Sharp LC-46XD1E: test Full HD LCD televizoru

6. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Obrazovky přes 40" byly doposud doménou především plazmových televizorů. Sharp je pro ně nyní opravdu ostrou konkurencí.

Sharp, jeden z předních výrobců LCD panelů nabízí LCD televizory s úhlopříčkou 46", 52" a 65". Nezanedbatelná výhoda LCD technologie spočívá ve snadném zvyšování rozlišení LCD televizorů, čímž deklasují mnoho plazmových televizorů do role závistivých statistů. Počítačové LCD monitory nabízí rozlišení dokonce i vyšší. Výrobci tak měli problémy spíše se zvětšováním velikosti LCD obrazovek a rentabilitou výroby. Sharp si s technologickými obtížemi dokázal poradit na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá ergonomie a ovládání

Full HD televizor s velkou obrazovkou, digitálním i analogovým tunerem bude jistě lákat nejednoho fanouška domácího kina. Jestliže se však obáváte, že vás s tak velkým televizorem manželka vyrazí z domu, můžete být v klidu – povedený vzhled bude silným protiargumentem. Navíc tenký rámeček z lesklého černého plastu přístroj opticky zmenšuje. Televizor má základní ovládání umístěno na horní straně, takže při montáži přímo na stěnu ho raději nedávejte moc vysoko. Mimo bohaté sady konektorů (mimo jiné 2× HDMI) naleznete vzadu také CI slot například pro účastnickou kartu.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí televizoru je sloučení komponentního a VGA vstupu do jednoho konektoru. Komponentní videosignál se tedy bohužel připojuje pouze přes dodanou redukci a v menu přístroje je třeba zvolit odpovídající režim vstupu.

Příjemnou vlastností přístroje je možnost upravit obraz pro každý vstup samostatně. Rovnou jsme také vyzkoušeli bezproblémové připojení DVI výstupu z počítače (v plném HD režimu 1080p) pomocí HDMI vstupu LCD televizoru. Zvuk z počítače pak snadno připojíte přes konektor jack 3,5 mm

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Programový průvodce je dobře graficky řešený. Všechny české znaky LCD televizor zobrazuje správně

Naladění televizoru je jednoduché a rychlé, automatika fungovala perfektně. Menu, kde nastavujete obraz a zvuk, je velmi přehledné – v základním zobrazení totiž nabízí pouze běžně používané nastavení, pokročilejší možnosti se zobrazí jen v případě potřeby. Škoda chybějící češtiny v menu. Velmi citlivý digitální tuner má vlastní jednoduché menu, které použijete především pro naladění programů. Programový průvodce (EPG) a další vymoženosti digitální televize jsou pak přístupné přímou volbou z velmi dobře řešeného dálkového ovladače. Ten navíc samostatným tlačítkem umožňuje okamžitý přístup k naladěným digitálním rozhlasovým stanicí.

Špičková technologie

Výborná kvalita Full HD LCD panelu je viditelná na první pohled. Obraz je kontrastní a velmi jasný, podání barev je přirozené, televizor výborně zvládá přechody barev. Svůj podíl na kvalitním podání barev má určitě i nové podsvícení displeje s rozšířeným barevným spektrem. Vysoká rychlost odezvy (6 ms v normálním a 4 ms v akčním režimu) zaručuje velmi dobrou ostrost i při rychlém pohybu kamery a obrazu. Jasovou automatiku, pracující na jedničku, doplňuje volitelná optimalizace černé barvy. Firemní technologie vylepšení obrazu truD se snaží dělat zázraky, a z nepříliš kvalitního tuzemského digitálního vysílání dostává maximum.

Opravdové obrazové orgie nastávají při použití kvalitního zdroje signálu s vysokým rozlišením. Obraz z HD DVD je samozřejmě brilantní, ale překvapivě dobře vypadá i obraz z obyčejného DVD, je-li přepočítaný kvalitním přehrávačem na vyšší rozlišení.

Příjemným překvapením byl zvuk. Televizor sice nenabízí moc možností ovlivnit výslednou barvu zvuku, ale i tak poskytuje vyvážený, čistý a čitelný zvuk. Při nižší a střední hlasitosti jsou basy plné (s náznakem hlubších basů), a tak jsou výbuchy v akčních filmech opravdu razantní. Teprve při velké hlasitosti poznáte, že vám hrají pouze malé reproduktory televizoru. Při aktivaci simulace prostorového zvuku zůstává filmový zvuk čistý a dialogy čitelné, pouze přibude znatelný prostorový dojem, který se neomezuje jen na prostor před televizorem.

Odhalí špatný záznam

Excelentní kvalita obrazu má však i svou „stinnou“ stánku – nekvalitní obraz z VHS začíná být téměř nepoužitelný a obrazově špatná DVD jsou okamžitě odhalena. Jestli vám někdo přepálil a zkomprimoval dvouvrstvé DVD na jednovrstvé, okamžitě uvidíte kompresní artefakty a chyby obrazu. U špičkového záznamu na HD DVD potom vidíte, kde má herečka rozmazaný make-up nebo že má herec více vrásek, než odpovídá věku postavy ve filmu. Krásně viditelné jsou také podexponované záběry.

Toužíte-li po velké obrazovce s plným HD rozlišením, můžeme vám Sharp LC-46XD1E doporučit. Nabízí úchvatný filmový zážitek a použité špičkové technologie zaručují, že i za nějaký čas budete mít doma stále to nejlepší.

Sharp LC-46XD1E

cena 99 990 Kč

 • úhlopříčka 117 cm (46“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
 • pozorovací úhly 176°
 • kontrastní
 • poměr statický 2 000:1
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, DNIe, digitální redukce šumu, truD, OPC
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (1080p)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano
 • česká nabídka ne
 • obraz v obraze ano
 • reproduktory 2× 15 W
 • vylepšení zvuku surround
 • konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video, S-Video, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný, CI slot
 • spotřeba 205 W
 • rozměry (v × š × h) 728 × 1 127 × 309 mm
 • hmotnost 40,8 kg (TV)
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec

Zdroj

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, Sharp, LCD a LED, Televize na Heureka.cz

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor