Šifry seriálové scény

1. července 2008
TWEET SDÍLET
Šifry seriálové scény
Stahujete z internetu seriály či jiné pořady nahrané z televize? Přemýšleli jste někdy, co přesně znamenají jednotlivé součásti? Víte jaká mají pravida?

Pojďte se stát přeborníky v dekódování názvů souborů s filmy, které naleznete na všech populárních zdrojích v těch temnějších zákoutích internetu, zejména na sítích BitTorrent a eDonkey 2000. Na těchto pravidlech se shodly nejúspěšnější skupiny undergroundové scény, mezi nimi i známí CRiMSON, Dimension, FoV, NoTV, ORENJi či XOR.

Jistě jste si všimli, že velikosti souborů s filmy o stejné délce se liší maximálně v jednotkách megabajtů. To není náhoda. Scénová pravidla hovoří jasně: filmy mezi 18:00 a 23:59 minutami mají být komprimovány na 175 MB. Obvyklé padesátiminutové seriály se vejdou do rozsahu 35:00 až 52:59 minut, kdy mají 350 MB. Jedno CD, tedy 700 MB se tak zaplní filmem mezi 65 a 95 minutami.Tolerance je ve všech případech pět megabajtů pod a tři přes daný limit. Při volbě velikosti souborů je žádoucí, aby všechna pokračování seriálu měla stejnou velikost. Nevejde-li se film na jedno CD, může být rozdělen na více médií. Z možnosti se stává povinnost, vychází-li film na více než dvě CD média.

Obsahuje-li seriál shrnutí dění v minulých dílech, je doporučeno, aby je skupiny v nahrávce ponechaly. Naopak se nedoporučují závěrečné titulky, které jsou proloženy reklamou. Vedle takových ještě existují možnosti, kdy se na pozadí titulků dále odehrává děj seriálu a titulky běží zcela samostatně (klasicky bílé na černém). První zmíněný případ skupinu nutí takové titulky v souboru ponechat, druhý toto pouze doporučuje.

Obrázky po technicku

Mnohem přísnější nároky a podrobnější pravidla jsou stanovena pro technické zpracování filmů. Povinný je kodek XviD používající variabilní bitrate a dvouprůchodové kódování. Nejsou povoleny nestandardní kvantizace, povinné je naopak použití MPEG nebo H.263. Problémové laskominky typu QPel či GMC povoleny nejsou. Z pohledu českého diváka vyhledávajícího externí titulky k filmům v původním znění je nezřídka užitečné znát snímkovou frekvenci obrazu. Povoleny jsou pouze ty frekvence, které mají vztah ke zdroji ripu. Sem patří 23,976 (film), 25 (PAL) a 29,970 (NTSC) snímků za sekundu.

Klepněte pro větší obrázek

Významným faktorem vizuální kvality videa je rozlišení obrazu. Mezi přípustná patří 512 × 384 a 576 × 432 px pro poměr stran 4:3, 624 × 352, 640 × 352 a 640 × 368 pro 16:9 a konečně 544 × 352 a 576 × 368 pro 14:9. Soubory by neměly obsahovat žádné černé pruhy po stranách obrazu. Naprosto nepřípustné jsou jakékoliv vlastní reklamy undergroundových skupin: intra, outra či vodoznaky přímo v obraze.

Se zvukem je to o malý kousíček jednodušší. Mezi povolené formáty patří MP3 a AC3, u prvně jmenovaného je přitom vyžadován proměnlivý datový tok (VBR). Enkódování MP3 by mělo být prováděno s využitím některé ze standardních voleb kodeku Lame, přitom ale datový tok nesmí překročit 192 kb za sekundu. Poněkud překvapivý je pak požadavek na vzorkovací frekvenci: ta totiž musí být alespoň 48 kHz. Formát AC3 je povolen pouze v případě, že skupina ponechává u videa originální zvukovou stopu v tomto formátu komprimovanou. Využití AC3 pro kompresi jiného zvuku je zakázáno.

V balíčcích až domů

Zkoušeli jste někdy vyluštit název (Stargate.Atlantis.S04E20.720p.HDTV.X264-DIMENSION.[eztv].torrent) třeba jedné části nějakého seriálu? Není to nic složitého. Číslo dílu a série se udává pomocí zápisu S00E00 (S – season, série, E – episode, epizoda). Jde-li o pořad, kde nejsou pokračování číslována, ale je žádoucí dané „vydání“ nějak označit, lze použít datum ve formátu RRRR.MM.DD. Jednotlivé prvky názvu se od sebe oddělují tečkami.

Soubory mohou nést ještě další pomocná označení identifikující například původ nahrávky. Nejčastějšími jsou PROPER, REPACK, UNCUT, SUBBED apod. První dvojice označuje soubor, který je opraveným vydáním nějakého již dříve vydaného, v němž byl zjištěn nějaký prohřešek proti kvalitě. Opravené soubory musí vždy obsahovat soubor Read.NFO, kde se uživatel dočte, proč bylo původní vydání vadné.

Z názvu se dá vyčíst také přibližné rozlišení obrazu. Nahrávky nabízející širokoúhlý obraz se označují jako WS a jsou vždy pořízeny z analogového zdroje. Videa formátů 480i, 576i a 576p s vodorovným rozlišením menším než 704 obrazových bodů. Je-li vodorovné rozlišení větší, může se objevit značka PDTV. Video formátů 720p, 1080i i 1080p by mělo být značeno (jak jinak) HDTV.

Pro video musí být použit souborový kontejner AVI. Veškerá data musí být komprimována do formátu RAR při rozdělení archivu po 15 000 000 B či 20 000 000 B. Součástí rovněž musí být soubor pro ověření správnosti ostatních souborů, SFV. Povinná je ukázka vystřižená přímo z hotového videa. Musí být dlouhá v rozsahu 50 – 70 sekund. Skupiny by neměly zapomínat ani na soubory NFO, které popisují obsah daného vydání.

Teď už zbývá se jen porozhlédnout po síti a doufat, že daná pravidla nebudou jednotlivé skupiny porušovat, což by vedlo k častému a zbytečnému vydávání tzv. PROPER, tedy správných verzí.

Klepněte pro větší obrázek
Jak se seriály dostupné na internetu označují z hlediska technického, již víte. Chcete-li se také dozvědět, jak rozšifrovat značky určující vizuální kvalitu (CAM, Telesync, R5 apod.), najdete vše potřebné v testu softwarových přehrávačů videa v aktuálním čísle časopisu Computer (13-14/08), které se na stáncích objeví již ve čtvrtek 3. července 2008.

Témata článku: Seriály

Určitě si přečtěte

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

94 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

23 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Android TVHD přehrávačeVideo
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět