaci NoiseGard sluchátka "vypnula" hučící počítače, tiskárny, klimatizaci a další běžné ruchy. S kolegy se ovšem dalo bez problému komunikovat. Zde obstála sluchátka velmi dobře.

Jak jim to hraje?

S ohledem na cenu se dá očekávat bezvadná reprodukce. Uzavřená konstrukce mušlí a NoiseGard 2.0 ale vnáší jisté pochybnosti. Ale nepřebíhejme.

9.jpg 


Sluchátka je samozřejmě nutno napájet. O to se stará AAA baterie ukrytá v útrobách jedné z mušlí

Nejprve byla sluchátka testována v domácím prostředí s přepínačem v poloze „bypass“. První momenty poslechu prozrazují, že se nejedná o laciná sluchátka. Neagresivní podání basového a středního pásma, spolu se slušnými výškami potvrzují kvality většiny výrobků firmy Sennheiser. Náročnější ucho ale po čase odhalí jisté nedokonalosti. „Pé-x-céčka“ postrádají cit pro detail a zvuky o nejvyšších frekvencí mají tendenci k ostrosti. Pro kontrolu a lepší odhalení záporů, obsadil druhý sluchátkový vstup konektor velmi kvalitní sluchátka Sennheiser HD 600 (otevřená konstrukce). Poslech „na střídačku“ rázem odhalil slabá místa testovaného modelu. V některých pasážích až dunivý charakter, slabší podání basů a celková menší jistota; tak by se dal několika slovy popsat dojem ze zvukového přednesu.

Přepnutí do polohy „normal“, která vřadí do cesty elektroniku hlukového hlídače 2.0, posune reprodukci směrem do vyššího pásma. Mírně ubude basů a zvuk se rozjasní, je jakoby líbivější. Stále ale hudba samozřejmě nezní tak, jak z klasických otevřených sluchátek Sennheiser HD 600. Zůstane už jen na každém jednotlivci, bude-li to ochoten tolerovat.

Zjednodušeně řečeno si to lze představit jako využití ekvalizace, kdy poloha „bypass“ charakterizuje poslech bez korekcí a „normal“ s posunutým ovladačem výšek a vyšších středů směrem nahoru.

Koupit či nekoupit?

Sennheiser PX 450, jak jste již možná s ohledem na cenu pochopili, nebudou dostupná pro každého. Pokud podstupujete dlouhé cesty či pracujete v hlučnějším prostředí a často trpíte únavou, nebojím se tvrdit, že právě pro vás budou ta pravá a mimo jiné vyřeší vaše problémy. Na běžný domácí poslech nejsou primárně sluchátka určena a na trhu pro tento účel naleznete mnohem lepší kandidáty; a to nemusíte ani chodit moc daleko. Sennheiser má kvalitních „domácích“ hned několik a za o několik málo stovek korun více, dostanete dokonce nejvyšší audiofilský model HD 650.

10.jpg

Sennheiser PXC 450

Cena 11 200 Kč

  • konstrukce uzavřená, circumaurální
  • typ měniče dynamický
  • frekvenční rozsah 8 - 28000 Hz
  • citlivost 108 dB SPL
  • impedance 150/750 Ohmů
  • zkreslení < 0.1 %
  • tlumení pasivní/aktivní až 32 dB/ až 18dB
  • hmotnost 240g
  • přívodní kabel 1,4m; odpojitelný
  • konektor zahnutý 3,5mm jack
  • napájení 1xAAA
  • doba provozu dle testu 13 - 14 hodin

Zapůjčil

Panter s.r.o., Praha
Kontakt: 241 040 940, www.panter-praha.cz
Záruka: 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud