Sharp BD-HP20: preview BD přehrávače

12. října 2007
TWEET SDÍLET
Novinka Sharpu, Blu-ray přehrávač BD-HP20, byla uvedena před měsícem v Berlíně na IFA 2007. Co od něj můžeme čekat?

Jeden z prvních vzorků přehrávače v naší republice se nám krátce dostal do redakce, a tak se rádi podělíme o první dojmy. BD-HP20 se vyznačuje především výstupem obrazu 1080p/24Hz, HDMI ve verzi 1.3 a výstupy zvuku Dolby TrueHD, Dolby Digital+, DTS-HD. Výbava zahrnuje i 5.1 kanálový dekodér.

Minimalistický čelní panel

I když se jedná o model, který se bude pohybovat v dolní cenové hladině BD přehrávačů, design tomu na první pohled neodpovídá. Přední stěna BD přehrávače je zpracována podobně jako u současných televizorů Sharp. Lesklý kvalitní plast kryje celou čelní stěnu. Obvyklé dilema, která základní ovládací tlačítka umístit na přední stranu, vyřešil Sharp jednoduše. Nedal tam žádná – vlastně až na výjimku, tlačítka pro vysouvání disku a vypnutí/zapnutí. Vše ostatní už řídíte pouze z dálkového ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Loga DVD a BD na předním panelu nejsou samoúčelná, vedle nich se vždy rozsvítí symbol disku, podle toho, který vložíte. Kolečko vedle loga Blu-ray je samozřejmě symbolicky modré. Další indikace už jen informují, zdali je přístroj zapnutý či vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek
Malý displej sdělí aktuální čas při sledování filmu, nic víc, nic míň – například čísla kapitoly se nedočkáte. Vše můžete při sledování filmu v noci vypnout, aby vás svit přístroje nerušil.

Zadní strana skýtá obvyklou nabídku. HDMI je samozřejmostí, komponentní výstup je nezbytným standardem a S-video či obligátní kompozitní video již jsou vzhledem k nemožnosti přehrávat BD média s HDCP jinak než přes HDMI už spíše historickou záležitostí. Konektor na připojení k internetu RJ45 zde bohužel narozdíl od USB konektoru není.

Na připojení svého AV přijímače máte digitální optický i koaxiální výstup, případně je vestavěn 5.1 kanálový dekodér. Aktivní chlazení je příjemně tiché a neruší ani v tiché místnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je rozměrnější, ale přehledné. Šest tlačítek umožňuje bez problému ovládat i televizor a pod odklopným krytem naleznete další, méně používaná tlačítka. Reakce dálkového ovladače nejsou nejrychlejší.

Obraz nahoru a cena dolů

Menu pro nastavení přístroje je poměrně bohaté. Při konfiguraci nastavení přehrávače můžete ponechat na automatice. Propojení přehrávače s televizorem pomocí HDMI je automaticky detekováno a je zvoleno nejvyšší dostupné rozlišení. Manuálně lze vše nastavit samozřejmě také, např. konektor a rozlišení (například HDMI, 1080p).

Klepněte pro větší obrázek
USB konektor na zadní straně plní pouze servisní účel

Jednou ze novinek, kterou byl nový Blu-ray přehrávač vybaven, je urychlení načtení Blu-ray disku. Na internetových stránkách se hovoří o zkrácení doby načtení BD disku až na 10 sekund. Zajímavé je, že funkci musíte nejdříve v menu aktivovat. Nám se slibované zkrácení doby obvyklé pro načtení Blu-ray disku nepotvrdilo. Místo obvyklých 45 sekund, které jsme naměřili u dříve testovaných přehrávačů a taktéž u Sharpu, jsme s aktivovanou funkcí Quick Start dosáhli 40 sekund. Ovšem k dispozici jsme neměli přístroj v konečné verzi, takže je pravděpodobné, že výrobce na funkci ještě zapracuje.

Zde je zajímavá také delší reakce při vložení DVD či CD média, nežli jsme zvyklí u klasického DVD přehrávače. BD přehrávači chvíli (asi 15 sekund) trvá, než detekuje typ vloženého média a oznámí, co jste vložili. Zajímavost – přehrávač rozlišuje vypálené a originální DVD. DivX samozřejmě nepřehrajete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lesklý plast dokonale odráží okolí

Kvalita obrazu je u nové generace přehrávačů o něco vyšší, především tmavé podexponované plochy nejsou reprodukovány šedě či dokonce dohněda (jako tomu bylo především u PS3), o něco lépe si přehrávač poradí se šumem v obraze. Obraz se při rychlých pohybech kamery chová lépe – i na televizoru bez podpory 24p obraz se již tolik netrhá. To bylo ale možná dáno Full HD televizorem Sharp, na který jsme přehrávač měli připojený. Navíc pokud se na televizoru zapne Action mode (u Sharp televizoru), zkrátí se zobrazení jednotlivých snímků, což se u filmu projeví opět větší plynulostí. U filmu je blikání obrazovky doprovázející tento režim neznatelné. Kvalita upscalingu DVD na 1080p je taktéž velmi dobrá.

Mezi klady přístroje patří také avizovaná podpora vypalovaných Blu-ray disků (na rozdíl od nejlevnějšího BD přehrávače Sony). Předpokládaná doporučená cena by měla být 14 990 Kč, pultová by se mohla pohybovat i kolem 13 000 Kč.

Sharp BD-HP20

  • podporovaná média BD-ROM/R/RE, DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD/R/RW
  • konektory HDMI 1.3, SCART, komponentní, S-Video, kompozitní video, 5.1 zvuk, 2× stereo, digitální zvuk, optický zvuk
  • podporované formáty obraz MPEG2/H.264/VC1
  • podporované formáty zvuk DTS, linear PCM, DTS HD, Dolby TrueHD (48kHz)
  • rozlišení obrazu 1080p/1080i/720p/576p – podpora 24Hz
  • rozměry (v × š × h) 6,8 × 43 × 33,5 cm
  • hmotnost 4,1 kg

Zapůjčil

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

Témata článku: Vysoké rozlišení, Novinky, Sharp

Určitě si přečtěte

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

59 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2020/2021

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

9 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Sony WH-1000XM4: nejlepší bezdrátová sluchátka s ANC jsou ještě lepší [test]

Po představení sluchátek WH-1000XM4 padalo hodně dotazů, oč jsou nová sluchátka lepší, než stávající WH-1000XM3. Přece jen, třetí generace byl výborná. Musím však potvrdit, že čtvrtá je lepší - a to podstatně. Jestli stojí za příplatek? Domnívám se, že ano.

80 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka