Sharp bude při výrobě LCD panelů využívat UV2A technologii

Společnost Sharp vyvinula photo-alignment* technologii nazvanou UV2A pro výrobu LCD panelů, při které může přesně ovládat uspořádání molekul tekutých krystalů do jednoduché struktury LCD panelu. Sharp se jako první na světě rozhodl začlenit tuto technologii jako hlavní technologii pro výrobu nového typu LCD panelů, pro LCD televize další generace.

Společností Sharp doposud používaná ASV (Advanced Super View) technologie dodávala do LCD televizí obraz ve vysokém rozlišení přesným ovládáním pohybu molekul tekutých krystalů uvnitř celkové struktury LCD panelu. Nové generace televizí by měly nabízet špičkové výkony v oblasti rozlišení obrazu a energetické účinnosti. To bude vyžadovat nejenom lepší využití možností doposud vyvinutých, ale spíše ještě další inovaci samotné LCD technologie.

Sharp adaptoval speciální materiály, které reagují na ultrafialové záření a vyvinul UV2A technologii pro použití v LCD panelech. Tato průkopnická technologie (výsledek kombinace patentovaných materiálů reagujících na UV záření vyvinutých Sharpem a nových výrobních technologií), poskytuje velmi přesnou kontrolu zarovnání molekul tekutých krystalů ve směru radiace. Může být označena za „piko-technologii“, protože překonává nanotechnologii v kontrole úhlu vychýlení molekul tekutých krystalů, které jsou pouze dva nanomentry velké, s přesností měřenou v pikometrech.

Kromě naprosté eliminace úniku světla z podsvícení pro zobrazení temně černé barvy tato technologie také umožňuje použít lepší světelnost v LCD panelech pro efektivnější využití světla z podsvícení a tím šetřit energii při zobrazování jasných barev. Technologie UV2A společnosti Sharp bude ideální pro zvýšení výkonu displejů 4Kx2K a 3D televizí, které by podle očekávání měly tvořit novou generaci televizí.

Sharp zavede tuto technologii do výroby v nové továrně na LCD panely v Sakai a postupně i v továrně Kameyama II.

Hlavní charakteristika LCD panelů používajících UV2A technologii:

  1. Vysoký kontrastní poměr 5 000:1 vhodný pro zobrazení temně černé barvy (kontrastní poměr o 60 % vyšší než u tradičních LCD panelů).
  2. Vysoká optická účinnost umožňující vynikající energetickou efektivitu (svítivost o 20 % vyšší než u tradičních panelů).
  3. Rychlá doba odezvy ideální pro novou generaci 3D televizí (dvojnásobná rychlost oproti tradičním panelům).
  4. Větší efektivnost výroby díky zjednodušené struktuře panelu.

photo aligment technology.jpg

*Photo-alignment: proces, jehož působením jsou molekuly tekutých krystalů jednotně zarovnány do určitého směru.

Zdroj: Sharp

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud