18
Fotogalerie

Sennheiser PXC 550: bez hluku na cestách i v kanceláři [test]

Sluchátka s aktivním potlačením hluku tvoří stále ještě minoritní skupinu na trhu, přesto se však objevují stále častěji v nabídce různých výrobců. Sennheiser se pustil do konkurenčního boje s modelem PXC 550.

Model PXC 550 je novinkou na trhu, která reaguje především na úspěchy sluchátek Bose a Sony, které patří mezi nejpopulárnější modely s aktivním potlačením hluku a jejich mušle můžete spatřit v mnoha kancelářích a především pak v letištních halách a v letadlech.

Všechny modely přicházejí s velmi podobnou cenou kolem 10 000 Kč, takže je jen a pouze na samotném uživateli, po které značce sáhne. Designově jsou mezi sluchátky rozdíly a menší rozdíl také najdete ve velikosti mušlí a náušníků – zde by měl každý rozhodnout podle vlastního pohodlí.

Konstrukce na jedničku

Jakmile otevřete krabici se sluchátky, vykoukne na vás vyztužený černý obal, který ukrývá sluchátka a také doplňkové příslušenství v podobě kabelu s mikrofonem, USB kabelu, adaptéru do letadla, redukce na jack 6,3 mm. Vše má  obalu své místo, respektive veškeré kabely je možné schovat do pružné síťky uvnitř obalu, takže nikde nepřekážejí.

P9210002.JPGP9210006.JPG

Samotná sluchátka mají skládací konstrukci s otočnými mušlemi kapkovitého tvaru, hlavový most je středně velký, uživatelé s větší hlavou jej budou muset hodně vysunout, naopak ti co mají malou hlavu, ocení nejmenší délku hlavového mostu, kdy nebudou sluchátka padat z hlavy.

Uvnitř hlavového mostu je bytelná kovová výztuha, která se vysouvá, polstrování mostu je příjemně měkké a je ukončeno kovovou sponou s modelovým označením sluchátek. Skládací mechanismus jde pěkně ztuha, je však celoplastový, takže lze očekávat, že se postupem času krapet „vychodí“.

P9210014.JPGP9210015.JPG

Mušle jsou vcelku malé a tvar náušníků to ještě podtrhuje, polstrování náušníků je však silné, měkké a má jakýsi převis kolem mušlí, pod okraj náušníku strčíte bez problémů prst, zvláště na straně, která obepíná ucho zezadu. Větší vnitřní prostor společně s možností otáčet mušle prakticky v jakémkoliv směru, je zárukou pohodlného nošení prakticky u kohokoliv.

Při používání sluchátek nikde nic nevrže ani nepraská, náušníky jsou potaženy jemnou kůží, která nevydává žádný zvuk, ani při pohybu hlavou nebo pohybu čelistí. Nepříjemného vrzání, skřípání či zvuku mačkaného materiálu tak budete ušetřeni.

Zajímavým a dle mého názoru velmi praktickým detailem, na který jsem si rychle zvykl, je zapíná sluchátek – k tomu totiž stačí otočit pravou mušli do pracovní polohy (kolmo k hlavovému mostu), kdy se sluchátka automaticky zapnou. Opětovné otočení mušle o 90°, tedy do polohy v níž vám sluchátka odpočívají kolem krku, je opět vypne. Vzhledem k obří výdrži a jednoduchému pohybu bych se v tomto případě nebál, že sluchátka odložíte v pracovní poloze a vybijí se vám, mají samozřejmě i sleep režim, kdy se po určité době nečinnosti vypínají.

P9210025.JPG

Dotyk, který funguje

Jak již bylo naznačeno výše, propojení se zdrojem zvuku je u PXC 550 možné dvěma způsoby – bezdrátově pomocí Bluetooth nebo dodávaným kabelem a integrovaným mikrofonem. Pro bezdrátové spojení je vhodné využít NFC rozhraní – mobil je třeba přiložit k levé mušli, kde je NFC tag umístěn.

Pravá mušle má dotykovou plochu, s jejíž pomoc zvládnete prakticky všechny úkony:

  • pausa/přehrávání – jedno klepnutí
  • posun vpřed/vzad – potáhnutí a držení vpravo/vlevo
  • další/předchozí skladba – potáhnutí vpravo/vlevo
  • změna hlasitosti – tažení nahoru/dolů

Obdobně lze ovládat pomocí sluchátek telefon v případě příchozího hovoru, v nabídce je příjem, odmítnutí, ztlumení mikrofonu, ukončení či podržení hovoru. Jako handsfree v tomto případě slouží sluchátka naprosto bezproblémově.

P9210009.JPGP9210010.JPG

Vedle dotykové plochy najdete na sluchátkách – respektive pravé mušli – ještě několik ovládacích prvků. Postupně odspodu je to konektor pro připojení kabelu, nabíjecí microUSB konektor, indikátor stavu baterie při nabíjení, tlačítko pro změnu předvolby ekvalizéru, posuvný přepínač režimu potlačení hluku, pod držákem pravé mušle je pak ukryt přepínač Bluetooth režimu.

Samotné potlačení hluku je na velmi dobré úrovni – odfiltruje monotónní zvuky při jízdě vlakem, autem nebo v letadle a poslech je mnohem pohodlnější i při nižší hlasitosti. Sluchátka nabízejí dva režimy potlačení hluku – plný a adaptivní, který reaguje na hlasitost okolí – v praxi jsou však oba dva velmi podobné. Mimo to můžete potlačení hluku vypnout – v takovém případě však sluchátka izolují méně, než bych podle konstrukce očekával.

Pro každého něco

Zvukově je model PXC550 příjemným překvapením zvláště po stránce celkové vyváženosti projevu a také univerzálnosti. Relativně velké (40 mm) měniče mají dostatek prostoru pro „nadechnutí“, takže je basová složka vyvážená, stabilní a pevná, ne však přehlušující s tím, že by na sebe stahovala pozornost. 

Středy jsou zastoupeny dostatečně a výšky také, i když v některých případech nejsou zcela čisté a někdy zase až příliš ostré. Vše je však možné ovlivnit hned několika způsoby. Jednak je to vestavěný přepínač ekvalizačních režimů, kdy pomocí tlačítka na pravé mušli měníte režimy Movie, Club, Speech, Director – poslední jmenovaný je možné pomocí aplikace Sennheiser CapTune přizpůsobit vlastnímu vkusu.

P9210018.JPGP9210019.JPG

Zmíněná aplikace má také funkci Soundcheck, kdy si v osmi krocích vyberete způsob reprodukce který vám vyhovuje (vždy jsou k porovnání dvě nastavení, která však nevidíte, pouze posloucháte), ten se pak uloží jako jeden z profilů.

Podle toho, jakou hudbu, film nebo audioknihu zrovna posloucháte, je vhodné zvolit některý z přednastavených režimů – film více zvýrazní basy a prostor, mluvené slovo naopak basy utlumí a vytáhne především střední pásmo, takže je velmi čistě rozumět lidskému hlasu. Pro poslech hudby doporučuje výrobce režim Club, což odpovídá.

V rámci ovládání můžete aktivovat funkci talkthrough, kdy se přenáší zvuk vnějších mikrofon přímo do sluchátek a při rozhovoru nemusíte sluchátka sundávat z ucha pro lepší srozumitelnost. Pravdou však je, že kupříkladu Sony MDR-1000X mají v obdobném režimu projev čistší a také jeho aktivace přikrytím mušle dlaní je praktičtější.

P9210029.JPGP9210030.JPG

Verdikt

Celkově je zvuk jemný a teplý, pokud si však chcete vychutnat jeho plnou hloubku a prostor, je třeba mít aktivovanou funkci potlačení hluku, v opačném případě je totiž projev mírně plošší, basy nejsou tak hutné a více se do zvuku promítají okolní ruchy.

Izolace od okolí je tedy na velmi dobré úrovni, akustický tlak není přehnaně velký, takže by to bylo nepříjemné a poměrně rychle si na něj zvyknete. Také omezení hluku je vyvážené a i při jeho aktivaci uslyšíte výraznější a náhodné okolní zvuky – chození se sluchátky ve městě je tak relativně bezpečné, jelikož bez problémů uslyšíte tramvaj i klakson auta.

Výdrž sluchátek, respektive vestavěného akumulátoru je příkladně perfektní. Výrobce udává výdrž 20 hodin v případě bezdrátového propojení a 30 hodin v případě připojení pomocí kabelu s aktivním potlačením hluku. Realita leží někde uprostřed – v praxi není problém s výdrží ale spíše s tím, kdy sluchátka nabíjet, v běžném pracovním týdnu je to tak jednou zas 3–4 dny, při intenzivním používání počítejte s nabíjením obden.

AVmania.cz
Sennheiser PXC 550   9

Sennheiser PXC 550

Cena orientační: 10 800 Kč

  • konstrukce: Circumaurální náhlavní sluchátka uzavřené konstrukce
  • frekvenční rozsah: 17–23 000 Hz
  • přenos signálu: kabel (cca 130 cm), Bluetooth 4.2
  • funkce: aktivní odstranění šumu NoiseGard, ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 227 g (bez kabelu)
  • baterie: 23 až 30 hodin používání / cca 3 hodiny nabíjení
  • barva černá
  • příslušenství cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka, USB kabel, redukce na jack 6,3 mm

 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud