Sharp BD-HP20: preview BD přehrávače

12. října 2007
TWEET SDÍLET
Novinka Sharpu, Blu-ray přehrávač BD-HP20, byla uvedena před měsícem v Berlíně na IFA 2007. Co od něj můžeme čekat?

Jeden z prvních vzorků přehrávače v naší republice se nám krátce dostal do redakce, a tak se rádi podělíme o první dojmy. BD-HP20 se vyznačuje především výstupem obrazu 1080p/24Hz, HDMI ve verzi 1.3 a výstupy zvuku Dolby TrueHD, Dolby Digital+, DTS-HD. Výbava zahrnuje i 5.1 kanálový dekodér.

Minimalistický čelní panel

I když se jedná o model, který se bude pohybovat v dolní cenové hladině BD přehrávačů, design tomu na první pohled neodpovídá. Přední stěna BD přehrávače je zpracována podobně jako u současných televizorů Sharp. Lesklý kvalitní plast kryje celou čelní stěnu. Obvyklé dilema, která základní ovládací tlačítka umístit na přední stranu, vyřešil Sharp jednoduše. Nedal tam žádná – vlastně až na výjimku, tlačítka pro vysouvání disku a vypnutí/zapnutí. Vše ostatní už řídíte pouze z dálkového ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Loga DVD a BD na předním panelu nejsou samoúčelná, vedle nich se vždy rozsvítí symbol disku, podle toho, který vložíte. Kolečko vedle loga Blu-ray je samozřejmě symbolicky modré. Další indikace už jen informují, zdali je přístroj zapnutý či vypnutý.

Klepněte pro větší obrázek
Malý displej sdělí aktuální čas při sledování filmu, nic víc, nic míň – například čísla kapitoly se nedočkáte. Vše můžete při sledování filmu v noci vypnout, aby vás svit přístroje nerušil.

Zadní strana skýtá obvyklou nabídku. HDMI je samozřejmostí, komponentní výstup je nezbytným standardem a S-video či obligátní kompozitní video již jsou vzhledem k nemožnosti přehrávat BD média s HDCP jinak než přes HDMI už spíše historickou záležitostí. Konektor na připojení k internetu RJ45 zde bohužel narozdíl od USB konektoru není.

Na připojení svého AV přijímače máte digitální optický i koaxiální výstup, případně je vestavěn 5.1 kanálový dekodér. Aktivní chlazení je příjemně tiché a neruší ani v tiché místnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dálkové ovládání je rozměrnější, ale přehledné. Šest tlačítek umožňuje bez problému ovládat i televizor a pod odklopným krytem naleznete další, méně používaná tlačítka. Reakce dálkového ovladače nejsou nejrychlejší.

Obraz nahoru a cena dolů

Menu pro nastavení přístroje je poměrně bohaté. Při konfiguraci nastavení přehrávače můžete ponechat na automatice. Propojení přehrávače s televizorem pomocí HDMI je automaticky detekováno a je zvoleno nejvyšší dostupné rozlišení. Manuálně lze vše nastavit samozřejmě také, např. konektor a rozlišení (například HDMI, 1080p).

Klepněte pro větší obrázek
USB konektor na zadní straně plní pouze servisní účel

Jednou ze novinek, kterou byl nový Blu-ray přehrávač vybaven, je urychlení načtení Blu-ray disku. Na internetových stránkách se hovoří o zkrácení doby načtení BD disku až na 10 sekund. Zajímavé je, že funkci musíte nejdříve v menu aktivovat. Nám se slibované zkrácení doby obvyklé pro načtení Blu-ray disku nepotvrdilo. Místo obvyklých 45 sekund, které jsme naměřili u dříve testovaných přehrávačů a taktéž u Sharpu, jsme s aktivovanou funkcí Quick Start dosáhli 40 sekund. Ovšem k dispozici jsme neměli přístroj v konečné verzi, takže je pravděpodobné, že výrobce na funkci ještě zapracuje.

Zde je zajímavá také delší reakce při vložení DVD či CD média, nežli jsme zvyklí u klasického DVD přehrávače. BD přehrávači chvíli (asi 15 sekund) trvá, než detekuje typ vloženého média a oznámí, co jste vložili. Zajímavost – přehrávač rozlišuje vypálené a originální DVD. DivX samozřejmě nepřehrajete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lesklý plast dokonale odráží okolí

Kvalita obrazu je u nové generace přehrávačů o něco vyšší, především tmavé podexponované plochy nejsou reprodukovány šedě či dokonce dohněda (jako tomu bylo především u PS3), o něco lépe si přehrávač poradí se šumem v obraze. Obraz se při rychlých pohybech kamery chová lépe – i na televizoru bez podpory 24p obraz se již tolik netrhá. To bylo ale možná dáno Full HD televizorem Sharp, na který jsme přehrávač měli připojený. Navíc pokud se na televizoru zapne Action mode (u Sharp televizoru), zkrátí se zobrazení jednotlivých snímků, což se u filmu projeví opět větší plynulostí. U filmu je blikání obrazovky doprovázející tento režim neznatelné. Kvalita upscalingu DVD na 1080p je taktéž velmi dobrá.

Mezi klady přístroje patří také avizovaná podpora vypalovaných Blu-ray disků (na rozdíl od nejlevnějšího BD přehrávače Sony). Předpokládaná doporučená cena by měla být 14 990 Kč, pultová by se mohla pohybovat i kolem 13 000 Kč.

Sharp BD-HP20

  • podporovaná média BD-ROM/R/RE, DVD-Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD/R/RW
  • konektory HDMI 1.3, SCART, komponentní, S-Video, kompozitní video, 5.1 zvuk, 2× stereo, digitální zvuk, optický zvuk
  • podporované formáty obraz MPEG2/H.264/VC1
  • podporované formáty zvuk DTS, linear PCM, DTS HD, Dolby TrueHD (48kHz)
  • rozlišení obrazu 1080p/1080i/720p/576p – podpora 24Hz
  • rozměry (v × š × h) 6,8 × 43 × 33,5 cm
  • hmotnost 4,1 kg

Zapůjčil

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

Témata článku: Vysoké rozlišení, Novinky, Sharp

Určitě si přečtěte

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

104 Jaromír Puk

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Nejlepší české a slovenské filmy roku 2019

Vlastníci, Nabarvené ptáče, Budiž světlo, Ostrým nožom, Staříci, Na střeše, Tiché doteky, Amnestie, Národní třída, Karel, já a ty, Hra, Abstinent. Dvanáct nejzajímavějších domácích a slovenských titulů, které se letos objevily v našich kinech.

8 Marek Čech