Sharp LC-39LE750V: test LCD LED televizoru

25. září 2013
TWEET SDÍLET
Sharp LC-39LE750V: test LCD LED televizoru
Sharp patří mezi výrobce výborných LCD panelů, dokáže prokázat tyto kvality ve svém televizoru s LED podsvícením, 3D a Smart TV?

Obraz

Prvotní dojem z 750V s interním DVB-T tunerem byl dobrý. Barvy nejsou vyumělkované a působí slušně. Leckdo by ale sáhl k experimentálním drobným úpravám, které nenalezne. Pokročilé možnosti nenajdete a tak – v tomto směru – chudobná nabídka trochu zamrzí.

Zvláště u celkového pohybu celé scény, dochází při určitém nastavení a hlavně u méně kvalitních pořadů ke vzniku obrazových přeslechů. Tyto mají podobu vertikálních „čar“ (vytváření „varhánků“ kolem obejktů), nebo kostek. Občasně můžeme tyto spatřit kolem náhle a nahodile pohnuvších se objektů. SD scéna při kvalitnějším a datově poctivějším signálu poskytne nadstandardní ostrost a hloubku.

Klepněte pro větší obrázek

HD video vypadá velmi dobře. Barevně nasyceně - okrajově nepřetéká. Pohyb zaznamenaný okem se jeví plynule. Záleží na nastavení, aby do hry nenastoupily anomálie. Ostrost vyniká.

Černá vypadá pro oko korektně. Plošná černá při správném nastavení taktéž ostudu nedělá. Celkové barevné podání nestrádá. Pleťovou bych konkrétně já, v některých chvílích (zvláště u SD), snesl „živější“. Sem tam klouže k náznakům přepalů (typicky – na tvář svítí přímé světlo). Clouding na testovaném kusu byl mírný.

Sharp LC-39LE750V jakoby měl přípravu hlavně na filmy z přehrávače ve vysokém rozlišení. BD skutečně bude příjemným zážitkem. Příjemné, nevyumělkované barvy, krásná černá, vysoká dávka prostorového podání a nadlimitní ostrost.

Pozorovací úhly jsou lehce nadprůměrné. Při odklonu od kolmice se do scény dostává světlý závoj a v obličejových částech možno zaznamenat přepálení.

Klepněte pro větší obrázek

Měření obrazu

S naším obvyklým měřením obrazu jsme měli trochu komplikace. Předně zde chybí režim „Kino“, kde se výrobci snaží přiblížit normě rec.709 a obrazové podání z výroby nastavit tak, jak jsme zvyklí u filmu z kina. U Sharpu tato volba chybí, takže v uživatelském menu si musíte obraz posunout do požadovaného výsledku sami. V tom má ale Sharp rezervy. My jsme měřili spíše vlastnosti panelu a televizoru, takže výsledky jsou naměřené v režimech Standard a Eco. Eco režim se ostatně ukázal jako velmi vhodný pro sledování filmů, pouze barvy by měly být teplejší.

Klepněte pro větší obrázek 
Naměřené nastavení barev v režimu Eco

Předně měření protvrdilo, že LCD obrazovky Sharp prostě umí, a to parádně. Statický kontrast jsme naměřili 3 500:1, což je vynikající výsledek. Za pozornost stojí i skvělá černá, která má dle režimu hodnotu 0,05 až 0,03 cd/m2, v dynamickém měření dokonce 0,01 cd/m2. Gamut byl o něco posunutý, což ale je otázka nastavení výrobcem. Pohybová neostrost byla minimální, panel je zkrátka opravdu „rychlý“. Nastavení barev přesné není, to jsme ale ani nečekali, pochválit musíme detaily v nejtmavších částech obrazu, což je jinak typickou slabinou LCD panelů.

Zkrátka a dobře z měření máme rozporuplné pocity. Výrobce osadil televizor výbornou LCD obrazovkou, ale nastavení samotné už tak ideální není. Zde rozhodně je prostor pro vylepšení, nebo alespoň pro nabídnutí rozsáhlého menu na kalibraci obrazu náročnými uživateli.

3D obraz

Aktivní stereoskopii jsme na zapůjčeném LCD Sharp odzkoušet nemohli. Brýle nejsou běžnou součástí dodávky a ani k testovanému kusu nebyly přiloženy.

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk

V nižších až středních hlasitostech se dá hovořit o překvapujícím až plném zvukovém (televizním) podání. Hutnost zvuku na dobré úrovni jistě potěší. Do hry tak nastupují náznaky hlubokých tónů a různorodé výbuchy a bojová vřava nezůstane bez potřebné jiskry.

S narůstající hlasitostí roste nepevnost basového základu, jeho roztřesenost a trocha rezonancí. Se zvukem se v menu dá docela dobře pracovat. Zájemci jistě sáhnou k pokročilejším úpravám a přizpůsobí zvukové podání svému sluchu. Bez odezvy nezůstanou lidé se zájmem o kvalitně a ostřeji podané mluvené slovo - stačí nastavit a je to.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Moderní forma hybridních teletextových informací (HbbTV) funguje. Bohužel v obsaženém firmwaru zlobí takto vyvolaná varianta testovací verze iArchivu ČT. Přímo do ní nelze vstoupit, a když už přijdete jak na to – zjistíte, že se zvuk rozchází s obrazem. Pro zájemce je připraven klasický teletext s alternativní možností PaT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

EPG překrývá celý obraz, ale zvuk neumlčí. Obsluha navolí filtraci pořadů, dle svých preferencí, kdy tyto budou v seznamu zvýrazněny. Informace načtené z EPG můžeme nechat ukládat na externí HDD ve chvíli stand-by režimu. Tak docílíme jejich stálé přítomnosti po stisku tlačítka. Po výběru příslušného programu lze přes EPG jednoduše navolit nahrávání pořadu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nahrávání vůbec není špatné. Mezi zvláštnosti, které chválíme, patří ořezání/skrytí nahrávky, respektive jejího nechtěného začátku/konce. Hlavně v případě, že pořad nezačíná včas (což bývá skoro pravidlem). Při testování došlo pro někoho k zajímavému stavu. Časovačem jsme určili nahrávku z ČT2, avšak při přepínání programů byl posledním sledovaným ČT1. Televizor se však nepřepnul na nahrávaný kanál. Ponechal viditelný a plně fungující ČT1, který jen zablokoval proti přepnutí. Pořad z ČT2, tedy přesně ten určený, ale nahrál korektně. Dodáme, že se tak stalo při testování v rámci DVB-T tuneru.

Připojení USB a představení na něm uložených multimédií sem-tam vykazuje zpoždění. S titulky u videí sledovaných přes USB jsme měli problém. Nepodařilo se nám je spustit. Stejný zádrhel zaznamenáváme u náročnějším MKV videí v rozlišení 1080p, nespustí se, a když už ano – sekají se, takže raději zůstaněte jen u videí s 720p rozlišením. Většina běžných i exotičtějších „AVIček“ pojede.

Interní webový prohlížeč nepodporuje flash technologii, což znamená nemožnost vstupu do některých multimediálních archivů (typicky iVysílání ČT, iPrima ...). Osobně jsem nenašel radost v jeho využití. AQUOS NET+ obsáhl slušný počet aplikací. Každý nechť posoudí sám, do jaké míry se která hodí/nehodí. Kromě standardních s předpovědí počasí, využijeme aplikaci pro připojení na Facebook, Twitter, Google Picassa, Youtube a mnohé další. Prostředí „chytré“ části bylo rozděleno do třech bloků, z nichž prostřední obsáhne vaše oblíbené. Levá část jsou jakési aktuality a pravá pak vše ostatní. Když tak opět zkuste raději otevřít přiloženou fotografii. Stav bude jasnější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Hráči sledovaná hodnota input lagu, kterou jsme orientačně zjišťovali, se pohybovala běžně kolem 47ms. Při přenastavení obrazových parametrů, klesala na 31ms, ve špičkách padala až k 16ms. Jako vždy upozorňujeme – kdo to myslí s hraním vážně – musí odzkoušet.

Závěr

Právě představený, testovaný Sharp LC-39LE750V předvedl několik odlišností, které zaujmou lidi, nemající zájem o „davovou“ produkci. Bude jiný v mnoha směrech. Ne vždy ovšem ona odlišnost musí být jednoznačně přínosná pro každého.

Zajímavý design s luxusně vypadajícím ovladačem zapůsobí na potencionálního kupujícího, zda mu vyhovuje, je už na něm. Pozitivně hodnotíme barevný přednes a náznakově plný zvuk. Horší podání části méně kvalitních videí a vznik obrazových přeslechů zamrzí. Radost jsme měli z obrazovky, která nabídne plnou, pro oko korektní barevnost, ostrost a tvorbu prostorové informace u 2D videí se slušnější kvalitou a datovým tokem. Náročný divák si ale barevné podání nebude moci upravit pro své oko – pokročilé funkce bohužel chybějí.

Testovaný televizor doporučujeme pozornosti, zvláště ti všichni, kdo touží po něčem „jiném“, by určitě měli zbystřit a kouknout i směrem k Sharpu.

Informace

Při dokončování článku jsme zjistili, že výrobce vydal novou verzi softwarové výbavy. Je tedy možné, že část zmíněných zádrhelů již je opravena, takže při nákupu aktuálního modelu můžete naléz odlišnosti. Bohužel nemáme zatím k dispozici přehled změn, které nastaly.

Sharp LC-39LE750V
design   7
obraz   8
zvuk   8
funkce   8
ovládání   7

 

Klady

+ Přirozená, pro oko nevyumělkovaná barevnost
+ Ostrost a hloubka scény (hlavně u HD)
+ Nahrávání
+ Editace nahrávek
+ Slušný zvuk
+ Design dálkového ovladače
+ Volba maximální hlasitosti
 

Zápory

- Občasné zpoždění načítání USB
- Snížená podpora MKV u přehrávání přes USB
- Titulky (?) u multimédií přes USB
- Viditelnější obrazové anomálie (zvláště u méně kvalitnějších SD videí)

Sharp LC-39LE750V

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Test, LCD a LED, Sharp, LED

Určitě si přečtěte

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Marantz Melody X: nejlepší bezdrátový Hi-Fi mikrosystém roku 2019/2020 [test]

Asociace EISA letos v kategorii kompaktní audiosystém titulem ocenil "nejlepší" populární mikrosystém Marantz Melody X. Možná to není zařízení pro náročného audiofila, ale při běžném poslechu vám radost z hudby určitě neodepře.

23 Daniel Březina

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

18 Tomáš Holčík