Sharp bude při výrobě LCD panelů využívat UV2A technologii

24. září 2009
TWEET SDÍLET

Společnost Sharp vyvinula photo-alignment* technologii nazvanou UV2A pro výrobu LCD panelů, při které může přesně ovládat uspořádání molekul tekutých krystalů do jednoduché struktury LCD panelu. Sharp se jako první na světě rozhodl začlenit tuto technologii jako hlavní technologii pro výrobu nového typu LCD panelů, pro LCD televize další generace.

Společností Sharp doposud používaná ASV (Advanced Super View) technologie dodávala do LCD televizí obraz ve vysokém rozlišení přesným ovládáním pohybu molekul tekutých krystalů uvnitř celkové struktury LCD panelu. Nové generace televizí by měly nabízet špičkové výkony v oblasti rozlišení obrazu a energetické účinnosti. To bude vyžadovat nejenom lepší využití možností doposud vyvinutých, ale spíše ještě další inovaci samotné LCD technologie.

Sharp adaptoval speciální materiály, které reagují na ultrafialové záření a vyvinul UV2A technologii pro použití v LCD panelech. Tato průkopnická technologie (výsledek kombinace patentovaných materiálů reagujících na UV záření vyvinutých Sharpem a nových výrobních technologií), poskytuje velmi přesnou kontrolu zarovnání molekul tekutých krystalů ve směru radiace. Může být označena za „piko-technologii“, protože překonává nanotechnologii v kontrole úhlu vychýlení molekul tekutých krystalů, které jsou pouze dva nanomentry velké, s přesností měřenou v pikometrech.

Kromě naprosté eliminace úniku světla z podsvícení pro zobrazení temně černé barvy tato technologie také umožňuje použít lepší světelnost v LCD panelech pro efektivnější využití světla z podsvícení a tím šetřit energii při zobrazování jasných barev. Technologie UV2A společnosti Sharp bude ideální pro zvýšení výkonu displejů 4Kx2K a 3D televizí, které by podle očekávání měly tvořit novou generaci televizí.

Sharp zavede tuto technologii do výroby v nové továrně na LCD panely v Sakai a postupně i v továrně Kameyama II.

Hlavní charakteristika LCD panelů používajících UV2A technologii:

  1. Vysoký kontrastní poměr 5 000:1 vhodný pro zobrazení temně černé barvy (kontrastní poměr o 60 % vyšší než u tradičních LCD panelů).
  2. Vysoká optická účinnost umožňující vynikající energetickou efektivitu (svítivost o 20 % vyšší než u tradičních panelů).
  3. Rychlá doba odezvy ideální pro novou generaci 3D televizí (dvojnásobná rychlost oproti tradičním panelům).
  4. Větší efektivnost výroby díky zjednodušené struktuře panelu.

Klepněte pro větší obrázek

*Photo-alignment: proces, jehož působením jsou molekuly tekutých krystalů jednotně zarovnány do určitého směru.

Zdroj: Sharp

 

Témata článku: Sharp

Určitě si přečtěte

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Bose TV Speaker: dostupný, kompaktní a překvapivě kvalitní soundbar [test]

Existuje mnoho cest ke kvalitnějšímu a silnějšímu zvuku televizorů. V našem testu představujeme jednu velmi rychlou a jednoduchou.

15 Alexandr Bray

Alexandr Bray
RecenzeTestSoundbarBoseTestyDomácí kino
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

46 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA