13
Fotogalerie

SillverCrest Bluetooth s ANC: levná sluchátka s aktivním potlačením hluku z Lidlu [test]

Jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc za značková sluchátka? Ano, jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou téměř dokonalá. Po mechanické stránce svoji cenu překročí, ANC odstraní otravné hučení, jen zvuk už odpovídá ceně.

Plusy
Nízká cena
Kvalitní konstrukce
Fungující ANC
Poměrně neutrální zvuk
Minusy
Při ANC horší dynamika
Micro-USB konektor
Pro někoho až příliš světlý projev
Plošší a občas rozpadající se prostor
8  /10

U sluchátek s aktivním potlačením okolního hluku bývám připravený na cenu atakující 10 000 Kč. Existují pochopitelně i levnější modely, ale 1 490 Kč jsem skutečně nečekal. Zásadní otázkou je, dají se za tyto peníze vůbec vyrobit schopná sluchátka s funkčním ANC? Dají, ale je to samozřejmě o mnoha ústupcích. Srovnání s jakýmkoli zaběhlým ANC modelem ale není tak úplně scestné – sluchátka SilveCrest prostě fungují, dělají věci jednoduše a skoro bez chyb. A proto z nich mám takovou radost.

Inspirace od Bose se nezapře

Stran zpracování jsem nadšený: systém skládání a otáčení mušlí je prakticky stejný jako u Bose QC35II, jen polstrování není tak měkké, nicméně je příjemné. Když chytněte sluchátka do rukou, máte z prvopočátku dojem, že je celá konstrukce taková volná, všude je vůle, všechno se dá snadno složit a ohnout. A tohle je přesně ten dojem, který jsem měl i u Bose.

Pro neznalého to může působit levně, ale právě ta netuhost konstrukce znamená, že sluchátka můžete dát jen tak do batohu a ony se tam nějak poskládají. Usnete s nimi a ony trochu uhnou. SilveCrest používá podobný systém, takže si troufnu říct, že díky této konstrukci mohou sluchátka se slušným zacházením vydržet dlouhé roky.

K celku mám vlastně pouze dvě drobné výtky: nabíjení probíhá přes Micro-USB, což se dá vzhledem k ceně asi pochopit, nicméně USB-C by bylo rozhodně lepší řešení. Daleko více mě ale mrzí, že je nabíjecí konektor i s 3,5mm jackem po gumovou krytku, která je zbytečná. Sluchátka nemají žádnou certifikaci stran zvýšené odolnosti vůči prachu nebo vodě, takže se dá klidně obejít i bez krytky. Konstrukčně mě sluchátka velmi mile překvapila, takové pohodlí, a tak příjemné zpracování jsem u sluchátek v hodně lístku na koncert opravdu nečekal.

Ovládání za uchem a smutní Applisté

Po technické stránce potěší přítomnost aptX kodeku, a kdyby tu byl ještě AAC kodek, byl bych jako jablíčkář nadšený. Nicméně ani SBC nezní špatně – je znát, že se čip snaží akustické škody opravit a daří se mu to. Není to sice na takové úrovni jako předvádí Jabra, ale SBC, které pamatuji u sluchátek ještě před několika lety, to není.

Tehdy to byl velký strašák, dnes mohou sluchátka s SBC hrát obstojně, což je i tento příklad. Slibovaná výdrž až 12 hodin je bez problémů dosažitelná, při vypnutí ANC se můžete přiblížit až 15 hodinám. Udávaných maximálních 16 hodin platí pro telefonování, tak se nenechejte zmást.

U potlačení hluku jsem čekal spíše průšvih, ale opak je pravdou. Nečekejte pochopitelně úroveň, jakou poskytuje Sony WH-100XM3, ale citelné utlumení nižších kmitočtů tu je, bohužel hlas je utlumen jen lehce. Hlavní však je, že ANC působí přirozeně, netlačí na pilu a nemáte dojem akustických tlaků atd. Jednoduché, bez chyb.

Do vlaku nebo letadla sluchátka v pohodě poslouží, ale v kanceláři toho moc neodruší. Zbavíte jen těch nejnižších unavujících frekvencí a monotónních nízkých zvuků, typicky hučení motorů, klimatizace. Nejste však odříznutí od světa, štěbetající kolegyně v práci uslyšíte spolehlivě. Potlačení hluku zkrátka odpovídá starším značkovým sluchátkům před pěti, šesti lety, za tu dobu však ANC značně pokročilo. 

Hlavní ovládací tlačítka najdete na pravé mušli jakoby za uchem. Tlačítka mají plastické piktogramy a dají se dobře nahmatat prsty. Najdete zde regulaci hlasitosti kombinovanou s přeskakováním skladeb při dlouhém podržení, a tlačítko pro pozastavení hudby, které při dlouhém podržení spustí asistenta z telefonu. Ještě o něco dále najdete Bluetooth tlačítko. Na pravé mušli najdete zapínací tlačítko, který dlouhým stiskem umí zapnout a vypnout ANC. Ocenit musím, že stisk tlačítek je jasně rozpoznatelný, ale nijak neruší při poslechu hudby.

Překvapivě univerzální zvuk

Největší překvapení mi ale připravil zvuk. Přednes je příjemně světlý, vzdušný a kupodivu univerzální. Sluchátkům sedí spíš reálné nástroje a tišší poslech, v takových okamžicích můžete najít i drobné detaily. Při vyšších hlasitostech je slyšitelně znát, jak se sevře prostor a dynamika mizí v dálce. Místy můžete získat i dojem, že je stereo „nedrží pohromadě“, ale není nic tragického.

Nečekaně nejsou sluchátka přebasovaná, takže elektronický nářez spíše nevyzní. Ale jinak umí od spodu hezky zabrat a statečně se popasují i s nižšími kmitočty, které zvládají docela dobře přednést. Nečekejte ale kulaté tóny basové kytary nebo přesné údery dvoj kopáku, všechno je staženo na minimum detailů. Což je dvojsečná zbraň sluchátek.

Pokud máte naposlouchaná dražší sluchátka, bude vám projev připadat nudný, možná až moc světlý a bez citelnějšího tahu na branku. Na druhou stranu projev neurazí, nedělá chyby, protože elektronika nedovolí měničům vstoupit do území, kde by mohly chybovat. Pokud přistoupíte na tuhle hru, že za málo peněz získáte jednodušší, ale dobrý zvuk, pak může být tohle nákup roku.

Verdikt

Jestli jezdíte denně půl hodiny vlakem a nechcete utrácet deset tisíc, představují tato sluchátka vynikající alternativu. Je třeba mít na paměti, že jde o levný model, ale za 1 490 Kč jsou jednoduše dokonalá. A je super, že v balení najdete tvrdé ochranné pouzdro pro snadnější transport.

SilveCrest Bluetooth s ANC

Cena: 1 490 Kč

Zapůjčil: www.lidl-shop.cz

  • konstrukce: uzavřená circumaurální
  • konektivita: Bluetooth 4.1 (aptX, SBC)
  • frekvenční rozsah: neuvedeno
  • výdrž: až 12 h s ANC
  • příslušenství: Micro-USB kabel, 3,5mm jack kabel, adaptér do letadla, pouzdro na přenášení
  • rozměry: 198 × 152 × 80 mm
  • hmotnost: 201 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud