Shanling M1: přenosný Hi-Res přehrávač drobných rozměrů [test]

Přenosný přehrávač, který za cenu pod pět tisíc nabídne velmi dobrou kvalitu zvuku, podporu Bluetooth s aptX, přehrávání Hi-res souborů a který se vejde do každé kapsy díky příjemným rozměrům. Ideální kombinace.

Trend mohutných a drahých přenosných Hi-res přehrávačů před pár lety pořádně narušilo Fiio X1, které nabídlo jen základní funkce a nižší kvalitu zvuku, ale za cenu lehce přes tři tisíce a se svými drobnějšími rozměry se stalo velkým hitem.

Aktuální trh naštěstí vypadá výrazně jinak, nejenže Fiio uvedlo novou generaci modelu X1, ale především se objevilo velké množství levných čínských Hi-res přehrávačů různých kvalit. Testovaný Shanling M1 naštěstí patří k těm nejlepším.

Čínská společnost Shanling nabízí široké portfolio výrobků, od CD přehrávačů přes zesilovače až po reprobedny. V poslední době se ale výrazněji zaměřují na přenosné přehrávače a aktuálně nabízí již pětici modelů, přičemž testované M1 se nalézá nejníže v produktové řadě.

Shanling M1 lze zakoupit v ČR u velkého množství prodejců za 4 490 Kč.

Konstrukce

Při rozměrech 60 x 50 x 13 mm a váze 60 gramů patří M1 k nejmenším Hi-res přehrávačům na trhu, díky čemuž bude ideálním partnerem na všech cestách. Nikdy nebude přítěží, vejde se do každé kapsy a dokáže se schovat i do jednoho pouzdra společně se sluchátky.

Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Unique Melody Martian: test High-End špuntových sluchátek

Čínský výrobce se vrací a přináší s sebou opět tu nejvyšší kvalitu zpracování a zvuku. Tentokrát v podobě hybridního modelu s pravděpodobně nejlepším poměrem cena/výkon ve své kategorii.

Jednoduchý design si zakládá na dvou věcech, zaoblených rozích pro pohodlné držení a nošení v kapse a krycích sklech na displeji a zádech zařízení. Díky sklu působí přehrávač lepším, pevnějším a hodnotnějším dojmem, čemuž napomáhá i velmi dobrá kvalita zpracování. Ale samozřejmě se s tím bohužel pojí i zachytávání otisků a šance na prasknutí skla při pádu na zem.

Displej o úhlopříčce 2.35 palce a rozlišení 340 x 400 nevyhraje žádnou soutěž o nejlepší obraz, ale má alespoň více než dobrou čitelnost na přímém slunci a pro tento přehrávač naprosto postačuje. Při prvním setkání asi mnohé napadne, že se jedná o dotykový displej, ale není tomu tak. Shanling místo toho zvolil neobvyklé řešení, kdy se o pohyb v menu přehrávače stará kolečko hlasitosti, které se dá navíc stisknout pro potvrzení výběru. Jedná se o překvapivě příjemný systém ovládání, dá se na něj zvyknout velmi rychle, působí intuitivně a ovládání jednou rukou není nejmenším problémem. Jen občas se projeví mírná nepřesnost kolečka, ale nejedná se o žádný velký problém a celkově se jedná o přesněji fungující kolečko než na starších přehrávačích Fiio.

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Fiio X5 III: skvěle vybavený kapesní Hi-Res audiopřehrávač [test]

Třetí generace Fiia X5 si prošla mnoha změnami a vylepšeními, díky čemuž se z ní stal jeden z nejvybavenějších a nejzajímavějších přenosných přehrávačů na trhu. A to za stále dostupnou cenu.

Ke kolečku se přidávají čtyři tlačítka. Na pravém boku se jedná o tlačítko zapínání, opačný bok poté hostí tlačítko kroku zpět a dvojici tlačítek previous/next, které se dají využít i pro výrazně rychlejší procházení nabídek.

Na spodní hraně se pak nachází 3,5 mm jack, slot na Micro SD kartu a také USB C konektor, přičemž se jedná o jeden z prvních Hi-fi přehrávačů využívající tento nový standard.

Výbava a systém

Systém postavený na platformě Hiby nabízí veškeré potřebné funkce v přehledném a jednoduchém prostředí, se kterým se velmi rychle sžívá. Vše funguje rychle, bez jakéhokoliv zpoždění či nepříjemných záseků a problémů. Žádná podstatná součást softwaru nechybí, zvládá gapless, navazování složek, podporuje DSD 128 a široké množství formátů. Upřímně, takto pěkně odladěný systém se na přenosných Hi-fi přehrávačích moc nevidí, většinou se na opravy čeká pár měsíců a ne vždy se uživatelé dočkají. Zde si Shanling a Hiby zaslouží velkou pochvalu.

M1 se pyšní podporou Bluetooth 4.0 i s vylepšením v podobě apt-X. Když se k tomu přidají drobné rozměry přehrávače, jedná se o skvělý zdroj pro bezdrátová sluchátka do každé situace. Ještě zajímavěji se jeví možnost využívat Bluetooth opačným směrem, kdy se naopak ze Shanlingu stane přijímač a z telefonu do něj lze například streamovat hudbu z Tidalu. Bohužel, v tomto propojení se přenos nekoná přes apt-X a kvalita zvuku se tím znatelně snižuje. I přesto se jedná o velmi zajímavou funkci, která může mít pro mnoho lidí dobré využití.

Noble Audio Sage: vstupte do nejvyšší třídy [test sluchátek]

Noble Audio Sage: vstupte do nejvyšší třídy [test sluchátek]

Ceny špičkových in-earů neustále stoupají až do nesmyslných výšin a tak potěší každý nový povedený model, který se cenově drží přeci jen trochu při zemi. I když i za něj zaplatíte přes 15 000 Kč.

Přehrávač jako jeden z mála dokáže posloužit i jako transport přes USB pro jiný DAC. Díky tomu se stal rychle velmi populárním mezi uživateli přenosných DACů, především populárního Chord Mojo, jen se musí dát pozor na správně zvolený kabel. Kromě toho lze i samotný Shanling použít jako externí DAC k počítači, což na Windows vyžaduje instalaci ovladačů.

Do takto malého přehrávače se nevejde nikterak obrovská baterie, kapacita dosahuje pouhých 950 mAh. Ale i tak z toho výrobce dokázal vytáhnout velmi ucházející výdrž okolo 10 hodin, což stále patří mezi nadprůměrný výsledek na současném trhu.

Jak to hraje

Shanling M1 jako ultra přenosný přehrávač cílí hlavně na použití s in-ear sluchátky, čemuž odpovídá nižší výkon i nízká výstupní impedance. Překvapí proto lehce silnější šum, který se může trochu projevit i s průměrně citlivými in-eary.

O zvuk se stará sluchátkový zesilovač MAX97220 a DAC AK 4452, jeden z nižších modelů od AKM. Tato kombinace nabízí spíše neutrální podání, s mírně zvýrazněnými a plnějšími středy. Celkově zvuk působí čistým a vzdušným dojmem, s bohatou dynamikou a širokým prostorem. Basu nechybí pevnost ani údernost, středy mají dobrou texturu a reálné zabarvení a výšky jsou kontrolované a dobře rozlišené. Jedinými drobnými problémy jsou lehce výraznější sykavky a agresivnější a ostřejší výškové pásmo, které by si zasloužilo hladší podání.

Aune M1s: výborný, přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Aune M1s: výborný, přenosný Hi-Res přehrávač [test]

Když jde o co nejlepší zvuk na cestách, dokážeme se ještě obejít bez zástupu vedlejších funkcí a postačí nám to nejprimitivnější uživatelské prostředí?

Nejbližší konkurencí Shanlingu bude Fiio X3 II. Fiio podává zvuk plnější a teplejší, s vyšším obsahem basu, výhodu má i v lepším zobrazení prostoru. M1 zase vítězí v oblasti čistoty podání a hraje s vyšší přesností. Celkově má Shanling mírně navrch, ale jejich zvukové podání je znatelně rozdílné a velkou roli zde můžou hrát použitá sluchátka a preference posluchače.

Kvalitou zvuku se tak Shanling řadí mezi ty lepší přehrávače dané cenové třídy. Asi nikoho výrazně neohromí, ale ani nijak nezklame a bude dobrým partnerem pro mnohá sluchátka.

Verdikt

Skutečně kapesní Hi-res přehrávače na trhu chybí a už to stačí k tomu, aby byl Shanling M1 úspěšným modelem. On ale navíc poslouží i jako skvělý zdroj pro bluetooth sluchátka i špičkové DACy a i sám osobě hraje skutečně velmi dobře, využití si tak najde u široké škály Hi-fistů. To vše v kombinaci s dobrou výdrží na baterii, skvěle funkčním uživatelským prostředím a příjemným ovládáním.

Shanling M1 toho nabízí mnoho, přitom nemá žádné výrazné mínus a cenově se drží na velmi rozumné úrovni. Jeho koupi tak lze jedině doporučit.

AVmania.cz - Shanling M1
konstrukce   8
ergonomie   9
výdrž   7
zvuk   8

Shanling M1

Cena: 4 490 Kč

  • Rozměry 60 x 50 x 13 mm
  • Váha 60 g
  • Displej 2.35 palce, TFT, 360 x 400
  • Výstupní výkon 32 mW (32 ohmů)
  • Výstupní impedance 0.1 ohmu
  • Baterie 950 mAh, výdrž až 10 hodin
  • Konektor USB-C(s funkcí USB OTH a USB host), 3.5 mm jack
  • Podporované formáty DSD, APE, FLAC, ALAC, WMA, AAC, OGG, MP3, WAV, AIFF, DSF, DIFF.

Témata článku: Hi-Fi, Novinky, Test, Hi-Res Audio, Přenosné, Chord

Určitě si přečtěte

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

14 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

2 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů