18
Fotogalerie

Sharp HT-DV40H: test domácího kina 2.1

Prostorově nenáročný designový systém 2.1 pro vylepšení zvuku nejen při sledování filmů nabízí i Sharp. Jak se mu povedl?

Stále více příznivců domácího kina řeší nedostatek prostoru zakoupením systému 2.1, který virtuálně nahrazuje zadní reprosoustavy zvukem ze soustav předních. Tyto systémy hrají velmi rozdílně, tak jsme prověřili nedávnou novinku populárního výrobce kvalitních LCD televizorů. A jak se hraje toto domácí kino AIO (vše v jednom)?

Vzhledově ideální k LCD Sharp

Celý systém je dodáván v jedné krabici, ve které najdete designově povedenou řídící jednotku, dále velký pasivní subwoofer, dvě reprosoustavy pro pravý a levý kanál a pro virtuální surround. Sustavy můžete umístit volně, k čemuž výrobce dodává i stojany, nebo je můžete bez problému umístit přímo na stěnu. Reprokabely, které dodává výrobce jsou však velmi krátké (1,5 m), takže pravděpodobně budete muset použít vlastní. Naštěstí kabely nejsou zakončeny žádnými speciálními konektory, jak to u mnoha výrobců bývá zvykem, takže je můžete nahradit velmi snadno. Do řídící jednotky i do reprosoustav se připojují pomocí svorek, které vám však neumožní připojit kabely o větším průřezu.

5578.jpg DSC08902.jpg

Samozřejmostí je dálkové ovládání, které je přehledné, dobře padne do ruky, ale nemá noční podsvícení. Výhodou i nevýhodou je přímá nabídka mnoha funkcí. Ty nastavujete na ovladači a nemusíte lovit v menu přístroje – na druhou některá tlačítka mají přiřazeny dvě funkce, což zvláště pro starší uživatele není určitě ideální.

DSC08935.jpgdisplej.jpg

Po zapnutí přístroje se rozsvítí přehledný displej a také efektní modrý kruh kolem ovladače hlasitosti, který se vždy při změně hlasitosti efektně rozbliká. Co je efektní nemusí být vhodné večer při sledování filmu, a tak abyste nebyli rušeni světelnými efekty lze obojí ve dvou krocích vypnout. V menu nastavení si můžete nastavit parametry jako je formát obrazovky, parametry obrazu (kontrast, jas, barevná sytost), rodičovský zámek atd. Testovaný kus neměl české menu, ale to není zase tak hrozná vada na kráse.

Možnosti jsou dobré

Sharp nabízí opravdu širokou škálu možností, jak přivést obraz do televizoru. Od nejjednoduššího konektoru Video RCA, přes S-Video, SCART a komponentní videosignál (Y/Pb/Pr) až ke konektoru HDMI, který podporuje signál 480p/570p/1080i (škoda že chybí 1080p). Abyste mohli systém k televizoru připojit nejkvalitnějším způsobem, přibalil výrobce i HDMI kabel. Přístroj rovněž disponuje zvukovými vstupy pro připojení externích zdrojů, jako video, MD přehrávač apod. Můžete je připojit analogově pomocí kabelu cinch nebo digitálně přes dva optické vstupy.

DSC08893.jpg DSC08895.jpg 

Můžete přehrávat soubory mp3 a WMA z CD nebo přes vstup USB. Na obrazovce připojeného televizoru jsou zobrazeny ID tagy. Na displeji jsou zobrazovány názvy skladeb. Zvuk z těchto komprimovaných souborů je z CD průměrný, ale z USB se již nedá hovořit ani o průměru. Mp3 nahrané v datovém toku 192 kbps jsou bez detailů a ořezané na výškách i basech. Silnější stránkou USB vstupu je jistě prohlížení obrázků. Obrázky JPEG lze prohlížet z USB i CD. Zobrazení je velmi slušné a po této stránce nelze systému nic vytknout.

DSC08896.jpg DSC08899.jpg

DVD přehrávač přehrává samozřejmě i filmy nahrané ve formátu DivX. Obraz je prezentován ve velmi dobré kvalitě v anamorfním formátu 16:9. Stroj bez problému zvládne přehrát i filmy ve vysokém datovém toku až 6000 kbps, přičemž zobrazuje titulky v až devíti řádcích po čtyřiceti znacích. Ty české mu problémy nedělají. Horší je to s malou velikostí fontu a méně kontrastním písmem, u něhož se zjevně počítá s větší obrazovkou.

Jako doplněk systém obsahuje RDS FM tuner. Stanice, které si můžete uložit do třiceti předvoleb, ladí zcela neomylně a zvuk rovněž odpovídá tomu, co nám rozhlasové stanice nabízejí.

Pro kino ve stereu především

V systému je zabudován digitální zesilovač o celkovém výkonu 250W, který dokáže docela malé bedničky velmi slušně rozeznít. Kladem je, že ani při velké hlasitosti nezní zvuk zkresleně a rozměrný subwoofer k němu dodává nedunivé, ale hluboké basy.

DSC08908.jpg DSC08910.jpg

Hlavní funkcí je sledování domácího kina a proto testu v tomto nastavení bylo věnováno nejvíce času. Rozhodně největším kladem je obraz. Ten totiž nijak nevybočuje a poskytuje velmi dobrou kvalitu, takže i vzhledem k tomu, že přístroj nabízí poměrně široké možnosti jeho úprav, budete spokojeni. Nosiče DVD by nám měly nabídnout nejen dobrý obraz, ale také kvalitní prostorový zvuk, což většina z nich splňuje, ale hodně záleží i na aparatuře, která nám tento zážitek zprostředkovává.

DSC08921.jpg 

K testování byly použity filmy Bad Company (DD 5.1), Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1) a Ponorka U 571 (DTS 5.1). V modu stereo zvuk systému byl výborný, mohutný, dialogy byly výborně srozumitelné i ve válečné vřavě v úvodní scéně Vojína Ryana a podmořské výbuchy v Ponorce U 571 zněly přesvědčivě.

Systém dokáže přehrávat prostorový zvuk DD 5.1, DTS 5.1. a analogový DPL II. Jakou u většiny 2.1 systémů je zde znát, že i zadní kanály hrají z předních reproduktorů – částečný dojem prostoru mít budete, lokalizace zadních zvuků je ale velmi nekonkrétné. K dispozici je několik režimů virtuálního prostorového zvuku, ale při použití efektů se částečně vytrácí lokalizace i vpředu, a zvuk není tak přesvědčivý. Nejlepší filmový zvuk dostanete při vypnutí virtuálních efektů v běžném stereo režimu. Zde je pak zvuk opravu velmi dobrý. Velmi příjemné jsou i další možnosti vylepšení zvuku jako například Natural Bass.

DSC08929.jpg DSC08930.jpg

Při poslechu CD ve stereo režimu byl zvuk spíše průměrný. U populární či rockové hudby budete spokojeni, náročnější klasika a jazz je již nad síly systému – zvuk zní poněkud zastřeně a postrádá detaily. V případě nutnosti mu lze pomoci korekcemi basů a výšek, které jsou mimochodem docela složitě dostupné přes dálkové ovládání.

Co říci závěrem? Za 10 000 Kč dostanete DVD systém, který vyniká velmi povedeným designem, kvalitním FM tunerem a výborným zvukem domácího kina v režimu stereo. Je vhodný zejména pro příznivce domácího kina, kteří z nějakého důvodu nechtějí kupovat sadu 5.1 a jsou ochotni se smířit s méně přesvědčivým prostorovým zvukem.

SHARP HT-DV40H

Cena orientační: 9 990 Kč

Hlavní jednotka

 • zesilovač výkon pro přední repprosoustavy 150W, výkon pro subwoofer 100W
 • rozhlasový přijímač RDS FM tuner, 30 předvoleb
 • video výstupy SCART 1x, Video RCA 1x, S-video 1x, komponentní video (Y/Pb/Pr) 1x, HDMI 1x podpora 480p/570p/1080i
 • audio vstupy digitální optický 2x, analogový RCA 1x
 • audio výstupy reproduktory 4 ohm, subwoofer 12 ohm, sluchátka 16 – 50 ohm
 • rozměry (š/v/h) 300/106/300 mm
 • příkon v zapnutém stavu 82 W
 • příkon stadby 0,6 W
 • hmotnost 3,8 kg

Reprosoustavy dvoupásmové 2x

 • výškový reproduktor 2,5cm
 • středobasový reproduktor 8 cm 2x
 • rozměry (š/v/h) 300/129/160 mm
 • hmotnost 2,1 kg

Subwoofer

 • průměr membrány 20 cm
 • rozměry (š/v/h) 220/354/438 mm
 • hmotnost 7,6 kg
 • dodávané příslušenství: dálkové ovládání, 2x baterie AA, FM anténa, USB kabel, HDMI kabel, čisticí utěrka, stojany pod přední repro, kabely k reproduktorům

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud