Seriál Pán prstenů trhá rekordy, nová Hra o trůny s ním prohrává na celé čáře. Proč?

5. září 2022
TWEET SDÍLET

Amazon Prime oznámil, že nový seriál Pán prstenů: Prsteny moci během prvního dne shlédlo 25 miliónů diváků. Lépe řečeno první dva díly, více jich venku zatím není.

Pro srovnání: Dle HBO Max vidělo první den nový seriál Rod draka 9,98 miliónů diváků. Sequel Hry o trůny, na který HBO Max tolik sází, dosáhl nakonec v USA na 25 miliónů také, ale až po týdnu. Z pohledu zájmu diváků během premiéry tak Pán prstenů naprosto dominuje. Co za tím stojí, když HBO Max má daleko více předplatitelů a tudíž potenciálně daleko více diváků? 

Přiznám se, že jsem patřil mezi ty, kteří pochybovali, zda seriál Pán prstenů: Prsteny moci bude něco více, než jen nadstavovaná kaše první trilogie. Ostatně druhá „Hobití“ trilogie režiséra Petera Jacksona už rozhodně nebyla tak úspěšná. Z toho se dalo vyvozovat, že třetí „recyklace“ bude fungovat ještě méně. 

Navíc první trailery nevzbuzovaly velkou důvěru. Kritizováno bylo předem všechno možné – herecké obsazení, barva elfů, triky, prostě stačilo si vybrat a přidat se ke hře „kdo si kopne více". A zatím se tohoto přístupu někteří recenzenti zuby nehty drží.

Z tohoto pohledu to například Marvel má daleko jednodušší. Natěšení diváci dostali  mizerně napsanou, levně vypadající She-Hulk, přesto stačí pár vtípků a vše je odpuštěno. 

Klepněte pro větší obrázek

Jaké jsou první dva díly Pána prstenů

Zejména na vizuální stránce jsou vidět investované peníze. Digitální triky nemají chybu, herecké výkony jsou skvělé, vysloveně filmová kamera se rozhodně vyhýbá typickým seriálovým postupům a scénář zatím dává smysl, zkrátka má hlavu a patu.

Ale především jsou postavy (přes jejich pohádkový ráz) napsány uvěřitelně, lidsky, motivace fungují. Zkrátka zatím nemám moc co vytknout, snad jen to, že se tvůrci příliš spoléhají na fungující postupy z filmového Pána prstenů, včetně kvalitní hudby. Po vyloženě filmovém prvním dílu sice druhému lehce „padá řemen“, divák si toho ale nemá v té vizuální jízdě šanci moc všimnout. 

Proč je seriál Pán prstenů: Prsteny moci úspěšnější? Ne, nejsou to jen peníze, kterých bylo investováno více. Je to především příběh, pohádkově archetypální, máme zde dobro, zlo, ani jedno ale není jednoznačně definované a postavy tak zjevně budou muset projít vývojem, „cestou hrdiny“, kdy překonávají překážky, potýkají se s neúspěchy a nezdary. Domnívám se, že právě tento rozměr diváky přitahuje, neboť kdo má pořád koukat na neprůstřelné superhrdiny.

Rod draka působí spíše jako brutálnější divadelní hra. Opět sledujeme intriky, vraždy a zákulisní manipulace (jako bychom jich neměli dost v reálu). Seriál Pán prstenů místo krve a explicitních scén sází na příběh a tradiční boj dobra/zla. 

Seriál Pán prstenů: Prsteny moci vypadá dobře a rozhodně se vyplatí dát mu šanci, zatím to působí, že dostaneme spíše kvalitní osmihodinový film, než běžný (drahý) seriál.

  • Originální název: The Lord of the Rings: The Rings of Power
  • Fantasy seriály (2022)
  • 8 epizod (nové od 2. 9. 2022)
  • CZ titulky • CZ dabing
  • Amazon

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Amazon, Seriály