Signálové kabely: srovnávací test tkaniček

1. dubna 2010
TWEET SDÍLET
Dvě „tkaničky“ proti tolik populárnímu signálovému kabelu z RG 62? Kontroverzní názory zaručeny!

Mezi hifisty bychom stěží hledali ožehavější téma, než téma signálových kabelů. Časté slovní přestřelky na diskuzních fórech zabývajících se zvukem, střídají silně nadšenecké recenze kabelů z mědi, stříbra, zlata a kdo ví, čeho dalšího na stejně zaměřených webech. Na AVmania.cz se tohoto tématu také nebojíme. My dokonce možná jako úplně první přineseme konečný verdikt ve sporu – nejlacinější signálový kabel (tkanička) versus DIY (do it yourself, udělej si sám) signálový kabel z RG 62.

Pro účely testu skvěle poslouží dvě stereo tkaničky, u kterých záměrně nebudu uvádět výrobce. S ohledem na jejich barvy můžeme pro jednoznačnou identifikaci využít barevného označení, jedna stereo tkanička je barvy modré (pořizovací cena 35 Kč), druhá barvy červené (pořizovací cena 21 Kč). Soupeřem bude zmiňovaný signálový stereo kabel domácí výroby z populární RG 62 linky (v audio sféře populární díky vhodným parametrům – impedance, kapacita, pořizovací cena cca 700 Kč). V tomto srovnání nechci rozebírat technické, ani konstrukční vlastnosti, daleko jednodušší a především smysluplnější bude porovnání zvukových kvalit a případných rozdílů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

JirkORLogie

Doktory rád nemám, ale ORL je můj druhý domov. Obavy z nařknutí, že jsem snad úplně hluchý v případě vyslovení názoru – kabely hrají stejně, donutily mé uši na podstoupení další čistící kúry. ORL doktory raději v takovýchto situacích střídám, aby mne po opakovaných návštěvách neodkázali na psychiatrické oddělení. Bude-li znít verdikt tak, že testované signálové kabely hrají stejně, nebude to tedy z důvodu špinavých uší.

Hledání nuance v kupce hluku

U testu signálových kabelů lze efektivně využít metody tzv. slepého testu. Asistent střídá kabely tak, abyste neviděli, který je právě zapojen a současně zapisuje poznatky s poznámkou, zda se člověk trefil či nikoli. Vynikající způsob jak ošálit psychoakustiku mozku. Kromě tohoto způsobu jsem si ale vyzkoušel i klasický postup, při kterém byly mé oči otevřené.

Nejprve zkouším přepínat kabely sám a snažím se zapamatovat si jejich zvuk. Červená tkanička bohužel okamžitě v testu propadá. Výrobce evidentně podcenil cinch konektory, jelikož vůbec v Hi-Fi přístrojích nedrží. Možná ani boty byste si s ní nezavázali. Zbývá tedy modrý signálový kabel a osvědčený RG 62.

Reprodukce při použití RG 62 je frekvenčně čistá, bohatá na detaily. Překvapuje mne blesková rychlost přenosu zvuku, nikde nejsou slyšet žádná zpomalení. Za to v případě modrého kabelu objevuji hned v prvním momentě slyšitelný nedostatek. Je zkrátka pomalý. Občas se až divím, co mu tak trvá, než přenese celý bas. K tomu jsem samozřejmě došel exaktním pokusem. Mezi CD přehrávač a sluchátkový zesilovač putovala do levého kanálu modrá linka, kdežto do pravého černá (RG-62), do CD přehrávače nahrávka s vyváženým basovým spektrem v obou kanálech. Sennheiser HD 800 pak jednoznačně odhalily zpoždění basů (v řádech milisekund), protože do levého měniče basy nedorazily včas! Můžeme ale s klidem v srdci využít známého rčení: „Kdo si počká, ten se dočká“. Basy sice dorazily později, naštěstí však celé a v pořádku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po tomto šokující zjištění asistent zavazuje oči a hodlá mé poznatky ověřit. Nevím, co za kabel zrovna připojil, či zda nevyužil podobného pokusu (jeden kanál modrý kabel, druhý černý). Strach ale nemám. Rozdíl byl v prvním případě okamžitě slyšitelný, takže přece snadno i bez kontroly poznám, který je ten pomalý a který ten rychlý. Několik dílčích testů mě přesvědčuje, že nepoznám. Všechno zní najednou stejně. Podezřívám tedy asistenta z pouhého předstírání výměny kabelů.

Křišťálové prozření

Každý správný hifista ví, že ušlechtilé materiály jako např. výše zmiňovaná měď, stříbro nebo zlato k problematice signálových kabelů zkrátka patří. Čím více stříbra nebo zlata a nejlépe v symetrické vazbě, tím křišťálovější, méně zkreslený, věrnější, teplejší, chladnější (zkrátka takový, jak ten který hifista zrovna potřebuje) zvuk. RG 62 je obyčejný koaxiál. Zdánlivě obyčejný. Při testování jsem totiž objevil nečekaný nárůst reprodukčních schopností při působení vnějších vlivů a nyní prozradím návod s výčtem jednotlivých změn.

  1. Kupte si bílý fix (např. ten na okna) a namalujte na izolaci šipky. Až budou šipky namalované, kabely se stávají směrovými. Směrovost zaručí, že signál bude putovat pouze jedním směrem (od zdroje zvuku do zesilovacího zařízení) a nikam nebude odbočovat. Musíte ale dodržet správné zapojení! Zvuková změna: Reprodukce je bohatší na detaily, které se v případě nesměrových kabelů zřejmě někde ztrácely.
     
  2. Sežeňte si minimálně čtyři stříbrné prstýnky. Každý z nich poté nasuňte přes konektor a nechte volně viset zhruba od 5 do 10 cm ze ním. Vzdálenost určuje, zda bude reprodukce více či méně zabalená do basového hávu. Každý musí vyzkoušet podle svého ucha. Zvuková změna: Stříbrný prvek zajistí pevnost spodních frekvencí. Tip: Pokud budou prstýnky ze zlata či s (minimálně) briliantovým kamínkem, zvýší se frekvenční rozsah pro přenos signálu o zhruba 10 Hz v oblasti basů a 3000 Hz v oblasti výšek.
     
  3. Omotejte kabel nějakou textilní látkou. Čím větší vrstva, tím méně proniká k vodivé části nežádoucího elektromagnetického záření z okolí. A tím čistší je zvukový přednes. Zvuková změna: 0,5 mm opletu = 13% vyčištění zvuku.
     
  4. Pojmenujte si svůj kabel. Zdánlivě nenápadná vlastnost – totiž název kabelu – má značný vliv na celkový charakter reprodukce. RG 62 proto proměňte v HiWire Cable RG nebo třeba UltraAu 62 Carat Wire. Zvuková změna: Název má přímý vliv na dynamiku a bohatost zvuku!

Závěrečné ustanovení

Signálový kabel vyrobený z RG 62 po provedení změn v bodě 1, 2, 3 a 4 na plné čáře poráží lacinou modrou tkaničku. Z poznatků vyplývá, že RG 62 má vysokou rychlost a dokáže přenést zvukovou informaci v nezměněné podobě. Zatímco modrá tkanička nezpochybnitelně zvuk brzdí, což je patrné především v basové oblasti reprodukce. Při slepém testu jsem byl mým asistentem oklamán, jelikož celou dobu vyměňování kabelů pouze předstíral. On se sice brání a tvrdí, že poctivě kabely měnil, nicméně můj sluch jednoznačně jeho tvrzení vyvrací.

Zkrátka vítězem testu musí být signálovky z RG 62!

Témata článku: Test

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vyzkoušeli jsme unikátní UWB lokalizaci Sewio. Polohu našeho robota určí na centimetry a to i bez GPS

Vyzkoušeli jsme unikátní UWB lokalizaci Sewio. Polohu našeho robota určí na centimetry a to i bez GPS

** Ultra-široké pásmo slibuje extrémně přesné techniky lokalizace ** Používá jej třeba pražská továrna na kabely Prakab ** A teď jsme si Sewio RTLS postavili i v naší redakci

Jakub Čížek
ČeskoNavigaceTechnologie
Jihokorejský stíhací „Jestřáb“ KAI KF-21 Boramae poprvé vzlétl

Jihokorejský stíhací „Jestřáb“ KAI KF-21 Boramae poprvé vzlétl

** KAI KF-21 Boramae je víceúčelový stíhací letoun 4,5 generace ** Tento stroj by měl podstatně zlepšit možnosti jihokorejského (a také indonéského) letectva **Tento týden se vznesl na svůj první let

Stanislav Mihulka
Jižní KoreaLetadlaVojenství
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět