Sharp LC-46XD1E: test Full HD LCD televizoru

6. srpna 2007
TWEET SDÍLET
Obrazovky přes 40" byly doposud doménou především plazmových televizorů. Sharp je pro ně nyní opravdu ostrou konkurencí.

Sharp, jeden z předních výrobců LCD panelů nabízí LCD televizory s úhlopříčkou 46", 52" a 65". Nezanedbatelná výhoda LCD technologie spočívá ve snadném zvyšování rozlišení LCD televizorů, čímž deklasují mnoho plazmových televizorů do role závistivých statistů. Počítačové LCD monitory nabízí rozlišení dokonce i vyšší. Výrobci tak měli problémy spíše se zvětšováním velikosti LCD obrazovek a rentabilitou výroby. Sharp si s technologickými obtížemi dokázal poradit na výbornou.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá ergonomie a ovládání

Full HD televizor s velkou obrazovkou, digitálním i analogovým tunerem bude jistě lákat nejednoho fanouška domácího kina. Jestliže se však obáváte, že vás s tak velkým televizorem manželka vyrazí z domu, můžete být v klidu – povedený vzhled bude silným protiargumentem. Navíc tenký rámeček z lesklého černého plastu přístroj opticky zmenšuje. Televizor má základní ovládání umístěno na horní straně, takže při montáži přímo na stěnu ho raději nedávejte moc vysoko. Mimo bohaté sady konektorů (mimo jiné 2× HDMI) naleznete vzadu také CI slot například pro účastnickou kartu.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavostí televizoru je sloučení komponentního a VGA vstupu do jednoho konektoru. Komponentní videosignál se tedy bohužel připojuje pouze přes dodanou redukci a v menu přístroje je třeba zvolit odpovídající režim vstupu.

Příjemnou vlastností přístroje je možnost upravit obraz pro každý vstup samostatně. Rovnou jsme také vyzkoušeli bezproblémové připojení DVI výstupu z počítače (v plném HD režimu 1080p) pomocí HDMI vstupu LCD televizoru. Zvuk z počítače pak snadno připojíte přes konektor jack 3,5 mm

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Programový průvodce je dobře graficky řešený. Všechny české znaky LCD televizor zobrazuje správně

Naladění televizoru je jednoduché a rychlé, automatika fungovala perfektně. Menu, kde nastavujete obraz a zvuk, je velmi přehledné – v základním zobrazení totiž nabízí pouze běžně používané nastavení, pokročilejší možnosti se zobrazí jen v případě potřeby. Škoda chybějící češtiny v menu. Velmi citlivý digitální tuner má vlastní jednoduché menu, které použijete především pro naladění programů. Programový průvodce (EPG) a další vymoženosti digitální televize jsou pak přístupné přímou volbou z velmi dobře řešeného dálkového ovladače. Ten navíc samostatným tlačítkem umožňuje okamžitý přístup k naladěným digitálním rozhlasovým stanicí.

Špičková technologie

Výborná kvalita Full HD LCD panelu je viditelná na první pohled. Obraz je kontrastní a velmi jasný, podání barev je přirozené, televizor výborně zvládá přechody barev. Svůj podíl na kvalitním podání barev má určitě i nové podsvícení displeje s rozšířeným barevným spektrem. Vysoká rychlost odezvy (6 ms v normálním a 4 ms v akčním režimu) zaručuje velmi dobrou ostrost i při rychlém pohybu kamery a obrazu. Jasovou automatiku, pracující na jedničku, doplňuje volitelná optimalizace černé barvy. Firemní technologie vylepšení obrazu truD se snaží dělat zázraky, a z nepříliš kvalitního tuzemského digitálního vysílání dostává maximum.

Opravdové obrazové orgie nastávají při použití kvalitního zdroje signálu s vysokým rozlišením. Obraz z HD DVD je samozřejmě brilantní, ale překvapivě dobře vypadá i obraz z obyčejného DVD, je-li přepočítaný kvalitním přehrávačem na vyšší rozlišení.

Příjemným překvapením byl zvuk. Televizor sice nenabízí moc možností ovlivnit výslednou barvu zvuku, ale i tak poskytuje vyvážený, čistý a čitelný zvuk. Při nižší a střední hlasitosti jsou basy plné (s náznakem hlubších basů), a tak jsou výbuchy v akčních filmech opravdu razantní. Teprve při velké hlasitosti poznáte, že vám hrají pouze malé reproduktory televizoru. Při aktivaci simulace prostorového zvuku zůstává filmový zvuk čistý a dialogy čitelné, pouze přibude znatelný prostorový dojem, který se neomezuje jen na prostor před televizorem.

Odhalí špatný záznam

Excelentní kvalita obrazu má však i svou „stinnou“ stánku – nekvalitní obraz z VHS začíná být téměř nepoužitelný a obrazově špatná DVD jsou okamžitě odhalena. Jestli vám někdo přepálil a zkomprimoval dvouvrstvé DVD na jednovrstvé, okamžitě uvidíte kompresní artefakty a chyby obrazu. U špičkového záznamu na HD DVD potom vidíte, kde má herečka rozmazaný make-up nebo že má herec více vrásek, než odpovídá věku postavy ve filmu. Krásně viditelné jsou také podexponované záběry.

Toužíte-li po velké obrazovce s plným HD rozlišením, můžeme vám Sharp LC-46XD1E doporučit. Nabízí úchvatný filmový zážitek a použité špičkové technologie zaručují, že i za nějaký čas budete mít doma stále to nejlepší.

Sharp LC-46XD1E

cena 99 990 Kč

 • úhlopříčka 117 cm (46“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 920 × 1 080 bodů
 • pozorovací úhly 176°
 • kontrastní
 • poměr statický 2 000:1
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9)
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, DNIe, digitální redukce šumu, truD, OPC
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (1080p)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano
 • česká nabídka ne
 • obraz v obraze ano
 • reproduktory 2× 15 W
 • vylepšení zvuku surround
 • konektory 2× HDMI, 2× SCART, komponent video, S-Video, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný, CI slot
 • spotřeba 205 W
 • rozměry (v × š × h) 728 × 1 127 × 309 mm
 • hmotnost 40,8 kg (TV)
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec

Zdroj

Sharp, Praha
kontakt 233 342 824, www.sharp.cz
záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, Sharp, LCD a LED, Televize na Heureka.cz


Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět