Shang-Chi a legenda o deseti prstenech: marvelovská pocta asijské kultuře, mytologii i kinematografii [recenze filmu]

10. září 2021
TWEET SDÍLET
Shang-Chi a legenda o deseti prstenech: marvelovská pocta asijské kultuře, mytologii i kinematografii [recenze filmu]
Skloubení rodinného dramatu, bojového akčního snímku a epické fantasy.

Plusy

  • Sympatický hlavní hrdina a komplexní záporák.

Minusy

  • Druhá fantasy polovina vyprávění působí zaměnitelně.
7/10
Hodnocení

Letošní druhá polovina roku je novými filmy od Marvelu poměrně nabitá. Čtvrtá fáze komiksového universa MCU začala v červenci trochu opožděnou sólovkou Black Widow a bude pokračovat do konce roku filmy Eternals a Spider-Man: Bez domova. Ještě před nimi se ale v rámci série představuje v originu první asijský superhrdina  Shang-Chi. Jeho původ vězí v komiksových sešitech ze sedmdesátých let, kdy západnímu světu učarovaly kung-fu filmy.

Ten filmový nyní plní pro východní publikum podobnou roli jako Black Panther pro to černošské. A podobně jako on stojí v rámci MCU samostatněji než jiné počiny. Těch podobností s Black Pantherem je tu více. Africkou Wakandu nahradila Čína s její mytologií, afroamerické herce ti čínští nebo hongkongští, kteří se takto v širším měřítku představují západnímu světu. Jsou tu i společné motivy, včetně těch rodinných.

Útěk před minulostí

Mytologie okolo vyprávěného příběhu je nám přiblížena nelineárně prostřednictvím hlavní postavy. Z přítomné časové linie se tak postupně a za pochodu odskakuje k vysvětlení událostí z hrdinova dětství a dále i z minulých století, abychom lépe pochopili motivace postav. Především Mandarina, který se tu jmenuje Wenwu a je otcem Shang-Chiho. Postavy tak procházejí rozmanitými lokalitami, jež vždy vyjeví nebo evokují kus jejich osobní či vzájemné historie. 

Klepněte pro větší obrázek

Deset prstenů z názvu filmu jsou magické artefakty, které jejich nositeli propůjčují nadpřirozené schopnosti, včetně nesmrtelnosti. Jejich nositelem je dobyvatel a terorista Wenwu (Tony Leung), který díky nim po staletí svrhává vlády v čele mocné organizace stejného jména.

Jeho syn Shang-Chi (Simu Liu), kterého vychoval jako mistra čínských bojových umění, před svou minulostí utekl do San Francisca, kde se živí spolu se svou kamarádkou Katy (Awkwafina) jako portýr. Otec s ním má ale své plány, které nám vyjevují jeho minulost. Čína a svět se ocitají v nebezpečí a konfrontace otce a syna se zdá nevyhnutelná. Je do ní zatažena i Shang-Chiho sestra Xialing (Meng'er Zhang) a jejich teta Jiang Nan (Michelle Yeoh).

Charakterově komplexní záporák

Z výčtu postav a náznaku děje je patrné, že tu dochází k žánrovému skloubení rodinného dramatu, bojového akčního snímku a epické fantasy, která se dostává ke slovu v druhé polovině vyprávění. Zajímavější mně ale přišla ta první, kdy se odhaluje Shang-Chiho minulost a on se smiřuje se svým údělem.

Bojové scény v ní odkazují jak k poetice wu xia snímků Tygr a drak a Klan létajících dýk s „baletem“ mezi stromy, tak zemitějším kung-gu rvačkám Bruce Leeho nebo Jackieho Chana. Finále zas působí jako pocta filmům Hajaa Mijazakiho. On celý ten film je taková jedna velká pocta asijské kultuře, mytologii i kinematografii.

Hlavního záporáka hraje Tony Leung, který je známý jak z filmů akčního mága Johna Woo, tak výrazně stylizovaných romancí Wong Kar-waie jako Stvořeni pro lásku. A láska k ženě, která dovedla probudit to lepší v něm, je i hnacím motorem postavy Wenwua, jenž se stává jedním z nejzajímavějších marvelovských padouchů. Právě tím, že není jednoznačným zlem, ale spíš romanticky tragickým rozervancem.

Jeho snaha oživit ztracenou lásku a vztah k dětem z něj činí charakterově nejkomplexnější postavu příběhu. Simu Liu jako jeho filmový syn je příjemným castingovým překvapením, kdy herec dobře zvládá proměnu z neambiciózního pohodáře v hrdinného bojovníka. Podobně tak Awkwafina jako Katy, která funguje jako klasický legrační parťák.

Zaměnitelné fantasy s digitálními triky

Tvůrce nezávislých titulů, americký režisér s japonskými kořeny Destin Daniel Cretton, spolu s nimi dvěma otevírá téma asimilace Američanů asijského původu ve velkoměstských lokacích, což je častý motiv moderních dramat i komedií festivalového typu.

Civilnější, humorem prodchnuté tóny, se zde tak potkávají s rozmáchlou epickou fantasy, v níž hrdinové bojují s nebezpečnými monstry jako je čínský drak nebo Požírač duší. Jak jsme u marvelovek zvyklí, tak charakter těchto střetů sází hodně na explozi digitálních triků a působí proto zaměnitelněji než choreograficky vypiplané a dobře natočené a sestříhané kontaktní kung-fu nebo wu xia souboje v první půli vyprávění.

V pouličních bitkách je efektně využito prostředí, v nichž se odehrávají, ať už jde o autobus nebo mrakodrap. Výběr lokací se vůbec povedl, od San Francisca, přes Macao, až po starodávnou bájnou vesnici Ta Lo, plnou roztodivných zvířat, pocházejících z čínské mytologie.

Marvel s asijskými herci a čínskou mytologií zariskoval a ono to vyšlo. Sága MCU dostala po redukci superhrdinů v Endgame nový impuls i postavy, jejichž kooperaci s těmi přeživšími naznačují závěrečné dvě potitulkové scény. V legendě o deseti prstenech se tvůrcům podařilo přijít s žánrovou kombinací, která funguje jako úvodní origin, představující nového člena superhrdinského týmu, i coby pocta asijské kinematografii s jejími bojovými snímky. Až na generický digitální závěr tedy příjemné překvapení.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

  • Žánr: akční fantasy
  • Původní název: Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • USA, 2021
  • Scénář: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham
  • Režie: Destin Daniel Cretton
  • Hrají: Simu Liu, Tony Leung Chiu-wai, Awkwafina, Meng'er Zhang, Fala Chen, Michelle Yeoh, Wah Yuen, Florian Munteanu, Ben Kingsley, Jayden Zhang
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 02. 09. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů, Trailer


Nový řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana

Nový řidičák půjde od léta vyřídit online přes Portál občana

Lukáš Václavík
Portál občanaČeskoeGovernment
Jeden wafer, jeden čip. Nová generace Cerebras WSE-2 má 850 tisíc jader

Jeden wafer, jeden čip. Nová generace Cerebras WSE-2 má 850 tisíc jader

** Nová verze čipu Cerebras WE-2 má dvakrát více jader ** Jde o jeden čip o velikosti celého waferu ** Unikátní výkon je ideální pro nejnáročnější úlohy s velkým množstvím dat

Karel Javůrek
ČipyUmělá inteligenceTechnologie
Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

Vzduchem i vodou, hlavně bez vysokých teplot a potichu: Cenový přehled procesorových chladičů

** Stále častěji se pro chlazení procesoru používají vodní All-in-one systémy.** Hrají na vzhled a úsporu místa, chladicí výkon se ale nemusí příliš lišit od výkonných vzduchových chladičů.** Poradíme, podle čeho vybírat.

Stanislav Janů
ProcesoryHardware