Sicario: Nájemný vrah – recenze filmu

30. října 2015
TWEET SDÍLET
Sicario: Nájemný vrah – recenze filmu
Temný atmosférický thriller z prostředí americké války proti mexickým drogovým kartelům, jemuž nechybí potřebný etický přesah. Stylová deprese od režiséra filmu Zmizení.

Platí to zejména pro tajemnou figuru Alejandra. Moc toho nenamluví, působí rozvážně, sebevědomě a chladnokrevně. Vleče si ale za sebou svou minulost, která eskaluje do osobního revenge finále. To má velmi syrový a pro útlocitnější jedince obtížně stravitelný průběh.

Temná atmosféra

Režisér si ale pro něj buduje po celou dobu účinně podloží. Nesází na efekt, ani se nepokouší o humorné odlehčení, ale realisticky postupuje vpřed a utahuje šrouby pomalého, ale o to drtivějšího tempa vyprávění. Nepříjemná a depresivní atmosféra zvolna houstne, zalézá vám pod kůži a po vyhrocení a explozi dramatického napětí přichází katarze, z níž nebudete mít potěšení, ale která ve vás bude ještě dlouho rezonovat.

Jejím strůjcem je Alejandro, katalyzátorem pak vedoucí jednotky v podání Joshe Brolina. Praktik tajných služeb s vizáží a chováním kovboje, který je zvyklý pohybovat se mimo rámec zákona a nezdržovat se právními kličkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mezi těmito dvěma mužskými postavami stojí Kate, která prodělává podobný přerod jako agentka CIA Maya (Jessica Chastain) ve filmu oscarové režisérky Kathryn Bigelow 30 minut po půlnoci. I v něm šlo o eticky sporné metody prosazování amerického boje proti terorismu.

Temnou atmosféru polosvěta nájemných vrahů v oficiálních službách podtrhuje podprahová, ponurá a dunivá hudba islandského skladatele Jóhanna Jóhannssona (Zmizení, Teorie všeho), která dodává tíživým scénám patřičnou hloubku a významnou měrou se podílí na stupňování a gradaci napětí.

Kamera stálého spolupracovníka Coenů Rogera Deakinse umí být meditativně poetická i akčně pulzující. V prvním případě když zachycuje soumraky i rozbřesky, za nichž akce týmu začínají nebo končí, v druhém když noční kamerou zprostředkovává pohyb v klaustrofobních podzemních místnostech. Vizuální stránka Villeneuvovy novinky je podmanivá a já bych dvanáctkrát na Oscara nominovanému Deakinsovi přál, aby potenciální třináctou nominaci za tento film proměnil ve vítězství.

Vstup do první režisérské ligy

Sicario je film o nikdy nekončící válce se zlem, které je obtížné vymýtit. O překračování hranic i ideálů, jimž jste dosud věřili. O hře velkých kluků, strachu i neprůhledných tajných operacích. O tom, že pokud chcete konat dobro, musíte se občas chovat hůř nebo minimálně stejně jako ti, proti kterým bojujete. O tom, že účel opravdu světí prostředky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Režisér všechny etické otazníky a přesahy destiluje do dvouhodinového pomalého, kontemplativního, atmosférického vyprávění, z něhož vám nebude dobře na těle ani na duši. Stejně jako z těch nařezaných těl, visících z mexických mostů.

Denis Villeneuve v tomto příběhu hledání spravedlnosti i odplaty definitivně stvrzuje svůj vstup do první režisérské ligy. V roce 2017 by měl představit pokračování kultovního Blade Runnera a už teď dává přesvědčivě najevo, že minimálně z hlediska stylu na tuto látku má.

Sicario: Nájemný vrah

  • Žánr: thriller
  • Původní název: Sicario
  • www.sicariofilm.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Taylor Sheridan
  • Režie: Denis Villeneuve
  • Hrají: Emily Blunt, Jon Bernthal, Josh Brolin, Benicio Del Toro, Jeffrey Donovan, Daniel Kaluuya, Maximiliano Hernández, Raoul Trujillo
  • Distribuce: Freeman Ent.
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 10. 2015
AVmania hodnotí
Sicario: Nájemný vrah   8

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

67 Jaromír Puk

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

18 Jaromír Puk

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík