Seriál Andor na Disney Plus: pomalý rozjezd ukrývá zajímavý počin ze světa Star Wars

Seriál Andor na Disney Plus: pomalý rozjezd ukrývá zajímavý počin ze světa Star Wars

Před šesti lety vstoupil po Epizodě 7 do kin druhý film z nové éry Star Wars. Rogue One v podstatě zfilmoval první dva odstavce úvodního šikmého běžícího textu ze zcela prvních Star Wars z roku 1977, ale upřímně jako jeden z mála nových filmů obstál. Stále je slavný krátkou scénou „Darth Vader prochází jako nůž máslem vojáky odboje“ a hlavní kritiku sklízí hlavně za i na svou dobu nic moc digitální obličeje guvernéra Tarkina a princezny Leiy.

Nyní na Disney+ přichází Andor, dvanáctidílný seriál pokrývající jednu krátkou větu pronesenou v Rogue One vedlejší postavou. Cassian Andor, špión ve službách odboje, v ní řekne, že proti impériu bojuje od svých šesti let a musel přinést mnohem větší oběti, než hlavní hrdinka Jyn Erso.

Z tohoto úvodu myslím dokážete cítit naši opatrnou skepsi. Hrozící vývar z vývaru věnovaný okrajové postavě roztažený na 12 dílů nevypadá moc dobře. Navíc po zkušenostech s Boba Fettem a Obi-wan Kenobim, tedy buď podivně poskládanou nesourodou mozaikou nebo zbytečně roztaženým filmem jsme první díly Andoru pouštěli bez většího očekávání.

Disney+ recenzentům poskytl první čtyři díly, a pro všechny své předplatitele nabídne na startu 21. září hned první tři díly. Z těchto počtů můžete poznat dvě věci: aby se dalo směřování seriálu skutečně zhodnotit, potřebujete čtyři díly. A aby jej po prvních pár dílech diváci neodložili, potřebují hned tři díly, aby je seriál dokázal chytnout.

Pomalý rozjezd cílí na dospělého diváka

V prvním díle vás příjemně navnadí povinná krátká akční úvodní sekvence, zde ve stylizaci Blade Runnera, ale zbytek prvního i celý druhý díl se nese v duchu předlouhých téměř zbytečných dialogů a jen pozvolného budování světa. Mladší diváci, natěšení na vtipné scénky a nějakého nového droida (ano, je tu B2EMO, ten ale povahou spíš připomíná depresivního robota Marvina ze Stopařova průvodce po galaxii) nejspíš brzy ztratí zájem. Humor tu prakticky neexistuje a promyšlené dialogy poukazují na nejednoznačnost dobra a zla.

andor.jpg

Navíc u postav popravdě často jejich jména i vztah k hlavní postavě Cassiana Andora jen tak tušíte a v nově budovaném světě jste podobně neukotvení jako životem se potulující hlavní hrdina.

Ve třetím díle ale jednotlivé díly skládačky do sebe začnou postupně zapadat a pochopíte, že jste právě absolvovali ucelený celovečerní film. Bez prozrazování děje čtvrtého dílu potvrdíme, že opravdu následuje zcela nová kapitola v novém prostředí s novými postavami a zkoumající už tolikrát zmapovaný svět Star Wars z nového zajímavého pohledu.

Pozornost drží hlavně herecké výkony

Při sledování prvních dílů nás zejména zaujalo, jak skvěle jsou obsazené i zcela minoritní role bezejmenných postav, které pronesou sotva dvě věty.  Diego Luna, který si po Rogue One znovu oblékl postavu Cassiana Andora, určitě není špatný herec, ale v prvních dílech jeho postava ještě neprochází velkým vývojem, takže nemá zas tak moc co hrát. Každou scénu ale ovládne Stellan Skarsgård, který prokazuje, že i kdyby měl číst jídelní lístek, budete hltat každé jeho slovo. 

Při sledování postavami zaplněného města vám také dojde, jak byl vlastně prázdný svět Mandaloriana, natáčený před digitální scénou s LED obrazovkami ve studiu. Andor samozřejmě CGI triky nešetří, ale syrovost a špinavost světa Star Wars zprostředkovává důrazem na praktické triky a reálné rekvizity.

Tato menší efektnost vás v prvních dílech trochu ukolébá, že se nejspíš zase díváte na nějaký levný roztažený seriál, ale pomalý rozjezd spíš slouží pro větší kontrast u dalších dílů.

Dejte Andoru šanci

Pokud máte rádi Star Wars, ale nedávné počiny Disney vás v této oblasti zrovna nadšením nenaplnily, dejte Andoru šanci a na první tři díly se podívejte. Nejde o dětskou infantilní zábavu, není cílem prodávat rozkošné plyšové postavičky, spíše ukázat syrovou a krutou realitu odboje proti všudypřítomnému impériu. Paradoxně mu právě pomáhá, že žádná z hlavních postav není nějak profláknutá, známá z filmů nebo animovaných seriálů.

I z pohledu na střídající se scénáristy a režiséry jednotlivých dílů poznáte, že se tu poběží v třídílných blocích o délce celovečerních filmů, vzájemně provázaných několika postavami. Díky zhlédnutému čtvrtému dílu víme, že tvůrci nelpěli na postavách a prostředí, a tak se těšíme, s čím v dalších dílech ještě přijdou.

Andor

  • Režie: Tony Gilroy, Benjamin Caron
  • Scénář: Tony Gilroy, Stephen Schiff, Dan GilroyBeau Willimon
  • Kamera: Adriano Goldman, Frank Lamm
  • Hudba: Nicholas Britell
  • Hrají: Diego Luna, Alan Tudyk, Genevieve O'Reilly, Stellan Skarsgård, Kyle Soller, Denise Gough, Adria Arjona
  • Disney +

Určitě si přečtěte

Články odjinud