Signálové kabely: srovnávací test tkaniček

1. dubna 2010
TWEET SDÍLET
Dvě „tkaničky“ proti tolik populárnímu signálovému kabelu z RG 62? Kontroverzní názory zaručeny!

Mezi hifisty bychom stěží hledali ožehavější téma, než téma signálových kabelů. Časté slovní přestřelky na diskuzních fórech zabývajících se zvukem, střídají silně nadšenecké recenze kabelů z mědi, stříbra, zlata a kdo ví, čeho dalšího na stejně zaměřených webech. Na AVmania.cz se tohoto tématu také nebojíme. My dokonce možná jako úplně první přineseme konečný verdikt ve sporu – nejlacinější signálový kabel (tkanička) versus DIY (do it yourself, udělej si sám) signálový kabel z RG 62.

Pro účely testu skvěle poslouží dvě stereo tkaničky, u kterých záměrně nebudu uvádět výrobce. S ohledem na jejich barvy můžeme pro jednoznačnou identifikaci využít barevného označení, jedna stereo tkanička je barvy modré (pořizovací cena 35 Kč), druhá barvy červené (pořizovací cena 21 Kč). Soupeřem bude zmiňovaný signálový stereo kabel domácí výroby z populární RG 62 linky (v audio sféře populární díky vhodným parametrům – impedance, kapacita, pořizovací cena cca 700 Kč). V tomto srovnání nechci rozebírat technické, ani konstrukční vlastnosti, daleko jednodušší a především smysluplnější bude porovnání zvukových kvalit a případných rozdílů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

JirkORLogie

Doktory rád nemám, ale ORL je můj druhý domov. Obavy z nařknutí, že jsem snad úplně hluchý v případě vyslovení názoru – kabely hrají stejně, donutily mé uši na podstoupení další čistící kúry. ORL doktory raději v takovýchto situacích střídám, aby mne po opakovaných návštěvách neodkázali na psychiatrické oddělení. Bude-li znít verdikt tak, že testované signálové kabely hrají stejně, nebude to tedy z důvodu špinavých uší.

Hledání nuance v kupce hluku

U testu signálových kabelů lze efektivně využít metody tzv. slepého testu. Asistent střídá kabely tak, abyste neviděli, který je právě zapojen a současně zapisuje poznatky s poznámkou, zda se člověk trefil či nikoli. Vynikající způsob jak ošálit psychoakustiku mozku. Kromě tohoto způsobu jsem si ale vyzkoušel i klasický postup, při kterém byly mé oči otevřené.

Nejprve zkouším přepínat kabely sám a snažím se zapamatovat si jejich zvuk. Červená tkanička bohužel okamžitě v testu propadá. Výrobce evidentně podcenil cinch konektory, jelikož vůbec v Hi-Fi přístrojích nedrží. Možná ani boty byste si s ní nezavázali. Zbývá tedy modrý signálový kabel a osvědčený RG 62.

Reprodukce při použití RG 62 je frekvenčně čistá, bohatá na detaily. Překvapuje mne blesková rychlost přenosu zvuku, nikde nejsou slyšet žádná zpomalení. Za to v případě modrého kabelu objevuji hned v prvním momentě slyšitelný nedostatek. Je zkrátka pomalý. Občas se až divím, co mu tak trvá, než přenese celý bas. K tomu jsem samozřejmě došel exaktním pokusem. Mezi CD přehrávač a sluchátkový zesilovač putovala do levého kanálu modrá linka, kdežto do pravého černá (RG-62), do CD přehrávače nahrávka s vyváženým basovým spektrem v obou kanálech. Sennheiser HD 800 pak jednoznačně odhalily zpoždění basů (v řádech milisekund), protože do levého měniče basy nedorazily včas! Můžeme ale s klidem v srdci využít známého rčení: „Kdo si počká, ten se dočká“. Basy sice dorazily později, naštěstí však celé a v pořádku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po tomto šokující zjištění asistent zavazuje oči a hodlá mé poznatky ověřit. Nevím, co za kabel zrovna připojil, či zda nevyužil podobného pokusu (jeden kanál modrý kabel, druhý černý). Strach ale nemám. Rozdíl byl v prvním případě okamžitě slyšitelný, takže přece snadno i bez kontroly poznám, který je ten pomalý a který ten rychlý. Několik dílčích testů mě přesvědčuje, že nepoznám. Všechno zní najednou stejně. Podezřívám tedy asistenta z pouhého předstírání výměny kabelů.

Křišťálové prozření

Každý správný hifista ví, že ušlechtilé materiály jako např. výše zmiňovaná měď, stříbro nebo zlato k problematice signálových kabelů zkrátka patří. Čím více stříbra nebo zlata a nejlépe v symetrické vazbě, tím křišťálovější, méně zkreslený, věrnější, teplejší, chladnější (zkrátka takový, jak ten který hifista zrovna potřebuje) zvuk. RG 62 je obyčejný koaxiál. Zdánlivě obyčejný. Při testování jsem totiž objevil nečekaný nárůst reprodukčních schopností při působení vnějších vlivů a nyní prozradím návod s výčtem jednotlivých změn.

  1. Kupte si bílý fix (např. ten na okna) a namalujte na izolaci šipky. Až budou šipky namalované, kabely se stávají směrovými. Směrovost zaručí, že signál bude putovat pouze jedním směrem (od zdroje zvuku do zesilovacího zařízení) a nikam nebude odbočovat. Musíte ale dodržet správné zapojení! Zvuková změna: Reprodukce je bohatší na detaily, které se v případě nesměrových kabelů zřejmě někde ztrácely.
     
  2. Sežeňte si minimálně čtyři stříbrné prstýnky. Každý z nich poté nasuňte přes konektor a nechte volně viset zhruba od 5 do 10 cm ze ním. Vzdálenost určuje, zda bude reprodukce více či méně zabalená do basového hávu. Každý musí vyzkoušet podle svého ucha. Zvuková změna: Stříbrný prvek zajistí pevnost spodních frekvencí. Tip: Pokud budou prstýnky ze zlata či s (minimálně) briliantovým kamínkem, zvýší se frekvenční rozsah pro přenos signálu o zhruba 10 Hz v oblasti basů a 3000 Hz v oblasti výšek.
     
  3. Omotejte kabel nějakou textilní látkou. Čím větší vrstva, tím méně proniká k vodivé části nežádoucího elektromagnetického záření z okolí. A tím čistší je zvukový přednes. Zvuková změna: 0,5 mm opletu = 13% vyčištění zvuku.
     
  4. Pojmenujte si svůj kabel. Zdánlivě nenápadná vlastnost – totiž název kabelu – má značný vliv na celkový charakter reprodukce. RG 62 proto proměňte v HiWire Cable RG nebo třeba UltraAu 62 Carat Wire. Zvuková změna: Název má přímý vliv na dynamiku a bohatost zvuku!

Závěrečné ustanovení

Signálový kabel vyrobený z RG 62 po provedení změn v bodě 1, 2, 3 a 4 na plné čáře poráží lacinou modrou tkaničku. Z poznatků vyplývá, že RG 62 má vysokou rychlost a dokáže přenést zvukovou informaci v nezměněné podobě. Zatímco modrá tkanička nezpochybnitelně zvuk brzdí, což je patrné především v basové oblasti reprodukce. Při slepém testu jsem byl mým asistentem oklamán, jelikož celou dobu vyměňování kabelů pouze předstíral. On se sice brání a tvrdí, že poctivě kabely měnil, nicméně můj sluch jednoznačně jeho tvrzení vyvrací.

Zkrátka vítězem testu musí být signálovky z RG 62!

Témata článku: Test

Určitě si přečtěte

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

31 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

34 Jaromír Puk, Marek Čech

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

94 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů