Sennheiser True Wireless: zcela bezdrátová BT sluchátka pro milovníky hudby [test]

4. června 2019
TWEET SDÍLET
Také Sennheiser přidal do své nabídky bezdrátová sluchátka. Na rozdíl od ostatních výrobců se zde nemusíte bát o kvalitu zvuku, ta je daná, spíše budete řešit ergonomii a cenu.

Plusy

  • kvalitní, vyvážený zvuk
  • dobrá výdrž
  • funkce
  • konstrukce

Minusy

  • neintuitivní dotekové ovládání
  • cena
8/10
Hodnocení

Výrobce špičkových Sennehiser sluchátek přidal do své nabídky kvalitních modelů řady Momentum stále oblíbenější variantu Bluetooth sluchátek – zcela bezdrátové špunty. Ty preferují nejen sportovci, ale také ti, kteří zkrátka mají rádi minimalistická řešení.

Klepněte pro větší obrázek

Konstrukce

Nejdříve trochu techniky. Sluchátka jsou osazena 7mm měniči, udávaný frekvenční rozsah je 5 Hz – 21 000 Hz. Z BT kodeků nechybí žádný podstatný, k dispozici jsou aptX, AAC, či aptX Low Latency. Nechybí asi vestavěné mikrofony s technologií Beamforming, či podpora asistentů Apple Siri a Google Assistant. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výdrž sluchátek je 4 hodiny na jedno nabití, pomocí transportního pouzdra sluchátka nabijete ještě 2x na celkovou dobu 12 hodin. Pro nabíjení slouží krabička s konektorem USB-C. Nechybí samozřejmě pro sportovce podstatný detail – zvýšená odolnost vůči potu i stříkající vodě (certifikace IPX4).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Právě výdrž je obvyklým kamenem úrazu, protože zde výrobce musí volit rozumný kompromis mezi velikostí a výdrží, v každém sluchátku totiž musí být jak baterie, tak elektronika. Na vnitřní straně jsou konektory pro nabíjení a LEDky indikující provoz a nabití, vnější plocha je doteková a slouží k ovládání. 

Klepněte pro větší obrázek

Sennheiser má ergonomii dobrou, k sluchátkům dostanete čtyři velikosti nástavců. Sluchátka samotná nemají žádnou další "opěru", zkrátka do ucha musí sednout. Vkládají se shora a lehkým pootočením je "uzamknete". Sedí velmi dobře, nevypadávají, tohle je ale přece jen individuální, takže doporučíme vyzkoušení před nákupem. Izolace je lepší než u klasických sportovních modelů, nicméně spíše bychom ji řadili k průměru, výrobce se asi spíše soustředil na bezpečnost, aby vás ve městě něco nepřejelo.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná hmotnost ani velikost sluchátek není problém, větší rozměr přesahující boltec ale může vadit v zimě čepici, nebo když si chcete hlavu položit. Zde jsem zvědav na druhou generaci, zda bude menší. Podobně je na tom krásné pouzdro s USB-C konektorem, které sice není nijak rozměrné, ale na nenápadné a pohodlné nošení v přední kapse riflí to prostě není. Skladnost by mohla být lepší. 

Instalace a ovládání

Podrobného průvodce funkcemi a ovládáním vám nabízíme ve videu. Pro spárování s telefonem slouží firemní aplikace Smart Control. Ta vás provede prvotním nastavením, umožňuje úpravu zvuku pomocí ekvalizéru, můžete zapnout příposlech okolí. 

Především se ale musíte seznámit s ovládáním. Obě dvě sluchátka totiž mají dotekové plošky. Na levé straně různým počtem klepnutím ovládání přehrávání, na pravé pak hlasový asistent a hovory. Přidržením prstu nalevo se zvuk zeslabuje, na pravé straně zesiluje. Tohle si zkrátka musíte zapamatovat, včetně toho, kolikrát máte klepnout.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

To není zrovna intuitivní a je třeba si vyzkoušet a naučit se správné časování stisku. Citlivost je dobrá, s novým firmware asi Senneiser reagoval na první neblahé zkušenosti uživatelů s přesností, takže ovládání se zpřesnilo, ale k ideálu má relativně daleko.  

S ovládáním se tedy uživatel musí trochu popasovat, zvyknout si také na to, že pro ovládání využijete obě ruce. Ovládání skladeb a pauzy bohužel nefunguje ve všech aplikacích.

Zvuk? Prostě Sennheiser

Po zvukové stránce s primárním nastavením zvuku bez korekcí jsou zkrátka typický Sennheiser. Zvuk je neutrální s výbornou lokalizací a širokým prostorem, basy jsou přesné a správně dávkované, charakter představuje ten správný kompromis mezi zábavností a studeným analytickým přednesem. Pokud chcete energický, muzikální zvuk, který vás nakopne, tak ten vám sluchátka True Wireless neposkytnou. Pokud ale máte raději vyvážený, čistý a neutrální zvuk, tak jste doma.  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dynamika se velmi dobrá, středy a vokály nejsou nijak halené. Co se hudebních žánrů týče, tak sluchátka s přehledem zvládají naprosto všechny, teprve fanoušci taneční hudby budou muset sáhnout po korekcích, aby dostali dunící spodky, jak mají rádi, ale na ně Sennheiser nemíří ani designem, ani primární charakteristikou zvuku.

Verdikt

První skutečně bezdrátová sluchátka Sennheiser Momentum True Wireless působí tak, že vývoj značky dostal úkol, že v sortimentu tato sluchátka chybí, tak je mají vyrobit. Elegantní, s kvalitní konstrukcí, dobrou výdrží i funkcemi, ale hlavně s kvalitním, vyváženým zvukem. To bylo splněno.

Fanoušek této německé značky Sennheiseru odpustí komplikovanější a méně intuitivní ovládání.  Sluchátka nejsou perfektní, což při relativně vysoké ceně těchto sluchátek může zájemce očekávat. Pokud chcete neutrální a vyvážený zvuk, chcete bezdrátová sluchátka této konstrukce, tak budete spokojeni. Prodejním hitem, který by značce Sennheiser přitáhl mraky nových fanoušků, se však sluchátka True Wireless asi nestanou.

Sennheiser True Wireless

Cena: 7 790 Kč

Stránky výrobce: www.sennheiser.cz

  • Harmonické zkreslení (THD) < 0.5%
  • Konstrukce in ear canal, dynamická
  • Verze Bluetooth 5.0
  • Frekvenční rozsah 5 - 21 000 Hz

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth, Sennheiser

Určitě si přečtěte

Panasonic: Přehled nových 4K LED televizorů, nabídnou HDR10+ a Dolby Vision

Panasonic: Přehled nových 4K LED televizorů, nabídnou HDR10+ a Dolby Vision

I když podle rozšiřující se nabídky 4K OLED televizorů to může vypadat, že v nejvyšší třídě Panasonic sází už OLEDy, není tomu tak. Panasonic představil nové LCD televizory pro rok 2019 a nabídka modelových řad se nijak neztenčuje.

3 Jaromír Puk

Sony: nové přenosné bezdrátové reproduktory na cesty i na párty

Sony: nové přenosné bezdrátové reproduktory na cesty i na párty

Další generaci bezdrátových přenosných reproduktorů letos uvedla japonská společnost Sony. Trojici menších přenosných BT reproduktorů doplní velký partysystém.

1 Jaromír Puk

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Samsung QE55Q8DNA: digitální zážitek v nadčasovém stylu [test 4K QLED TV]

Do své prestižní řady QLED telvizorů Samsung přidal řadu Q8. Ta přináší přímé zadní podsvícení a konzervativněji laděným zájemcům vychází vstříc vzhledem i konstrukcí.

37 Alexandr Bray

Zesilovač a repro: pravidla párování

Zesilovač a repro: pravidla párování

Jaké kombinace se zesilovačem jsou vhodné a které jsou špatné? Jakou citlivost a impendanci mají mít reprobedny? To a ještě více zde.

4 Jakub Minář

10 nejočekávanějších jarních filmových hitů

10 nejočekávanějších jarních filmových hitů

Avengers: Endgame, John Wick 3, Godzilla II Král monster, X-Men: Dark Phoenix, Muži v černém: Globální hrozba, Syn temnot, Zlo s lidskou tváří, Rocketman, Bolest a sláva, Yestreday.

Marek Čech

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

29 Marek Čech

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

10 nejskandálnějších francouzských erotických filmů

…a Bůh stvořil ženu, Emmanuelle, Buzíci, Betty Blue, Pianistka nebo Chtíč. Galská kinematografie odhaluje svou provokativní erotickou tvář.

10 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

18 Jaromír Puk