Net.Xtreme
4. ledna 2022 • 8:11

Mě by spíš zajímalo, jestli se letos vůbec budou prodávat.

JohnST
3. ledna 2022 • 22:56

Datovy tok na Sony sluchadlach stale nieje ani kvalita CD cize o com to je? :pozor

Edna Televizní
4. ledna 2022 • 9:29

Tak nevím, umíte číst? LDAC dokáže bezztrátově přenést až 909 kb/s (44,1 kHz) nebo 990 kb/s (48 kHz) při 16 bitech. Tedy dokáže bezztrátově hudební CD přenést (44,1 kHz) ... samotný datový tok do sluchátek je pochopitelně nižší než RAW datový tok z hudebního CD --- dochází ke kompresi, ale bezztrátové, takže se přenesou všechna data 1:1

Doktor79
4. ledna 2022 • 10:58

cd ma 1411,2 kbit/s

zipiik
4. ledna 2022 • 15:40

Ale to je tok čistých dat z CD v PCM. Tak se dají do určité míry bezztrátově zkomprimovat, protáhnout do sluchátek a tam dekomprimovat do původní podoby. Něco jako zip nebo rar. Samozřejmě na kompresní poměr 1:8 nebo víc, kterého dosahují ztrátové kodeky (aac, aptX,...) se nedostanem, ale potřebných 1:1,5 (tj. stáhnout tok o cca 30%) by neměl být problém.

martas38
4. ledna 2022 • 16:24

To je sice krásná teorie, leč praxe ukazuje, že těch 990kbps to jede jen v ideálních podmínách. Tedy dvě zařízení vedle sebe na stole, v prostoru bez jakéhokoliv rušení. Kdo z nás to má a takto provozuje? Takže souhlas, teoreticky by to jít mělo, v praxi to bohužel nejde. Naráží to na hranici možností hardware, nikoliv software (tedy kodeků).

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
zipiik
4. ledna 2022 • 21:50

Tím bude trpět jakýkoli přenos přes BT, pásmo 2,4GHz je zacpané. Holt draze řešíme problémy, které by vyřešil 1,5m drátu mezi telefonem a sluchátky :)

martas38
4. ledna 2022 • 22:15

S tím musím souhlasit. Na drát nedám dopustit, byť ten můj je z čistého stříbra a levný nebyl. Další problém je, že u IEM hrají všechna mizerně a náhlavní taky žádná sláva. Prostě se tam řeší hlavně ANC, ovládaní poklepem, hlasovými povely atd., ale zvuk, ten tam je až na třetí koleji...

zipiik
4. ledna 2022 • 22:43

Podobné mi to přijde s wifi. Každý doma všechno připojuje bezdrátově (ideálně na 2,4GHz, ať se sousedi můžou podívat, jaká data přenáším) a pak se diví, že se mu cuká stream Netflixu. Přitom by stačilo mít statické věci (TV, PlayStation, mediabox...) připojené kabelem a v pracovním koutu ethernetovou zásuvku pro notebook/PC. Takhle se celá domácnost pere o 1 sdílené přenosové pásmo jak v době před switchovaným ethernetem.

martas38
5. ledna 2022 • 1:33

Já co jde propojuju ethernetem a to jak obraz, tak zvuk. Přes WiFi to streamuju jen do jiných místností, kde na kvalitě až tak nesejde a pokud to zařízení podporují, používám 5GHz WiFi.
A musím uznat že na DAPu teda rozdíl jestli hraje stream z WiFi a nebo totéž uložené na kartě slyším. I tak využiju WiFi stream z DAPu jednou za tři roky, kdy ležím nemocnej v posteli a nutně musím na Tidal, či Qobuz jít, takže nic, co by mě limitovalo. Ale souhlasím s tím, že drát je zkrátka drát a pokud tě nelimituje např 100Mb síťová karta, která je ve spoustě i drahých a relativně moderních TV, je vždy lepší využít ethernet. U těch 100Mb zařízení se ale víc přikláním k 5GHz WiFi, minimálně co se týče obrazu určitě, zejména když se bavíme o 4K HDR obsahu.

zipiik
5. ledna 2022 • 11:04

Taky mi vrtá hlavou, kde výrobci TV pořád berou ty 100mbit čipy. Museli najít zapomenutý sklad napěchovaný po strop, tak spoří. Smutné je, že tuhle úžasnou věc dávají i do střední třídy a top modelů. A navíc to celé pohání co nejlevnější čip od Mediateku nebo AMLogicu a uživatel se nestačí divit, proč se mu systém seká. Zlatý nVidia ShieldTV s Tegrou.

Edna Televizní
5. ledna 2022 • 12:24

"byť ten můj je z čistého stříbra"
Tak tohle mne zaujalo --- fakt "z čistého stříbra" - tedy 100% vodiče tvoří stříbro? To snad ne - to by Vám totiž nevydržel ani pět minut a nejspíše se přetrhl v tahu nebo při tak pátém/šestém ohybu :D :D :D --- koneckonců vemte jako příklad pájecí drát (pájku) Ag 925/1000, která obsahuje 92,5% stříbra - je měkká, poddajná lehce tavitelná a v ruce ji lehce ulomíte v ohybu po pár ohnutích.Ag má dobrou elektrickou (a teplotní) vodivost (i když vůči mědi to není bůhvíjaký rozdíl, jen asi 8% co se elektrické vodivosti týká) a relativně dobrou chemickou stabilitu vůči okolí. Takže se používá jako příměs do slitin - včetně těch vodičů v kabelu :D

budman
5. ledna 2022 • 19:09

Příběh většiny tzv audiofilů - neví ani co používají, ale budou vám o tom zasvěceně vyprávět jak je to lepší :D

Edna Televizní
6. ledna 2022 • 13:14

Mě spíš přijde zajímavé, že tady prostě chybí obecné povědomí (základní obecné vzdělání) a jakási autocenzura (pak by přece nikdo takovou blbost nemohl vypustit z úst)

Martin
6. ledna 2022 • 22:18

Tady ten pán též nemá obecné podvědomí? Zkrátka a dobře vodiče z ryzího stříbra se (nejen) v audiu používají naprosto běžně a vy máte pouze potřebu kafrat o věcech o kterých máte nulové podvědomí (což není nic zvláštního), ale současně máte potřebu dělat z ostatních blbce a přitom ho děláte jen sám ze sebe...
https://www.krautwire.cz/produkty/signalove-kabely/...

ednatv
7. ledna 2022 • 0:35

Reagujete úplně mimo. Jednak to NENÍ 100% stříbro (to prakticky nelze získat) ale hlavně a především, zde je vlákno o PŘENOSNÝCH sluchátkách a ne o kabelu k audiosestavě (tlustém jako prst) který zapojíte jednou a už s ním prakticky nehnete - a podle toho jsem samozřejmě také reagoval. Kabel ze (skoro) čistého stříbra v tenkém provedení ke špuntům/peckám je absolutní nesmysl.

martas38
7. ledna 2022 • 8:45

Vidíš, já mám například k IEM kabel DUNU Blanche, u kterého výrobce tvrdí, že se jedná o stříbro s čistotou 99,9%, samozřejmě se jedná o poměrně složitě splétané lanko, jako u všech těchto kabelů a nemá se tam co lámat. Myslíš tedy, že například světoznámé firmy jako Effect Audio, které prodávají svoje kabely k IEM za ceny větší jak 3000USD za kus lžou a dodnes je nikdo nežaloval za klamavou reklamu s tím že používají u některých modelů pure silver 99,999%? Opravdu doporučuji dovzdělat se!!!

ednatv
7. ledna 2022 • 0:43

A ano - ten "pán" možná povědomí má, ale rozhodně ho balí do nesmyslných keců, cituji "Veškeré hudební dění je tím zřetelnější, bezkonkurenčně přesné, s fenomenální dynamikou, neutrální a výjimečně čisté s bezchybnou lokalizací nejjemnějších detailů v holografickém třídimenzionálním prostoru. Celé kmitočtové spektrum je přeneseno beze ztrát od nejhlubších subbasů po nejvyšší výšky a jejich tranzienty.". Než se tady zase rozjede nesmyslná diskuse - přenést jakékoliv signálové spektrum (a zvláště to velmi omezené - tedy to slyšitelné hudební) je záležitostí čistě fyzikální a od určité meze už fakt ale fakt nezáleží na materiálu (bavíme-li se o elektrické vodivosti měď i cokoliv podobně vodivého vyhoví) ale pokud jde o analogový signál tak především odstínění od vnějších ruchů (u digitálního je to jedno už úplně, tam to můžete valit po 100 let starých hliníkových drátech tak dlouho, dokud přenesete 1 a 0 zase jako 1 a 0)

ednatv
7. ledna 2022 • 0:48

Ne, žádný z těch výrobců neuvádí že se jedná o 100% stříbro (tedy 100% Ag bez jakékoliv příměsi/nečistoty - to byl jeden z důvodů mé reakce) a za další celé vlákno je o PŘENOSNÝCH sluchátkách, ne o drahých audio kabelech - to je úplně jiná písnička - a i tam se stříbro nebo jiné drahé kovy nepoužívají kvůli lepšímu poslechu ale kvůli vyšší chemické odolnosti (prakticky nekorodují a nepodléhají jiným běžným vlivům)

martas38
7. ledna 2022 • 9:10

Takže budeme slovíčkařit a licitovat jestli 100 a nebo 99% procent... Myslel jsem si to.
Jinak samozřejmě materiál má na výsledný zvuk poměrně velký vliv a je docela velký rozdíl v mědi, postříbřené mědi, stříbře, či kombinaci stříbrných a měděných pramenů. Mile rád to můžu nechat vyzkoušet, nějakou sluchátkovou kabeláž mám doma. Zatím se každý jen oháněl měřením, ale přijet poslechnout se nikdo neodhodlal. Už jsem si to v praxi mockrát vyzkoušel.
Můžu nabídnout k poslechu IEM Campfire Solaris s dodaným kabelem Alo Super Smoky Litz z postříbřené mědi a stříbrný Dunu Blanche. Určitě se najde i čistě měděný no-name kabel. Dál můžu nabídnout k poslechu Audeze LCD-X a k nim originál Audeze kabel, opět postříbřená měď a proti němu Forza AudioWorks Noir Hybrid HPC, kde je kombinace měděných a stříbrných pramenů. Rozdíl nepozná pouze neslyšící...
Mimochodem český Kabelguru taky lže?
http://www.kabelguru.cz/variant/reprokabely/kabel... ...

ednatv
7. ledna 2022 • 12:17

"Jinak samozřejmě materiál má na výsledný zvuk poměrně velký vliv a je docela velký rozdíl v mědi, postříbřené mědi, stříbře, či kombinaci stříbrných a měděných pramenů. "
Ne, není. Dobrá tedy. Bavíme se tady o "srandovním" rozpětí kmitočtů (dejme tomu) od 0Hz (resp. 2OHz) do nějakých 20 kHz. Vemte si osciloskop namodulujte si třeba sinus a zvyšujte v tomhle rozpětí frekvenci až do těch 20kHz - na konci (ještě k tomu srandovně krátkého drátu - max jednotky metrů a to jsem brutálně nadsadil, kolik je délka ke sluchátkám, tak metr, metr dvacet MAX?) získáte naprosto stejnou stejnou sinusovku - lepší osciloskop Vám změří i odchylky v těch dvou (vstupní a výstupní) signál. Při takových frekvencích se signál šíří celým průřezem vodiče a ne po povrchu, takže licna (pletený) vodič nebo prostě drát budou mít absolutně stejný výsledek (bude záležet jen na "průřezu" a tím pádem elektrickém odporu). Způsob opletení nehraje už absolutně žádnou roli. Takže neuznáváte fyzikálně prokazatelné měření ale argumenntujete nějakým "pocitem"?Máte doma WiFi router? V tom je obyčejný kus - nejspíš měděného - drátu (anténa) který musí vyzářit (a přijmout) frekvence 2.4Ghz - a jak jistě víte, zjevně s tím nemá problém a signál (nosná) doputuje z vysílače do přijímače (nebavím se o namodulovaném digitalním signálu ale o analogovém nosném).

ednatv
7. ledna 2022 • 12:21

Jinak iracionálních úchylek je spousta, o tom žádná. Nemám nic proti lide kteří si pozlatí toaletu (nebo používají stříbrné kabely) pro svůj vlastní pocit, proč ne. Problém mám jen s tím, když to následně vydávají za "jasný rozdíl ve zvonivých výškách" což prostě je objetivní nesmysl. Nebo mi opravdu chcete tvrdit, že na metr dlouhém měděném drátu při frekvenci 20kHz bude jiný signál na výstupu než na vstupu????? OMG :D

ednatv
7. ledna 2022 • 12:35

Ad. kabelguru. Ano, jsou mezi námi lidé, co si koupí i absolutní nesmysl (třeba diamantové Veru). To ale naznamená, že jeho přidaná hodnota (kromě estetické, pocitové a nebo jinak subjektivní) je objektivně (zde z hlediska přenosu signálu) lepší. Nepřemýšlel jste proč se třeba u základních desek (kde frekvence je o několik řádů jinde a tím pádem i interference a jiné různé vlivy) nepoužívá na spoje čistě stříbrná cesta? Protože to prostě je zbytečné, dobře navržený měděný spoj odvede stejnou práci.

zipiik
3. ledna 2022 • 15:57

"Až doposud nikdo skrz něj bezztrátové formáty vhodné pro hudbu nepřenášel"...Vážně? Pokud jsem si dohledal, tak LDAC od Sony dokáže přenést v lossless módu 16bit/44,1kHz případně 16 bit/48kHz. Používá bezztrátovou kompresi při datovém toku 909kbit/s nebo 990kbit/s.

Edna Televizní
3. ledna 2022 • 16:08

Zrovna jsem to chtěl napsat - jen tenhle profil nepodporovali všechny telefony a už vůbec ne všechna sluchátka. Kdo měl/má např. Sony tel a lepší sluchátka (např. něco z řady WH-1000) tak to už provozuje nějaký ten pátek :D

Jirkas68
3. ledna 2022 • 16:34

LDAC je součástí Androidu od verze myslím 8, takže ho podporuje tak cca 70 % chytrých telefonů. Na straně sluchátek je to, jak říkáte, horší. Tam to kromě Sony prakticky nikdo jiný nenasadil, protože na rozdíl od encoderu, který je volně dostupný, decoder mají licencovaný.

zipiik
3. ledna 2022 • 19:05

Sluchátka s LDAC jsou problém. Spousta sluchátek nemá ani AptX, protože licence Qualcommu, možná i vázání na Qualcomm BT chipset, a nabízí jen SBC a AAC.

Jirkas68
7. ledna 2022 • 10:23

Že mají sluchátka AAC místo AptX, s tím nemám problém, protože AptX, co se týče kvality zvuku, oproti AAC nic navíc nenabízí, spíš naopak.

Doktor79
3. ledna 2022 • 16:17

Sony WH-1000XM3 umí LDAC 96kHz vzorkování, 990 kb/s

Lukáš Václavík
3. ledna 2022 • 16:28 • redaktor Živě.cz

LDAC umožňuje ztrátovou i bezztrátovou kompresi, ale je třeba vzít v potaz dvě skutečnosti:1. Přehrávání je snad všude nastavené na dynamický režim, kdy se to podle kvality signálu přepíná mezi 303/606/909 kb/s (44,1 kHz) a 330/660/990 kb/s (48 kHz). A ten nejvyšší bitrate bývá velmi nestabilní.2. FLAC, ALAC nebo LDAC mohou mít oproti LPCM nižší datový tok než těch 1411 kb/s, protože v nahrávce jsou nějaká redundantní data, na které bude bezztrátová komprese účinně fungovat. Zvuk tak může mít průměrný bitrate třeba 800 kb/s, ale taky 1100 kb/s. Tady už se to omezení LDAC musí projevit.

zipiik
3. ledna 2022 • 18:22

Tak samozřejmě, že použitelný bitrate je daný zarušením pásma, s tím samotný kodek nic neudělá, to je fyzika a modulace dat. I proto říkám, že nejspolehlivěší verzí wifi je ethernet :)Chápu podstatu bezztrátové komprese, něco jde "zipnout" líp, něco hůř. Předpokládám, že v praxi je komprese 1:1,5 dosažitelná. Uvidíme, jak bude ALAC vzduchem přenášet Apple. Co jsem dohledal, tak AptX Lossless by měl mít datový tok "kolem" 1Mbit/s.

martas38
3. ledna 2022 • 21:11

Je to tak. Už i Sony se vzdalo řečí o lossless v případě LDAC. Obrovský problém je v té kolísající rychlosti, ono to jede těch 990kbps jen v ideálních podmínkách a i tak je tato rychlost totálně na hranici a ještě je tam třeba nějaký prostor pro komunikaci vysílače a přijímače. A ideální podmínky bohužel nejsou mobil v kapse a sluchátka na uších....
Uvidíme co nový aptX, ale bojím se, že tam opět budou nějaká "ALE", stejně tak i v případě ALAC.

Edna Televizní
4. ledna 2022 • 9:26

Samozřejmě, pokud to podmínky neumožní a BT technologie v daném místě nepřenese ten megabit tak s tím kodek prostě nic neudělá. Poznámka směřovala k tvrzení v článku že "Až doposud nikdo skrz něj bezztrátové formáty vhodné pro hudbu nepřenášel"

Lukáš Václavík
4. ledna 2022 • 11:45 • redaktor Živě.cz

Nejde jen o ty podmínky, ale i výše zmíněný fakt, že některé nahrávky zkrátka i s LDAC budou mít bitrate přes megabit za sekundu. Ostatně ani samotné Sony už LDAC neoznačuje za „lossless“, ač se o tom v minulosti snažilo.

zipiik
4. ledna 2022 • 15:33

LDAC je hybridní kodek, který přizpůsobí datový tok a tím i kompresi aktuálním možnostem, podobně jako aptX Adaptive, jehož součástí bude i aptX Lossless.
Pokud si vzpomínám, tak Sony prezentovalo a prezentuje LDAC jako hi-res kodek, ne jako lossless. Komprese vůči PCM 1:1,5 není nereálná, PCM je dost neefektivní. Pokud máte příklad vzorku, který v LDAC přesáhne 1Mbit/s, sem s ním.

Určitě si přečtěte

Články odjinud